Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Noc Muzeów w Biłgoraju (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2020-05-16 21:37:54 (czytane: 1226)

Epidemia koronawirusa nie powstrzymała pracowników Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju od organizacji Nocy Muzeów. Tym razem spotkanie z historią i kulturą Ziemi Biłgorajskiej odbyło się w internecie. On-line można oglądać specjalnie przygotowane prezentacje multimedialne oraz wysłuchać koncertu Łukasza Jemioły.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj



Noc Muzeów jest szczególnym czasem, kiedy zwiedzający mogą bezpłatnie zwiedzać muzea. Placówki oferują wówczas nie tylko wystawy czasowe czy stałe ale także przygotowują specjalne atrakcje, by zachęcić zwiedzających do wizyty i zatrzymania się na historią i kulturą. W tym roku wydarzenie przeniosło się do internetu.

Czytaj także: Noc Muzeów w MZB w Biłgoraju. W tym roku on-line

-My zaproponowaliśmy pięć specjalnych prezentacji multimedialnych, są nimi "Biłgoraj w czasie II wojny światowej na zdjęciach ze zbiorów Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju", "Opowieść o broni strzeleckiej używanej w powstaniu styczniowym", "Broń niszczona intencjonalnie", "miejsca spoczynku żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 roku na terenie Biłgoraja (cześć I) oraz "Wirtualny zwiedzanie grodziska średniowiecznego w Zamchu, Gmina Obsza, Powiat Biłgorajski". Zostały one przygotowane przez pracowników merytorycznych naszego Muzeum, tj. przez Dorotę Skakuj, Tomasza Bordzania, Tomasza Brytana i Daniela Tereszczuka - wyjaśnia Marek Majewski, dyrektor MZB w Biłgoraju.

marek_majewski.JPG

-Ze zdjęć będących w naszych zbiorach przygotowaliśmy prezentację, która pokazuje Biłgoraj w latach 30. i 40. XX wieku. Jak wyglądał on przed wybuchem II wojny światowej, podczas działań wojennych i okupacji oraz tuż po zakończeniu wojny. Warto tutaj nadmienić, że miasto zostało zniszczone w przynajmniej 70%, było bombardowane, płonęło. Cześć budynków zostało zniszczonych bezpowrotnie. Zdjęcia pokazują także ważne dla ówczesnych mieszkańców lokalizacje i dają obraz życia ówczesnego społeczeństwa - podkreśla dr Dorota Skakuj.

noc_muzeow.JPG

Muzeum zaprosiło także na "wirtualny zwiedzanie grodziska średniowiecznego w Zamchu, Gmina Obsza, Powiat Biłgorajski". To jeden z najważniejszych obiektów datowany na XI - XIII wiek znajdujący się na terenie Powiatu Biłgorajskiego. Badania wskazują, że mógł on należeć do tzw. Grodów Czerwieńskich. Jest elementem ważnym do zrozumienia historii pogranicza polsko - ruskiego i traktu halowego przebiegającego przez Ziemię Biłgorajską. Grodzisko było obstawione przez zbrojnych, przybywał do niego także władca czy też osoba zarządzająca tym terenem. Służyło ono obronie południowej Lubelszczyzny. Obok tego grodziska znaleziono przynajmniej kilkadziesiąt punktów, gdzie mieszkała ludność cywilna. Wśród znalezisk są m. in. resztki naczyń czy żarna kamienne, prawdopodobnie rotacyjne - zaznacza archeolog, Daniel Tereszczuk.

Dopełnieniem Nocy Muzeów w Biłgoraju, był koncert Łukasza Jemioły. Artysta wystąpił w głównej siedzibie biłgorajskiego Muzeum, a jego występ transmitowany był on-line. -Na pewno ten dzisiejszy koncert zapamiętam. To mój pierwszy występ od czasu wprowadzenia w Polsce epidemii, czyli od ponad dwóch miesięcy. Więc jest to dodatkowy powód, by bardzo miło kojarzyć Biłgoraj. Tutaj 11 lat temu wygrałem konkurs w Biłgorajskim Centrum Kultury. Dziś zaprezentowałem własne utwory oraz piosenki takich wielkich artystów jak Grechuta, czy Fogg - przyznaje artysta.

andrzej_szarlip.JPG

W koncercie osobiście uczestniczyli - zgodnie z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami - poseł Beata Strzałka, Starosta Andrzej Szarlip, członek Zarządu Powiatu Andrzej Łagożny, Przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna oraz członkowie Rady Muzeum. -Osobiście bardzo cieszę się z tej inicjatywy pracowników Muzeum, że mimo pandemii udało się zorganizować to wydarzenie. Wykorzystano zdobycze techniki i odbyła się wirtualna Noc Muzeów. Taka forma jest przystępna dla każdego, kto zechce poświęcić chwilę, by korzystając z internetu przybliżyć sobie historię i kulturę. Jesteśmy wyjątkowym regionie na Lubelszczyźnie i mamy się czym chlubić - podkreśla Andrzej Szarlip.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 36

Tagi: noc muzeów   muzeum ziemi biłgorajskiej w biłgoraju   koncert łukasza jemioły   powiat biłgorajski

Zobacz także

Zdalne wakacje z józefowską biblioteką

Dodane: 2020-07-14 14:27 - Komentarze  (0)  czytane (54)

TAGI: gmina józefów, miejska biblioteka publiczna w józefowie, wakcje on-line, lato z biblioteką



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.207.240.230

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia