Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Panele fotowoltaiczne - jak obniżyć rachunki za prąd?

Dodał: red Data: 2020-12-21 15:00:03 (czytane: 927)

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o nieubłaganie rosnących rachunkach za energię elektryczną. Niestety wzrost cen za prąd jest faktem. Dotyka on każdego z nas. Postępuje on powoli, ale stale. Żeby się o tym przekonać wystarczy obejrzeć rachunki sprzed paru lat.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

Usługi fotograficzne Foto-Mikado Marek Ziemichód
www.fotografiaslubnabilgoraj.pl,fotografia ślubna, fotograf ślubny, zdjęcia Biłgoraj, reportaż, fotografia portretowa, studyjna, fotomikado, Ziemichód, fotograf Lublin, zdjęcia plenerowe, fotograf na wesele, fotograf lubelskie, fotograf podkarpackie

ul. Narutowicza 88 a. 23-400, BiłgorajWtedy z całą pewnością zobaczymy różnicę. Co więcej nic nie wskazuje, żeby proces ten miał kiedykolwiek wyhamować. Jak przerwać więc ten błędny krąg składający się ze wzrastających stale opłat i coraz to nowych podwyżek? Istnieje tylko jedna alternatywa, a jest nią zainwestowanie w panele fotowoltaiczne, które radykalnie obniżą nasze rachunki, lub w całości uniezależnią nas od dostaw energii z sieci.

panele_fotowoltaiczne.jpg

Dlaczego ceny za prąd stale rosną?
Czym powodowane są stałe podwyżki za energię elektryczną? Żeby odpowiedzieć na to pytanie musimy sięgnąć do regulacji prawnych z tym związanych. Otóż okazuje się, że Urząd Regulacji Energetyki w żaden sposób nie reguluje rynku cenowego energii elektrycznej. Daje to niestety ogromną swobodę dostawcom energii elektrycznej w swobodnym kreowaniu cen. Innymi słowy nic ich w tym wymiarze nie ogranicza. Sprowadza się to natomiast do faktu stałego i nieubłaganego wzrostu opłat.

Stały wzrost cen za energię elektryczną spowodował także gwałtowny wzrost zainteresowania rozwiązaniami związanymi z panelami fotowoltaicznymi. W szerszej perspektywie wspomaga zaś szybki rozwój technologii fotowoltaicznych.

panele_fotowoltaiczne_1.jpg
Źródło: Pixabay

Jak skorzystać możemy na panelach fotowoltaicznych?
Panele fotowoltaiczne konwertują energię słoneczną - w prąd. Można więc powiedzieć, że wyprodukowana w ten sposób energia elektryczna będzie darmowa. I jeśli nie weźmiemy pod uwagę kosztów instalacji i jej ewentualnych napraw - to będzie to w pełni prawda. W praktyce jednak założenie instalacji jest dużym, ale na szczęście jednorazowym wydatkiem. Oscyluje on zazwyczaj pomiędzy 20 a 25 tysiącami złotych. Inwestycja taka często zwraca się już po 6 latach, a wziąwszy pod uwagę fakt, że żywotność instalacji oscyluje zazwyczaj miedzy 30, a 50 latami - to z pewnością nazwać ją będziemy mogli czystym zyskiem. Przez kolejne lata instalacja ta będzie więc dla nas już tylko zarabiać.

Jak indywidualnie dopasować do swoich potrzeb panele fotowoltaiczne?
Warto mieć na uwadze, że istnieją dwa, najważniejsze typy instalacji fotowoltaicznych. Dające nam większą elastyczność on-greed i w pełni autonomiczne rozwiązanie off-greed.

- Off-greed – nie zakłada w ogóle podłączenia do publicznej sieci energetycznej. Daje nam więc pełną samodzielność. Dobrze sprawdzi się ona, zwłaszcza w przypadku, kiedy do zagospodarowania panelami fotowoltaicznymi mamy dużą powierzchnię.
- On-greed – jest bardziej elastycznym rozwiązaniem, które daje nam możliwość korzystania z prądu z elektrowni. Przyda się to zwłaszcza podczas zimowych, ubogich w nasłonecznienie miesięcy. W lecie natomiast – kiedy promieni słonecznych jest pod dostatkiem – możemy sprzedać nadwyżki naszej zmagazynowanej energii elektrowni. Warto tutaj podkreślić, że ma ona prawny obowiązek skupienia go od nas. W ogólnym rozrachunku można więc przyjąć, że instalacja sieciowa (on-greed) wyrównuje po prostu rachunki między ich nad- i niedopłatami, a tym samym walnie przyczynia się do zachowania przez nas gotówki w portfelu.

Ostatnim, ważnym aspektem, który należy mieć na uwadze, kiedy chce się indywidualnie dopasować do swoich potrzeb panele fotowoltaiczne – jest oczywiście fakt wybrania tych odpowiednich. Trzeba do tego określić powierzchnię na której zamierzamy mieć naszą instalację. Ważna tu będzie jej wielkość, ile ogniw fotowoltaicznych pomieści, kąt jej nachylenia. Warto także byśmy wybrali model, który osiąga wysokie uzyski energii w naszym, środkowoeuropejskim klimacie, który, często ubogi jest w nasłonecznienie.

panele_fotowoltaiczne_2.jpg
Źródło: Pixabay

Podsumowanie
Na chwilę obecną nie ma innego, alternatywnego dla fotowoltaiki sposobu realnego i długotrwałego zmniejszenia rachunków za prąd. Rozwiązania ekologiczne są obecnie wspierane i dofinansowywane. Warto więc zastanowić się, czy z nich nie skorzystać.

* Artykuł sponsorowany

Reklama.

Tagi: panele fotowoltaiczne   rachunki za prąd   tani prąd   biłgoraj

Zobacz także

Powiat biłgorajski: 27 nowych przypadków zakażeń

Dodane: 2021-03-07 17:00 - Komentarze  (14)  czytane (2827)

TAGI: powiat biłgorajski, covid-19, koronawirus, dane dotyczące covid-19Komentarze (3)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.237.97.64

(2020-12-22 19:30:16)

Kiedyś nakłanianio do oszczędzania zużycia wody, a gdy to nastąpiło niestety sporo wzrosły rachunki za wodę, podobno utrzymanie sieci nie ma nic wspólnego ze zużyciem.

(2020-12-22 13:31:52)

Moj Prad juz nie ma i nie ma 5 tys. Co bedzie dalej zobaczymy ale bedzie inaczej czuli gorzej odnosnie dpołat

od 2021 będzie doliczana (2020-12-21 16:18:55)

akcyza do każdego kV produkowanego przez fotowoltaikę i wszystko jasne.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Ku czci Żołnierzy Wyklętych

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konrad Berdzik zbiera na protezę bioniczną

Koncert charytatywny w Majdanie Starym

Konferencja on-line z prezes KRUS dr Aleksandrą Hadzik

Inwestycje drogowe powiatu biłgorajskiego w latach 2019 - 2020 roku oraz plany na rok 2021

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Jedna osoba zmarła i odnotowano 8 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Tak wyglądał ostatni dzień 2020 roku

Publikujemy najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemicznej Covid-19 na terenie Lubelszczyzny i powiatu biłgorajskiego. Najnowsze...