Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Oznaczenia na oponach - co musisz o nich wiedzieć?

Dodał: red Data: 2019-10-02 08:19:23 (czytane: 1876)

Powoli zbliża się zima, stąd nadchodzi idealny okres na to, by zaopatrzyć się w opony na nadchodzące, trudne warunki atmosferyczne. Pomimo tego, że w Polsce śniegu jest coraz mniej, podobnie jak niskich temperatur, zakup zimowych opon to podstawa, która zapewni nam bezpieczeństwo – zwłaszcza że najtrudniejsze i najbardziej niebezpieczne warunki do jazdy powstają wtedy, gdy w zimie temperatury wahają się w okolicach 0 stopni.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajCo jednak musimy wiedzieć o oznaczeniach na oponach? Ich znajomość jest bowiem niezbędna do tego, aby zakupić właściwe opony.

Rozmiar opony
165/65 R15 - oto przykładowe oznaczenie rozmiaru, które znajdziemy na oponie. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki opony kupić, po prostu sprawdźmy rozmiar na obecnych oponach i kupny takie same - daje to pewność, że opony te będą odpowiednie.

www.oponyprofi.pl

W podanym powyżej przypadku 165 to szerokość opony w milimetrach, 65 to wysokość/profil opony (wyrażona procentowo, w tym przypadku 165 mm mnożymy razy 0,65, otrzymując właściwą wysokość), R15 oznacza natomiast średnicę naszej felgi. Pamiętajmy, że zakup opon o złym rozmiarze może skutkować albo niemożnością ich zamontowania, albo złym i niebezpiecznym zachowaniem samochodu na drodze, co jest jeszcze gorszym rozwiązaniem. Kiedy kupujemy opony, musimy być pewni rozmiaru. Pamiętajmy, że zastosowanie aż 3 wartości sprawia, że mamy setki ich kombinacji, łatwo się więc pomylić - rozmiar opony warto więc po prostu zapisać, nie polegać na własnej pamięci.

Lato, zima lub cały rok
Na oponach znajdziemy również oznaczenia, które informują nas o tym, na jaką porę roku przeznaczone są dane opony. Jeżeli na oponach zauważamy albo płatek śniegu, albo potrójny szczyt górki – są to opony zimowe. Problem pojawia się z oznaczeniem opon całorocznych, które czasami bywają podobne i do letnich, i do zimowych. Często oznaczone są one aż 4 znakami, przedstawiającymi np. słońce, liście, płatek śniegu oraz deszcz. Często znajdziemy na nich również oznaczenie „All season”. W przypadku braku takich oznaczeń, mamy styczność z oponą letnią. W tym przypadku podobnie jak i w innych, jeżeli nie mamy pewności co do oznaczeń, zawsze dopytajmy się sprzedawcy lub obsługi internetowego sklepu.

Oznaczenie M+S
Często kojarzy nam się ono z oponami zimowymi, lecz to błąd. Oznaczenie M+S ma nas poinformować, że opona ta posiada taki bieżnik, który upora się ze śniegiem oraz błotem. Faktycznie, opony tego typu zaliczają się również do opon zimowych, lecz nie tylko, znajdziemy je na oponach stricte terenowych oraz oponach letnich. Warto więc mieć na uwadze fakt, że radzenie sobie z błotem oraz śniegiem nie równa się temu, że mamy do czynienia z oponą zimową!

Indeks nośności i prędkości opony
Indeksy te związane są z przedawnionymi już powyżej informacjami o rozmiarze. Pamiętajmy, że w tym wypadku są one również uwarunkowane prawnie, musimy więc dostosować dane opony do danego pojazdu.

Indeks nośności jednej opony musi wynosić przynajmniej tyle, ile ¼ dopuszczalnej masy całkowitej danego pojazdu. W przypadku 4 opon razem złożą się one na całkowitą masę dopuszczalną samochodu. Indeks prędkości musi natomiast wynosić przynajmniej tyle, ile wynoszą zalecenie producenta naszego samochodu – jeżeli one istnieją. Jeżeli natomiast nie mamy o nich informacji, indeks ten musi wynosić przynajmniej tyle, ile maksymalnie wskazuje nasz prędkościomierz.

Przykładowe oznaczenie tych dwóch indeksów to 93H. W tym przypadku oznacza on, że nośność na jedną oponą wynosi 630 kg, a prędkość maksymalna wynosi 210 km/h.

Występują również ustępstwa od wspomnianej maksymalnej prędkości - w przypadku opon zimowych możemy stosować takie, które mają o jeden punkt niższą wartość niż zalecane w każdym innym przypadku.

Konkretne wartości dla danych oznaczeń zalecamy sprawdzać w internecie. Pamiętajmy, że im większa prędkość dopuszczalna (w powyższym przykładzie - wskaźnik H), tym twardsza jest opona i lepiej znosi przyśpieszanie.

opony.jpg

Wzmocnienie opon
Wbrew pozorom, nie ma to wpływu w mechaniczną wytrzymałość opon, a na jej nośność, co opisywaliśmy powyżej. Oznaczenie XL informuje nas o tym, że dana opona ma podwyższoną nośność, jest to również uwzględnione w indeksie nośności.

Data produkcji opony
Na każdej oponie znajduje się numer DOT. Nie jest on dla nas bardzo istotny, przynajmniej nie w całości. Składa się on z 12 znaków, nas jednak interesować będą 4 ostatnie. Oznaczają one kolejno tydzień produkcji (dwie pierwsze cyfry) oraz rok produkcji (dwie ostatnie). Jest to o tyle istotne, że często możemy trafić na sklepy, które co prawda sprzedają opony nieużywane, lecz ciężko nazwać je nowymi, biorąc pod uwagę, że od kilku lat leżą na magazynie. Nie są one jakościowo tak dobre, jak faktycznie nowe, świeżo wyprodukowane opony, pamiętajmy o tym!

Wskaźnik zużycie opony

Oto ostatnia z ważnych informacji na oponie. Wskazują ona, że dana opona jest już po prostu „łysa” i czas wymienić ją na nową, gdyż zużyła się już wystarczająco. Oznaczanie znajdziemy z boku opony, jako napis TWI lub inne graficzne oznaczanie - miejsce położenia oznacza, że na danej wysokości znajdują się garby na bieżniku. Jeżeli garby te już się ścierają, to znaczy, że opony powinniśmy wymienić.

A jeżeli tak jest - koniecznie sprawdź ofertę sklepu Oponyprofi.pl - mają oni w swojej ofercie ogrom opon, różnych producentów, lecz wszystkie kupimy w bardzo atrakcyjnych cenach. Jeżeli potrzebujesz pomocy w zakupie - zachęcamy do kontaktu z obsługą, która pomoże dobrać nam opony idealnie dopasowane do naszych potrzeb.

* Artykuł sponsorowany

Reklama.

Tagi: opony   oznaczenia na oponach   opony zimowe   opony letnie

Zobacz także

Obsługa kadrowo-płacowa – samemu czy z zewnętrzną firmą

Dodane: 2020-07-31 09:43 - Komentarze  (0)  czytane (357)

TAGI: obsługa kadrowo - płacowa, kadry, księgowość, prowadzenie księgowościKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.236.59.154

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Ostatnie przygotowania do wdrożenia bonu turystycznego

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Raport o stanie powiatu biłgorajskiego za 2019 rok

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

100-lecie parafii w Soli (FOTO)

W ostatnią niedzielę września, w dniu wspomnienia św. Michała Archanioła, parafia rzymsko - katolicka w Soli obchodziła jubileusz...