Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Nowe obostrzenia w związku z koronawirusem. Premier: musimy utrzymać dystans społeczny na naszych ulicach

Dodał: red Data: 2020-03-31 13:02:59 (czytane: 2094)

Rząd wprowadza ograniczenia w dostępie do parków, bulwarów, miejsc rekreacji. To tylko niektóre obostrzenia jakie rząd zapowiedział. Zobacz nowe restrykcje, zakazy i nakazy. Nowe obostrzenia zaczną obowiązywać od północy, z 31 ma 1 kwietnia.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajObostrzenia dotyczą m. in. robienia zakupów oraz pojedynczych wyjść z domu wyłącznie w niektórych sytuacjach, przebywania poza domem osób do 18. roku życia, kwestie zakupów wykonywanych przez seniorów czy zachowania dystansu. O tym wszystkim poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki. -Musimy dalej ograniczać dystans społeczny, a obostrzenia które dziś zaostrzamy będą obowiązywać co najmniej na następne dwa tygodnie, z możliwością przedłużenia - przekazał premier.

premier_koronawirus.jpg

Sklepy spożywcze, drogerie i apteki w konkretnych godzinach, tj. od 10 do 12 są otwarte tylko dla osób starszych, seniorów powyżej 65. roku życia. Zamknięte zostają gabinety fryzjerskie i kosmetyczne, nowe ograniczony zostanie ruch, co do ilości klientów zostają także wprowadzone w sklepach i na targowiskach. Będzie także od północy wprowadzony obowiązki nakładania rękawiczek przed sklepami.

Od najbliższego weekendy zostaną zamknięte również sklepy budowlane. Zamknięte zostaną również hotele i noclegownie. Sklepy spożywcze i apteki pozostaną otwarte i będą funkcjonować jak dotychczas.

Wprowadzona zostanie również rozszerzona formuła kwarantanny. Osoba w kwarantannie zostanie poddana izolacji od swojej rodziny, albo kwarantannie na 14 dni poddane zostaną wszystkie osoby zamieszkujące dany dom, a więc cała rodzina. Na czas pandemii zostaną odwołane wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są konieczne. -Postawmy opór, postawmy tamę pandemii koronawirusa. Razem możemy to zrobić, ale musimy ściśle przestrzegać zasad dystansu społecznego - apelował Mateusz Morawiecki.

Reklama.

Szczegółowe zasady wprowadzone przez rząd:
Żeby opanować rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, jesteśmy zmuszeni podjąć kolejne kroki. Większość Polaków stosuje się do wydawanych zaleceń, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia. Przykłady z innych krajów pokazują, że kluczem do ograniczenia zakażeń jest maksymalne ograniczenie kontaktów. Za wszelką cenę musimy zahamować tempo, w jakim dochodzi do dalszej transmisji wirusa. Bądźmy ostrożni i stosujmy się do nowych zasad!

Zwłaszcza, że największa fala zachorowań przed nami.
Zwłaszcza, że za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.

Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie (od 1.04.2020 r.)

Sklepy i punkty usługowe - 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia
Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.

PRZYKŁAD: To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.

PRZYKŁAD: Jeśli w banku są 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób.

Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.

Targowisko - 3 klientów na 1 punkt handlowy
Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.

PRZYKŁAD: Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

Placówki pocztowe - 2 osoby na 1 okienko pocztowe

Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

PRZYKŁAD: Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.

Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów. W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:
- od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,
- w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe
Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (1.04.2020 r.)

Rozszerzamy listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.

PRZYKŁAD: Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu:
- powrotu z zagranicy
- kontaktu z zarażonym
Ty również będziesz musiał ją odbyć.

Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich
Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.

Zawieszamy również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży - zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego
Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

W mocy nadal jednak pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

- dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
- wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich

Wprowadzamy także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.

Z tego też powodu ograniczamy możliwość korzystania z rowerów miejskich.

2 metry - minimalna odległość między pieszymi
Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.
Wyłączeni z tego obowiązku będą:
- rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
- a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

Urzędy na pracy zdalnej
Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.

Limit pasażerów również w pojazdach 9+ (od 2.04.2020 r.)
W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzamy ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny - np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.

PRZYKŁAD:
Jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.

Ważne! Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 roku i nie dotyczy samochodów osobowych.

Miejsca pracy - dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników (od 2.04.2020 r.)
Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:
-  stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra,
-  pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

/red./
Foto: Adam Guza/KPRM

Tagi: koronawirus   premier rp   obostrzenia   zostań w domu

Zobacz także

Apel Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Biłgoraju do mieszkańców powiatu biłgorajskiego w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną

Dodane: 2021-09-28 19:02 - Komentarze  (0)  czytane (912)

TAGI: apel, powiatowy państwowy inspektor sanitarny, sanepid biłgoraj, covid-19Komentarze (8)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.237.2.4

istne wariatkowo. (2020-04-01 16:39:18)

jeśli tzw. fakty podawane przez te media, nie maja nic wspólnego z prawdą i to tym gorzej dla prawdy

do autora wpisu Logan (2020-03-31 13:23:12) (2020-04-01 16:31:40)

To co ty wypisujesz to małe piwo w porównaniu z propagandą w mediach pro PO - wskich (tvny, pol saty i wyborocze)

wirus (2020-04-01 14:44:13)

to ty RODZINA nie dosłuchałaś do końca że jest zakaz wspólnego spania z mężem i powinnaś się od niego ewakuować na inne łóżko !

RODZINA (2020-04-01 13:13:32)

Dobre,że są kolejne zaostrzenia, ale czy nie jest to dziwne, że mogę z mężem/żoną spać w jednym łóżku a na ulicy muszę iść w odległości dwóch metrów? Co da mi ta odległość od kogoś z kim jestem cały czas dużo bliżej? Czy jest to tylko po to żeby móc ukarać więcej osób bo brakuje pieniędzy?

(2020-04-01 10:25:30)

Czy senior jak zawsze pójdzie z samego rana do sklepu czy apteki to zostanie obsłużony?
Czy młoda matka, która znajdzie dogodną chwilę np. o god. 11 ma szansę na te zakupy?
Obostrzenia ważne, ale nie za dobry pomysł z godzinami wyznaczonymi odgórnie jako obligatoryjny czas na zakupy.

Eva (2020-03-31 22:13:33)

Powinien być wprowadzony obowiązek dokonywania zakupów w sklepie na minimalna kwotę np. 200 zł. Skończyłyby się spacery po 1 mleko 5 razy dziennie. Policja powinna sprawdzać rachunek podczas kontroli. A kasjerki w sklepie powinny odmówić obsłużenia.

(2020-03-31 15:18:28)

Obostrzenia potrzebne, żebyśmy mieli szanse przetrwać, dobra decyzja.
Pandemia to nie żarty. Zapewne władza RP pójdzie po rozum do głowy i przełoży termin wyborów.

Logan (2020-03-31 13:23:12)

Gratulacje dla redakcji-świetnie wyjaśniony przekaż obostrzen. A w TVPropaganda wygląda to tak. Za każdym zjawiskiem w Polsce stoi i kieruje A Duda. Brakuje już tylko informacji iż własnoręcznie rozpoczął produkcję deficyt owego papieru toaletowego, zmusił słońce do większego grzania Polski oraz, to do podania tuż przed wyborami, że osobiście udusil koronawirus i zakończył pandemii. A wtedy TVPropaganda ogłosi że jako pierwszy człowiek na świecie wygrał wybory uzyskując 130 procent wszystkich głosów i Fidel Castro z wrażenia w grobie się przewraca

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Wykopki

W Biłgoraju uczczono ofiary sowieckiej agresji na Polskę

II Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

Pokaz laserów

Szlakami Roztocza Zachodniego

Kapsułą czasu upamiętni rewitalizację Śródmieścia Biłgoraja

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Wiosenna PROMOCJA w bilgoraj.com.pl: BANERY 30% taniej + bonus!

Sprawdź specjalną ofertę Portalu bilgoraj.com.pl na emisję reklamy banerowej. Oferta ważna tylko przez dwa miesiące. Spytaj co możemy...