Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Palikot apeluje by Polacy wsparli budowaną w Biłgoraju 'Ścianę Pamięci'

Dodał: red Data: 2016-08-10 15:49:33 (czytane: 6090)

Znany polityk i biznesmen, pochodzący z Biłgoraja Janusz Palikot apeluje by wesprzeć powstającą w Biłgoraju "Ścianę Pamięci" poświęconą biłgorajskim Żydom. -Chciałem Was wszystkich prosić o wpłacanie małych sum 50, 100 PLN na konto, jako darowizny, na rzecz „Ściany Pamięci” - zachęca Palikot.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajO tym, że w Biłgoraju powstaje "Ściana Pamięci" informowaliśmy Państwa jeszcze w 2014 roku, w artykule pt. "Ściana Pamięci" powstaje w Biłgoraju. Jej otwarcie zaplanowano na pierwszą połowę września br. Do wsparcia finansowego tej inicjatywy, na swym blogu zachęca Janusz Palikot.

sciana_pamieci.JPG
"Ściana Pamięci przed cmentarzem żydowskim w Biłgoraju


-W Biłgoraju, jak we wszystkich miastach Rzeczpospolitej, mieszkało i zginęło w czasie wojny, wielu Żydów. Stanowili prawie połowę ludności mojego rodzinnego miasta. I prawie wszyscy zginęli, choć na szczęście część uratowała się wyjeżdżając po wrześniowych bombardowaniach. Spłonęła wówczas synagoga! Dopiero teraz powstaje pomnik ich życia i śmierci. Z Biłgoraja wywodzi się wielu wybitnych ludzi żydowskiego pochodzenia, rozproszonych po całym świecie! Część swojej młodości spędził tu Isaac Bashevis Singer - laureat nagrody Nobla - przypomina w swym wpisie Janusz Palikot.

-Jakie to smutne, że większość środków potrzebnych na wybudowanie „Ściany Pamięci” zebrali Żydzi i prawie nie ma donatorów polskich. Dlatego właśnie chciałem Was wszystkich prosić o wpłacanie małych sum 50, 100 PLN na poniższe konto, jako darowizny, na rzecz „Ściany Pamięci”. Sam dziś wpłacam kwotę, trochę większa, bo 5 tys. A Was proszę o każdą sumę. Bądźmy solidarni. Pieniądze można przekazywać na konto stowarzyszenia: 91 1240 2845 1111 0010 6216 2079, dopisek: Darowizna na budowę „Ściany Pamięci”
- zachęca.

Reklama.

Apel Janusza Palikota różnie przyjęty został przez komentatorów Jego bloga. Są głosy chwalące jego inicjatywę i te, które nie pozostawiają na niej suchej nitki. Osoba posługująca się nickiem Yola Fontenelle napisała: zrobi się. Z kolei osoba o nicku Wiedźmin napisała: Żydów nie stać? A oni, przepraszam, jak o nas pamiętają? Jak ponoć ich mordowaliśmy w "polskich obozach śmierci"? Grosza nie dam na tę szopkę. I w dyskusji dodaje: A książki Jana Tomasza Grossa? A roszczenia żydowskie? A "polskie obozy śmierci"? Zresztą, kto mordował Żydów? Polacy? Że my mamy im pomniki fundować.

Ktoś, kto podpisał się Marcin Dębecki, skomentował inicjatywę Janusza Palikota następująco: Dlatego właśnie chciałem Was wszystkich prosić o wpłacanie małych sum 50, 100 PLN" - Pan raczy żartować, że to jest mała kwota. Znam masę ludzi dla których stanowi to 10% niedomykającego się budżetu. Nie zrobił Pan absolutnie nic, aby poprawić sytuację przeciętnego Kowalskiego, a teraz występuje Pan z apelem, żeby na coś tam płacić. Wie Pan dlaczego tylko Żydzi są donatorami budowy pomnika? Ich stać, a Polaka nie. Moja babcia postawiła im pomnik w 39' ryzykując życiem, dostarczając do getta żywność. A teraz żyje za kilkaset złotych miesięcznie w kraju który ma ją gdzieś. Teraz My mamy dokładać się do pomników ofiar, jak nie stać Nas aby upamiętnić Naszych bohaterów? Panie Palikot, zrób coś Pan dla Polski, aby było Nas stać na budowę takich pomników jakie będziemy chcieli. Żydzi mimo wielkiej tragedii jaka ich spotkała, są narodem bogatszym od Nas, wychwalanym na całym świecie. A Polacy są na drugim biegunie, dzięki takim ludziom jak Pan.

Zaś we wpisie Piotr Żeśniak czytamy: Tutaj zdecydowanie bronię i pochwalam Pana Palikota chociaż na innych kierunkach zupełnie stracił twarz. Ściana Pamięci powinna być wspólną ścianą, Żydów i Polaków. Żydów bo zniknęli bez śladu, Polaków bo wymownie milczeli.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: janusz palikot   ściana pamięci   biłgorajscy żydzi   cmentarz zydowski w biłgoraju

Zobacz także

Obsza. Festiwal kapel w zmienionej formule

Dodane: 2020-07-09 20:18 - Komentarze  (0)  czytane (417)

TAGI: gmina obsza, fetiwal kapel i śpiewaków ludowych, artyści ludowi, muzyka ludowaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.226.97.214

jestem na NIE (2016-08-13 19:09:09)

Nie wszyscy święci " jak ich malują/żydzi/ ". Wolę wspomóc fundację pomnika pomordowanych Polaków przez żydów . W Katyniu mordowaniem Polaków zajęli się właśnie oni, "Żagiew" żydowska też swój udział w kolaboracji miała więc grosza nie dam.....

hcjy (2016-08-11 23:53:34)

To żydzi w USA blokują zniesiena wiz dla Polaków tak nas kochają , czemu oni tak nas nienawidzą?

j-a (2016-08-11 19:17:16)

janusz próbuje zaistnieć w przestrzeni publicznej. A może zamiast zbiorki publicznej właściciel samolotu zostanie sponsorem. I wtedy wroci splendor i chwała

(2016-08-11 18:08:02)

Choć dla mnie to spory wydatek , przekazałam jakiś czas temu, 50 zł na ten cel, bezpośrednio do Zarządu Stowarzyszenia im. I.B.Singera.
Uważam, że Ściana Pamięci , ta inicjatywa, zasługuje na szacunek , a nie obrzydliwą krytykę głoszoną przez złych ludzi.

tak naprawdę to w Biłgoraju (2016-08-11 17:49:45)

mieszkańcy nie przepadali za żydami , ojciec mi opowiadał że były to największe brudasy śmierdziało od nich na kilometr . Ale za to do lania byli świetni zawsze dostawali wp.... .

Silk (2016-08-11 15:18:28)

Ojej, naprawdę? To może i Tesco zabiorą?
Nie dajmy się zwariować. Jak jakiś "paligłup" chce swoje pieniądze rozdawać na prawo i lewo, to nikt mu tego nie zabroni. Ja nie daję z zasady, ani na tacę, ani na żaden pomnik (także ten smoleński) i możecie mnie cmoknąć. Wiadomo gdzie???

biłgorajanin (2016-08-11 14:50:13)

No to teraz będzie się działo. Zastanawia mnie los sąsiednich działek. Zapewne cmentarz się rozrośnie. I chroń Panie właścicieli tych działek, bo prawo ich nie uchroni. hahaha

Ja wpłacę. (2016-08-11 14:17:31)

Nasi dziadkowie mieszkali tutaj razem. Handlowali, rozmawiali, kłócili się. Budowali z nami nasz Biłgoraj. Teraz ICH nie ma, a my korzystamy z ICH dziedzictwa. Tylko tyle mogę dla NICH zrobić w podzięce za wspólną historię. Będę na uroczystości i zarezerwuję wejściówkę na koncert. Ta wasza nienawiść (niektórych) jest nie na miejscu.

do poniżej (2016-08-11 13:33:35)

Nie bądź naiwny :(

nvggv (2016-08-11 12:52:15)

Niech Palikot zrobi apel do swoich kumpli wyzyskiwaczy żeby lepiej płacili

(2016-08-11 12:47:36)

ściana jest już gotowa długa i wysoka ul. Szwajcarska obok Modela

Jan dobrze prawi. (2016-08-11 11:38:28)

Ci którzy krytykują Jana niech wiedzą że takich utrzymanków jest znacznie więcej.I każdy pracujący który "wytwarza" pieniądze jest zmuszony ich utrzymywać poprzez płacenie podatków a to oznacza że w waszych kieszeniach zostanie mniej dzięki ich wygórowanym pensjom i emeryturom.
Co do darowizny może raczej wspomóc nasze biłgorajskie cmentarze ,groby żołnierzy i stare zapomniane pomniki niż ulegać propagandzie zapomnianego "polityka".
Równocześnie przypominam o 60 mld dolarów które cwaniaczki zza oceanu wciąż próbują wycyganić od Polski w ramach odszkodowań za II wojnę światową którą to rozpętali Niemcy.

(2016-08-11 11:03:34)

Pomagajcie Żydom, wspierajcie inicjatywy żydowskie, promujcie żydowską kulturę, a w rewanżu Żydzi będą rozgłaszać po całym świecie o swojej martyrologii w POLSKICH OBOZACH koncentracyjnych.

(2016-08-11 11:02:48)

Pomagajcie Żydom, wspierajcie inicjatywy żydowskie, promujcie żydowską kulturę, a w rewanżu Żydzi będą rozgłaszać po całym świecie o swojej martyrologii w POLSKICH OBOZACH koncentracyjnych.

Iwona K. (2016-08-11 09:44:59)

Jestem za. Przydała by się taka ściana pamięci, tylko umieszczał bym na niej obietnice naszych lokalnych polityków, by ludzie pamiętali co obiecywali przed wyborami. Na początku umieścił bym obietnice Pana Palikota i zdjęcie jak stoi na stosie ustaw, które miał zmienić tworząc Komisje Nadzwyczajną „Przyjazne Państwo” .

Silk (2016-08-11 09:29:04)

A ja natomiast w większości zgadzam się z Janem. Zastanawia mnie tylko skąd czerpie tak dokładną wiedzę o naszych "celebrytach". Bo nie sądzę, aby podczas układania kostki taką wiedzę mógł posiąść i co więcej, podzielić się nią w internecie :(I)

DO JANA (2016-08-11 09:14:02)

Skorzystaj z NFZ dokąd istnieje, może odrobinę obniżysz poziom jadu jaki masz w sobie. Medycyna naprawdę dużo potrafi.

Jan (2016-08-11 08:17:03)

A dlaczego nie pobierał jak mu się należała ta dieta? Mógłby brać i teraz mógłby proboszczowi Flisowi dać a on wybudowałby drugą siedzibę dla banku. Dał by też Wielkiemu Kurduplowi na pomnik smoleński ze stówę, Rydzykowi by też wysłał stówę bo podobno biedę cierpi straszliwą. Marianowi Klesze też dałby parę groszy bo emeryturę ma małą / tylko 60 tyś rocznie/ i musi pracować jako dyrektor LO im ONZ mimo , że 70 lat na karku / ur 12 września 1946 rok/ No i Tokarskiemu by dał z tysiąca bo porzeczka -5 ha - słabo płaci. W tamtym roku to chociaż podatnicy się złożyli i ten ,,plantator" dostał PO 6 stów do 1 ha.jako dopłaty do strat dla tych co im się zbieranie porzeczki nie ,,opłacało" Teraz biedę cierpi jako starosta bo te 10 tyś miesięcznie to nijak się ma do diety jego żony babci posłanki z ZSL-PSL-u co zgarnia ponad 10 tyś i jeszcze z ryczałtu na biura coś oszczędzi. No a resztą mógłby mnie wspomóc bo na układaniu kostki zarabiam 10 zł na godz i nie starcza mi na spłatę raty za Merca klasy C. Dużo ludzi by wspomógł -a on łajdak- zostawił taką kasę w sejmowym sejfie i teraz dobrali się do niego PIS-lamiści . Transparenty kupują i na miesiączkę -przepraszam miesięcznicę walą całymi rządowymi hordami. Dlaczego on im zostawił tą kasę? Dlaczego?

(2016-08-11 08:09:12)

Szkoda ,że nie robią takiego medialnego apelu żeby ratować jakieś chore dziecko , czy biedną rodzinę

SĄ SPONSORZY (2016-08-11 00:00:35)

Uroczyste otwarcie nastąpi z udziałem 60 Biłgorajskich Żydów i ich potomków. Swój udział zapowiedzieli między innymi: Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Pani Ambasador Izraela oraz przedstawiciele ambasady USA. O godzinie 20:00 w Biłgorajskim Centrum Kultury zapraszamy na koncert izraelskiej orkiestry „Tel-Aviv Soloists Ensemble”

Skoro palikot biznesmen niech wspiera,każdy kto ma taka potrzebę niech też to zrobi.Po co to robic raban w mediach panie rydaktorze.

55 (2016-08-10 23:03:10)

Na razie to sejm tamtej kadencji przyjął ustawę ,żeby płacić 50 tysiącom zydów po 100 euro co miesiąc za ich cierpienie w czasie wojny , .Rodzina Palikota pochodzi z Woli, ja nie wiem co ma Biłgoraj z nim wspólnego?Niech Palikot napisze co zrobili żydzi dla Polaków?Pamiętam jak jakiś rabin w Nowym Jorku apelował żeby Polakom pracy nie dawać , a i w urzędach bezpieki też się Polakom przysłużyli

Tommy DO "JAN" (2016-08-10 22:36:52)

szanowny panie, pana niewiedza świadczy o pana inteligencji !!! chciałbym przypomnieć że p. Palikot jako JEDYNY w sejmie tamtej kadencji nie pobierał diet poselskich !!! proszę sprawdzić zanim kogoś pan obrzuci błotem. Jestem Polakiem, chodzę do kościoła, daję na tacę ale i też wspieram takie inicjatywy, wpłaciłem kilkadziesiąt złotych i jestem z tego dumny !!!

Jan (2016-08-10 22:06:30)

Ty biłgorajski szmaciarzu najpierw oddaj sejmowe diety coś pobrał nie robiąc nic w sejmie. Przypomnij sobie te wygłupy jak przynosiłeś do sejmu stosy ustaw co miały być zlikwidowane i uproszczone. A ty znasz takiego naukowca jak Fritz Haber? Nie ! To sobie o nim poczytaj. Może się dowiesz kto wynalazł gaz Cyklon B. Kto w zamiarze tego Fritza miał nim być podtruwany i gdzie ostatecznie znalazł zastosowanie / nie Fritz tylko Cyklon B/ Przypominam, że ten Haber to niemiecki żyd. A za palety ty już zapłacił stolarzom w Majdanie Sieniawskim, czy jeszcze nie? Biłgorajski parch.

qqq (2016-08-10 21:42:15)

Po co to komu?

CzAd (2016-08-10 18:36:23)

Panie Palikot, z podobnym apelem niech zwroci sie Pan do spolecznosci zydowskiej w Polsce, by wsparla sowicie Radio Maryja Ojca Rydzyka....

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Rowerzyści dotarli do Częstochowy i pokłonili się Królowej Polski

Na początku tygodnia, z Biłgoraja i Księżpola wyruszyły rowerowe...

Wskazówki przy zakupie pralki

Chcesz kupić pralkę i nie wiesz, na jakie parametry zwrócić szczególną...

Inwestycje w drogi wojewódzkie w powiecie biłgorajskim. Będzie remont odcinka Tarnogród - Obsza (AUDIO)

Dziś w Tarnogrodzie odbyła się konferencja prasowa z udziałem...

77. rocznica pacyfikacji Łukowej (FOTO, AUDIO)

W pierwszą niedzielę lipca mieszkańcy Łukowej wspominają wysiedlenie...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia