Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

O problemach plantatorów tytoniu rozmawiano w Sejmie

Dodał: red Data: 2018-04-14 19:53:38 (czytane: 1208)

Plantatorzy tytoniu, którzy walczą o odzyskanie pieniędzy za dostarczony surowiec, mieli okazję przedstawić swe argumenty w Sejmie. Delegacje kilku związków zawodowych, w tym Łukowsko - Obszańskiego Okręgowego Związku Plantatorów Tytoniu, wzięli udział w posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Podczas obrad były reprezentowane także inne resorty, które mają wpływ na sytuację rolników, czyli ministerstw finansów i sprawiedliwości. -Do tej pory spotykaliśmy z nimi na oddzielnych rozmowach, które nie przynosiły oczekiwanych rezultatów, bo nasi rozmówcy odsyłali nas do innych resortów. Tym razem była okazja do wspólnych rozmów w jednym miejscu, ale żadne wiążące decyzje nie zapadły. Otrzymaliśmy jedynie zapewnienie, że zostaniemy zaproszeni do prac w specjalnym zespole, który ma się zająć rozwiązaniem naszych problemów, i który ma powstać tak szybko jak to tylko będzie możliwe - relacjonuje członek delegacji Ł-OOZPT i sekretarz gminy Obsza Grzegorz Wróbel.

tyton.JPG

Wierzytelności wobec rolników sięgają około 15 milionów złotych. Niektóre dotyczą zapłaty za surowiec dostarczony jeszcze w 2014 roku do firmy Luxor, którą zajmuje się m. in. prokuratura. W związku z postępowaniem wyjaśniającym nieprawidłowości organy ścigania zabezpieczyły prawie 30 milionów majątku tej firmy, w tym pieniądze i około 1 tysiąca 700 ton tytoniu. Przedstawiciele resortu sprawiedliwości poinformowali w czwartek, że śledczy są bliscy zakończenia postępowania i skierowania sprawy do sądu. Taka odpowiedź nie satysfakcjonuje plantatorów, którzy obawiają się, że to jedynie wydłuży rozwiązanie problemu i domagają się już teraz odblokowania około 5 mln zł na uregulowanie należności.

Reklama.

Kolejne 10 milionów złotych jest winna rolnikom firma FTK w Krasnymstawie, która odebrała surowiec w 2016 roku. W tym przypadku jednak plantatorzy wykazują więcej cierpliwości i proponują konkretne rozwiązania nawet na uratowanie tej firmy. -FTK jest w stanie likwidacji, którą zajmuje się syndyk, ale ciągle mamy nadzieję na odzyskanie naszych pieniędzy. W obliczu zagranicznej konkurencji proponujemy przejęcie FTK przez państwo i utworzenie na bazie tej firmy polskiego zakładu przetwórstwa tytoniu, którego teraz nie ma - dodaje Wróbel.

Prezes tego związku Józef Pluskwa zapowiedział, że rolnicy czekają na zwrot należności do końca maja i zapowiadają strajk jeśli nie odzyskają swoich pieniędzy.

/IAS/

Tagi: plantatorz tytoniu   gmina obsza   grzegorz wróbel   tytoń biłgoraj

Zobacz także

Jarmark Sitarski w ramach Dni Biłgoraja 2019

Dodane: 2019-04-15 13:56 - Komentarze  (0)  czytane (661)

TAGI: jarmark sitarski, dni biłgoraja 2019, bck, kultura biłgorajKomentarze (5)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.234.236.14

(2018-04-15 11:55:56)

a gdzie blądynka od pomników kaczyńskiego i otwierania alej imieniem kaczyńskiego

ciekawy (2018-04-15 07:08:36)

No, ja też jestem ciekaw, jak taki strajk będzie wyglądał? Może nie będą zrywać liści, albo te zerwane nie będą suszyć?

ja (2018-04-15 00:45:32)

Dlaczego plantatorzy tytoniu pomimo zakazu, pryskają pole pod tytoń komandem?? co powoduje straty u sąsiadów, którzy mają inne plony????

Leszek (2018-04-14 20:02:36)

Strajkami straszą buhahaha to strajkujcie sobie.

Michał (2018-04-14 19:57:05)

Wróbel obiecuje? Kampania idzie i co chce dalej stołka? Już dawno wójt powinien zmienić sekretarza.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Misterium Męki Pańskiej - Biłgoraj 2019

XVI Międzyprzedszkolny Festiwal

79. rocznica zbrodni katyńskiej

Dzień sołtysa

III Międzyprzedszkolna Olimpiada Matematyczna

KGW - regionalne konsultacje

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Biłgorajskie szkoły na Gali Lubelskiej Komórkomanii

Uroczysta gala wręczenia certyfikatów „Lubelskiej Szkoły z Życiem" odbyła się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. To wspólna...