Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Oddali krew by pomóc innym

Dodał: NN Data: 2009-10-25 19:52:49 (czytane: 2091)

„Kocham bliźniego i oddam krew dla niego” to hasło trzeciej w tym roku akcji honorowego krwiodawstwa zorganizowanej przez Wójta i Radę Gminy Łukowa.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol25 października br. w godzinach od 9:00 do 13:00 zarejestrowało się 62 chętnych do oddania krwi. Krew oddało 52 honorowych dawców krwi zrzeszonych w Klubie HDK przy GOK w Łukowej.

lukowa_3.jpg


Dzisiaj w Łukowej można było zgłosić się do Rejestru Niespokrewnionych Dawców Krwi. Z tej szansy skorzystało 7 osób. Niektórzy łukowscy dawcy są już zarejestrowani.

lukowa_1.jpg


Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie przystąpiło do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej - POLGRAFT w zakresie rekrutacji i badania HLA potencjalnych dawców szpiku. Jak informują pracownicy RCKiK w Lublinie - rekrutacja dawców wiąże się z wypełnieniem oświadczenia woli i pobraniem próbki krwi na badania antygenów zgodności tkankowej. Osoba zgłaszająca swój udział w rejestrze musi być w wieku 18 – 50 lat oraz cieszyć się ogólnym dobrym stanem zdrowia. Wszystkich chętnych, którzy spełniają te kryteria i chcą pomóc, serdecznie zapraszamy do Rejonowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, ul. I Armii WP 8, od poniedziałku do piątku w godz .7.30. do 14.00; (we wtorki 7.30 – 18.00) - tel. 081 442 17 54.  Zapraszamy także w każdy wtorek do Zamościa w godz. od 7:30 do 13:30 - Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II (punkt krwiodawstwa) - tel 084 677 32 08.

Wiele osób chciałoby pomóc ofiarom białaczki, oddając swój szpik kostny do banku dawców. Trudno jest jednak cokolwiek zrobić, kiedy w mediach tak mało mówi się o praktycznych aspektach tego przedsięwzięcia. Chcemy zatem przybliżyć całą procedurę związaną z oddaniem szpiku kostnego.

Szpik kostny to tkanka tworząca wszystkie elementy krwi - krwinki białe, czerwone i płytki krwi. Znajduje się w kościach płaskich - mostek, kręgi, żebra, kość biodrowa, kości czaszki. Po odizolowaniu jamy szpikowej, szpik wyglądem przypomina krew.

Warunki zostania dawcą szpiku kostnego:
* musisz mieć od 18 do 50 lat
* trzeba być ogólnie zdrowym
* ogólnie należy spełnić te same warunki, co w przypadku poboru krwi

Podstawowe kryteria dyskwalifikujące dawcę:
* zakażenie wirusem HIV (lub przynależność do grupy zwiększonego ryzyka zakażenia tym wirusem)
* obecność antygenu HBs, przeciwciał anty HCV przy obecności HCV RNA (obecność przeciwciał HBc oraz przebyte zakażenie wirusem typu A są akceptowalne)
* aktywna gruźlica w okresie minionych 5 lat
* cukrzyca – jeśli wymaga podawania leków p/cukrzycowych
* aktywna astma wymagająca podawania leków (jeśli kandydat nie miał napadu astmy przez ostatnie 5 lat i nie pobiera leków to może być zakwalifikowany)
* przebyty zawał serca, zabiegi naczyniowe na sercu (pomostowanie) i inne schorzenia wymagające ciągłego podawania leków (wypadanie płatka zastawki dwudzielnej, zaburzenia rytmu nie wymagające leczenia są akceptowalne)
* epilepsja (jeżeli pacjent pobiera leki p/padaczkowe i w ciągu minionego roku nie wystąpił więcej niż jeden napad to dawca może być zakwalifikowany)
* nadciśnienie – jeżeli jest utrzymywane na prawidłowym poziomie przez leki to kandydat może być zaakceptowany)
* stosowanie leków hormonalnych ( konsultacja z lekarzem Poradni Przeszczepowej)
* ciąża – ciąża i laktacja bezwzględnie dyskwalifikuje dawcę (czasowo)
* łuszczyca
* tatuaż (jeżeli upłynął co najmniej rok od jego wykonania, tatuaż nie jest przeciwskazaniem)

Komórki szpiku kostnego pobierane są w szpitalu przy znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, metodą wielokrotnych nakłuć okolic kości biodrowej. Po zabiegu zostają ślady po nakłuciach. Sam zabieg trwa od 45 do 90 minut.

Ilość pobieranego szpiku zależy od wagi dawcy i jest to ok. 15-25 ml na kilogram wagi dawcy czyli średnio 1000-1500ml szpiku. Pacjent przyjmowany jest do szpitala rano tego samego dnia, w którym planowany jest zabieg. Po ustaniu znieczulenia, w stanie ogólnym dobrym pacjent może być na noc wypisany do domu, jednak praktykuje się raczej wypis po nocy następnego dnia. Sam szpik regeneruje się po ok. 3 tygodniach od pobrania.

Niestety w naszym powiecie nie można zgłosić jako dawca szpiku do żadnej placówki, ponieważ nie ma stałego punktu krwiodawstwa. Zamość jest najbliższym miejscem, gdzie możemy oddać krew w celu przebadania i wysłania jej z wynikami do banku krwi.

Zapraszamy do odwiedzenia Strony Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Nowotwory Krwi w Zamościu. www.spchnowotworykrwi.lbl.pl

/foto: Lucyna Paluch/

Zobacz także

Koronawirus najnowsze dane

Dodane: 2020-06-02 17:15 - Komentarze  (0)  czytane (1574)

TAGI: koronawirus, epidemia, lubelszczyzna, zdrowie i urodaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.204.227.117

-marian (2009-10-27 02:29:59)

a wojt tyz byl?

-gutek (2009-10-26 20:32:06)

o izydory krew oddały i maja sie z czego cieszyc

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Czym jest obrzęd poświęcenia pól? Wyjaśnia ks. Sławomir Korona

Marcin Romanowski o wyborach prezydenckich 2020

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka

Biłgoraj "Noc Muzeów 2020" fragment koncertu Łukasza Jemioły

Krzysztof Hetman, europoseł i wiceprezes PSL o wyborach korespondencyjnych w Polsce

Transmisja Mszy świętej z kościoła św. Michała Archanioła w Soli

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ukochane Barwy

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej...