Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Ofiarowanie w Miłości

Dodał: red Data: 2020-02-02 02:15:46 (czytane: 1346)

Podczas każdej Mszy Świętej ofiara Syna Bożego za zbawienie ludzi jest sakramentalnie obecna. Jesteśmy również zaangażowani i powinniśmy ofiarować Bogu własne życie jako dar miłości. Wtedy będziemy przemienieni w duchu i prawdzie. Tak dzieje się transformacja i zmartwychwstanie.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii według świętego Łukasza (Łk 2, 22 - 40):
Gdy upłynęły dni oczyszczenia Maryi według Prawa Mojżeszowego, rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: „Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu”. Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego.
A żył w Jerozolimie człowiek, imieniem Symeon. Był to człowiek prawy i pobożny, wyczekiwał pociechy Izraela, a Duch Święty spoczywał na nim. Jemu Duch Święty objawił, że nie ujrzy śmierci, aż nie zobaczy Mesjasza Pańskiego.
Za natchnieniem więc Ducha przyszedł do świątyni. A gdy rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, on wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił:
„Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu
w pokoju, według Twojego słowa.
Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie,
któreś przygotował wobec wszystkich narodów:
światło na oświecenie pogan
i chwałę ludu Twego, Izraela”.
A Jego ojciec i matka dziwili się temu, co o Nim mówiono.
Symeon zaś błogosławił ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: „Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu”.
Była tam również prorokini Anna, córka Fanuela z pokolenia Asera, bardzo podeszła w latach. Od swego panieństwa siedem lat żyła z mężem i pozostała wdową. Liczyła już osiemdziesiąty czwarty rok życia. Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą. Przyszedłszy w tej właśnie chwili, sławiła Boga i mówiła o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia Jerozolimy.
A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta Nazaret.
Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim.

ofiarowanie_panskie.jpg

Komentarz do Ewangelii:
Zgodnie z żydowskim zwyczajem i Prawem Mojżesza, Dzieciątko Jezus zostało przyniesione do Świątyni 40 dnia po narodzinach. Obchodzimy to dzisiaj w Święto Ofiarowania Pana. Tradycyjna nazwa tego święta to Matka Boża Gromniczna, ponieważ Maryja i Józef przynieśli małego Jezusa do świątyni.

To jest ten moment, kiedy Mesjasz przychodzi do swojego ludu. Symeon i Anna, dwoje pobożnych, podeszłych w latach ludzi, którzy czekali na przyjście Mesjasza, powitali Go jako przedstawiciele tego ludu. Są otwarci i dlatego bogato obdarowani przez Boga. Dzieciątko Jezus daje im wielką radość. Symeon opisuje Dzieciątko proroczymi słowami jako „światło na oświecenie pogan” i „chwałę ludu Izraela”. Chrystus jest Zbawicielem wszystkich ludzi.

Było to wydarzenie ważne dla wiary Maryi i Józefa. Nie tylko chodziło bowiem o zewnętrzne posłuszeństwo Prawu, ale przede wszystkim wewnętrzne oddanie Dziecka woli Bożej. Maryja i Józef musieli być gotowi oddać Dziecko i uwolnić Je do zadania, które sam Bóg zamierzał dla swego Wcielonego Syna. Jest to zwiastowane w proroczych słowach Symeona o Jezusie: „na znak, któremu sprzeciwiać się będą”. Maryja, Matka Jezusa, będzie miała w tym wszystkim swój szczególny udział. Jej „dusza przebije miecz” znów przepowiedział Symeon. Wskazuje to na cierpienie duchowe, które Ona, Matka Mesjasza, musi znieść. Ona podziela w sercu los Syna, Który jest przez wielu akceptowany, ale przez wielu także odrzucany.

Warto również zauważyć, że Syn Boży, trzydzieści trzy lata później, kiedy umiera na krzyżu, naprawdę spełni ofiarę, która jest tu symbolicznie wskazana. Wszystkie inne dzieci zostały poświęcone Bogu, ale nie w ten wyłączny sposób. Jezus – Syn Boży, jest całkowicie oddany swemu Ojcu Niebieskiemu. Posłuszeństwo to każe Mu oddać życie na krzyżu dla zbawienia ludzi. Na ołtarzu krzyża jest ofiarowany Bogu i oddaje się jako ofiara miłości, która idzie na śmierć, a tym samym pokonuje śmierć i daje życie.

Czym zatem jest święto Ofiarowania Pańskiego i jak ono odnosi się do naszego życia osobistego? My także jesteśmy poświęceni Bogu przez chrzest. Jako dzieci Boże należymy do Chrystusa i do Jego Kościoła. Maryją zaś stała się naszą duchową matką. Powinniśmy świadomie odnowić i potwierdzić to „tak” Bogu, co powiedzieli nasi rodzice i rodzice chrzestni. Wszystko, czym jesteśmy i co mamy, należy naturalnie do Boga. Możemy Mu to przekazać dobrowolnie i z ochotą.

Jeśli zrezygnujemy z własnej wolności w miłości i oddamy wszystko Bogu, z pewnością nie odejdziemy z pustymi rękami. To jest właśnie tajemnica chrześcijaństwa. Naśladowca Jezusa Chrystusa to ten, kto się Mu poddaje i przyjmuje Go jako Odkupiciela. Ci, którzy oddają swoje życie, aby służyć Bogu oraz ich bracia i siostry, otrzymują życie w obfitości, mianowicie pokój na ziemi i życie wieczne z Bogiem.

Pozwólmy, by Słowo Boże, Sakramenty, modlitwa doprowadziły nas do tajemnicy Bożej Miłości. Nie sprawiajmy bólu Świętej Matce Najświętszej, ale dajmy Jej radość, kiedy wyznajemy wiarę w Jezusa Chrystusa, Jej Syna i przyjmujemy Go całym moim sercem.

Podczas każdej Mszy Świętej ofiara Syna Bożego za zbawienie ludzi jest sakramentalnie obecna. Jesteśmy również zaangażowani i powinniśmy ofiarować Bogu własne życie jako dar miłości. Wtedy będziemy przemienieni w duchu i prawdzie. Tak dzieje się transformacja i zmartwychwstanie.

Zbawienie jest nam dane w Dziecku, Które oświeca ciemności naszego grzechu. On też jest naszym Światłem. Obyśmy byli napełnieni radością i przekazywali miłość Bożą, którą otrzymaliśmy i którą niesiemy w naszych sercach.

/ks. Sławomir Korona/
Obraz falco z Pixabay

Reklama.

Tagi: komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona   ofiarowanie pańśkie   boże narodzenie

Zobacz także

Wirtualna procesja z palmami

Dodane: 2020-04-05 11:05 - Komentarze  (0)  czytane (394)

TAGI: #palma, niedziela palmowa, wielki tydzień, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.215.182.81

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Gorzkie żale - część II

Wojska Obrony Terytorialnej w służbie podczas epidemii koronawirusa

Pomoc dla Ekwadoru. Siostra z Biłgoraja prosi o pomoc

Monika Pawłowska o wyborach prezydenckich zaplanowanych na 10 maja 2020 roku

Rewitalizacja Placu Wolności i termomodernizacja Urzędu Miasta

Przemysław Czarnek o wyborach prezydenckie zaplanowanych na 10 maja 2020 roku

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Złóż życzenia świąteczne za pośrednictwem bilgoraj.com.pl

2020-03-31 - 2020-04-13

Wiosenna PROMOCJA w bilgoraj.com.pl: BANERY 30% taniej!

2020-04-01 - 2020-05-31

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Studniówka "Katolika" (FOTO, VIDEO)

To nasz pierwszy prawdziwy bal i chcemy się bawić jak najlepiej. Studniówka wiąże się z ogromnymi emocjami, bardzo się cieszymy,...