Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Odpowiedź Rady Miasta Biłgoraj na pisma Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie pomnika Józefa Dechnika

Dodał: red Data: 2018-06-27 12:18:19 (czytane: 3091)

Po zapoznaniu się z uzasadnieniem opinii IPN BUW-941-295(L)/18 z dnia 11.06.2018r. w sprawie pomnika Józefa Dechnika Rada Miasta Biłgoraj wyraża następujące stanowisko...

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolNie można polemizować z historykami, którzy na podstawie dokumentów dokładnie prześledzili życiorys Józefa Dechnika i na tej podstawie sporządzili niniejszą opinię. IPN powinien również wziąć pod uwagę szczególne okoliczności, które bez wątpienia mają miejsce w przypadku upamiętnienia osoby Józefa Dechnika.

W uzasadnieniu bardzo szeroko opisana została działalność partyjna działacza PZPR, przytoczono funkcje, jakie pełnił oraz przypomniano o skutkach działalności partii posiadającej kierowniczą rolę w państwie. Jedynie na marginesie wspomniano o Józefie Dechniku jako o osobie mającej w tamtych czasach wpływ na decyzje gospodarcze. Nie ulega wątpliwości, że bez starań Józefa Dechnika nie powstałoby w Biłgoraju tyle nowych zakładów pracy, dzięki którym Biłgoraj w ciągu stosunkowo krótkiego czasu zmienił się w prężny ośrodek gospodarczy. Nie można nie zauważyć, że poziom życia mieszkańców biednego miasteczka i jeszcze biedniejszych okolicznych wiosek znacznie się podniósł. Trzeba dostrzec wizjonerstwo Józefa Dechnika, który tak kierował rozwojem miasta, aby nowe zakłady pracy dawały miejsca pracy zarówno kobietom jak i mężczyznom, a nowopowstające szkoły kształciły przyszłych wykwalifikowanych pracowników tychże zakładów.

Fakty te są z całą pewnością historykom IPN doskonale znane, lecz pominięte w wydanej opinii. Należy również podkreślić, że upamiętnienie postaci Józefa Dechnika miało zupełnie inny charakter niż budowa podobnych pomników na terenie naszego kraju.

Pomnik został wybudowany wyłącznie ze środków pochodzących z dobrowolnych datków mieszkańców. Można udokumentować ponad 1 000 wpłat pochodzących od zwykłych ludzi, niezwiązanych z żadną partią, mających często skrajnie różne poglądy polityczne. Nie można pominąć faktu, że pierwsza demokratycznie wybrana Rada Miejska dokonała zmiany nazw ulic, które upamiętniały osoby związane z poprzednim systemem, pozostawiając jednakże  w spokoju pomnik Józefa Dechnika. Nie można też nie brać pod uwagę faktu, że obecna Rada Miasta nadała Józefowi Dechnikowi honorowy tytuł „Zasłużony dla Miasta Biłgoraj”. Demokratycznie wybrani radni VII kadencji doskonale wiedzieli kim był Józef Dechnik  i znali fakty przytoczone w opinii IPN. Podczas sesji Rady Miasta nie zbrakło głosu sprzeciwu, co jest udokumentowane w protokole z obrad. Zdecydowanie przeważył jednak pogląd, że w przypadku Józefa Dechnika, przyznanie tytułu „ Zasłużony dla Miasta Biłgoraj” jest uzasadnione. O Józefie Dechniku pozytywnie wyrażają się nawet osoby działające  w latach osiemdziesiątych w opozycji, które w stanie wojennym były aresztowane lub internowane.

Zdaniem Rady Miasta, oceniając człowieka należy wziąć pod uwagę całe jego życie,  a nie jedynie podkreślać niechlubne karty życiorysu. Cechami zasługującymi na uznanie są z pewnością skromność, uczciwość, gotowość do udzielania pomocy biednym i zagubionym, bezinteresowność, umiejętność słuchania i podejmowania mądrych decyzji. Te przymioty charakteryzowały osobę Józefa Dechnika.

dechnik_jozef_pomnik_bilgoraj.jpg

Rada Miasta zwraca się o ponowne rozważenie znaczenia treści Art. 5a ustawy o zakazie propagowania komunizmu, który mówi, że pomniki nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani  w inny sposób takiego ustroju propagować.

IPN odniósł się do wykładni językowej słowa „upamiętniać”, natomiast pominął znaczenie słowa symbolizować. Symbol (gr. symbolon) - zgodnie ze Słownikiem Wyrazów obcych pod red. Władysława Kopalińskiego - to przedmiot albo znak zastępujący, reprezentujący, oznaczający, przywodzący na myśl jakieś pojęcie, czynność, przedmiot, zwłaszcza widomy znak czegoś niewidzialnego. Zaś „propagować” to upowszechniać jakieś poglądy, idee lub wiedzę. Józefa Dechnika nie można uznać za symbol komunizmu, bo swoim życiem pokazał, że i w tamtym systemie można było być człowiekiem przyzwoitym i zasłużyć sobie na szacunek innych. Nie może być również mowy o propagowaniu komunizmu poprzez upamiętnienie człowieka, który zmienił oblicze Biłgoraja.

Hasło Józef Dechnik jest dla większości mieszkańców Biłgoraja symbolem dobrego gospodarza, który swoje życie poświęcił pracy na rzecz swojego Miasta i Powiatu.

Nie można popadać w skrajność poddając z jednej strony totalnej krytyce wszystkich, którzy aktywnie działali w poprzednim systemie, a z drugiej strony gloryfikować postacie, które bez wątpienia na chwałę i upamiętnienie nie zasługują.

Rada Miasta Biłgoraj wnioskuje o zweryfikowanie stanowiska Instytutu Pamięci Narodowej i wydanie pozytywnej opinii w sprawie pozostawienia pomnika Zasłużonego dla Miasta Biłgoraj Józefa Dechnika.

Przewodniczący Rady Miasta
Marian Klecha

Reklama.

Tagi: instytut pamięci narodowej   pomnik józefa dechnika   usunięcie pomnika józefa dechnika   odpowiedz rady miasta biłgoraj

Zobacz także

Jest wykonawca kanalizacji w Siedliskach w Gminie Józefów

Dodane: 2019-02-16 11:40 - Komentarze  (0)  czytane (239)

TAGI: kanalizacja józefów, gmina józefów, wykonawca kanalizacji, kanalizacja siedliskaKomentarze (32)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.80.38.5

Krzysztof (2018-06-30 23:18:21)

Powtórzę to za kimś mi nieznanym : chciałbym by ludzie byli jak banknoty. By można było sprawdzić pod światłem czy mówiąc mówią prawdę czy fałsz? Czy wierząc w Jezusa czynią według jego przykazań czy udając wiernych Jego przykazania uprawiają własną politykę zapominając o Jego Nowym Przykazania?!!!!!!!

Silk (2018-06-30 14:04:33)

Masz sporo racji. Idąc tym tropem wypowiedzi, chciałbym przypomnieć, że obchodziliśmy święto dwóch apostołów Piotra i Pawła. Pierwszy z nich po trzykroć zaparł się Jezusa, a drugi jeszcze jako Szaweł prześladował chrześcijan. Jakieś wnioski? Róbta tak dalej... :(I)

do Krzysztof (2018-06-30 12:06:21)

Ubabrali sie w komuniźmie lub ubabrali się jego przodkowie i mają teraz dysonas. Z jednej strony wiedzą, że komunizm był zly , z drugiej strony muszą go bronić bo go budowali. Nie chcą przyjąć do wiadomosci, ż euczestniczyli w czymś zbrodniczym, muszą tak myśleć aby zredukowac napiecie wywolane dysonansem. I to jedyny powód dla którego pominik mialby zostać- redukcja dysonansu u naszych bilgorajskich postkomunistów, którzy nawet doprowadzili do czegoś tak podlego jak uchwała w imieniu mieszkańców.

Krzysztof (2018-06-29 17:12:46)

Do Krzysztof: Szkoda, że rozmawiamy w takim towarzystwie osób "liczących żeby" i temu podobnych. Już chyba S. Lem wyraził opinie o takich "dyskutantach internetowych". Więc do rzeczy. Mamy sytuację, w której Samorząd lokalny, w rany przez lokalna społeczność, wypowiadający się w jej imieniu, w ramach obowiązującego prawa chce upamiętnienia, o którym mowa. IPN czyli badacze historii nakazują temu Samorządowi usunąć z przestrzeni publicznej ten pomnik. Pytanie czy badacz prezeszlosci bada ja obiektywnie gdy pomija żyjących jeszcze świadków i ich wiedzę o upamiętnianej osobie? Oto z dokumentów wynika, że Dechnik był komunista. Czy wynika z nich również, że był zbrodniarzem, przestępca? Jeśli tak to IPN przez swoich prawników powinien wystąpić do Sądu o stwierdzenie tego faktu. Tak jak pośmiertnie można kogoś nagrodzic orderem tak samo można go zdegradowac lub pozbawić praw wszelkich. Zatem pytanie na koniec czy można kogoś wykluczac że społeczeństwa za poglądy? Odpowiem Tak ale tylko w jednym przypadku gdy poglądy idą w parze z czynami, które zagrażają procesem karnym. Porównamy to do sytuacji Świadków Jehowy na tle Katolików. Ten sam Bóg, ta sama idea, czynić dobro! (tu działać na rzecz Ojczyzny) czy dlatego, że widzą Boga inaczej należy ich traktować jako nieprzystajacych do katolickiego społeczeństwa? Czy kogoś kto swym działaniem czynil dobro nalezy wykreslic z historii o nim zapomnieć?

do poniżej (2018-06-29 07:13:54)

Ty kmiocie. Nie strasz nie strasz bo się zesr...sz

BIŁGORAJAK (2018-06-28 22:55:50)

do seniora - czy ty jesteś seniorem? pewnie jesteś chorym psychicznie skoro piszesz takie brednie tylko Radecznica cię czeka na poprawienie twojego zdrowia psychicznego!!

Grzegorz z Chetyna (2018-06-28 18:37:36)

"Niejaki > Grzegorz z Chetyna (2018-06-27 17:52:21) (2018-06-28 07:22:12)"

A co ci się qtasie w tym nie podoba? Moze masz za dużo zębów?

do AS (2018-06-28 14:20:38)

Brawo !

(2018-06-28 14:19:19)

Brawo AS

xx (2018-06-28 14:16:03)

Dzieki Dechnikowi była praca w Biłgoraju dla kobiet i dla męzczyzn.A teraz co drugi wyjezdza za granicę i co lepiej teraz.Dalej głosujcie na dobrą zmianę.

Senior (2018-06-28 08:33:41)

Powiem wam jedno. Trzeba iść na wybory. Wiele lat nie chodziłem. Zmienić trzeba burmistrza Rosłana i wielu radnych. Czas zamknąć przeszłość i układy. Postawić na nowych i młodych.

AS (2018-06-28 07:25:47)

A to w innych miastach chodzą dzisiaj w gumowcach?

do Krzysztof (2018-06-28 07:24:25)

Czy można zmarłego pozbawić praw publicznych?
Ludzie tęsknią za komuną ale tylko ci, którzy żerowali na zniewoleniu Narodu. Smutne , że panowie radni reprezentują tą część społeczeństwa- dawne PZPR nawet jeśli sami są w wieku, który uniemożliwiał im czynne wspieranie komunistów.

Niejaki > Grzegorz z Chetyna (2018-06-27 17:52:21) (2018-06-28 07:22:12)

Napisał > "Co prawda nie jestem wielbicielem Maryjana K., ale to co napisał to szczera prawda, bez uogólnień i wybielania postaci Dechnika."

ZASTANAWIAJĄCE !!!!
Czy jak zwykle Marian K. zajmuje pozycję "okrakiem", oficjalnie z prawicą a po cichu z lewicą ???

No to co (2018-06-27 23:12:47)

Nie można polemizować z historykami.....

Dla komunistów pojęcie kompromis nie było znane (2018-06-27 19:16:16)

A ile w biłgorajscy politycy robicie dobrego w imię złego.Jak to przed wyborami do ołtarza podchodzicie , jakasz w was wiara wtedy.

Zmienić Rosłana i radnych ! (2018-06-27 19:07:27)

Obserwer (2018-06-27 18:57:20)

Niemcy na polskojęzycznych portalach i mediach też gloryfikują swoich Goebelsów, Hessów i Hitlerów ukazując jacy to byli normalni ludzie, jakie mieli rodziny, jak grali na skrzypcach czy jakie malowali obrazy. Za to bardzo chętnie oczerniają POLSKICH BOHATERÓW starając się ich pokazać w złym świetle, ośmieszyć. Tu mamy podobne zjawisko tylko , że ze strony lewaków czytaj Rosjan.

Krzysztof (2018-06-27 17:52:45)

Odsylam wszystkich do postanowień Europejskiej Karty Samorzadu Lokalnego. Oto konkluzja. Władza wykonawczna może zlecić samorządowi do wykonania zadania publiczne. Jak przypuszczam budowę pomników też. Jednakże samorząd lokalny ma prawo i obowiązek realizować inicjatywy mieszkańców swego terytorium na własną odpowiedzialność. Nie podlega nadzorowi prawnemu władzy wykonawczej inicjatywa obywatelska odzwierciedlajaca wole społeczności lokalnej upamiętnienia członka tej społeczności. Fakt, że upamiętnienie to zrealizowano na gruncie państwa podpowiada rozwiązanie w formie upamiętnienia na gruncie gminnym. PS Osad państwa upamietnionej osoby, powinien być dokonany droga sądową a nie administracyjna. Pozbawienie upamietnionej osoby, przez Niezawisly Sad, praw publicznych mogloby być podstawą do nakazu administracyjnego do usunięcia jego upamiętnienia z przestrzeni publicznej. Choć jak to się ma do upamiętnienia. np członków UPA tolerowanych przez ten sam Urząd?

Grzegorz z Chetyna (2018-06-27 17:52:21)

Co prawda nie jestem wielbicielem Maryjana K., ale to co napisał to szczera prawda, bez uogólnień i wybielania postaci Dechnika. Jego zasługi dla Biłgoraja są ogromne i nie podlega to dyskusji. Jedynym jego "mankamentem" była przynależność partyjna. No niestety, wówczas partii PiS jeszcze nie było. Każdy który chciał cokolwiek dokonać, musiał należeć do "jedynie słusznej partii".

taki AK to komunistyczny wywrotowiec (2018-06-27 17:35:56)

zapomniało cielę co robili jego ojciec i matka ,bohater internetowy albo wychowanek komuszych rodzicieli

do AK (2018-06-27 15:37:24)

Jak by nie Dechnik to ty dzisiaj w butach gumowych przechadzał byś się po mieście!A co ty wiesz ciemnoto jaki to był człowiek uczciwy i porządny.Była praca,dowóz do pracy ,w zimie zupka z wkładką itd.a dzisiaj co masz w pracy pisowcu?smród,brud i ubustwo.Taka jest prawda.

BIŁGORAJAK (2018-06-27 14:48:13)

U W A G A - dobra opinia o Dechniku na tej stronie nie przejdzie brawo redaktorzy!!

(2018-06-27 14:43:31)

Przeszłość przeszłością. Ale zasługa dla miast nikt mu nie odbierze!jjj

BIŁGORAJAK (2018-06-27 14:43:07)

Popatrzcie takich mamy patriotów-katolików którzy by zarżnęli człowieka bez skrupułów dotyczy to również i pomnika J.Dechnika. Wstyd i hańba biłgorajacy A ten człowiek z AK przekroczył wszelkie granicy przyzwoitości a co co ci towarzysze z AK robili z Polakami nawet na terenie powiatu Biłgorajskjiego

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Wyniki wyborów uzupełniających

Krajowe Biuro Wyborcze, Delegatura Krajowego Biura Wyborczego...

Pierwsze przedszkole dedykowane tylko dla dzieci z autyzmem w Biłgoraju

Swą działalność na Ziemi Biłgorajskiej rozpoczęła pierwsza placówka...

Otwarcie świetlicy dziennego pobytu dla seniorów w PCK (FOTO)

Dziś w Biłgorajskim Oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża nastąpiło...

Radni uchwalili budżet Powiatu Biłgorajskiego na 2019 rok

Podczas styczniowej sesji Rady Powiatu, radni przyjęli budżet...

Za Mędrcami do Dzieciątka Jezus (FOTO, AUDIO)

Z sanktuarium świętej Marii Magdaleny, na plac Biłgorajskiego...

Rekordowy XVII Dzień Jesiennego Liścia (FOTO, VIDEO)

Ponad 95 tys. zł zebrali organizatorzy XVII edycji imprezy charytatywnej...

Ogłoszenia