Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Opieka zdrowotna na medal - spostrzeżenia tłumacza

Dodał: red Data: 2018-06-08 08:01:47 (czytane: 1925)

Szwedzka opieka zdrowotna i medyczna już od wielu lat uchodzi za wzór do naśladowania. W wielu europejskich i światowych rankingach oceniana jest jako jedna z najlepszych. Na czym polega jej sukces? Wszystkie trzy poziomy szwedzkiego rządu są zaangażowane w tworzenie i rozwój tego systemu.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajReklama.

Na szczeblu krajowym Ministerstwo Zdrowia i Spraw Socjalnych odpowiada za ogólną politykę zdrowotną, oprócz tego współpracuje z 8 agencjami rządowymi. Na poziomie regionalnym 12 rad okręgowych i 9 organów regionalnych jest odpowiedzialnych za finansowanie i świadczenie usług zdrowotnych dla obywateli. Na poziomie lokalnym za opiekę nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi odpowiada 290 gmin.

► Większość oficjalnych informacji dotyczących opieki zdrowotnej i medycznej w Szwecji dostępnych jest wyłącznie w języku szwedzkim. Jeśli wybierasz się do tego skandynawskiego kraju warto sięgnąć po dostępne przekłady, a gdy tych brak zawsze rozsądnym rozwiązaniem jest konsultacja z profesjonalnym tłumaczem - Tłumaczenia na język szwedzki - Supertlumacz.com.pl

Trzy zasady - „Zdrowie chorego najwyższym prawem” (Hipokrates)
Szwedzkie służby zdrowia w świadczeniu usług pacjentom obowiązują trzy podstawowe zasady. Są to:
- godność człowieka: zasada ta przekłada się na to, że każdy człowiek ma równe prawo do godności i te same prawa niezależnie od statusu społecznego,
- potrzeba i solidarność: zasada ta stanowi, że pierwszeństwo mają osoby najbardziej potrzebujące,
- opłacalność: zasada ta mówi, że w chwili, gdy trzeba dokonać wyboru, należy zachować rozsądną równowagę pomiędzy kosztami i korzyściami. Decyzja ma tak być podjęta, aby prowadziła do poprawy zdrowia i jakości życia.

Publiczne ubezpieczenie zdrowotne w Szwecji
Wydatki na ochronę zdrowia w Szwecji są jednymi z najwyższych w Europie. W 2014 roku stanowiły 11% PKB, a w 2015 roku już 11,9%.
- Okoł 71% opieki zdrowotnej finansowanej jest z podatków lokalnych.
- Państwo płaci za okoł 97% kosztów leczenia.
- Pacjenci płacą tylko niewielkie, symboliczne sumy.

doctor.jpg

Tyle zapłaci pacjent w Szwecji:
- pobyt w szpitalu max. 100 SEK/dzień,
- podstawowa opieka zdrowotna od 100 SEK do 300 SEK,
- wizyta specjalistyczna max. do 400 SEK,
- wszelkie konsultacje przekraczające 1 100 SEK są bezpłatne na przestrzeni 12 miesięcy,
- za leki na receptę nie zapłaci się więcej niż 2 200 SEK na przestrzeni 12 miesięcy.

Kto może liczyć na opiekę zdrowotną i medyczną?
- Ustawa o zdrowiu i usługach medycznych z 1982 roku mówi, że system opieki zdrowotnej musi obejmować wszystkich legalnych rezydentów.
- Zasięg opieki zdrowotnej i medycznej obejmuje wszystkich pacjentów z krajów Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz pacjentów z dziewięciu innych krajów, z którymi Szwecja zawarła umowy dwustronne.
- Dzieci ubiegające się o azyl i nieudokumentowane mają prawo do opieki zdrowotnej, podobnie jak dzieci będące stałymi mieszkańcami.
- Osoby dorosłe ubiegające się o azyl i nieudokumentowane osoby dorosłe mają prawo do opieki, której nie można odroczyć, np. kobiety mające urodzić dziecko.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Szwecji
Choć szwedzki system opieki zdrowotnej i medycznej uchodzi za wzór dla innych państw, 1 na 10 Szwedów posiada prywatne ubezpieczenie zdrowotne. W Szwecji prywatne ubezpieczenia zdrowotne związane są głównie z dobrymi zakładami pracy, które chcą zaoferować jak najwięcej korzyści kadrze o wysokich kwalifikacjach. Osoby je nabywające mają na uwadze głównie szybki dostęp do specjalistycznej opieki ambulatoryjnej czy uniknięcie list oczekujących na leczenie planowe. Dane z 2016 roku pokazują, że 635 000 osób miało prywatne ubezpieczenie. Jest to około 10% wszystkich zatrudnionych osób w wieku od 15 do 74 lat.

► Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zachęcamy do odwiedzenia oficjalnych stron rządowych i organizacji tworzących tamtejszą opiekę zdrowotną. Szwedzki to nie problem!

* Artykuł sponsorowany

Tagi: opieka medyczna w szwecji   tłumacz języka szweckiego   syste opieki medycznej   pacjent

Zobacz także

Nowa fala oszustw „na ZUS” w internecie

Dodane: 2019-10-15 12:55 - Komentarze  (3)  czytane (367)

TAGI: zus biłgoraj, zus otrzeżenie, fałszywe emaile, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.227.249.234

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

80. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

80. rocznica bombardowania Frampola

Premier i wicepremier w Biłgoraju

Koncert Jarząbek - Jurkiewicz

Powiatowa inauguracja roku szkolnego

Wiceminister w Biłgoraju zainicjował kampanię wyborczą

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Rok Jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

W Roku Jubileuszu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości szkoła we Frampolu włączyła się w akcję sadzenia Dębów Niepodległości...