Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Oddaj zgubę właścicielowi

Dodał: AN Data: 2007-10-24 12:30:29 (czytane: 758)

Powiadają, że znalezione, nie kradzione, ale... prawo ludowemu porzekadłu przeczy, dlatego 18-latce z Biłgoraja grozi do trzech lat pozbawienia wolności.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajDziewczyna znalazła na ulicy telefon komórkowy i kierując się zapewne wspomnianą mądrością, nie próbowała odnaleźć właściciela cennej zguby...W niedzielę, 7 października, 18-latka z Biłgoraja znalazła na ulicy telefon komórkowy. Nie próbowała odszukać właściciela. Kilka dni później sprzedała telefon innej mieszkance Biłgoraju. I to właśnie u niej funkcjonariusze znaleźli tę komórkę.
- Był to telefon zgłoszony do nas, jako skradziony. Poszkodowaną była 38-letnia biłgorajanka – wyjaśnia Marek Jamroz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju. - Po złożeniu dodatkowych wyjaśnień okazało się, że 38-latka telefon zgubiła.

Policja dotarła do 18-latki, która zgubę znalazła. Nastolatce może zostać postawiony zarzut przywłaszczenia. Grozi jej za to kara do 3 lat pozbawienia wolności.
- Sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej, gdyby osoba, która znalazła telefon postarała się, aby dotarł on do właściciela – stwierdził policjant.
Co zrobić, jeżeli znajdziemy coś wartościowego i nie chcemy narazić się na zarzut przywłaszczenia? Prawo mówi wyraźnie, jak należy się zachować w takiej sytuacji - należy niezwłocznie zawiadomić osobę uprawnioną do odbioru rzeczy.

- W sytuacji, kiedy ustalenie prawdopodobnego właściciela jest trudne lub wręcz niemożliwe, należy oddać rzecz administratorowi budynku, jeżeli rzecz znajdowała się na terenie budynku, np. na klatce w bloku. W sytuacji, kiedy nie można ustalić organu spełniającego nadzór nad danym miejscem, znalezisko powinniśmy oddać do najbliższego organu administracji samorządowej, np. starostwa, urzędu miasta lub gminy, albo do najbliższego komisariatu policji – tłumaczy Marek Jamroz.

Do biłgorajskiej komendy często zgłaszają się osoby, które znalazły różne przedmioty. Najczęściej tablice rejestracyjne i dokumenty. Ludzie przynoszą też portfele, często z pieniędzmi w środku.
Warto pamiętać o tym, że każdy znalazca może żądać znaleźnego. Kodeks cywilny w art. 186 mówi, że można ubiegać się o 10 proc. wartości rzeczy znalezionej, jednak należy to zgłosić najpóźniej w chwili wydania rzeczy osobie uprawnionej do odbioru. Jeżeli właściciel znalezionej rzeczy odmawia zapłacenia 10 proc. jej wartości, znalazca swoich praw może dochodzić nawet na drodze sądowej.

Źródło: Kronika tygodnia 

Zobacz także

Kolejny przypadek koronawirusa w powiecie biłgorajskim

Dodane: 2020-08-09 11:00 - Komentarze  (14)  czytane (11353)

TAGI: koronawirus, biłgoraj, covid-19, epidemiaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.228.220.31

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Ruszył "Festiwal kultur"

Ostatnie przygotowania do wdrożenia bonu turystycznego

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Skrzyżowanie dla blacharzy

wysokie.jpg