Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

O władzy

Dodał: red Data: 2021-10-16 21:12:40 (czytane: 712)

Pod panowaniem Chrystusa nie ma wielkiego, kto ma władzę, ale ten, kto się jej wyrzeka. Ten, kto pochyla się najgłębiej, aby służyć, jest najbliżej Jezusa. Jest władza, tak, ale jest ona oparta na służbie, a nie na nakazie. Dotyczy każdego, kto jest w Kościele i posiada wiodącą rolę.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii według Świętego Marka (Mk 10, 35 - 45):
Jakub i Jan, synowie Zebedeusza, podeszli do Jezusa i rzekli: «Nauczycielu, pragniemy, żebyś nam uczynił to, o co Cię poprosimy».
On ich zapytał: «Co chcecie, żebym wam uczynił?»
Rzekli Mu: «Daj nam, żebyśmy w Twojej chwale siedzieli jeden po prawej, a drugi po lewej Twej stronie».
Jezus im odparł: «Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić, albo przyjąć chrzest, którym Ja mam być ochrzczony?»
Odpowiedzieli Mu: «Możemy».
Lecz Jezus rzekł do nich: «Kielich, który Ja mam pić, wprawdzie pić będziecie; i chrzest, który Ja mam przyjąć, wy również przyjmiecie. Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej lub lewej, ale dostanie się ono tym, dla których zostało przygotowane».
Gdy usłyszało to dziesięciu pozostałych, poczęli oburzać się na Jakuba i Jana. A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł do nich:
«Wiecie, że ci, którzy uchodzą za władców narodów, uciskają je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich. Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu».

pokora.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Co właściwie otrzymujemy za to, że «Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą»? Taka myśl wybrzmiała w ubiegłym tygodniu, kiedy to Piotr zwrócił się do Nauczyciela. Niejeden pobożny człowiek oburza się, gdy słyszy to pytanie, ale jest ono usprawiedliwione. Zwłaszcza, gdy nie chodzi tylko o małą ulotną chwilę, ale o dużą część życia, a nawet całe życie, wtedy rodzi się pytanie: „o co w życiu chodzi”? Czy jest to warte wysiłku, czy marnuję swoje życie bezużytecznie?

Synowie Zebedeusza, o których mówi dzisiejsza Ewangelia, mają mocne wyobrażenie o tym, jaka powinna być ich przyszłość i zapłata: dwa najważniejsze stanowiska w pobliżu zasiadającego na tronie Jezusa. Są gotowi pić kielich, który wypije Jezus, to znaczy znosić największe cierpienia. Prośba tych dwóch też nie wydaje się błędna, ale ma nieprzyjemny posmak, że Jakub i Jan poprzez swoją prośbę chcą uprzedzić innych apostołów. Fakt, że ci inni również spekulowali na temat takich stanowisk, świadczy o ich reakcji na prośbę obu braci.

Ale niestety wszyscy apostołowie mylili się w swoich dywagacjach. Jeszcze nie zrozumieli, jaki kształt będzie miało królestwo Jezusa, o co chodzi w Jego misji. Uważają, że chodzi o swoiste centrum władzy, z którego rozprowadzane są obszary dominacji i egzekwowane są roszczenia wobec panującego. Nie zarzucajmy zatem apostołom, ponieważ nawet dzisiaj wielu wierzy, że Kościół Jezusa Chrystusa dotyczy władzy, że władza musi być zabezpieczona, wywalczona lub redystrybuowana; nie zauważają, że takim myśleniem są bardzo bliscy synom Zebedeusza i innym apostołom, a które Jezus ciągle próbował skorygować.

Pod panowaniem Chrystusa nie ma wielkiego, kto ma władzę, ale ten, kto się jej wyrzeka. Ten, kto pochyla się najgłębiej, aby służyć, jest najbliżej Jezusa. Jest władza, tak, ale jest ona oparta na służbie, a nie na nakazie. Dotyczy każdego, kto jest w Kościele i posiada wiodącą rolę.

Jak widzimy, Jezus cierpliwie prowadzi swoich uczniów krok po kroku w kierunku tego, co jest dla Niego ważne: nie rządzić i sprawować władzę, ale służyć, być dla innych. Dlatego Jezus nie tylko rządzi synami Zebedeusza, Jakubem i Janem, którzy w pierwszym entuzjazmie proszą Go o miejsca u Jego boku. Jezus raczej wskazuje im, że pójście za Nim niesie ze sobą krzyż i cierpienie. A wobec podekscytowanych uczniów wzmacnia tę myśl: przedstawia siebie jako ideał: „Syn Człowieczy nie przyszedł, aby mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu”.

Przesłanie biblijne nie dotyczy przemienienia cierpienia i krzyża, ani postawy, która obejmuje wszystko: „Bierz, jak leci”. Jezus nie powiedział tak i „amen” na wszystko; nawet na swojej drodze cierpienia prosi Ojca: „Jeżeli to możliwe, niech mnie ominie ten kielich”. Chodzi raczej o postawę życiową: powiedzieć tak woli Bożej, zaufać Mu, że Jego drogi są zawsze drogami zbawienia, drogami dla dobra ludzi. Warunkiem tego jest otwartość i miłość do Boga. On czyni pełen miłości bezinteresowny dar z siebie w Jezusie Chrystusie stając się człowiekiem, to możemy Mu zaufać, że pokieruje wszystkim jak najlepiej. A z tego wynika, że i my jesteśmy gotowi, aby tę miłość Boga przekazywać dalej: ludziom, którzy nas potrzebują w ich troskach i potrzebach. Z pewnością ta ścieżka podążania za Mistrzem była dla Jego uczniów długim procesem uczenia się, co oznacza także dla nas, że nigdy nie jest za późno, aby znaleźć się na dobrej drodze.

Dziękujmy Bogu za wiarę, to nasz najcenniejszy dar. Bo w tej wierze jesteśmy zbawieni. Jeśli wytrwamy i spełnimy dzieła miłości, wtedy mamy nadzieję, że razem ze wszystkimi świętymi i aniołami w niebie będziemy mieć udział w wiecznej chwale Boga.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona   kościół katolicki   władza i pokora

Zobacz także

Poskładać w jedno

Dodane: 2021-11-28 14:26 - Komentarze  (0)  czytane (719)

TAGI: rekolekcje dla małżeństw, kościółek biłgoraj, parafia św. jerzego w biłgoraju, odnowienie przysięgi małżeńskiejKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.92.28.52

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Dni Młodzieży Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej w Biłgoraju

500+ przechodzi od nowego roku do ZUS

Biłgorajka ty Ziemico, Ziemio ukochana

Powiatowi radni otrzymają wyższe diety

Magda Steczkowska w koncercie Moja podróż śladami JPII

Odznaczenia dla nauczycieli i otwarcie wyremontowanej hali przy ZSBiO

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Otwarto przebudowane drogi powiatowe Zagroble - Czernięcin i Gródki - Zaporze - Czernięcin

Z udziałem władz wojewódzkich i powiatowych otwarto dziś w Wólce Czarnostockiej przebudowane drogi powiatowe Nr 2901L i 2902L tj. drogę...