Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Opony zimowe latem - czy to ma sens?

Dodał: red Data: 2019-07-31 13:13:59 (czytane: 2315)

Po zimie wielu kierowców zwleka z wymianą opon na opony letnie. Z jednej strony jest to w pewnym sensie uzasadnione, bowiem pogoda w Polsce lubi płatać figle i nawet do końca kwietnia zdarzają się przymrozki i opady śnieżne. Niemniej jednak opona zimowa nie sprawuje się dobrze przy wyższych temperaturach i nie powinno się czekać ze zmianą opon na letnie (np. Pirelli Cinturato P7).

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolReklama.

Opony zimowe latem? Lepiej postaw na opony letnie (chociażby Cinturato P7)
Może się wydawać, że jazda na oponach zimowych w okresie wiosennym i letnim jest nieco bezpieczniejsza, niż jazda na ogumieniu letnim w zimie. W pewnym sensie tak jest, ale to tylko część prawdy: przede wszystkim „zimówki” dysponują bieżnikiem, który nadaje się do odprowadzania śniegu i błota, ale niekoniecznie już wody: z tym znacznie lepiej radzą sobie opony letnie (np. Cinturato P7).

Co za tym idzie, jazda na oponach zimowych na mokrej nawierzchni może prowadzić do powstania zjawiska aquaplaningu, czyli niejako niekontrolowanego poślizgu. Ponadto, gdy opona zimowa wykorzystywana będzie przy wyższych temperaturach, nastąpi szereg zjawisk, które negatywnie wpłyną na jej stan, na komfort jazdy i na jej bezpieczeństwo.

Problem pierwszy - opony zimowe odkształcają się przy wyższych temperaturach
Pierwszym problemem opon zimowych jest to, że przy wyższych temperaturach ogumienie zaczyna jeszcze bardziej mięknąć, przez co traci swoje właściwości jezdne. Samochód zaczyna zachowywać się nienaturalnie, można odczuć też wrażenie jego „pływania” na zakrętach. Tego typu sytuacje są niebezpieczne i zdecydowanie powinno się ich unikać.

Zwiększony opór toczenia pojazdu i zużycie opony
W związku z tym, że opona zimowa zdecydowanie mięknie w wyższych temperaturach, jednocześnie zwiększa się też opór toczenia – a, co za tym idzie, samochód pracuje mniej efektywnie i zużywa więcej paliwa. Taka opona podlega też szybszemu zużyciu, a bieżnik ulega starciu, w związku z czym wymiana kompletu „zimówek” na nowy zostanie przyspieszony.

opona_zimowa_latem.jpg

Większy hałas
Opony zimowe emitują też bardzo duży hałas podczas jazdy w wyższych temperaturach. Jest to niedopuszczalne: przede wszystkim doprowadza do dużego dyskomfortu kierowcy, a po drugie zagłusza dźwięki dochodzące zewnątrz – co np. zwiększa ryzyko nieusłyszenia nadjeżdżającego pojazdu uprzywilejowanego.

Większe ryzyko uszkodzenia opony
Jeżeli opona jest miększa, istnieje też większe prawdopodobieństwo jej uszkodzenia, a nawet – przebicia. Bardzo wiarygodne jest jednak jej odkształcenie, co na dobrą sprawę może prowadzić do konieczności wymiany dobrego kompletu opon na przyszły sezonie zimowym. Jazda na oponach zimowych w lecie nie ma więc również ekonomicznego sensu.

Kiedy zmienić opony zimowe na letnie?
Nie istnieje żaden przepis obligujący kierowców do zmiany opon zimowych na letnie, nie istnieje też żaden złoty moment, w którym taka zmiana byłaby właściwa. Pogoda w Polsce bywa kapryśna i zmienna, w związku z czym termin wymiany ogumienia jest dość elastyczny - choć nie warto zwlekać z tym zbyt długo.

Na ogół miesiącem, w którym dokonuje się zmian ogumienia, jest kwiecień – nie oznacza to jednak, że powinniśmy umawiać się na wizytę w warsztacie zaraz po przyjściu kalendarzowej wiosny. Przedtem warto upewnić się, że synoptycy nie przewidują załamania pogody. Jeśli będzie duże prawdopodobieństwo, że nic takiego nie nastąpi, można przystąpić do wymiany opon (np. na Cinturato P7).

Przyszła wiosna? Wymień opony na letnie!
Nie ma w zasadzie żadnych przesłanek ku temu, by jeździć na oponach zimowych dłużej, niż wynika to z prognozowanej pogody. Opony zimowe nie nadają się do jazdy w warunkach wyższych temperatur i zaniechanie ich zmiany może prowadzić do uszkodzenia kół, a nawet wypadku. Lepiej odpowiednio wcześniej zmienić ogumienie na letnie (np. Pirelli Cinturato P7).

* Artykuł sponsorowany

Tagi: opony zimowe   opony letnie   opony zimowe latem   motoryzacja biłgoraj

Zobacz także

Inwestycje w ulice Narutowicza i Piłsudskiego

Dodane: 2021-09-19 08:00 - Komentarze  (14)  czytane (1446)

TAGI: ulica narutowicza, ulica piłsudskiego, inwestycje drogowe biłgoraj, polski ładKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.215.177.171

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Diagnostyka i warsztaty

Kursy prawa jazdy

Ruszyła petycja w sprawie rewitalizacji Autodromu

Ruszyła petycja biłgorajski Automobilklub zorganizował w sprawie rewitalizacji Autodromu. Celem petycji jest pokazanie władzom krajowym, że społeczność rzeczywiście chce nowego toru. Jak podkreślają twórcy petycji, działają oni w imieniu mieszkańców powiatu biłgorajskiego którzy ją podpisali, sympatyków sportów motorowych, członków Automobilklubu Biłgorajskiego oraz wszystkich, którym leży na sercu dobro i promocja regionu oraz poprawa bezpieczeństwa na drogach publicznych. więcej»

Ogłoszenia