Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Orszak Trzech Króli. W Biłgoraju świętowano symbolicznie

Dodał: red Data: 2021-01-06 13:34:44 (czytane: 1906)

Uroczyste Msze święte w biłgorajskich świątyniach, rozdanie koron oraz złożenie pokłonu Nowonarodzonemu Bożemu Synowi - tak w mieście nad Ładą celebrowano Uroczystość Objawienia Pańskiego. Z racji pandemii koronawirusa zrezygnowano z organizacji ulicznego pochodu - Orszaku Trzech Króli.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgorajorszak_trzech_kroli.JPG

Od kilku lat ulicami Biłgoraja, 6 stycznia przechodził organizowany przez parafię św. Marii Magdaleny, Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II, Orszak Trzech Króli. W tym roku, w związku z rygorami sanitarnymi związanym z epidemia Covid-19, organizatorzy w całej Polsce zrezygnowali z tradycyjnego kolorowego i radosnego pochodu, skupiając się na indywidualnym i rodzinnym celebrowaniu Objawienia Pańskiego.

orszak_trzech_kroli__2_.JPG

Wpisujemy się w te wszystkie działania i restrykcje, któe ze względu na roztropność i odpowiedzialność za bliźnich są wprowadzone. To także czas wyciszenia i takiej samotnej podróży. Zachęcamy być udać się w głąb swego serca, by była to podróż, która da odpowiedź na pytanie czy ja zmierzam do Betlejem, do Jezusa, czy doświadczam Jego obecności z życiu codziennym, czy szukam Go na drogach dnia codziennego? Zgodnie z tegorocznym hasłem Orszaku, chcemy także zachęcić do dziękowania Bogu za wszystko co nas spotyka, za to co dobre i za to co trudne, bo to wszystko nas hartuje i umacnia w drodze do Nieba - zaznacza Maria Oleszek, dyrektor biłgorajskiego "Katolika" i organizator Orszaku Trzech Króli.

Reklama.

Nie zrezygnowano w Biłgoraju całkowicie z elementów Orszaku Trzech Króli. W biłgorajskich świątyniach rozdawane były dzieciom korony oraz oddawano pokłonu Nowonarodzonemu Bożemu Synowi. -Po komunii świętej dzieci otrzymały orszakowe korony, a następnie po błogosławieństwie udały się do szopki, by tak jak Trzej Królowie oddać pokłon Jezusowi. Dzisiejsza uroczystość pokazuje, że Bóg zaprasza do siebie wszystkich ludzi, niezależnie od rasy, płci, narodowości czy życiowych wyborów i błędów. Nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno by Mu się pokłonić i uznać w Nim Zbawiciela, a Jego łąska nas przemieni. tego przykładem są Mędrcy ze Wschody, którzy przybyli do Betlejem, pokłonili się Jezusowi Chrystusowi i przemienieni, inną drogą - jak mówi Ewangelia - wrócili do swych domów. My także po wyjściu ze świątyni, po uznaniu w tym Małym Dziecięciu Zbawiciela, mamy inni, przemienieni iść do świata i chodzić inną, Bożą drogą - zaznacza ks. Mateusz Januszewski, wikariusz sanktuarium św. Marii Magdaleny.

orszak_trzech_kroli__3_.JPG

Organizatorzy biłgorajskiego Orszaku Trzech Króli zachęcaj także do rodzinnego kolędowania. -W tym roku nie będzie także kończącego Orszak koncertu kolęd, który był otwarty dla wszystkich. Nie rezygnujmy jednak z tej pięknej polskiej tradycji, śpiewajmy kolędy w gronie rodzinnym, korzystajmy z koncertów zarejestrowanych w telewizji czy internecie. Dzielmy się radością jaką niesie dzisiejsza Uroczystość ze wszystkimi, wszak Bóg objawił się dziś światu. Swym przyjściem obdarza nas zbawieniem, pokojem i usposabia do pojednania - dodaje Maria Oleszek.

orszak_trzech_kroli__4_.JPG

Korony rozdawane były w świątyniach, po Mszach świętych dedykowanych specjalnie dla dzieci (w każdej z biłgorajskich świątyń jest przynajmniej jedna taka Eucharystia).

Czytaj także: Epifania - Objawienie Boga

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: orszak trzech króli   biłgoraj   uroczystość trzech króli   katolik biłgoraj

Zobacz także

Bezsilność Miłości?

Dodane: 2021-03-06 22:29 - Komentarze  (0)  czytane (355)

TAGI: komentarz do ewangelii, wielki post, kościół katolicki, ks. sławomir koronaKomentarze (3)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.237.97.64

do poniżej (2021-01-07 14:34:15)

Przecież on nie umie pisać... :(

kopiiuj - wklej (2021-01-07 11:01:13)

I znów ten:mądry komentator Jan, J-67, itp. rozpisuje się. Napisz coś od siebie mądralo.

(2021-01-06 15:03:54)

Przestrzeń medialna na każdym kroku powołuje się na jakieś wartości. Słyszymy o wartościach europejskich, demokratycznych, obywatelskich. Rzadko jednak zdarza się, aby ktoś wprost je ponazywał. Domyślamy się jedynie, że gdy mowa o wolności słowa to w gruncie rzeczy chodzi o prawdę. Gdy ktoś mówi, że łamane jest prawo to chodzi o sprawiedliwość. Gdy z kolei ktoś usilnie zabiega o poprawę bytu najuboższych to pragnie niczego innego jak miłosierdzia. Dlaczego jednak tak trudno nazwać po imieniu to, o czym dzisiejszy świat tak żarliwie dyskutuje? Problem polega na tym, że współczesny człowiek nie lubi, gdy to co dobre odnoszone jest do chrześcijaństwa. Alergia na to, co kościelne stopniowo staje się domeną tych, którzy w humanizmie i tolerancji szukają rozwiązania wszystkich problemów świata. Wylewają jednak dziecko z kąpielą, gdy na własną modłę wypaczają to, co domaga się wysiłku i pomocy łaski Bożej. Używając języka starożytnych, walcząc o pokój szykują się do wojny.

Awersja do tego, co chrześcijańskie jest dzisiaj niesamowicie silna. Samo wspomnienie o działalności instytucji kościelnych powoduje, że jej przeciwnicy dokonują jej zanegowania. Nagle wszyscy wyjmują faktury, rozliczenia, porównują jak wiele wpłynęło i ile wypłynęło. Zabawa w księgowych trwa na całego. Mało jednak kto pamięta, że łatwo jest być sędzią i komentatorem, a dużo trudniej wykonać postulat życia dla pokrzywdzonych, zmarginalizowanych i opuszczonych. Bieda ludzka zawsze wydaje się ładniejsza i łatwiejsza na papierze niż w rzeczywistości. Kościół jednak przetrwa i takie ataki, bo przecież w gruncie rzeczy nie chodzi o awanturowanie się ze wszystkimi, ale solidną pracą u podstaw. Negowanie działalności Kościoła przez jego wrogów jest w gruncie rzeczy świadectwem autentyczności jego nauczania. Zasada jest prosta: Gdy Kościół głosi prawdę, to zaraz ktoś powie: Niech zaczną od siebie, bo to kłamcy! Gdy Kościół nawołuje do sprawiedliwości to od razu przywołana zostanie inkwizycja i proces Giordana Bruna. Gdy Kościół pełni dzieła miłosierdzia to zaraz ktoś powie, że to nic wielkiego, a pieniądze zebrane na dobre dzieło Kościołowi się nie należą i powinny być opodatkowane. Jeżeli ktoś tak podchodzi do sprawy to jego rzecz. Ma do tego zupełne prawo i nikt go za to na stosie nie spali. Jest jednak w tej nagonce pewna niekonsekwencja. Obrońcy wolności, sprawiedliwości i prawdy (i wszystkich innych wartości) powołując się na nie, nie zdają sobie chyba do końca sprawy o co walczą. Wszystkie bowiem te wartości tracą sens i znaczenie, jeżeli zostaną odcięte od źródła ludzkiej moralności. Zaraz zapewne usłyszę, że i w Kościele nie brakuje pustych słów. Jasne, że tak. Błędem jest jednak uogólnianie, nawet na podstawie najbardziej bulwersujących i dramatycznych przykładów. Człowiek (w tym ludzie w Kościele) zawsze będą zawodzić. Nie zapominajmy jednak, że jednocześnie wielu ludzi wykonuje w Kościele naprawdę porządną robotę. Często z dala od kamer i aparatowych fleszy dzieją się małe cuda i ludzie odzyskują wiarę w wartości, które Kościół od zawsze głosił. Świat bez Kościoła byłby światem pogłębiającej się beznadziei. Skierowałby się ku pogaństwu, magii lub ateizmowi. Ostatecznie zapadłby się sam w swoim istnieniu i jak mityczny Kronos powoli pożerałby swoje dzieci. Na szczęście obecność Kościoła w świecie i jego praktykowanie wartości zostały zagwarantowane przez samego Boga i musimy zrobić wszystko, aby ta obecność nie była zmarginalizowana, ale autentyczna, wiodąca i w pewnym sensie fundamentalna.

Wracając jednak do tematu zabłąkanych wartości, to mam wrażenie, że zasada postępowania jest prosta. Jeżeli ktoś chce walczyć o wolność, to pozwoli na wolność innym. Jeżeli walczy o sprawiedliwość, to zrobi wszystko, aby nie ferować przedwczesnych wyroków. Jeżeli walczy o miłosierdzie, to zaangażuje się sam w pomoc biednym. Na tym polega prawdziwa tolerancja, że nigdy nie jestem przeciwko komuś. Ocenie poddajemy czyny, a nie osoby. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone (Łk 6,37). Zła nie da się bowiem zwyciężyć samą krytyką, ale trzeba mu twrado przeciwstawiać jakieś dobro. Na przekleństwo odpowiedzieć błogosławieństwem, na gniew – łagodnością, na rozłam – jednością, na grzech – miłością.

Żyjemy w świecie zabłąkanych wartości. Może nawet mamy już do czynienia z wartościami bezpańskimi, które stały się jedynie paliwem do robienia polityki, kariery i karmienia własnego egocentryzmu. To, co kiedyś było wartością, bo opierało się na trwałym fundamencie, dzisiaj stało się plakatowym hasłem z ładnym zdjęciem. Pozbawiona refleksji agitacja w obronie wartości staje się często agresywną ekspresją amoku i pogardy. Chciałbym, aby każdy, kto powołuje się na jakieś wartości (w Kościele czy poza nim) najpierw poważnie zastanowił się, o co tak naprawdę walczy, bo może okazać się, że kto mieczem wojuje bardzo szybko od miecza zginie.

Ks. Mateusz Szerszeń CSMA

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Ku czci Żołnierzy Wyklętych

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konrad Berdzik zbiera na protezę bioniczną

Koncert charytatywny w Majdanie Starym

Konferencja on-line z prezes KRUS dr Aleksandrą Hadzik

Inwestycje drogowe powiatu biłgorajskiego w latach 2019 - 2020 roku oraz plany na rok 2021

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Covid-19: dane na koniec stycznia 2021 roku

Trwa narodowa kwarantanna spowodowana epidemią koronawirusa. W życie wprowadzone zostały obostrzenia, ruszył Narodowy Program Szczepień....