Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Odpowiedzialny za siebie i innych

Dodał: red Data: 2019-11-06 10:22:08 (czytane: 1071)

Senior wie, jak być odpowiedzialnym za siebie i za innych oraz jak być bezpiecznym - to cele, które przyświecały inicjatywie realizowanej w ramach projektu „Wiek nie odbiera odpowiedzialności!” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 - 2020.Reklama.

Po kilku tygodniach przygotowań, spotkań, planowaniu, organizacji logistycznej inicjatywy, grupa seniorów z Powiatu Biłgoraj Zygmunt Terejko, Maria Buczek i Józef Furmaga - zorganizowała spotkanie z policjantami o szeroko pojętym bezpieczeństwie osób starszych. Odbyło się ono 30 października br.

Tego dnia policjanci omawiali zagrożenia najczęściej występujące powicie Biłgoraj oraz przypominali zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Policjanci rozmawiali z seniorami o lokalnych problemach bezpieczeństwa na drodze. Ostrzegali przed miejscami i sytuacjami powodującymi największą ilość niebezpiecznych zdarzeń. Policjanci przypomnieli o obowiązku używania elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym oraz o podstawowych zasadach poruszania się pieszych i rowerzystów po drogach. Filarem każdego tematu były prelekcje eksperta ruchu drogowego, połączone z omówieniem filmów obrazujących rzeczywiste zagrożenia dla niechronionych uczestników ruchu.

bezpieczny_senior.JPG

Celem spotkania było też uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których można stać się ofiarą przestępstwa i przekazanie informacji jak postępować w przypadku zagrożenia. Policjanci edukowali seniorów jak ustrzec się przed oszustami, którzy często osoby starsze i samotne wybierają jako swoje ofiary. Przypomnieli metody jakie najczęściej stosują oszuści, w tym m.in. „na wnuczka”, „pracownika socjalnego”, policjanta”. Seniorzy mieli również okazję dowiedzieć się jak ochronić mieszkanie przed włamaniem.

Efektem inicjatywy było zbudowane poczucie współodpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych na drodze oraz wzrost świadomości społecznej w zakresie bezpiecznego zachowania się na drodze. Seniorzy z zaciekawieniem wysłuchali prelegentów, którymi byli sierżant sztabowy Łukasz Wojnas oraz sierżant sztabowy Adam Granda z Zespołu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju.

Artykuł powstał w ramach projektu „Wiek nie odbiera odpowiedzialności!”, który jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 - 2020.

/red./

Tagi: wiek nie odbiera odpowiedzialności   bezpieczny senior   fundacja bliżej pasji   biłgoraj

Zobacz także

Bezpieczny weekend majowy

Dodane: 2020-05-01 12:06 - Komentarze  (0)  czytane (541)

TAGI: weekend majowy, majówka, policj biłgoraj, kontrole drogoweKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.231.21.83

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka

Biłgoraj "Noc Muzeów 2020" fragment koncertu Łukasza Jemioły

Krzysztof Hetman, europoseł i wiceprezes PSL o wyborach korespondencyjnych w Polsce

Transmisja Mszy świętej z kościoła św. Michała Archanioła w Soli

Rozmowa z Lubelskim Kuratorem Oświaty

Suma odpustowa z parafii św. Jerzego w Biłgoraju

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Wiosenna PROMOCJA w bilgoraj.com.pl: BANERY 30% taniej!

2020-04-01 - 2020-05-31

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego

„Złote gody” to symbol miłości i wierności małżonków, których przed laty połączyło sakramentalne „tak”. Przeżyte...