Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

O księżyc Twardowskiego walczono w Biszczy

Dodał: red Data: 2021-10-16 19:30:15 (czytane: 1093)

XV Przegląd Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych "O księżyc Twardowskiego" odbył się dziś w Biszczy. Przegląd zorganizowała Fundacja na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Potrzebujących Pomocy "Otwórzmy Swoje Serca" z Zamościa. Z mini recitalem tradycyjnie już wystąpi Krzysztof Cugowski.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgorajniepelnosprawni_1.JPG

Już po raz 15. w Biszczy odbył się przegląd w którym swymi talentami recytatorskimi i wokalnymi chciały się i dzieliły osoby niepełnosprawnej. Przed publicznością i jury wystąpili uczestnicy z Polski i Ukrainy, a wydarzenie poprzedziła Msza święta oraz wręczenie odznaczeń ministerialnych i podziękowań dla osób zaangażowanych w działalność na rzecz potrzebujących.

teresa_jaskolska.JPG

-15 lat temu jak zaczynaliśmy organizację naszego przeglądu o osobach niepełnosprawnych nie mówiono za dużo lub wcale lub mówiono nieprzychylnie dołączając różne przymiotniki. Mam wrażenie, że udało nam się to zmienić i wokół naszego przedsięwzięcia skupić wiele życzliwych osób. Uderzaliśmy gdzie tylko mogliśmy, od Sejmu przez Senat, kancelarie premiera i prezydenta, przez instytucje działające na rzecz osób niepełnosprawnych, urzędy wojewódzki i marszałkowski, samorządy, sponsorów i wolontariuszy. Udało się zmienić postrzeganie osób niepełnosprawnych ale i zaktywizować osoby niepełnosprawne, wyciągnąć ich z domu. Ja mam przed oczami obrazy, jak osoby niepełnosprawne wychodzą na występ, niepełnosprawność i ograniczenia powodują, że ciężko jest trzymać mikrofon i kiedy chcemy im pomóc, oni mówią nie, sami sobie poradzimy. To buduje. Bo osoby niepełnosprawne nie oczekują od nas niczego innego jak miłości, akceptacji i normalnego traktowania - mówi organizatorka przeglądu, Teresa Jaskulska.

biskup_marian_rojek.JPG

W ocenie biskupa Mariana Rojka, podczas przeglądu w sposób szczególny dociera do nas, że wszystko jest darem Boga, nawet niepełnosprawność. A te dary są zawsze z pożytkiem dla naszego życia nawet te związane z niepełnosprawnością. -To kryje w sobie pewną tajemnicę, że którą ten człowiek niepełnosprawny musi odkryć i mógł się podzielić, żeby wyzwolić dobro, zainteresowanie, otwartość u innych ludzi. To jest cecha charakterystyczna misji osób niepełnosprawnych, by uczyć nas być człowiekiem, który dostrzega brata i stara się pomóc mu rozwinąć jego talenty, mimo że może brak jest pełnej sprawności - mówi biskup Marian Rojek, jeden z patronów wydarzenia.

cugowski_krzysztof.JPG

Gościem specjalnym wydarzenia, tradycyjnie był już Krzysztof Cugowski, który dla uczestników i gości zaprezentował mini recital. -Tutaj nie chodzi o to, by zapałem i niezłomnością osób niepełnosprawnych się zachwycić i przejąć ją. Nie chodzi by oceniać jakość wykonania danej piosenki czy wiersza ale by docenić pracę, trud i upór włożony w występ, by dostrzec poświęcenie i radość - podkreśla Krzysztof Cugowski.

niepelnosprawni.JPG

W trakcie przeglądu wręczono także Odznaki Honorowe "Primus in Agendo" czyli "Pierwszy w działaniu", przyznane przez ministra pracy i polityki społecznej, listy gratulacyjne od marszałków Sejmu i Senatu oraz podziękowania od organizatorów wydarzenia. W wydarzeniu władze wojewódzkie i samorządowe reprezentowali m. in. wicewojewoda Bolesław Gzik, etatowy członek Zarządu Powiatu Maria Gałka oraz wójtowie Wiesław Różyński i Zbigniew Pyczko.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: osoby niepełnosprawne   pzregląd poezji recytowanej i śpiewanej   o księżyc twardowskiego   gmina biszcza

Zobacz także

Indywidualne akcje pomocowe w Ciosmach

Dodane: 2021-12-07 08:03 - Komentarze  (0)  czytane (169)

TAGI: stowarzyszenie dąb w ciosmach, bądźmy solidarni, gmina biłgoraj, społeczeńśtwo obywatelskieKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.198.139.112

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Nabemowie.pl - wiadomości, ogłoszenia i lokalni fachowcy

Internet jest dziś niemal zdominowany przez ogromne portale społecznościowe...

Wystawa miniatur i figurek kolekcjonerskich (FOTO)

W Galerii Waya-Art w Biłgoraju odbył się dziś wernisaż wystawy...

Umowy o dzieło - raport ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjrzał się umowom o dzieło....

Miliony złotych wsparcia dla naszych samorządów w ramach laboratoriów przyszłości

Placówki oświatowe, dla których organem prowadzącym są samorządy...

Jak wykryć zdradę partnera? Jakie są sposoby na odkrycie prawdy?

Podejrzenie zdrady bardzo często pojawia się u wielu par. Nie ma znaczenia...

Zostań rodziną zastępczą

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju – Organizator...

Ogłoszenia