Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Nowa ścieżka dydaktyczna oddana do użytku

Dodał: red Data: 2019-11-05 11:10:04 (czytane: 3070)

Nadleśnictwo Biłgoraj korzystając ze środków PO Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków funduszu leśnego w ramach projektu "Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej" zakończyło budowę ścieżki biegowo spacerowej zlokalizowanej w Leśnictwie Bojary. Ciąg o długości około 5 km to ścieżka biegowo - spacerowa w formie pętli przebiega w większości po istniejącej ścieżce dydaktycznej.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajNowo powstała ścieżka, dzięki specjalnym technikom projektowania i budowy charakteryzują się minimalnym wpływem na lokalny ekosystem, nie powodują erozji i obsuwania się gleby, nie wymaga dużych nakładów na jej utrzymanie, pozwala użytkownikom na bezpośredni kontakt z przyrodą, jest atrakcyjne i bezpieczna dla użytkowników przez cały rok oraz ma na celu zwiększenie atrakcyjności turystycznej Regionu oraz poprawienie infrastruktury sportowej dla mieszkańców, a przede wszystkim udostępnia ciekawe przyrodniczo miejsca w Nadleśnictwie Biłgoraj.

sciezka_biegowa.jpg

Ścieżka jest elementem projektu „Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej”. Głuszec to największy i najrzadszy przedstawiciel kuraków w Polsce. Lubelscy leśnicy od lat przyczyniają się do skutecznej ochrony tego cennego gatunku. Według szacunków, jeszcze na początku minionego stulecia w naszym kraju bytowało nawet 3 000 głuszców. Niestety, w drugiej połowie XX wieku odnotowano znaczący regres tej populacji co skutkowało objęciem tego gatunku ochroną całkowitą w 1995 roku i umieszczeniem go w „Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt” jako skrajnie zagrożonego. Obecnie liczebność krajowej populacji głuszca szacuje się na niespełna 600 osobników, przy czym blisko połowa z nich bytuje na obszarze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Ostoje głuszca na Lubelszczyźnie stanowią jedną z czterech izolowanych populacji tego gatunku w Polsce. Zlokalizowane są one w zwartym kompleksie leśnym Puszczy Solskiej oraz Lasów Janowskich, w zasięgu nadleśnictw: Janów Lubelski, Biłgoraj, Zwierzyniec, Józefów i Narol (RDLP Krosno).

Reklama.

Projekt jest realizowany w latach 2018 - 2021 w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020, priorytet II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, działanie: 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna, działania o charakterze dobrych praktyk związane z ochroną zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych. Realizują go wspólnie: Nadleśnictwo Biłgoraj - beneficjent, Nadleśnictwo Janów Lubelski - podmiot upoważniony do ponoszenia wydatków i Nadleśnictwo Józefów - podmiot upoważniony do ponoszenia wydatków. Celem projektu jest utrzymanie zanikającej populacji głuszca, jego siedlisk i stworzenie warunków do jej odbudowy. Głównym efektem realizacji projektu jest oczekiwany wzrost liczebności głuszców w Lasach Janowskich,  a co za tym idzie wzmocnienie populacji w całej Puszczy Solskiej. Projekt „Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej” opiewa na kwotę ponad 7,8 mln zł.

/red./

Tagi: nadleśnictwo biłgoraj   lasy państwowe   ścieżka dydaktyczna   ochrona głuszcza

Zobacz także

Razem dla bezpieczeństwa i wygody nie tylko rowerzystów

Dodane: 2020-02-24 17:24 - Komentarze  (0)  czytane (879)

TAGI: gmina józefów, ścieżki rowerowe, drogi rowerowe, turystyka rowerowaKomentarze (5)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.232.188.251

a ja powiem tak po chłopsku (2019-11-05 23:20:51)

rozj234512bali świetny klimatyczny singielek pieszo-rowerowy teraz powinni wylać beton albo asfalt będzie super tak nowocześnie. Takie ładne takie polskie

s (2019-11-05 17:57:40)

Wcześniej też była tam ścieżka tylko bardziej naturalna. Teraz utwardzili nawierzchnię dla "rowerzystów- leniwców". Szkoda tej ingerencji w naturę, jeżeli ktoś miał problem pobiegać troszkę po piachu mógł biec asfaltem na szkółkę. Najwyraźniej były jakieś środki do wzięcia i zrobiono to.

(2019-11-05 14:05:40)

dzieki teraz wiadomo

w teście jest napisane, gdzie jest ta ścieżka (2019-11-05 13:23:53)

Nadleśnictwo Biłgoraj ... zakończyło budowę ścieżki biegowo spacerowej zlokalizowanej w leśnictwie Bojary .... to ścieżka biegowo - spacerowa w formie pętli przebiega w większości po istniejącej ścieżce dydaktycznej.

Czyli przebiega przez obecną ścieżkę w Leśnictwie Bojary, jadąc na rapy Dylańskie, skręcamy w lewo i po 100 m jesteśmy na jej parkingu

(2019-11-05 13:10:07)

gdzie ta sciezka jrst?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Hotele i pensjonaty

więcej

Biura podróży

Podróże

Szkolenie dla uczniów ZSZiO, którzy w przyszłości zasilić mają branże turystyczną

W Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, odbyło się dziś szkolenie ze specjalistami z organizacji kadryturystyki.pl, skupionej w Polskiej Izbie Turystyki. Była to okazja by uczniowie przekonali się czym jest praca w tym sektorze oraz na czym polega zawód rezydenta i jak organizować czas wolny podczas wycieczki. więcej»

Urlop w sezonie niskim - zalety

Najpopularniejszym czasem wyjazdów urlopowych są miesiące wakacyjne. Nie bez powodu nazywa się je sezonem wysokim. Miasteczka nadmorskie i górskie są wtedy pełne turystów i tętnią życiem. Wypoczynek w takich warunkach ma swój urok i klimat, warto jednak pamiętać, że wyjazdy w sezonie niskim również mają wiele zalet, które docenią amatorzy ciszy i spokoju. więcej»

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Wielkopostne rekolekcje internetowe (VIDEO)

Zbliżają się święta Wielkiej Nocy. Ze względu, na stan epidemii...

Wielkanoc przy zamkniętych drzwiach kościołów i niezwykła procesja rezurekcyjna (AUDIO)

Tak zapowiadają się tegoroczne się święta Zmartwychwstania Pańskiego...

Pomoc dla Ekwadoru. Siostra z Biłgoraja prosi o wsparcie (VIDEO)

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II angażuje...

Wojska Obrony Terytorialnej w służbie podczas epidemii koronawirusa (VIDEO)

W Polsce wprowadzony jest stan epidemii. Związane jest to z pandemią...

BRW planuje zwolnienia grupowe. W dwóch firmach 1 900 osób

Odpowiednie pisma wpłynęły już do Powiatowego Urzędu Pracy w Biłgoraju,...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Ogłoszenia