Z Zamościa, Hrubieszowa, Biłgoraja i Tomaszowa Lubelskiego pochodzi 2641 osób i firm wpisanych do Krajowego Rejestru Długów. Pani Aniela - wdowa z Zamościa, 900 zł emerytury. "/>

Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Od długu nie uciekniesz

Dodał: Ewa Data: 2008-07-30 11:55:41 (czytane: 1020)

od_dlugu_nie_uciekniesz_1.jpg
Z Zamościa, Hrubieszowa, Biłgoraja i Tomaszowa Lubelskiego pochodzi 2641 osób i firm wpisanych do Krajowego Rejestru Długów. Pani Aniela - wdowa z Zamościa, 900 zł emerytury.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolTrzy lata temu wzięła niedużą pożyczkę. Po roku uznała, że potrzebna jej jeszcze jedna. Poszła do drugiego banku, gdzie usłyszała, że pożyczkę dostanie, jeśli spłaci poprzedni kredyt. Koleżanka poleciła: weź pożyczkę w Providencie na spłatę pierwszego długu.

Potem było jak w koszmarnym śnie: pierwszy kredyt pani Aniela spłaca pieniędzmi z Providenta, ale drugi bank, wbrew obietnicy, pożyczki odmawia. W tej chwili udaje jej się spłacić tylko odsetki w Providencie. Łącznie z kwotami pożyczonymi od znajomych, ma dzisiaj kilkanaście tysięcy długu. Pętla zaciska się, na dodatek komornik zajął jej emeryturę.

Oferty szybkich i łatwo dostępnych pożyczek dopadają nas wszędzie: w ulotkach rozdawanych na ulicach, za wycieraczkami samochodu i na poczcie e-mailowej. - Weź mnie - kuszą. I bierzemy: na wakacyjny wyjazd, remont mieszkania, na zakup lodówki czy telewizora.

- Porównując II kwartał 2007 r. do II kwartału tego roku odnotowaliśmy ponad 200-proc. wzrost udzielanych kredytów - mówi Krzysztof Dudziński, analityk z PKO BP S.A. Zapytany o to, z jakiego rodzaju kredytów korzystają najczęściej mieszkańcy Zamojszczyzny, odpowiada, że z pożyczki gotówkowej i szybkiego serwisu kredytowego. Średnia wysokość takiej pożyczki wynosi ok. 15000 zł.

Banki prześcigają się w ofertach i "promocjach". Raty "3 razy 0 proc." czy z "wakacjami kredytowymi" (czyli zawieszonym okresem spłacania) to już norma na rynku. Wymagają także coraz mniejszych zabezpieczeń - do kwoty 20 tys. zł - praktycznie żadnych. Wiarygodność klienta sprawdzają w Biurze Informacji Kredytowej, gdzie figuruje każdy, kto pożyczył pieniądze od jakiegokolwiek banku.

W PKO BP, jeśli mamy w nim ROR, spłacając pożyczkę w wysokości 3000 zł braną na rok, oddamy bankowi 3379,33 zł (z ubezpieczeniem) lub 3343, 98 (bez ubezpieczenia). W banku Cetelem przy kwocie 3 tys. zł pożyczki branej na 12 miesięcy, rata wyniesie nas 286,80 zł, ale łącznie z prowizjami i innymi opłatami bankowi oddamy 3852 zł. W banku DnB Nord, spłacając 8000 zł pożyczki przez 2 lata, oddamy ponad 10000 zł.

Koszt kredytów konsumpcyjnych (do wysokości 80 tys. zł) branych w bankach (czyli wszystko to, co zapłacimy bankowi, łącznie z rozmaitymi prowizjami, poza ubezpieczeniem i odsetkami) nie może przekraczać 5 proc. ich wartości. Ale jeśli firma udzielająca pożyczki nie jest bankiem, zdarza się, że musimy zapłacić znacznie więcej.

Najłatwiej drobną pożyczkę uzyskać w Providencie. Podając się za klientów, umówiliśmy się z przedstawicielką firmy w prywatnym mieszkaniu. Chcieliśmy pożyczyć 3000 zł. Przedstawicielka Providenta wcześniej poprosiła o numer PESEL. Wieczorem, kiedy rozmawialiśmy o pożyczce, okazało się, że możemy dostać jedynie 1200 zł, a to dlatego, że wcześniej w Providencie nie pożyczaliśmy niczego. Po półgodzinnej rozmowie i obejrzeniu przez przedstawicielkę naszego mieszkania i wyposażenia, okazało się, że być może uda się pożyczyć jednak 3000 zł na rok. To wszystko tylko na oświadczenie o wysokości dochodów, bez zgody współmałżonka i bez żyrantów. Jako że był już póŹny wieczór, akwizytorka obiecała przywieŹć pieniądze następnego dnia. Rata miała kosztować 102 zł tygodniowo. Na pytanie, dlaczego kredyt jest tak drogi, rozpisała jego koszty: kwota do wypłaty - 3000 zł, pożyczka w wysokości 3528 zł (na pytanie, skąd ta suma, odpowiedziała, że nie wie i że pierwszy raz od 3 lat ktoś ją o to pyta), opłata przygotowawcza - 168 zł, oprocentowanie 370 zł. Całkowity łączny koszt pożyczki wyliczyła na 898 zł. Do tego doliczyła opłatę za obsługę pożyczki w domu - 1546 zł. Faktycznie więc po roku spłacilibyśmy ok. 5300 zł. Przedstawicielka firmy zapomniała nas poinformować, że gdybyśmy spłacali dług bez jej pośrednictwa, owe 1546 zł oszczędzilibyśmy. Odmówiła też zostawienia umowy na noc, żeby ją można było przeanalizować. Powiedziała tylko, że nie wolno jej tego zrobić.

Źródło: Tygodnik zamojski

Zobacz także

"Przystanek Kuchnia" czeka na mieszkańców Biłgoraja

Dodane: 2019-06-25 14:32 - Komentarze  (0)  czytane (406)

TAGI: przystanek kuchnia, biłgoraj, ikea, meble kuchenneKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.212.243.191

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Koncert chwały na podsumowanie Uroczystości Bożego Ciała

"Spontaniczna Motomajówka" czyli kilkuset motocyklistów na ulicach Biłgoraja

Driftingowe Rozpoczęcie Sezonu 2019

"Zwycięska Polska". Koncert patriotyczny Jana Pietrzaka

Misterium Męki Pańskiej - Biłgoraj 2019

XVI Międzyprzedszkolny Festiwal

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ukochane Barwy

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej...