Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Od dzisiaj szybkie sądzenie

Dodał: AK Data: 2007-03-12 18:43:18 (czytane: 1554)

W nocy z niedzieli na poniedziałek weszły w życie przepisy o przyspieszonym trybie osądzania sprawców drobnych przestępstw.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajW myśl znowelizowanych przepisów kodeksu karnego osoby, które popełniły wykroczenia, w ciągu kilkudziesięciu godzin usłyszą nie tylko zarzuty, ale także i wyrok.

Nowe przepisy mają usprawnić życie wymiarowi sprawiedliwości. Dzięki nim pijani kierowcy, drobni złodzieje, wandale stadionowi lub osoby awanturujące się z funkcjonariuszami będą natychmiast karani. Istotą postępowania przyspieszonego jest osądzenie sprawcy w 72 godziny od momentu zatrzymania. W takim trybie mogą być rozpatrywane tzw. proste dowodowo sprawy zagrożone karą do 5 lat więzienia, ale sądy 24-godzinne, sądzące z obowiązkowym udziałem prokuratora i adwokata, będą mogły wymierzyć w tym trybie karę do 2 lat pozbawienia wolności.
– Wejścia nowych przepisów się nie boimy. Jesteśmy do nich dobrze przygotowani – mówi sędzia Barbara du Chateau, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Lublinie i dodaje, że znacznie trudniejsze zadanie czeka policję i prokuraturę, które w ciągu 48 godzin od chwili zatrzymania sprawcy mają przesłać do sądu wnioski o jego ukaranie.
W podobnym tonie wypowiadają się policjanci:
– My i tak staramy się jak najszybciej zebrać wszystkie materiały do prokuratury. U nas sprawy nie leżą – stwierdza Janusz Majewski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kraśniku.
Każda osoba stająca przed 24-godzinnym sądem będzie miała przyznanego obrońcę. Procesy mają zakończyć się w ciągu doby, w przepisach jest jednak furtka pozwalająca przedłużyć postępowanie sądowe. W niektórych przypadkach czas potrzebny do wydania orzeczenia będzie mógł być wydłużony aż do 14 dni.
Osoby skazane w trybie przyśpieszonym nie będą mogły dostać więcej niż dwa lata odsiadki. Każdemu będzie przysługiwało prawo do złożenia apelacji.
W ubiegłym tygodniu w pojawiły się wątpliwości, czy polski system prawny jest przygotowany do takiego szybkiego wymierzania sprawiedliwości. Gazeta Prawna napisała, że mogą pojawić się kłopoty z uzyskaniem tzw. karty karnej, czyli informacji o wcześniejszych kontaktach z prawem sprawcy przestępstwa. Lubelscy sędziowie uspakajają i zapewniają, że ze zdobywaniem wiadomości z Krajowego Rejestru Karnego nie powinno być u nich kłopotów. WIT

WCZEŚNIEJSZE PRZYGOTOWANIA
Dla policjantów zorganizowano specjalne szkolenia. Prowadzono je m.in. w jednostkach policji, komendach wojewódzkich. Przygotowano także specjalne druki procesowe oraz poradnik-instrukcję, którą będą mieli do dyspozycji policjanci. Opisany w niej jest cały tryb przyspieszony.
„Postępowanie przyśpieszone i występek chuligański – zbiór przepisów z wprowadzeniem komentarzowym” to specjalne wydawnictwo, które ma być pomocą dla prawników. Pojawia się w nim m.in. definicja czynu chuligańskiego, który po raz pierwszy znalazł się w kodeksie karnym z 1969 r., ale nowy kodeks z 1997 r. z niego zrezygnował. Autorzy opracowania przywołują też niektóre orzeczenia Sądu Najwyższego z lat 70. i 80., w których jest mowa o przestępstwach chuligańskich.

ILE BĘDZIE SPRAW
Miesięcznie policjanci zatrzymują ok. 12 tys. osób, które będą mogły odpowiadać przed sądami 24-godzinnymi. Około 10 tys. spraw dotyczy pijanych kierowców, a pozostałe 2 tys. to inne sprawy kwalifikujące się do trybu przyśpieszonego.

Źródło: Kurier, Kurier Lubelski, Lublin, prasa, dziennik, gazeta, wydawnictwo, informacje, Lubelszczyzna 

Zobacz także

Pędził z prędkością 125 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym

Dodane: 2021-04-19 13:35 - Komentarze  (0)  czytane (161)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.228.250

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Będą u nas dwa punkty organizacji Punktów Szczepień Powszechnych

Zebranie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z epidemią koronawirusa

Miliony pozyskane na kształcenie zawodowe

Z budżetu powiatu 130 tys. zł wsparcia dla jednostek OSP

Ku czci Żołnierzy Wyklętych

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Siedem osób rannych w wypadku

To cud, że nikt nie zginął. ...