Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Pandemia koronawirusa nie zatrzyma inwestycji, które są konieczne dla rozwoju naszego Regionu. Wywiad z Michałem Mulawą, wicemarszałkiem województwa lubelskiego

Dodał: red Data: 2020-05-15 12:50:52 (czytane: 4887)

Władze Województwa Lubelskiego wdrażają Lubelski Pakiet Antykryzysowy przygotowany przez Zarząd Województwa. Czym jest ten pakiet, jakie są jego kluczowe elementy i na czym polega ich wdrażanie? O tym rozmawiamy z wicemarszałkiem Województwa Lubelskiego, Michałem Mulawą.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgorajbilgoraj.com.pl: Panie wicemarszałku, rozmawiamy w wyjątkowych okolicznościach. Pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na codzienne życie milionów Polaków, jak w tej rzeczywistości funkcjonuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego?
Michał Mulawa: To prawda, sytuacja jest wyjątkowa i to nie tylko w skali naszego kraju. Obostrzenia i zalecenia sanitarne, do których wszyscy powinniśmy się stosować nie ułatwiają codziennego funkcjonowania, ale dzięki nim możemy minimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa i zachowujemy ciągłość działania. Wyzwanie, z którym przychodzi nam się mierzyć sprawia, że trudnych i często ponadstandardowych zadań nie brakuje dlatego urząd marszałkowski musi pracować ze zdwojoną siłą.

Pamiętajmy, że pandemia to nie tylko kwestie zdrowotne. Zdajemy sobie sprawę, że kryzys, z którym mierzy się cały świat to również konkretne zagrożenie gospodarcze. Cały Zarząd Województwa z marszałkiem Jarosławem Stawiarskim na czele pracuje i na bieżąco reagujemy na pojawiające się potrzeby.

Czytaj także: W naszym Powiecie będzie Powiatowe Biuro Biznes Lubelskie

Obecna sytuacja jest wyzwaniem dla wszystkich, ale przede wszystkim dla systemu ochrony zdrowia. Czy szpitale w naszym województwie są przygotowane na walkę z koronawirusem?
Bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców naszego regionu to dla nas priorytet, dlatego Samorząd Województwa Lubelskiego bardzo szybko zareagował na kryzysową sytuację. Przy poparciu wszystkich radnych sejmiku województwa wdrażamy Lubelski Pakiet Antykryzysowy przygotowany przez Zarząd Województwa Lubelskiego. Kluczowym elementem tego pakietu jest wyposażenie szpitali i placówek leczniczych w niezbędny sprzęt oraz środki ochrony osobistej dla personelu medycznego - na ten moment jest to ponad 67 milionów złotych i ta kwota cały czas rośnie.

Czytaj także: Powiatowy Urząd Pracy w Biłgoraj najlepszy w województwie lubelskim i jednym z najlepszych w kraju

Jak wygląda to wsparcie dla szpitali na Zamojszczyźnie? Co udało się zakupić dzięki środkom w ramach Lubelskiego Pakietu Antykryzysowego?
Przygotowując pakiet i reagując na pojawienie się pandemii koronawirusa przyjęliśmy bardzo ważne założenie, o którym warto tutaj wspomnieć - wsparcie kierujemy do całego regionu. To może się wydawać oczywiste, ale przecież nie zawsze tak było. Chociażby nasz Szpital Papieski w Zamościu przez wiele lat był niedofinansowany. Zmieniamy ten trend, o czym niech świadczy chociażby realizowany obecnie projekt termomodernizacji o wartości 4,5 miliona złotych.

Dzięki zaangażowaniu wicepremiera Jacka Sasina udało się również pozyskać ponad 2,5 miliona złotych z Ministerstwa Zdrowia na utworzenie wzorcowego ośrodka kompleksowej opieki nad pacjentami ze schorzeniami neurologicznymi. Rząd przekazał również naszym jednostkom nowe ambulanse. Chciałbym panu premierowi w tym miejscu ogromnie podziękować za wsparcie, które otrzymuje nasz region.

Również teraz, kiedy w dobie epidemii ochrona zdrowia wymaga szczególnego wsparcia pamiętamy o naszych placówkach medycznych na Zamojszczyźnie. Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II oprócz środków ochrony osobistej dla personelu medycznego otrzymał także dodatkowe środki finansowe na walkę z COVID-19 w kwocie prawie 3 milionów złotych. To istotne, bo sprzęt zakupiony w ramach tego wsparcia pozostanie w Zamościu.

mulawa_michal.JPG

A co z przedsiębiorcami? Czy samorząd województwa oferuje dla nich jakieś wsparcie?
Pandemia koronawirusa nie oszczędza naszej lokalnej gospodarki. Nie oszczędza również ziemi zamojskiej. Mój rodzinny powiat biłgorajski także doświadcza skutków kryzysu. Jako samorząd województwa wspieramy rządowe rozwiązania i uzupełniamy je własnymi. Chcemy ratować każde miejsce pracy i staramy się pomóc firmom zatrudniających naszych mieszkańców. Powiat biłgorajski i pan starosta Andrzej Szarlip zaangażowali się bardzo aktywnie w pomoc dla przedsiębiorców. Również dzięki jego staraniom mogliśmy przekazać ponad 28,5 miliona złotych na ratowanie miejsc pracy w Black Red White S.A. i Meble Black Red White sp. z o.o. Pomoc trafiła również m.in. do zatrudniającej ponad 1 700 pracowników firmy Jobon ze Zwierzyńca, wsparcie otrzymują także mniejsze przedsiębiorstwa, takie jak Zakład Drzewny Kimex z Nadrzecza. Staramy się pomagać wszystkim przedsiębiorcom, którzy się do nas zwracają. Przygotowaliśmy ponad 159 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Do dyspozycji w ramach Lubelskiego Pakietu Antykryzysowego są również środki w wysokości ponad 156 mln zł na pożyczki dla mikro przedsiębiorców. Jest również pula środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowanie do wynagrodzeń z tytułu przestoju czy obniżenia wymiaru pracy. Zachęcam wszystkich do korzystania z tych instrumentów i walki o każde miejsce pracy w tej trudnej dla wszystkich sytuacji.

Czytaj także: Jest wsparcie finansowe dla biłgorajskich firm. Prezes BRW odpowiada Staroście Biłgorajskiemu

Dziś skupiamy się głównie na rozmowach o pandemii, ale wiemy, że było wiele planów związanych z wydatkowaniem środków unijnych, m.in. na rewitalizację Starego Miasta w Zamościu, czy te plany są wciąż aktualne?
Moim zdaniem, kluczowym zadaniem Samorządu Województwa Lubelskiego w tym trudnym okresie jest szczególna dbałość o sprawne i skuteczne kierowanie środków unijnych do gospodarki regionu. Chciałbym wszystkich uspokoić, że pandemia koronawirusa nie zatrzyma inwestycji, które są konieczne do tego, aby nasze województwo się rozwijało. Ważne są wszystkie inwestycje z udziałem środków z Unii Europejskiej - od budowy i przebudowy dróg, przez rozwój infrastruktury sportowej, jak budowa nowoczesnej krytej pływalni w Tomaszowie Lubelskim, po takie projekty jak rewitalizacja Starego Miasta w Zamościu. O turystycznej atrakcyjności Zamościa nie trzeba przekonywać nikogo, kto choć raz był w tym mieście, a turystyka to również gałąź gospodarki, o którą należy się troszczyć i w którą będziemy inwestować. Zarząd Województwa Lubelskiego przyjął uchwałę, na mocy której ponad 17, 5 mln zł dofinansowania trafi na wart 25 mln zł projekt rewitalizacji Starego Miasta w Zamościu. Mam nadzieję, że dzięki przeprowadzonym pracom Zamość stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny i dostępny dla turystów.

Z Zamościa jest blisko na moje ukochane Roztocze, dla którego również przygotowujemy konkretne propozycje. To jest ta część naszego regionu, która ze względu na swoje unikalne warunki naturalne i przyrodnicze może stać się dziś alternatywą dla turystów, którzy dotychczas wybierali inne destynacje dla swoich podróży. Po pandemii koronawirusa turyści będą szukać przestrzeni i kontaktu z naturą, a Roztocze i cała ziemia zamojska może im to z całą pewnością zaoferować.

Czytaj także: Sposób na zabezpieczenie się przed kryzysem

Skoro poruszył Pan temat inwestycji drogowych warto zapytać, czy koronawirus wstrzymał długo wyczekiwaną przebudowę drogi wojewódzkiej numer 835?
Jedyne co wstrzymywało inwestycje drogowe w regionie to nie pandemia, a poprzednie władze regionu. Naszym celem jest zrównoważony rozwój całego województwa, a nie poszczególnych jego części. Drogi wojewódzkie na terenie naszego powiatu były bardzo zaniedbane przez ostatnie lata, dlatego chcemy te zaległości nadrobić. Wspólnie z kolegą z powiatu biłgorajskiego, radnym województwa  Grzegorzem Wróblem zabiegamy o inwestycje drogowe. Województwo prowadzi inwestycje w miejscach, które były przez dziesięciolecia były pomijane, np. na drogach 849 w okolicach cmentarza w Osuchach i dalej w kierunku Józefowa, 863 w Potoku Górnym i Obszy, 848 w okolicach Sułowa i Szczebrzeszyna.

W ciągu najbliższych miesięcy ruszy jedna z największych inwestycji, warta ok. 150 milionów złotych przebudowa drogi wojewódzkiej 835 od Biłgoraja, przez Księżpol i Tarnogród do granicy
z województwem podkarpackim. To strategiczne inwestycja, ponieważ dzięki tym pracom najbardziej obciążona droga wojewódzka w regionie stanie się najszybszym połączeniem województwa lubelskiego z autostradą A4. Zyskamy jednocześnie bezpieczną alternatywę dla połączenia S19 Lublin - Rzeszów. Dzięki tej przebudowie mamy szansę ożywić również gospodarczo nasze województwo.

Oczywiście nasze plany na tej inwestycji się nie kończą. W naszym regionie wciąż niestety jest wiele miejsc, które wymagają znacznych nakładów na rozbudowę sieci drogowej. Jako przykład mogę podać chociażby drogę 848, 858 - Biłgoraj - Zamość czy obwodnicę mojego rodzinnego Tarnogrodu. Te inwestycje również znalazły się w planie rozwoju sieci dróg wojewódzkich. Chcielibyśmy, aby były realizowane w najbliższych latach.

mulawa_michal_1.JPG

Panie wicemarszałku, Samorząd Województwa Lubelskiego ogłosił przed weekendem majowym uruchomienie programu „Warto być Polakiem” - proszę powiedzieć na czym polega ta inicjatywa?
Program „Warto być Polakiem” nieprzypadkowo ruszył w Święto Flagi Państwowej. W dobie koronawirusa i kryzysu, w którym jeszcze bardziej potrzebujemy solidarności między Polakami, chcemy wspierać organizację inicjatyw patriotycznych, szczególnie tych związanych z ważnymi rocznicami przypadającymi na 2020 rok. Inicjując naszą akcję odwołujemy się do słów Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który mówił: „Warto być Polakiem; warto, by naród polski i jego państwo - Rzeczpospolita - trwały w Europie”. Chcemy pielęgnować polskość, narodowe tradycje i wartości patriotyczne. Chcemy pokazywać to, co najpiękniejsze w naszej historii. Również wspaniałe postacie, bez których naród nie przetrwałby trudnych momentów w historii. W tym roku przypadają wyjątkowe rocznice: 100. urodziny największego Polaka Świętego Jana Pawła II, 100. rocznica „Cudu nad Wisłą”, kiedy polskie wojska pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego powstrzymały bolszewicką nawałnicę ratując tak naprawdę całą Europę. W tym roku wspominamy również postać kardynała Stefana Wyszyńskiego. Bez względu na przeciwności chcemy pokazywać ważne momenty naszej historii i autorytety, które mogą być drogowskazem i przykładem dla młodego pokolenia. Bo tak naprawdę to od nas zależy na jakich wartościach będą opierać się nasze dzieci. To nasze zadanie i odpowiedzialność. Uważamy po prostu, że warto być Polakiem.

Czytaj także: Michał Mulawa kandydatem na Wicemarszałka Województwa Lubelskiego

Bardzo dziękuję za rozmowę
Ja również dziękuję i na koniec, korzystając z okazji, chcę serdecznie podziękować wszystkim pracownikom ochrony zdrowia, którzy walczą na pierwszej linii frontu z koronawirusem, ale również wszystkim mieszkańcom naszego województwa za odpowiedzialną postawę, przestrzeganie zaleceń i angażowanie się w pomoc innym. Budująca jest postawa wspaniałych kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń, które pomagają lokalnej społeczności szyjąc maseczki. Jestem przekonany, że dzięki ofiarnej pracy lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i odpowiedzialnej postawie nas wszystkich uda nam się wygrać z koronawirusem.

Dużo zdrowia dla wszystkich Państwa!

Reklama.

Tagi: koronawirus   lubelska tarcza antykryzysowa   michał mulawa   wicemarszałek województwa lubelskiego

Zobacz także

Piknik firmowy - bezpieczny event dla Twojej firmy!

Dodane: 2021-06-08 14:18 - Komentarze  (0)  czytane (1135)

TAGI: piknik firmowy, event firmowy, firma, impreza firmowaKomentarze (43)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.50.173

Iza Dona (2020-05-18 10:52:39)

Mulawa Mulawa Mulawa

Iza bella (2020-05-17 15:41:08)

Mulawa o niczym nie zapomniał realizuje realizuje wszystko co obiecał w kampanii

Łubu dubu (2020-05-16 22:41:33)

Tylko Mulawa bo dróg nie było i nie będzie łubu dubu

mieszkaniec powiatu (2020-05-16 21:52:06)

W Potoku Górnym nie ma drogi 863

Cichy (2020-05-16 18:55:46)

Chyba nie mieszczę się w gronie którym ufa Pan Mulawa ale krótko wyjawię swoje spostrzeżenia.Wg moich wieloletnich obserwacji życia społeczno- politycznego w naszym
biłgorajskim środowisku z roku na rok przybywa kretynstwa i chamstwa w ustach ludzi
złośliwych, zazdrosnych a może zawiedzionych przez swoją nieudolność. Wypisują durnoty na człowieka którego może nawet nie znają. Ja mogę śmiało uznać, że lata rzadow PSL i ich kamratów to lata zmarnowanych szans.Wystarczy przejechać się
drogami wojewódzkimi .Proponuję jazdę z Biłgoraja w kierunku Zamościa,KrzeszowaJarosławia czy Tomaszowa.A ile lat czekało miasto Biłgoraj na fundusz by rozpocząć rewitalizację? Cicza? Gdyby Pan Marszałek Mulawa nie przyłożył ręki to ta sprawa chyba by czekała na rządy PSL,Po itp..Za rządów PiS finanse
znalazły się i robota idzie.Pan Mulawa pokazał że można ratować życie społeczne ponad podziałami. Dokuczaja pismaki o drogę 835 za Tarnogrodem. Spoko, nikt nie jest czarodziejem, ale sprawa wreszcie ruszyła gdy włączył sie właśnie P. Mulawa.
Znam tego Pana ,jego zaangażowanie w tematykę której się podejmuje.Człowiek sumienny i kompetentny.To daje mi gwarancję że to dzieło dokończy.Wierzę że pod jego nadzorem nadal będą spływały srodki finansowe dla naszego powiatu nie tylko na drogi, ale też na inne działania.
Należy go namawiać do startu w wyborach parlamentarnych, bo jest uparty w działaniu i pamięta o naszym środowisku.Wie kiedy jednoczyć siły.Ja jestem przekonany.
Ludzi, szczególnie polityków, należy oceniać po ich działaniu i kompetencji.
Ale uczciwie.

fx (2020-05-16 18:12:08)

jeszcze zapomnial o drodze nr 853.

życzliwy (2020-05-16 17:31:17)

Mulawa na Prezydenta RP

(2020-05-16 17:14:36)

Super, że jest kasa na inwestycje.

Wieloletnie zaniedbania PSLu (2020-05-16 13:01:38)

spowodowały, że województwo lubelskie było na szarym końcu. Wicemarszałek Michał Mulawa z naszego okręgu Ziemi zamojskiej zadbał o fundusze na inwestycje. Dziękujemy i będziemy pamiętać przy urnach wyborczych.

Warto być Polakiem (2020-05-16 12:54:25)

Bardzo dobry program i bardzo potrzebny. W najbliższym tygodniu składamy wniosek. Może warto uruchomić taki stały program regionalny dla ngosów? A czy Mulawa czy Stawiarski to dla ludzi bez większej różnicy. Zarząd województwa z Prawa i Sprawiedliwości dźwiga nasze województwo po latach zaniedbań PSLu!

Maria (2020-05-16 09:57:44)

Nareszcie ziemia Biłgorajska ma realne wsparcie w osobie Marszałka

rossada (2020-05-16 09:18:26)

Wicemarszałek Mulawa pochodzi z Tarnogrodu a w wyborach startował z naszego okręgu Ziemi zamojskiej. Widać też, że dba o nasz okręg i przyjeżdża tak często jak tylko może, w Biłgoraju jest praktycznie co dwa tygodnie, a czasami częściej jak jest potrzeba. Za jego sprawą zostały pozyskane i uruchomione pieniądze z funduszy drogowych w naszym regionie, czy ostatnia rewitalizacja w Zamościu grube miliony. Tak szybko też nie da się nadrobić zaniedbań PSLu!

Paweł (2020-05-16 09:15:55)

Mulawa jest z Tarnogrodu a nie z Lublina i widać że wspiera region bo tyle inwestycji w powiecie jeszcze nie było

Grom (2020-05-16 07:23:51)

O drodze 835 słyszałem przed wyborami parlamentarnymi że za kolka miesięcy rusza budowa. W ZDW mówią że na razie nic nie będą robić. Tylko na ten czas łatanie dziur.

mieszkaniec powiatu (2020-05-15 21:32:36)

Co wy bredzicie, gdzie dofinansowanie do OZE , droga 835 i inne - przestańcie bić pianę .

Anastazy z Sb (2020-05-15 21:22:47)

Mulawa wywodzi się z rodziny lewicy i jest w prawicy.

To jest niepojęte. Ale sprytne

(2020-05-15 21:16:42)

DO mar A ja nie widzę tych inwestycji w tak różowych kolorach.
Proszę się przejechać choćby przez Sól. Droga wojewódzka i znowu jakieś śmieszne łatanie dziur. Droga na Zamość porażka. Droga na Tomaszów to samo.
Szpital w Zamościu dostaje kasę a nasz biłgorajski dogorywa.
Niestety można tak mnożyć.

Za chwile będzie widać,inwestycja d nie babka z pisaku tylko projekt rozłożony w czasie. Myślę, że pan Mulawa wie o oczy mówi i za chwile będzie wszystko lanie widać.

P. Marszałku trzymam kciuki ale również trzymam Pana za słowo:)


(2020-05-15 21:06:15)

Mulawa zawsze byl za regionem mimo że mieszka w Lublinie

kolega z klasy ONZ od Mulawy (2020-05-15 20:55:52)

to dlaczego Mulawa wspiera tych z PSLu na stanowiskach i wspiera program czyste powietrze zatrudniajac człowieka z lewicy w dużym starym bmw

mar (2020-05-15 20:50:27)

A ja nie widzę tych inwestycji w tak różowych kolorach.
Proszę się przejechać choćby przez Sól. Droga wojewódzka i znowu jakieś śmieszne łatanie dziur. Droga na Zamość porażka. Droga na Tomaszów to samo.
Szpital w Zamościu dostaje kasę a nasz biłgorajski dogorywa.
Niestety można tak mnożyć.

Wyborca (2020-05-15 20:49:10)

Tak jest! Mulawa to kompetentny i przede wszystkim uczciwy samorządowiec! Ludzie to widzą i go popierają. Mulawa poprostu się sprawdza. Przypomnijcie sobie co robili ci z pslu

Robert_K (2020-05-15 19:56:54)

Powiat biłgorajski nie miał i szybko mieć nie będzie takiego wicemarszałka jak Michał Mulawa. Wielu lat zaniedbań zarządu województwa PO-PSL nie da się nadrobić tak szybko. Kilkadziesiąt lat nie były remontowane drogi. Przyszedł Mulawa i da się zrobić obwodnicę Tarnogrodu, drogę 863 w Obszy, drogę przy cmentarzu w Osuchach, przebudować drogę 835. I to wszystko w 1,5 roku. Można? Można! Trzeba chcieć i odpowiedniego człowieka wybierać. Pan Mulawa ma moje poparcie i mojej rodziny!

Do wpisu 14.47,10 (2020-05-15 19:21:36)

Ten wpis nie dot.prawdziwego "Cichego", który ma uznanie dla P.Mulawy za duży udział
w dotacji finansowej na rewitalizację stolicy naszego powiatu oraz jego rozwoju

tak jest (2020-05-15 18:50:01)

iza, ala, radek, Aśka, - to ta sama osoba. To sama wazelina. Chwalą i robią błędy. Ale taki jest niedouczony elektorat pisu.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe KE Elżbieta Pyszniak - rozliczenia podatkowe, rozliczenia roczne, księgowość

Ul. Przemysłowa 36, 23-400 Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Wsparcie gmin popegeerowskich. Są wyniki naboru wniosków na środki z RFIL

Gminy, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa...

Odpowiedź Zarządu Spółki Arion Szpitale na list otwarty wiceministra Marcina Romanowskiego

Odpowiedź Zarządu Spółki Arion Szpitale na list otwarty wiceministra...

Pochówek dzieci utraconych

Dziś po raz pierwszy w Biłgoraju odbył się pochówek dzieci utraconych....

Biłgorajskie kalendarium: Figura św. Jana Nepomucena przy ulicy Zamojskiej ma już 200 lat

W 1721 roku Jan z Nepomuk został przez Kościół ogłoszony świętym....

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Masz włosy tłuste, które się świecą i pokryte są tłustą warstwą...

Naprawa telefonów Warszawa tylko w miejscu godnym zaufania

Jest wiele powodów, które zmuszają nas do oddania smartfonu do serwisu....

Ogłoszenia