Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Od dziś wchodzą w życie nowe obostrzenia. Cała Polska czerwoną strefą

Dodał: red Data: 2020-10-24 07:23:10 (czytane: 760)

W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną rząd reaguje na bieżąco i wprowadza kolejne zasady bezpieczeństwa. Od dziś, tj. 24 października cała Polska zostanie objęta obostrzeniami czerwonej strefy.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajReklama.

Cała Polska w czerwonej strefie
Wśród zmian znajdą się: zajęcia zdalne również w klasach IV - VIII szkół podstawowych, obowiązek przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna (o czym informowaliśmy Państwa w artykule Ważna decyzja w sprawie szkół), a także ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, sanatoriów oraz organizacji imprez, spotkań i zgromadzeń. Rząd uruchamia też Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów - program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym, zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym.

Dodatkowo wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz życia społecznego. Będą to:
- objęcie nauczaniem zdalnym klas IV - VIII szkół podstawowych;
- w dniach nauki szkolnej, w godzinach 8:00 - 16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna. Zasada ta nie obowiązuje: kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, a także w weekendy i dni wolne od nauki.
- zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już  rozpoczętych turnusów;
- zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
- max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych.

Uwaga!
W całej Polsce obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym m. in. w zakresie wydarzeń wydarzenie religijnych odbywających się w kościele, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2.

Zalecamy też ograniczenie przemieszczania się osób powyżej 70. roku życia - z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

czerwona_strefa.jpg

Seniorzy
Zgodnie z zapowiedziami rząd uruchamia program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, dzięki któremu pomoc seniorom w okresie pandemii koronawirusa i działania podejmowane w tym zakresie przez rząd, samorządy, ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy będą przebiegały sprawniej, a osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w trudnym czasie. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Uruchomiona została także specjalna darmowa infolinia dla seniorów pod numere 22 505 11 11. Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię.

Wolontariusze, organizacje pozarządowe i harcerze wspólnie dla seniorów
Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora będą przekazywane do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej, które będą się kontaktować z osobą zainteresowaną  w celu ustalenia zakresu pomocy. W takie wsparcie seniorów będą zaangażowani wolontariusze i organizacje pozarządowe, a także Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

Jak pomagać?
Jeśli chcesz pomagać potrzebującym osobom starszym, zgłoś się! Jak to zrobić?
- zadzwoń na infolinię
- wypełnij ankietę dostępną na stronie: www.wspierajseniora.pl
- przyjdź do ośrodka pomocy społecznej w Twojej gminie - ich lista znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wolontariat

Jak skorzystać ze wsparcia?
Korzystanie z infolinii, a także udzielenie pomocy, np. zrobienie i dostarczenie zakupów jest bezpłatne. Senior korzystający ze wsparcia w ramach Korpusu pokrywa jedynie koszty ewentualnych zakupów.

Pomoc skierowana jest do osób powyżej 70. roku życia. W szczególnych przypadkach wsparcie otrzymają też młodsi seniorzy. Realizacja usługi w postaci dostarczenia zakupów nie przysługuje jednak osobie, która korzysta z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

Pomoc dla seniorów
Zadaniem gmin będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy.

Samorządy gminne będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Środki te będą mogły zostać przeznaczone m. in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.

Kultura i sport
- wydarzenia sportowe będą odbywać się bez udziału publiczności
- wydarzenia kulturalne będą mogły odbywać się z maksymalnym udziałem 25% publiczności
- zawieszona zostaje działalność siłowni, basenów, aquaparków.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: czerwona strefa   koronawirus   obostrzenia związane z covid-19   powiat bilgorajski

Zobacz także

Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. W Biłgoraju podsumowano rok 2020

Dodane: 2020-11-27 09:05 - Komentarze  (1)  czytane (769)

TAGI: dni honorowego krwiodawstwa pck, pck biłgoraj, honorowi dawcy krwi, powiat biłgorajskiKomentarze (6)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.153.39.7

a po co???? (2020-10-24 17:04:28)

żadne wytyczne nie pomogą jak ciemnogród człapie i zaraża

Logan (2020-10-24 13:57:58)

Apel-jak premier wczoraj poprosił, aby seniorzy powyżej 70 lat nie wychodzili z domu, proszę aby panowie Macierewicz, Kaczyński, Terlecki i niektóre damy PiS siedziały w domu, tym bardziej że źle wyglądają zdrowotnie i Polsce będzie lżej

MG (2020-10-24 12:24:06)

Wszystko niezgodne z prawem. Edukujmy się i nie dajmy się propagandzie. Tu nie chodzi o żadnego wirusa, który jest jednym z wirusów grypopodobnych , tylko o wywołanie kryzysu który zniszczy gospodarki, uczyni z nas niewolników. Dzisiaj na całym świecie o 12.00 godzinie rozpoczęły się protesty na całym świecie. Czy to znajdziecie w mainstreamie. Ludzie zacznijcie się edukować, szukajcie prawdy i nie żyjcie w strachu. Niech nas Bóg błogosławi, bo ten kryzys jest inny niż wszystkie które były w historii.

????? (2020-10-24 12:03:34)

Dziwne, że w sklepie jedna osoba na 15 metrów a w kościele jedna osoba na 7 metrów!!!!
Jak wynika ze statystyk w kościele zaraża się więcej osób niż w sklepie, więc dlaczego jest taka różnica w metrach?????!!!!!!!

(2020-10-24 10:49:16)

Dziwne, że nadal zapomniano o zagrożeniach z przedszkoli i szkół. Dziwne, że w wyniku oceny mas (a nie porfesjonalistów) wieszak wygrywa w tańcu, choć tańczy gorzej, Dziwne, że ciężkie przypadki covidu ( ciężko chorzy i zmarli) nie przekonują antycovidowców.

(2020-10-24 10:37:37)

Z czerwonej strefy wynika, że młodsze dzieci i przedszkolaki nadal mogą przynosić ze szkoły bądź przedszkola koronawirusa do domu. W kościołach jak zwykle super miejsce na ognisko zakażeń, Rada: korzystać ze mszy transmitowanych telewizji.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Dzienny Dom Pomocy dla Seniorów w Biłgoraju

Dodatkowy zasiłek na opiekę nad dziećmi w listopadzie

Starosta biłgorajski o sytuacji w DPS w Teodorówce

Zakończyła się rewitalizacja Placu Wolności. Tak wygląda inwestycja z lotu ptaka

Uroczystość Wszystkich Świętych

Strajk kobiet. Ulicami Biłgoraja przeszedł protest przeciw orzeczeniu TK

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dane dotyczące koronawirusa na koniec października br.

Najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemicznej, związanej z koronawirusem w województwie lubelskim i na Ziemi Biłgorajskiej. Codziennie...