Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Nowele Wacława Żmudzkiego wydane. Trwa ich promocja

Dodał: red Data: 2018-12-15 21:55:51 (czytane: 1568)

W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, w 100-lecie walk w obronie Lwowa i w 440. rocznicę nadania Biłgorajowi praw miejskich wydano nowele Wacława Żmudzkiego. Dzięki grupie zapaleńców przywraca się pamięć i należne miejsce w historii wielkiemu człowiekowi, biłgorajaninowi, porównywanemu z Żeromskim.zmudzki_nowele.JPG

Osoba Wacława Żmudzkiego, jego twórczość i historia jego życia na nowo pojawia się w przestrzeni publicznej, za sprawą pasjonatów, członków Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego i Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego. O wznowieniu dzieł wielkiego poety, działacza społecznego, patrioty, obrońcy Lwowa i bankiera informowaliśmy już Państwa kilkukrotnie. Wznowienia twórczości Żmudzkiego podjął się Mariusz Polowy, Marta Polowy, Joanna Wyrostek i biłgorajskie wydawnictwo "Suite 77". Właśnie wydano zebrane nowe poety.

zmudzki_promocja_nowel__1_.JPG

-Pierwsze, po ponad 100 latach wznowienie dzieł Wacława Żmudzkiego - zaczynamy od jego nowel - to istotny etap w przywracaniu pamięci o twórcy, którego książki znajdowały się na liście szkolnych lektur uzupełniających i wychodziły w broszurach razem ze Stefanem Żeromskim. Pochodził z Ziemi Biłgorajskiej, ale życie zawiodło go do Lwowa, gdzie tworzył. Był dyrektorem jednego z największych banków w Galicji, przyjacielem lwowskich literatów. Rozprowadzał zakazane na terenie zaboru rosyjskiego publikacje i brał udział w obronie Lwowa w roku 1918 - informuje informuje Mariusz Polowy.

zmudzki_promocja_nowel__2_.JPG

W połowie grudnia br. odbyła się promocja wznowionych dzieł Żmudzkiego.  Swoich książkach poruszał on tematykę prześladowań ludności polskiej po powstaniu styczniowym, trudną sytuację unitów, a także nawiązywał do dzieł Stanisława Przybyszewskiego i Andrzeja Niemojewskiego.

zmudzki_promocja_nowel__3_.JPG

W promocji publikacji uczestniczyły osoby zaangażowane w przewracanie pamięci o Wacławie Żmudzkim oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się biłgorajscy literaci i nauczyciele języka polskiego. -Warto podejmować takie działania, są one bardzo ważne i bardzo istotne z punktu widzenia lokalnej społeczności. Należy znać tradycje literacką i źródła literackie, z których się wywodzimy. Zresztą sam program nauczania zachęca do tego by zaznajamiać uczniów z lokalnymi działami. W ten sposób buduje się przywiązanie do małej Ojczyzny. W przypadku Żmudzkiego to literatura wskazana, która koresponduje z innymi ważnymi utworami, niezwykle istotnego dla Polski przełomu wieku XIX i XX - przyznaje nauczyciel języka polskiego, Iwona Startek.

Reklama.

Już po Nowym Roku planowane sa spotkania z bibliotekarzami i spotkania w szkołach, które mają zachęcić do sięgnięcia po twórczość Żmudzkiego młodych ludzi.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: wacław żmudzki   nowele   biłgoraj   mariusz polowy

Zobacz także

"Wykopki" - niezwykłe wydarzenie w Majdanie Nepryskim w Gminie Józefów (FOTO)

Dodane: 2019-09-15 20:11 - Komentarze  (0)  czytane (515)

TAGI: wykopki, majdan nepryski, gmina józefów, ziemniakiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.207.136.184

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

III Biłgorajski Festiwal Smaków (FOTO)

W niedzielę 15 września już po raz trzeci, odbył się biłgorajskie...

Polska pod krzyżem. Biłgoraj łączył się w modlitwie z ogólnopolską akcją organizowaną we Włocławsku (FOTO)

-Jesteśmy chrześcijanami, ludźmi nadziei i znamy siłę modlitwy....

Senioriada nad Zalewem w Biszczy (FOTO)

Seniorzy z Zamojszczyzny uczestniczyli w wydarzeniu sportowo...

80. rocznica bombardowania Frampola. Uroczystości patriotyczno - religijne z udziałem Premiera (AUDIO, FOTO, VIDEO)

13 września 1939 roku, niemieckie Luftwaffe zbombardowało Frampol....

Biłgoraj. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej (FOTO)

W Biłgoraju odbyły się powiatowe uroczystości związane z 80. rocznicą...

PSL domyka listy wyborcze. Z naszego Powiatu kandydować mają Genowefa Tokarska i Wiesław Różyński (AUDIO)

Polskie Stronnictwo Ludowe podpisało porozumienie z Kukiz15....

Ogłoszenia