Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Nuncjusz apostolski, przedstawiciele Sejmu i Senatu na spotkaniu z niepełnosprawnymi w Biszczy (FOTO)

Dodał: red Data: 2017-10-16 15:37:12 (czytane: 3908)

W Biszczy już po raz XI odbył się przegląd poezji recytowanej i śpiewanej "O Księżyc Twardowskiego", którego organizatorem były warsztaty terapii Zajęciowej w Biszczy i samorząd Gminy Biszcza. Swą obecnością wydarzenie zaszczycił nuncjusz apostolski w Polsce, przedstawiciele Sejmu i Senatu RP oraz PFRON.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgorajwtz_biszcza.JPG

Przegląd, w którym wystąpiło blisko dwadzieścia podmiotów z całego Województwa Lubelskiego odbył się w Biszczy 16 października br. jego organizatorem były Warsztaty terapii Zajęciowej w Biszczy i samorząd Gminy Biszcza. -Tak naprawdę to chodzi nam o pewną inspirację i zachętę dla osób niepełnosprawnych. Ja wiem, jak oni pracują, jak przygotowują się do tego typu występów. Przegląd jest więc także swoista motywacją do działania. Przezywają zarówno sami występujący jak i ich opiekunowie. To podkreślenie ciężkiej pracy wszystkich osób. Występ publiczny to także forma rehabilitacji, ono daje poczucie pewności siebie, własnej wartości i wyrażenia swych uczuć i ekspresji. Wiem co mówię, bo moja córka jest osoba niepełnosprawną, znam więc to z autopsji. I zachęcam wszystkich rodziców, gdy tylko jest to możliwe, by kierowali swe dzieci do pracy zajęć w warsztatach, z jednej strony to bardzo dobra rehabilitacja, z drugiej, możliwość odkrycia w tych osobach ich potencjału, zdolności i pasji, my nie wszyscy jesteśmy we wszystkim specjalistami, a praca z profesjonalnymi rehabilitantami działa prawdziwe cuda - informuje poseł Genowefa Tokarska jedna z pomysłodawczyń Przeglądu.

genowefa_tokarska_1.JPG

Obok nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Salvatore Pennacchio, w uroczystościach w Biszczy uczestniczyli biskup Marian Rojek ordynariusz Diecezji Zamojsko Lubaczowskiej, ks. Tadeusz Czuk z Kurii Diecezjalnej, ksiądz Stanisław Bełz proboszcz parafii Biszcza, Małgorzata Kidawa - Błońska wicemarszałek Sejmu, Jerzy Chróścikowski senator RP oraz posłowie Genowefa Tokarska i Piotr Olszówka, Anna Komorowska żona byłego Prezydenta RP, a także Starosta Biłgorajski, wójtowie Gmin Biszcza, Biłgoraj i Potok Górny, przedstawiciele PFRON oraz instytucji pracujących na rzecz osób niepełnosprawnych.

zbigniew_pyczko.JPG

-Dostojni goście, szanowni Państwo listy na ręce organizatorów naszego Przeglądu przesłali Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Minister Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska oraz szef Kancelarii Senatu RP Jakub kowalski. Wszyscy ci Państwo gratulują XI Przeglądu Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych "O Księżyc Twardowskiego", życząc wykonawcom jak najlepszych wystąpień, publiczności niezapomnianych wrażeń, a organizatorkom kolejnych udanych przedsięwzięć - podkreślał Wójt Zbigniew Pyczko.

piotr_olszowka_posel_sejm_rp.JPG

-Warto wspierać takie inicjatywy i w nich uczestniczyć. To wspaniała okazja do pokazania talentów osób niepełnosprawnych, ich pasji i ciężkiej pracy. Recytowane wiersze chwytają za serce, a piosenki są perfekcyjnie dopracowane. Bardzo dobrze, że są osoby, które chcą podjąć się organizacji tego typu wydarzeń i chcą wspierać aktywność osób niepełnosprawnych. Ja ze wszech miar wspieram tę inicjatywę i z chęcią odpowiadam na zaproszenie do współpracy. Sam w swym doświadczeniu życiowym mam pracę w placówce o podobnym charakterze, utożsamiam się z tym rodzajem pracy i wiem ile ona kosztuje. Nie mniej jednak artyści, którzy dziś wystąpili mogą się integrować ze społeczeństwem - zaznacza poseł Piotr Olszówka.

Reklama.

Tradycyjnie Przegląd rozpoczął się od Mszy świętej. 16 października br. przewodniczył jej arcybiskup Salvatore Pennacchio nuncjusz apostolski w Polsce, a okolicznościową homilię do uczestników Przeglądu wygłosił biskup Marian Rojek. -Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę dziś tutaj być. W zeszły poniedziałek byłem w Rzymie na prywatnej audiencji u Ojca świętego. Był on zainteresowany moją praca w Polsce i moimi planami. Przekazuje także błogosławieństwo Ojca Świętego i w Jego imieniu pozdrawiam wszystkich, uczestników, organizatorów. Dzisiejsze wydarzenie jest miłosierdziem Bożym, które przez nasze ręce udzielane jest osobom potrzebującym i chorym - podkreśla w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl arcybiskup Pennacchio.

nuncjusz_apostolski_w_polsce.JPG


Na tematykę i przesłanie Przeglądu w swej homilii uwagę zwrócił ordynariusz Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej. -Tradycyjna tematyką utworów Przeglądu Poezji Recytowanej i Śpiewanej nawiązuje do twórczości wielkich Polaków św. Jana Pawła II i księdza Jana Twardowskiego. nie jest łatwą sprawą stanąć  przed wszystkimi na scenie i zaprezentować innym co dyktuje serce, wyrazić własne uczucia. Do tego potrzeba odwagi, która przełamuje lęk, ograniczenia ciała i umysłu, pamięci oraz obawy i pokonać niepełnosprawność, która mi w życiu doskwiera - przekonywał biskup Marian Rojek.

biskup_rojek_marian.JPG

Od lat współpracuje z WTZ w Biszczy m. in. Anna Komorowska, żona byłego Prezydenta RP, w rozmowie z naszym Portalem podkreśla: -Cieszę się, że współpracujemy już od wielu lat z Ośrodkiem w Biszczy, zawsze mi imponował ten rodzaj pracy i dlatego tutaj jestem. Zawsze również uważałam, że tego typu dzieła należy wspierać nie tylko autorytetem urzędu, ale przede wszystkim sympatią osobistą, toteż staram się to robić.

kidawa_blonska.JPG

Wagę wydarzenia podkreśla także wicemarszałek Sejmu RP. Małgorzata Kidawa Błońska w rozmowie z naszym reporterem zaznacza: -To wydarzenie jest bardzo ważne, bo pokazuje, że każdy z nas ma pasje i talent, że wszyscy chcą działać razem i każdy chce mieć pozytywnych odbiorców tego, co robi. I jak patrzę na tych artystów, którzy tutaj w Biszczy występują i wychodzą z takimi emocjami, mierzą się z tremą, muszą opanować bardzo trudne teksty, to muszę przyznać, że robią to we wspaniały sposób. Ta praca, którą tutaj wykonują ludzie na rzecz osób niepełnosprawnych ma ogromne znaczenie nie tylko dla społeczności lokalnej, ale dla całego naszego kraju, bo pokazujemy, że jako Polacy jesteśmy narodem, który potrafi się jednoczyć na rzecz drugiego człowieka.

przeglad_tworczosci_osob_niepenosprawych.JPG

Każdy podmiot występujący w Przeglądzie otrzymał nagrody od organizatorów. Były także wyróżnienia indywidualne, poczęstunek i okolicznościowe gadżety. -Przegląd odbywa się już od jedenastu lat, dlatego też nabraliśmy już doświadczenia, w jaki sposób to przeprowadzić i jak uhonorować tych, którzy tutaj występują, bo przecież mamy tutaj zespoły osób niepełnosprawnych z całego Województwa. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy w takim uroczystym tonie rozpocząć ten Przegląd - dodaje Tokarska.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 101

Tagi: gmina biszcza   wtz biszcza   o księżyc twardowskiego   nuncjusz apostolski w polsce

Zobacz także

Tydzień Bibliotek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie tym razem on-line

Dodane: 2020-05-30 11:12 - Komentarze  (0)  czytane (102)

TAGI: gmina aleksandrów, biblioteka w aleksandrowie, tydzień bibliotek, książkaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.231.21.83

hje, hje, hje (2017-10-19 16:01:47)

Te "jola", ty chyba jesteś niedopchnięta. Nawet jestem tego pewien... :)

jola (2017-10-18 22:39:47)

Dobrze ci RÓżyński ktoś napisaŁ,PILNUJ SWOJEJ GMINY ,CO CI DO KIDAWY BŁÓŃSKIEJ,KOMOROWSKIEJ,,CHYBA POPIERASZ STARY ,WREDNY ,UKŁAD PRZESTĘPCZY,A TAM I TOKARSKA CIE BIE NIE WYGLĄDA,CO PRZYPOMNIAŁA CI SIE JASKÓLSKA ,WIADOMO CO JEJ ZAWDZIĘCZASZ,WYKOPALI JĄ Z KANCLERZA DLA CIEBIE JESZCZE W PORĘ,

do poniżej (2017-10-18 15:37:53)

Skoro był na to spotkanie zaproszony (a był), to należy się z takiego zaproszenia wywiązać. Tak robi każdy człowiek z odrobiną kultury. Ale ty pewnie byś takie zaproszenie olał.

jaki (2017-10-18 11:50:27)

co ten różyński ma wspólnego z gminą Biszcza, wpycha się za daleko,w swojej gminie biłgoraj niech pilnuje tego bałaganu, po co on tam , rozliczyć go z nieobecności w gminie, posłem nie jest i nie będzie,

(2017-10-17 15:54:48)

Zamiast się lansować to zadbaliby o rehabilitacje ludzi niepełnosprawnych w Biłgoraju, zauważyłby ktoś z tych ,, celebrytów do pozowania na zdjęciach"jakie są kolejki do zabiegów rehabilitacji. w gabinetach. Może także biłgorajska gazeta też podjęłaby się tematu. Co obchodzi niepełnosprawnych jakaś Kidawa itp..Po prostu żenada.

Kubig (2017-10-16 22:43:01)

Ale się spasł ten Olszówka. Zawsze zjadał wszystko nawet i dzieciom z lodówki

Łukasz (2017-10-16 22:39:02)

Piotr oddaj prawo jazdy które kupiłeś

(2017-10-16 20:55:11)

jeżeli ktoś bije brawa za nieobecność, to gratuluję ! Ludzie zwróćcie uwagę na los tych dzieci, ideę, i nie piszcie głupot.

Silk (2017-10-16 18:34:14)

A co tam niepełnosprawni. Przecież najważniejsza jest polityka i to co można ugrać dla siebie. Aż się rzygać chce. Politycy wykorzystają każdą okazję, aby się przypodobać. Róbta tak dalej... :(I)

za co brawo? (2017-10-16 17:31:24)

za to, że nie przyszła do osób niepełnosprawnych, pokrzywdzonych przez los? dajcie spokój, do takich ludzi trzeba serca, a nie polityki, jak niektórzy próbują uprawiać w komentarzach - wstyd!

(2017-10-16 17:13:37)

poseł Agaty Borowiec nie było i brawa dla niej

aaa. (2017-10-16 17:03:57)

a może wśród niepełnospawnych nie liczą się podziały i ktoś jest od was wszystkich mądrzejszy....

aaa. (2017-10-16 17:03:44)

a może wśród niepełnospawnych nie liczą się podziały i ktoś jest od was wszystkich mądrzejszy....

:) (2017-10-16 16:58:57)

A Sejmie to jeszcze więcej osób z PO i z Nowoczesnej jeszcze są - to w ogóle tam posłowie PIS nie powinni wchodzić - śmiech na sali, oczywiście plenarnej. gratuluję organizatorom i szacunek dla księdza Nuncjusza!

Widz (2017-10-16 16:52:02)

za co brawa? Komorowska, Tokarska i ta z PO na sali razem z Olszówką

Olszówka już z PO i PSL ? (2017-10-16 16:45:50)

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Konsultacje dla maturzystów. Ostatni gwizdek, by ugruntować wiedzę

W szkołach średnich trwają konsultacje stacjonarne dla uczniów...

Biłgoraj. Nowe terminy I Komunii świętej

Tradycyjnie I Komunie święte w poszczególnych parafiach odbywają...

Biłgorajanin, Łukasz Łobejko dyrektorem Szpitala Psychiatrycznego w Radecznicy

Zarząd Województwa Lubelskiego powołał dziś Łukasza Łobejko na stanowisko...

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka (FOTO, VIDEO)

Trwają prace związane z rewitalizacją śródmieścia Miasta Biłgoraja....

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia