Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Nowele Wacława Żmudzkiego wydane. Trwa ich promocja

Dodał: red Data: 2018-12-15 21:55:51 (czytane: 1337)

W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, w 100-lecie walk w obronie Lwowa i w 440. rocznicę nadania Biłgorajowi praw miejskich wydano nowele Wacława Żmudzkiego. Dzięki grupie zapaleńców przywraca się pamięć i należne miejsce w historii wielkiemu człowiekowi, biłgorajaninowi, porównywanemu z Żeromskim.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgorajzmudzki_nowele.JPG

Osoba Wacława Żmudzkiego, jego twórczość i historia jego życia na nowo pojawia się w przestrzeni publicznej, za sprawą pasjonatów, członków Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego i Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego. O wznowieniu dzieł wielkiego poety, działacza społecznego, patrioty, obrońcy Lwowa i bankiera informowaliśmy już Państwa kilkukrotnie. Wznowienia twórczości Żmudzkiego podjął się Mariusz Polowy, Marta Polowy, Joanna Wyrostek i biłgorajskie wydawnictwo "Suite 77". Właśnie wydano zebrane nowe poety.

zmudzki_promocja_nowel__1_.JPG

-Pierwsze, po ponad 100 latach wznowienie dzieł Wacława Żmudzkiego - zaczynamy od jego nowel - to istotny etap w przywracaniu pamięci o twórcy, którego książki znajdowały się na liście szkolnych lektur uzupełniających i wychodziły w broszurach razem ze Stefanem Żeromskim. Pochodził z Ziemi Biłgorajskiej, ale życie zawiodło go do Lwowa, gdzie tworzył. Był dyrektorem jednego z największych banków w Galicji, przyjacielem lwowskich literatów. Rozprowadzał zakazane na terenie zaboru rosyjskiego publikacje i brał udział w obronie Lwowa w roku 1918 - informuje informuje Mariusz Polowy.

zmudzki_promocja_nowel__2_.JPG

W połowie grudnia br. odbyła się promocja wznowionych dzieł Żmudzkiego.  Swoich książkach poruszał on tematykę prześladowań ludności polskiej po powstaniu styczniowym, trudną sytuację unitów, a także nawiązywał do dzieł Stanisława Przybyszewskiego i Andrzeja Niemojewskiego.

zmudzki_promocja_nowel__3_.JPG

W promocji publikacji uczestniczyły osoby zaangażowane w przewracanie pamięci o Wacławie Żmudzkim oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się biłgorajscy literaci i nauczyciele języka polskiego. -Warto podejmować takie działania, są one bardzo ważne i bardzo istotne z punktu widzenia lokalnej społeczności. Należy znać tradycje literacką i źródła literackie, z których się wywodzimy. Zresztą sam program nauczania zachęca do tego by zaznajamiać uczniów z lokalnymi działami. W ten sposób buduje się przywiązanie do małej Ojczyzny. W przypadku Żmudzkiego to literatura wskazana, która koresponduje z innymi ważnymi utworami, niezwykle istotnego dla Polski przełomu wieku XIX i XX - przyznaje nauczyciel języka polskiego, Iwona Startek.

Reklama.

Już po Nowym Roku planowane sa spotkania z bibliotekarzami i spotkania w szkołach, które mają zachęcić do sięgnięcia po twórczość Żmudzkiego młodych ludzi.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: wacław żmudzki   nowele   biłgoraj   mariusz polowy

Zobacz także

XI Spotkania Akademickie w Bukowinie (FOTO)

Dodane: 2019-06-18 14:22 - Komentarze  (5)  czytane (192)

TAGI: bukowina, gmina biszcza, spotkania akademickie, stowarzyszenie na rzecz bukowinyKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.161.31.247

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Jest mowy Zarząd biłgorajskiego Oddziału ZNP

17 czerwca 2019 roku w siedzibie biłgorajskiego Oddziału ZNP odbyło...

Ludowa muzyka, ginące zawody i puszczanie wianków, czyli Festiwal Sztuki Ludowej "Biłgorajska nuta"

W Dylach k/Biłgoraja odbyła się kolejna edycja Festiwalu Sztuki...

"Przyjaciele Oblubieńca" zjechali do Górecka Kościelnego (FOTO)

Kilkaset osób formujących się we wspólnocie "Przyjaciele Oblubieńca"...

Gęsi biłgorajskie trafiły do Soli

160 sztuk piskląt gęsi biłgorajskiej w tym tygodniu trafiło do Soli...

Walne Zgromadzenie w Spółdzielni Mieszkaniowej

W Spółdzielni Mieszkaniowej "Łada" w Biłgoraju, ruszyły Walne...

Uprawomocniła się decyzja Wojewody. Pomnik Jóżefa Dechnika zniknie z centrum Biłgoraja

Właśnie uprawomocniła się decyzja Wojewody Lubelskiego z 4 lutego...

Ogłoszenia