Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Open Call w Biłgoraju

Dodał: red Data: 2020-07-22 00:15:46 (czytane: 1513)

Szkoła Podstawowa Nr 5 w Biłgoraju, jest jedną z trzech placówek w Polsce, która bierze udział w międzynarodowym projekcie "Open Call". To inicjatywa w którą zaangażowane są także Niemcy i Ukraina, a patronuje jej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec. Dziś działania projektowe odbyły się w Biłgoraju.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol"Open Call", to projekt niemiecko - polsko - ukraiński finansowany jest ze środków programu „Partnerstwo Wschodnie” Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec. Instytut Goethe wraz z Federalną Centralą Kształcenia Obywatelskiego wykorzystują rocznicę upamiętnienia zakończenia II wojny światowej, by spotkać w jednym miejscu historyków, artystów, uczniów i nauczycieli z Niemiec, Polski i Ukrainy. -Domy na terenach przygranicznych między Niemcami a Polską, a także między Ukrainą a Polską opowiadają liczne historie losów rodzin. Często znajdują się tam wioski, które musiały zostać całkowicie opuszczone, a następnie zaludniano je na nowo. W rezultacie mieszkania były schronieniem dla wielu różnych rodzin stanowiących mniejszości etniczne. Projekt sprawi, że „ściany przemówią”. W każdym kraju zostaną utworzone zespoły uczniów. Pod opieką nauczycieli, historyków i tandemu artystów uwidocznią miejsca dotychczas „niewidzialne” w ich kraju. Dzięki wsparciu młodzieży osiągnięcia wyprawy badawczej historyków i dokumentacja artystyczna wraz z komentarzami do zdjęć - wyjaśnia dyrektor "Piątki", Teresa Bogdanowicz - Bordzań.

open_call.jpg

Ewa Stasiewicz, nauczyciel języków obcych w Szkole Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju, podkreśla że chodzi o upamiętnienie miejsc i wydarzeń, które dla ludzi żyjących na okupowanych terenach odegrały ważną rolę, były miejscami istotnymi, towarzyszyły życiu codziennemu, a rzeczywistość wojenna je zmieniła bądź zburzyła. -Chodzi o to, by te miejsca przypomnieć, zbadać ich historię, sfotografować, udokumentować i zachować w przekazie historycznym - dodaje Ewa Stasiewicz. -Pod zbadanie wybraliśmy kilka miejsc charakterystycznych dla Biłgoraja i regionu. To m. in. miejsce dawnego cmentarza żydowskiego, gdzie gromadzeni byli żydowscy mieszkańcy przed wywózką do obozów koncentracyjnych, miejsce po dawnej synagodze czy wieś Sochy. Miejscowość ta została w tragiczny sposób potraktowana przez Niemców. Została spacyfikowana, ginęły tam dzieci, osoby w sile wieku oraz osoby starsze. Masakrę przeżyli nieliczni. To m. in. oni po wojnie odbudowywali wieś i przywracali w niej życie. Chodzi by te wydarzenia i miejsca przetrwały w świadomości nie tylko nas mieszkańćów ale i całej Polski - zaznacza Alina Typko, nauczyciel historii w "Piątce".


Reklama.

-Myślę, że Instytut Goethego w Kijowie nie miał na myśli tego, jak widzimy projekt ze strony niemieckiej, ale chodzi tu o komunikację  między trzema krajami: Ukrainą, Polską i Niemcami. Projekt ma na celu umożliwienie uczniom i uczennicom udziału w projekcie artystycznym, aby mogły bliżej poznać budynki w miejscu, gdzie dorastały. Z jednej strony są to wspomnienia, to, co w danym miejscu się wydarzyło, jakie tam są budynki, jaka wiąże się z nimi historia. Wydarzenia, właśnie w Niemczech, Polsce i na Ukrainie podczas II wojny światowej i po wojnie są decydujące dla naszej historii. I z tej strony mogę powiedzieć, że inicjując ten projekt artystyczny motywujemy młodzież do fotografowania historii, tworzenia obrazów tematycznych - podkreśla z kolei Jakob Ganslmeier, fotograf, zajmujący się długotrwałymi projektami dokumentalnymi o współczesnej tematyce w Niemczech.

Czytaj także: Kolejny sukces w ogólnopolskim konkursie krajoznawczym

Projekt kierowany jest do osób młodych, ze strony uczniów zaangażowane są w jego działania Olivia Dudzic, Agnieszka Popko i Maja Zastawny.Wykonują rysunki, przygotowują prezentacje, opisy, robią zdjęcia, uczestniczą w spotkaniach on-line odbywających się w języku angielskim i niemieckim. -Chcemy udokumentować te wszystkie miejsca i wydarzenia, ale także wpisać się w działania, które pokarzą okropieństwa wojny i będą apelem o pokój - zaznaczają uczennice. Projekt zakończyć ma się wystawą, którą zaplanowano na początek 2021 roku w Kijowie.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: open call   szkoła podstawowa nr 5 w biłgoraju   projekt historyczny   oświata biłgoraj

Zobacz także

Od Kutna do Tarnogrodu - z Tarnogrodu do Katynia

Dodane: 2020-09-26 11:45 - Komentarze  (0)  czytane (183)

TAGI: katyń, tarnogród, wydarzenia w bramie korchowskiej, uroczystości pariotyczneKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 52.3.228.47

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia