Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Osuchy 1944. Pamiętamy!!! (FOTO)

Dodał: red Data: 2018-06-24 20:15:35 (czytane: 6072)

W Gminie Łukowa, odbyły się obchody 74. rocznicy Bitwy pod Osuchami, największej bitwy partyzanckiej w Polsce, podczas II wojny światowej. Narodowym patronatem, rocznicowe uroczystości objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajUroczystość w godzinach przedpołudniowych od części artystycznej, przygotowanej przez gimnazjalistów z Łukowej. Następnie zgodnie z ceremoniałem wojskowym odbył się meldunek, wciągnięto na maszt Flagę Państwową oraz odśpiewano Hymn Narodowy. Uczestników uroczystości przywitał Wójt Gminy Łukowa Stanisław Kozyra.

rudolf_karas.JPG

Kolejnym punktem uroczystości była Msza święta za poległy w "Bitwie nad Sopotem". Przewodniczył jej ks. Rudolf Karaś, proboszcz parafii w Bidaczowie Starym. -Dziś stajemy w miejscu, gdzie 74 lata temu, odziały Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich stanęli z bronią w ręku, by bronić życia, wolności i godności Polaków. Aby walczyć o niepodległość Ojczyzny i przeciwstawić się ideologii narodowego socjalizmu niemieckiego. Tutaj doszło do swoistej walki Dawida z Goliatem, z jednej strony wojsko niemieckie liczące 30 tys. dobrze uzbrojonych żołnierzy, z drugiej strony 1,2 tys. partyzantów. Zginęło około 400 polskich żołnierzy. czy podjęcie walki zawsze musi być związane ze zwycięstwem? Pamiętajmy, że sens walki powinien być mierzony, nie szansami na zwycięstwo lecz wartościami w obronie których, walka została podjęta - mówi w homilii ks. Karaś.

osuchy_2018.JPG

Po nabożeństwie nastąpiło wręczenie nagród finalistom XIX Powiatowego Konkursu Wiedzy o Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich na Ziemi Biłgorajskiej, który w Łukowej odbył się na początku czerwca br. Następnie uczestnicy przemaszerowali na cmentarz partyzancki, gdzie odbył się aple poległych, salwa honorowa i złożono wieńce.

osuchy_2018_1.JPG

Na uroczystości złożyła się także rekonstrukcja historyczna przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej "WIR" z Biłgoraja z udziałem rekonstruktorów z całej Polski oraz koncert patriotyczny.

osuchy_2018_2.JPG

Wśród uczestników uroczystości obecny był między innymi Włodzimierz Łój ps. "Wir" żołnierz Batalionów chłopskich oddziału "Rysia", Andrzej Wiśniewski ps. "Szyszka" żołnierz Armii Krajowej oddziału "Wira", posłowie na Sejm RP, reprezentujący Prezydenta RP pułkownik Mariusz Fryc szef zespołu Analiz Wojskowych BBN, Wojciech Lesiak doradca Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Witold marucha dyrektor Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu. -W pierwszym uderzeniu lufy karabinów były tak gorące, że nie dało się strzelać. To była walka na śmierć i życie. Byliśmy okrążeni i chcieliśmy przerwać pierścień i się przebić. Części się udało, część poległa, część została pojmana i stracona koło Biłgoraja. To był czas, który nie da się opisać - mówi w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl Władysław Łój.

Reklama.

Bitwa pod Osuchami zwana także Bitwą nad Sopotem była największa potyczką partyzancka w okupowanej Polsce, podczas II wojny światowej. Odbyła się w lasach Puszczy Solskiej pod koniec czerwca 1944 roku, i była punktem kulminacyjnym niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej "Sturmwind II".

-W lasach Puszczy Solskiej, aktywność polskich partyzantów była bardzo mocna. Żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego przeprowadzali szereg udanych akcji dywersyjnych i przeciwstawiali się pacyfikacjom i wysiedleniom Zamojszczyzny. Ich działania były także bezpośrednim zagrożeniem dla zaplecza wojsk niemieckich, walczących na froncie wschodnim. Niemcy postanowili rozprawić się z partyzantami. Rzucili przeciw polskim oddziałom około 30 tys. żołnierzy Wermachtu, SS oraz wojska pancerne i lotnicze. To co się rozegrało w tym kotle w okolicach wsi Osuchy i rzeki Sopot ciężko opisać - zaznacza badaczka Bitwy pod Osuchami i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej, Wiesława Kubów.

osuchy_rocznica.JPG

Bohaterstwo polskich partyzantów i zbrodnie dokonane na nich przez Niemców, zostały zapisane dla wiedzy przyszłych pokoleń na Grobie Nieznanego Żołnierza. Na jednej z tablic zapisano "Osuchy 25 - 26 VI 1944". W okolicach bitwy sprzed 74 lat, znajduje się cmentarz, na którym pochowano około 300 poległych polskich żołnierzy. -Szanowni Państwo, głęboko wierzę, że doświadczenie wyniesione z bolesnej przeszłości i ofiara tysięcy Polaków patriotów będzie nas skłaniać, aby iść droga porozumienia, dialogu, pojednania i pokoju - mówił Wójt Gminy Łukowa, Stanisław Kozyra.
logo_udskior.jpg


Inscenizacja historyczna, w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. porucznika Konrada Bartoszewskiego ps. "Wir" i rekonstruktorów z całej Polski została dofinansowana ze środków Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób represjonowanych.


/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 354

Tagi: bitwa pod osuchami   osuchy 1944   największa bitwa partyzancka   uroczystości patriotyczne w osuchach

Zobacz także

10 samorządów naszego powiatu otrzyma od rządu maszt z flagą państwową

Dodane: 2020-11-12 09:53 - Komentarze  (14)  czytane (1661)

TAGI: masz z flagą, głosowanie, pod biało - czerwoną, powiat biłgorajskiKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.153.39.7

Do dowódcy OT BIŁGORAJ (2018-06-24 21:58:13)

Ma pan ludzi którzy jak myślę wstąpili z pasji czy zamiłowania do munduru.Wiem jak nie jest łatwo wyszkolić żołnierza ale jezli ktoś robi to co lubi to z całym szacunkiem ale to jedna wielka pomyłka.
Ludzie ci wstępując powinni zadbać wpierwej sami nad własnym wyglądem i nie maszerować podczas takiej uroczystości na misia.Nie krytykuj pan innych popacz pan na własne podwórko'

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Projekt e-Geodezja realizowany od 2016 roku przez powiat biłgorajski jest już na finiszu

Dzięki sukcesywnie zwiększanym finansom na informatyzację administracji...

Ostatnie pożegnanie Wiktorii Klechowej (FOTO)

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Wiktorii Klechowej,...

Jak stworzyć reprezentację seniorów? W Biłgoraju ma powstać Rada Seniorów

-Chciałyśmy aby seniorzy świadomie zadbali o swoje sprawy, dlatego...

Zakończyła się rewitalizacja Placu Wolności. Tak wygląda inwestycja z lotu ptaka (VIDEO)

Inwestycja kosztowała ponad 21,3 mln zł. Dzięki niej centrum...

Uczcili Kapelana Solidarności i kapłanów niezłomnych (FOTO, AUDIO)

Mieszkańcy Biłgoraja uczcili dziś ks. Jerzego Popiełuszkę i księży...

Jak skutecznie zapobiegać korozji metalowych elementów?

Inżynierowie projektujący obiekty przemysłowe wykorzystują w tym celu...

Ogłoszenia