Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Osada i gajówka Kociołki upamiętnione

Dodał: red Data: 2021-10-18 12:31:47 (czytane: 1313)

Osada i gajówka Kociołki, dawniej istniejąca pomiędzy Biłgorajem, a Edwardowem jest kolejnym miejscem upamiętnionym z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju. Uroczystość odbyła się 17 października br. w lesie na Kociołkach, a jej kontynuacją było „Spotkanie z Historią” w remizie w Brodziakach.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpoldomink_rog.JPG

Organizatorami uroczystości był GOK w Biłgoraju, Gmina Biłgoraj, Nadleśnictwo Biłgoraj oraz OSP w Brodziakach, a uczestniczyli w niej potomkowie rodzin żyjących w Kociołkach, okoliczni mieszkańcy i pasjonaci historii lokalnej.

O dziejach osady leśnej Kociołki oraz gajówki opowiedział Dominik Róg z Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju. Osada leśna Kociołki powstała w latach 30-tych XIX w. w dobrach Stanisława Nowakowskiego. Kilka rodzin, mieszkających w Kociołkach zostało wysiedlonych z Kociołek przed II wojną światową. W czasie wojny istniejąca tutaj gajówka była ważnym miejscem oparcia dla partyzanckich oddziałów w Puszczy Solskiej.

kociolki.JPG

Symbolicznego odsłonięcia tablicy upamiętniającej dokonali wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, zastępca wójta gminy Biłgoraj Wojciech Dziduch, Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj Andrzej Borowiec, przedstawiciel potomków mieszkańców Kociołek Stanisław Kwik, przewodniczący GRH „Wir” z Biłgoraja Grzegorz Koperwas oraz prezes OSP w Brodziakach Grzegorz Wardach. Symboliczne kwiaty złożyli również przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK – koło w Stalowej Woli. W ramach projektu przygotowano również wolnostojącą tablicę edukacyjną o dziejach Kociołek.

Po uroczystości w lesie na Kociołkach, mieszkańcy i goście przenieśli się do remizy w Brodziakach, gdzie doszło do „Spotkania z Historią”, na którym wyświetlone zostały nagrania świadków II wojny światowej oraz film „Wesele partyzanckie” z Pikniku Historycznego w Brodziakach. Na spotkaniu potomkowie mieszkańców Kociołek podzielili się opowieściami rodzinnymi, legendami i historiami. Materiały zebrane na spotkaniu będą wykorzystane w publikacji o zaginionych osadach i wsiach w Gminie Biłgoraj.

Reklama.

Miejsce upamiętniono w ramach projektu „Kociołki - zaginiona osada leśna”, realizowanego przez GOK w Biłgoraju, dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie” 2021 roku, Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej i Urzędu Gminy Biłgoraj.

/GOK Biłgoraj/

Tagi: gmina biłgoraj   osada leśna kociołki   gajówka kociołki   dominik róg

Zobacz także

Rodziny w akcji - wyjazd do teatru

Dodane: 2021-11-23 09:43 - Komentarze  (0)  czytane (837)

TAGI: stowarzyszenie dąb w ciosmach, wyjazd od teatru, gmina biłgoraj, bądzmy solidarniKomentarze (3)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.198.139.112

(2021-10-18 20:20:04)

Aktywność słoneczna wpływa na ilość promieni kosmicznych, które docierają do Ziemi, a one z kolei oddziałują na powstawanie chmur i bilans cieplny planety. Dlatego powinno się przemyśleć znaczenie promieni słonecznych i kosmicznych dla klimatu.
Tak przynajmniej twierdzą naukowcy z duńskiego Uniwersytetu Technicznego i Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, którzy przeprowadzili, ich zdaniem, przełomowe badania wpływu Słońca i promieni kosmicznych na ilość energii na Ziemi.

Czy to koniec „proroczych misji” aktywistów w rodzaju Grety Thunberg i wygłupów w rodzaju „porozumienia paryskiego”? Zobaczymy. Wnioski z badań ekspertów duńsko-żydowskich warto jednak odnotować.

Reklama„Przez ok. dwa tygodnie sprawdzaliśmy wpływ działania promieni kosmicznych na atmosferę. Kiedy erupcje słoneczne ograniczają napływ promieni kosmicznych, czasowo zmniejszają produkcję drobnych aerozoli. To skupiska cząsteczek, na których zwykle osadzają się krople wody, tworząc niskie chmury. To redukuje pokrywę chmur, co jak wiadomo wpływa na klimat” – stwierdza Henrik Svensmark, główny autor publikacji, która ukazała się w piśmie „Scientific Reports”.Dzięki badaniu okazało się, że Ziemia absorbuje prawie 2 dodatkowe waty energii na metr kwadratowy w czasie 4-6 dni od minimum natężenia promieniowania kosmicznego. Do przedstawionych wniosków naukowcy doszli dzięki badaniom prowadzonym z pomocą satelitów NASA Terra i Aqua.

Wyniki zgadają się z wcześniejszymi pracami teoretycznymi i badaniami laboratoryjnymi prowadzonymi przez duński zespół. Potwierdziła się m.in. teza, że najsilniejszy wpływ promieni słonecznych i kosmicznych można zauważyć na niskich wysokościach nad oceanami.

„Efekty słoneczne obserwowane w tym badania działają zbyt krótko, aby mogły mieć stały wpływ na klimat. Jednakże nasilają mechanizm łączący promienie kosmiczne z powstawaniem chmur, który działa w dłuższej skali czasowej. Mamy nadzieję, że odkrycie to będzie sygnałem do przemyślenia długofalowego wpływu aktywności słonecznej i promieni kosmicznych na klimat” – dodał dr Svensmark.

Źródło: Polsat News

(2021-10-18 14:43:17)

Znany dziennikarz - Jeremy Clarkson wypowiedział się ostatnio na temat Polski. Jego słowa zaskoczyły wszystkich. Zobacz co powiedział!
Jeremy Clarkson to znany, brytyjski dziennikarz piszący w "Times" felietony. W ostatnim z nich wypowiedział się na temat Wielkiej Brytanii i kryzysu związanego z Brexitem. Zastanawiał się bowiem, czy Brytyjczycy mogliby się wyprowadzić w lepsze miejsce.

Ameryka? Nie ma już czegoś takiego. To teraz są dwa kraje — jeden, wiedziony przez głupiego, starego człowieka w kierunku wiecznego bankructwa i drugi, gdzie wszyscy lubią budweisera. Nie chcę tam żyć

Dodał, więc aby przeprowadzili się do Warszawy.

Siedzimy i marudzimy, że wszyscy kierowcy ciężarówek i budowniczy wrócili do Polski. Jeśli tego właśnie chcemy — dobrze zbudowanych domów i regularnych dostaw papieru toaletowego — dlaczego i my nie przeprowadzimy się do Warszawy? Kiedyś, nadając sprzed ich stadionu narodowego, powiedziałem do nich: skoro tylu was tu jest, to kto naprawia rury w Londynie? Wybuchnęli śmiechem

-zaznaczył.

Spodziewaliście się takiej wypowiedzi?

(2021-10-18 13:40:15)

a gzie pisiora posłanka?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Hotele i pensjonaty

więcej

Biura podróży

Podróże

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Nabemowie.pl - wiadomości, ogłoszenia i lokalni fachowcy

Internet jest dziś niemal zdominowany przez ogromne portale społecznościowe...

Wystawa miniatur i figurek kolekcjonerskich (FOTO)

W Galerii Waya-Art w Biłgoraju odbył się dziś wernisaż wystawy...

Umowy o dzieło - raport ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjrzał się umowom o dzieło....

Miliony złotych wsparcia dla naszych samorządów w ramach laboratoriów przyszłości

Placówki oświatowe, dla których organem prowadzącym są samorządy...

Jak wykryć zdradę partnera? Jakie są sposoby na odkrycie prawdy?

Podejrzenie zdrady bardzo często pojawia się u wielu par. Nie ma znaczenia...

Zostań rodziną zastępczą

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju – Organizator...

Ogłoszenia