Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Odkryj na nowo piękno najbliższej okolicy

Dodał: red Data: 2020-06-11 14:14:46 (czytane: 2739)

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie, przygotowała subiektywne zestawienie TOP 10 najpiękniejszych miejsc w lubelskich lasach. Wśród nich są trzy związane z nadleśnictwami Ziemi Biłgorajskiej, a trzy kolejne w naszej najbliższej okolicy. Oto, gdzie warto się wybrać, by odpocząć.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajLato na horyzoncie, dlatego z myślą o miłośnikach leśnych wędrówek przygotowaliśmy listę dziesięciu miejsc, które warto odwiedzić na terenie lubelskiej dyrekcji. Urzekają pięknem, przyciągają bogactwem przyrody i zaskakują tajemniczą historią mając jednocześnie istotne znaczenie kulturowe. Potrafią zaspokoić wymagania nawet najbardziej wytrawnych podróżników, którzy za każdym razem mogą odkrywać je na nowo. Każde z nich jest na swój sposób wyjątkowe, ale wszystkie łączy wspólny mianownik - są położone na obszarze RDLP w Lublinie - piszą autorzy zestawienia.

Czytaj także: Cykliści zainaugurowali sezon (FOTO)

Do najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc zaliczone zostały:
Rezerwat „Nad Tanwią” (Nadleśnictwo Józefów). To prawdziwa perełka naszej rodzimej przyrody. Rezerwat utworzono w celu ochrony w stanie naturalnym malowniczego krajobrazu dolin rzek Tanwi i Jelenia z licznymi cennymi gatunkami roślin i zwierząt. Jego największą osobliwością są progi skalne nazywane potocznie „szumami”, które są unikatem również z punktu widzenia geologicznego. Na długości trzech kilometrów ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej, jest ich aż 24! Co ciekawe, w rezerwacie znajduje się miejsce, w którym w czerwcu 1901 roku Józef Piłsudski przekroczył pilnie strzeżoną granicę zaborów na rzece Tanew, w czym pomogli mu miejscowi leśnicy na czele z Janem Miklaszewskim.

szumy.JPG

Rezerwat „Czartowe Pole” (Nadleśnictwo Józefów). Miejsce położone w głębokich lasach i przepasanych borach Roztocza, przez które przepływa malownicza rzeka Sopot prezentuje odwiedzającym cały wachlarz walorów przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych. Według jednej z legend dawniej mieli przemierzać je sami czarci, co było inspiracją do nadania rezerwatowi takiej nazwy. Niewątpliwie jest to kolejny kandydat, którego śmiało można uznać za przyrodniczą wizytówkę regionu. Poza wieloma walorami krajobrazowymi, wśród których prym wiodą liczne wodospady zwane lokalnie „szumami” bądź „szypotami”, unikatowymi gatunkami rodzimej flory i fauny, ozdobą rezerwatu są ruiny XVII-wiecznej papierni, która swego czasu produkowała 80% papieru w ówczesnej guberni lubelskiej.

Czytaj także: Ścieżka geocachingowa w Nadleśnictwie Biłgoraj. Spędzaj czas aktywnie!

Rezerwat „Obary” (Nadleśnictwo Biłgoraj). Leśne ostępy Puszczy Solskiej skrywają masę urokliwych miejsc wzbudzających zainteresowanie, m.in. etymologią nazw, skrywaną historią czy drzemiącym w nich bogactwem przyrodniczo-kulturowym. Z pewnością można do nich zaliczyć Rezerwat „Obary”. Celem ochrony prowadzonej w tym miejscu jest zachowanie torfowisk przejściowych i wysokich. Chroniony obszar zajmuje kotlinę będącą prawdopodobnie oczkiem polodowcowym. Świat flory zdobią m.in. żurawina błotna, gnidosz królewski czy drapieżne rosiczki, a dogodne warunki siedliskowe sprzyjają bytowaniu głuszców i żurawi. Niesamowite efekty krajobrazowe zapewnia w rezerwacie "Obary” pięć małych jeziorek, które w okresie wysokiego stanu wód tworzą połączony ciąg. Podziwianie piękna przyrody na wyciągnięcie ręki jest możliwe w tym miejscu dzięki ponad dwustumetrowej ścieżce dydaktyczno-przyrodniczej.

W naszej najbliższej okolicy zobaczyć warto:

Rezerwat „Imielity Ług” (Nadleśnictwo Janów Lubelski). To miejsce śmiało można nazwać wizytówką Lasów Janowskich prezentującą nie tylko wybitne wartości krajobrazowe, lecz także unikatowe bogactwo przyrodnicze. Rezerwat zajmuje okazałą powierzchnię przeszło 800 hektarów. Chroni  charakterystyczne dla Puszczy Solskiej obszary bagien, które zarastają zbiorniki wodne z rzadką i chronioną roślinnością, stanowiące ostoję cennych gatunków ptaków takich jak m.in. żuraw, rybołów, łabędź niemy, bielik czy bocian czarny. Ozdobą świata flory są w tym miejscu rośliny naczyniowe, a wśród nich chociażby wawrzynek wilczełyko, salwinia pływająca, długosz królewski, widłaczek torfowy oraz rosiczki – długolistna, półśrednia i okrągłolistna.

Czytaj także: Geocaching w Nadleśnictwie Biłgoraj

Ścieżka „Szlakiem Skamieniałych Drzew” (Nadleśnictwo Tomaszów).
Każdy kto chciałby zakochać się w mniej znanej części Roztocza powinien odwiedzić miejscowość Siedliska położoną w gminie Lubycza Królewska i przejść „Szlakiem Skamieniałych Drzew”. Skąd taka nazwa? Właśnie w tym miejscu zachowały się fragmenty drzew z rodziny cyprysowatych, skamieniałe przed milionami lat, o których niegdyś pisał sam Jan Długosz. Tutejsza ścieżka dydaktyczna liczy sobie sześć przystanków i jest to nie lada gratka dla koneserów historii. Przemierzający ją turyści poznają dzieje rodu Sapiehów zarządzających przed laty majątkiem Siedlisk, odwiedzą zabytkowy kościół p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, nacieszą oko widokiem tatarskiego kurhana czy przystaną na modlitwę przy kapliczce położonej nad cudownym źródłem. Zwieńczeniem wędrówki będzie zwiedzanie przepięknej cerkwi p.w. św. Mikołaja oraz wizyta w... Muzeum Skamieniałych Drzew.

swiety_roch.jpg

Rezerwat „Święty Roch” (Nadleśnictwo Zwierzyniec). Według źródeł historycznych spustoszenie w tym miejscu siała niegdyś zaraza dżumy. Ratunkiem dla miejscowej ludności miało być wybudowanie kaplicy nad źródełkami. Inicjatorką tego dzieła była w XVII wieku sama Marysieńka Sobieska, która nakazała umieścić we wnętrzu kaplicy wizerunek św. Rocha – patrona ludzi zmagających się z chorobami zakaźnymi. Zgodnie z wierzeniami woda bijąca ze źródła posiada właściwości lecznicze. Na uwagę zasługuje fakt, że pierwotna kaplica została przewrócona przez drzewo, zaś nową wybudowano w 1943 r. Osobliwością przyrodniczą rezerwatu są potężne jodły i sędziwe buki, nierzadko osiągające pomnikowe rozmiary.

/RDLP w Lublinie, red./

Reklama.

Tagi: nadleśnictwo biłgoraj   nadleśnictwo józefów   lasy państowe   turystyka

Zobacz także

Senior, a historia

Dodane: 2020-11-25 08:07 - Komentarze  (1)  czytane (687)

TAGI: seniorzy, związek nauczycielstwa polskiego, no i cóż że wiek, fundacja bliżej pasjiKomentarze (2)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.219.31.204

@j67 (2020-06-12 01:18:54)

Coś tam świta w głowie, czy tylko Ctrl+C i Ctrl+V?

j67 (2020-06-11 15:07:05)

Dr Zbigniew Martyka, ordynator Oddziału Zakaźnego w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej powiedział na antenie Radia RDN, że w przypadku szczepionki na koronawirusa trzeba brać pod uwagę kilka czynników, a nie tylko postępować „zgodnie z jedyną słuszną teorią”.

Dr Martyka zapytany o to, czy zaszczepi się na koronawirusa odparł, że sprawa nie jest prosta, a pod uwagę trzeba brać kilka czynników, kiedy ta już powstanie. Wśród nich wymienia: sprawę immunizacji, zmienności antygenowej, stopnia zagrożenia oraz analizę możliwych korzyści i działań niepożądanych.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Hotele i pensjonaty

więcej

Biura podróży

Podróże

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

W gotowości, rusza Adwent

W pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczyna się kolejny rok kościelny....

Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. W Biłgoraju podsumowano rok 2020

Reprezentanci Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK, podczas...

Inwestycje kolejowe w regionie. Jest szansa, że pociągi połączą Biłgoraj z Janowe Lubelskim

Jednym z pięciu projektów zgłoszonych przez Województwo Lubelskie,...

Biłgoraj pożegnał Bolesława Szymanika, społecznika i propagatora historii (FOTO)

Msza święta w kościele Trójcy Przenajświętszej Wniebowzięcia...

Powiat biłgorajski i wolontariusze odnowili groby żołnierzy wojny obronnej 1939 roku

Na tzw. starym cmentarzu w Tarnogrodzie odnowione zostały groby...

Dzienny Dom Pomocy dla Seniorów w Biłgoraju otwarty. Zobacz jak wygląda i co oferuje (VIDEO)

Oddany do użytku został Dzienny Dom Pomocy dla Seniorów w Biłgoraju....

Ogłoszenia