Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Odkrycia archeologiczne w Tarnogrodzie

Dodał: red Data: 2021-05-07 09:29:42 (czytane: 3099)

Aktualnie na terenie Tarnogrodu realizowane są roboty ziemne związane z wykonaniem inwestycji drogowej „Rozbudowa Drogi Wojewódzkiej nr 835 Lublin - Wysokie - Biłgoraj - Sieniawa - Przeworsk - Kańczuga - Dynów - Grabownica Starzeńska na odcinku Biłgoraj – granica województwa”. Na inwestycji wykonywane są badania archeologiczne, podczas prac odkryto historyczne relikty dawnej nawierzchni drogi.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajPod koniec kwietnia br., podczas prowadzenia badań archeologicznych w zakresie realizowanej przebudowy W835, na odcinku w km około 108+190 - 108+270 po stronie lewej pod trzonem drogi na głębokości około 80 cm odkryto relikty drewnianego traktu. W związku z odkryciem prace zostały wstrzymane i o fakcie powiadomiono Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Delegatura w Zamościu.

odkrycie_archeologiczne_tarnogrod.jpg

Następnie przystąpiono do wykonania badań archeologicznych, polegających na odczyszczeniu i zadokumentowaniu odsłoniętych pozostałości oraz zabezpieczeniu zdeponowanych w odsłoniętych nawarstwieniach zabytków ruchomych. Po wykonaniu niezbędnych prac teren przekazano do dalszych działań inwestycyjnych.

odkrycie_archeologiczne_tarnogrod_1.jpg

-Wstępnie ustalono, że nawierzchnię zbudowano z dwóch poziomów naprzemiennie układanych belek, wzdłuż ulicy, powyżej w poprzek, miejscami konstrukcję wzmacniano dodatkowo brukiem kamiennym. Szerokość uchwyconych w wykopie reliktów wahała się od 240 do 130 cm. Pozostała część znajduje się pod nierozebraną nawierzchnią. W warstwie bezpośrednio zalegającej nad konstrukcją oraz pod nią znajdowały się liczne zabytki ruchome w postaci ułamków ceramiki nowożytnej, okuć metalowych, kilkunastu podków, fragmentów szklanych butelek, przepalonych kości zwierzęcych Materiały datowane są ogólnie na XIX - XX w., w nielicznych przypadkach mogą być starsze. Na obecnym etapie badań pozostałości drogi datować można na wspomniany wycinek czasu - informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

/red./

Reklama.

Tagi: tarnogród   przebudowa drogi wojewódzkiej nr 835   odkrycie archeologicne   powiat biłgorajski

Zobacz także

Konferencja o niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej Sturmwind i Bitwie pod Osuchami

Dodane: 2021-09-22 15:11 - Komentarze  (1)  czytane (663)

TAGI: konferencja historyczna, akcja przeciw partyzancka, bitwa pod osuchami, muzeum ziemi biłgorajskiej w biłgorajuKomentarze (7)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.192.254.246

nie jestem archeologiem (2021-05-08 16:45:51)

a wiem że identyczna sytuacja jest na ulicy Lubelskiej - od Janowskiej w stronę Dąbrowicy do miejsca gdzie znajdowała się cegielnia

(2021-05-08 16:22:03)

Narodzie kochany, kiedy trzeba reaguj na wydarzenia sprzed lat, ale w tym przypadku nie bijmy na alarm. Żab w ty miejscu nie było, więc Alleluja i do przodu. Amen.

(2021-05-08 09:46:23)

Dobra droga na wymienionej trasie potrzebna, miejmy nadzieję, że z tym odkryciem nie będą się zbyt długo grzebać i hamować potrzebną inwestycję.

(2021-05-08 07:17:42)

podobne nawierzchnie stosowano jeszcze w latach 60-tych w podmokłych terenach na drogach łączących polskie wsie. Proponuję odległą obwodnicę.

stary (2021-05-08 04:01:00)

to juz budowa drogi zostala wstrzymana na kilka miesiency bo znaleziono skarb z galenzi

wykryli kawałek drogi którą w XV wieku (2021-05-07 15:10:23)

przewozili karty wyborcze pradziadka sasina

Jan (2021-05-07 14:07:36)

Co za bałwan to zgłosił i po co. Co kogo interesuje jakieś starocie. No jeśli że stanu wojennego to może kaczora.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia