Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Otwarcie Szpitala Leśnego '665'. Reaktywacja - 2017 (FOTO)

Dodał: red Data: 2017-05-28 18:40:08 (czytane: 5406)

28 maja br. dzięki staraniu pasjonatów historii i lokalnej tradycji, Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. porucznika Konrada Bartoszewskiego ps. „Wir”, w lasach nieopodal Aleksandrowa otwarto zrekonstruowany Szpital Leśny "665". To kolejna inicjatywa GRH "Wir". Jesienią 2016 roku otworzyli ziemiankę porucznika Bartoszewskiego.

Gabinet Psychologiczny mgr Lidia Przybylska
,psycholog, psychologia, uzależnienia, Lidia Przybylska, kryzysy, leczenie zaburzeń depresyjnych, badanie osób ubiegających się o broń, opiniowanie psychologiczne Biłgoraj, bilgoraj, badanie na broń, badania broń,

ul. Poprzeczna 16/4. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajSzpital Leśny noszący kryptonim "665" zorganizowany został wiosną 1944 roku na mocy decyzji dowództwa AK Inspektoratu Zamojskiego. Działał w maju i czerwcu 1944 roku. Komendantem szpitala był lekarz porucznik Lucjan Kopeć ps. „Radwan”. Leczeni tu byli ranni partyzanci oraz chorzy z okolicznych wiosek. Szpitalny barak wybudowany był pod olbrzymią jodłą, tak, że pień znajdował się w środku baraku.

otwarcie_szpitala_665__6_.JPG


Był dość dobrze wyposażony, wiele materiałów pochodziło ze zrzutów lotniczych, które miały miejsce w okolicy Florianki oraz Senderek w kwietniu i maju 1944 roku. Numer szpitala wziął się od kryptonimu, jakim w akowskiej konspiracji oznaczony był Obwód Biłgoraj. Była to całkowicie unikalna placówka. Znajdował się w odległości dwóch kilometrów od wsi Trzepietniak - nieopodal ziemianki "Wira", a od północy chroniły go rozległe bagna.

szpital_lesny_665.JPG


Ten szpital postanowili zrekonstruować lokalni miłośnicy historii z Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. porucznika Konrada Bartoszewskiego ps. „Wir”. W niedostępnych nawet obecnie terenach lasu w okolicy Aleksandrowa, miejscu gdzie stała placówka o kryptonimie "665" jesienią 2016 roku rozpoczęli prace. -Z informacji jakie mamy, wynika, że Szpital Leśny "665" mieścił się w dwóch drewnianych niemieckich barakach wojskowych. W większym z nich urządzono salę dla chorych oraz tzw. salę ambulatoryjno - operacyjną, w drugim -mniejszym - mieściła się szpitalna kuchnia, a przed nią jadalnia, nieopodal znajdowała się studnia - podkreśla Marek Łaba z Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Wir".

otwarcie_szpitala_665__5_.JPG


Rekonstrukcja szpitala stała się możliwa dzięki zamiłowaniu do historii GRH "Wir" i pomocy wielu życzliwych osób i instytucji. Pomysł odrestaurowania części szpitala leśnego "665" zrodził się zaraz po tym, gdy członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Porucznika Konrada Bartoszewskiego ps. "Wir" odbudowali bunkier "Wira", który znajdował się w odległości ok. 1,5 od szpitala. Swym entuzjazmem i pomysłem zarazili nie tylko Urząd Gminy w Aleksandrowie, ale przede wszystkim właściciela lasu oraz sponsorów. Od wiosny trwały prace, których uwieńczeniem było uroczyste otwarcie repliki części szpitala w lasach k/Aleksandrowa.

otwarcie_szpitala_665__2_.JPG


-Poprzez odbudowę szpitala, chcieliśmy oddać hołd i upamiętnić heroizm oraz patriotyzm tych wszystkich, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. Ileż odwagi i jaki patriotyzm musiały mieć w sercach te młode dziewczyny, które zaledwie kilkunastoletnie zgłaszały się do służby sanitarnej. Pozwolę sobie wspomnieć nazwiska choćby Stefanii Mirskiej z domu Nowak ps. Sarna", Henryki Rogównej ps. Zorza", Hanny Sobczak ps. "Brzoza", Danuty Wójcikównej ps. "Danka". Jakim umiłowaniem wolności Ojczyzny kierowała się Janina Rogulska - Bartoszewska ps. "Nina", gdy ryzykując życie ratowała rannych partyzantów. Janina Bartoszewska kierowała całym zespołem sanitariuszek. Zdarzało się, że pod nieobecność lekarzy przeprowadzała operacje usuwające kule. W szpitalu pracowało trzech lekarzy - "Biga", Radwan" i "Korab", którzy narażając swe życie przemierzali leśne dukty, aby nieść pomoc medyczną. Dzisiaj stoimy tutaj pragnąc upamiętnić ich poświęcenie, patriotyzm i służbę. Czujemy się spadkobiercami kultywowania miłości do Ojczyzny i obrony prawa narodu do wolności. Jeśli jest prawdą, że pomniki mają swoją mowę, to niech ten będzie mówił przechodniom, że do ostatniej chwili, walczyli wierni Polsce i jej wolności - przekonuje w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl Andrzej Sokal przewodniczący Stowarzyszenia GRH "WIR".

Reklama.

Głównym punktem uroczystości była Msza święta sprawowana na miejscu, gdzie 73 lata temu celebrowali ją wspólnie z kapelanem dowódcy i żołnierze oraz personel szpitala. Organizatorzy przygotowali ołtarz i paramenty liturgiczne, tak jak opisane to było we wspomnieniach porucznika dr Lucjana Kopcia komendant szpitala leśnego "665". Był więc prosty drewniany krzyż brzozowy na tle jodłowych gałęzi z dwoma skrzyżowanymi pistoletami, ołtarz i biały obrus oraz sprzęty liturgiczne i powiewająca na wietrze biało - czerwona flaga. W uroczystościach uczestniczyli mieszkańcy Aleksnadrowa i okolic, poczty sztandarowe, przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznych, przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń kombatanckich i organizacji społecznych oraz zaproszeni goście.

otwarcie_szpitala_665__4_.JPG


-Gromadzimy się na Mszy świętej w wyjątkowy dzień i w wyjątkowym miejscu, by prosić Pana Boga o to aby w naszych sercach płonęła miłość do Ojczyzny. Chcemy podczas tej modlitwy prosić także by ci, którzy odeszli przed nami poświęcając swe życie walce o wolność Polski dostąpili Bożego miłosierdzia. Chcemy za ich życie i ofiarę dziękować i spłacać dług wdzięczności. Na początku tej Najświętszej Ofiary uznajmy naszą grzeszność i prośmy Boga o przebaczenie i zmiłowanie nad nami - mówił podczas modlitwy ks. Łukasz Wojtaszek.

otwarcie_szpitala_665__3_.JPG


W rozmowie z naszym Portalem kapłan podkreśla, że budująca jest liczna obecność na uroczystości tych, którzy nie pozwalają by bohaterska historia naszych ojców została zapomniana, zatarta i wypaczona.

ksiadz_lukwasz_wojtaszek.JPG


-Należy także podkreślić udział w uroczystościach ludzi młodych, szczególnie tych skupionych w ruchach harcerskich to pokazuje, że patriotyzm, umiłowanie Ojczyzny, pamięć o minionych pokoleniach i duch służby Polsce mamy we krwi. Widać więc, że tego typu uroczystości, to coś żywego, co chcemy mieć w sercach - dodaje kapłan.

otwarcie_szpitala_665__1_.JPG


Szpital "665" odbudowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. porucznika Konrada Bartoszewskiego ps. "Wir", w dniach 30 kwietnia - 27 maja br., przy wsparciu Gminy Aleksandrów, Dariusza Bodysa (Kubi s.c.), Krzysztofa Wryszcza (P.P.H.U. Frycz), B&M Surma, Nadleśnictwa Biłgoraj, Tadeusza Startka, Antoniego Cilicy (właściciela leśnej działki), Zygmunta Gontarza, Anny i Sławomira Waszaków, Janusza Skowrońskiego, Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz P.A.J.A. Paweł Michalewski i pomocy Sławomira Markowicza.

sanitarisuzka_bilgoraj.JPG


-Chcemy połączyć szlakiem rowerowo - pieszym miejsca ważne dla wojennej historii naszego Regionu. Poprowadziliśmy już szlak od drogi Aleksandrów Józefów do ziemianki "Wira",chcieliśmy także wskazać turystom miejsce szpitala "665". w planach mamy także połączenie tych miejsca szlakiem z Gajówką "Okno" i obozem "Wojny" tak by z Biłgoraja można było poprzez Brodziaki (zobacz Obóz "Corda") dotrzeć w lasy aleksandrowskie szlakiem miejsc ważnymi dla partyzantów i udać się dalej w kierunku Górecka czy Józefowa. W naszej ocenie będzie to bardzo atrakcyjny szlak - informuje Marek Łaba.

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Zdjęć w galerii: 81

Tagi: grupa rejonstrukcji historycznej   szpital leśny 665   gmina aleksandrów   rekonstrukcja szpitala leśnego 665

Zobacz także

'Śladami tura'

Dodane: 2017-10-18 16:13 - Komentarze  (0)  czytane (501)

TAGI: rajd rowerowy, gmina turobin, śladami tura, turystyka rowerowa powiat biłgorajskiKomentarze (4)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.224.121.67

s (2017-06-11 07:54:22)

Świetny pomysł na promocję regionu. Proponuję uatrakcyjnić taki szlak dla zorganizowanych grup z żołnierską grochówką w Brodziakach i strzelnicą dla chętnych w Teodorówce, o ile macie już przeszkolonych instruktorów. Promocję szlaku można rozpocząć w czasie obchodów rocznicy w Osuchach, kiedy przyjeżdża sporo osób z Polski.

mieszkaniec (2017-05-29 00:00:41)

...a teraz to miejsce będzie bardziej dostępne. Tak trzymać. Wreszcie nasz region nabierze charakteru.

miszkaniec (2017-05-28 22:21:42)

Było fajne urokliwe i niedostępne miejsce a teraz zrobili szope

(2017-05-28 22:05:01)

Przyjęcia na NFZ?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Hotele i pensjonaty

więcej

Biura podróży

Biuro Podróży i Ubezpieczeń CZIMAD

ul. gen. Komorowskiego 3, I piętro pok.107, 23-400 Biłgoraj

Biuro Podróży Round Tour - bilety autokarowe, bilety lotnicze, bilety online, wycieczki, wczasy, kolonie

ul. Kościuszki 100, 23-400 Biłgoraj

Podróże

Konkursy

Wejściówki na Monster truck

bilgoraj.com.pl poleca

Moc dobra, czyli XVI 'Dzień Jesiennego Liścia' (FOTO, VIDEO)

W tym roku w Biłgoraju odbyło się już po raz szesnasty, wydarzenie...

200 harcerzy na biwaku w Księżpolu (FOTO)

Blisko 200 harcerzy ZHR, przyjechało do Księżpola, by wziąć udział...

Budowlanka druga, a Powiat trzeci w województwie

10 listopada br. w Chełmie odbyło się wojewódzkie podsumowanie...

Legenda pożegnała się z Ładą Biłgoraj

Kiedy był szkoleniowcem biało - niebieskich, zespół rozegrał...

'Noś odblaski, bądź widoczny' - akcja posła Piotra Olszówki (FOTO)

6 listopada br. w Zespole Szkół w Soli, poseł Piotr Olszówka...

Biłgorajski PiS przygotowuje się do wyboru władz m. in. powiatowych

W Biłgorajskim PiS-ie trwają przygotowania do wyborów władz powiatowych,...

Ogłoszenia