Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Niewidomy prowadzi niewidomego?

Dodał: red Data: 2019-03-02 22:37:27 (czytane: 887)

Obelgi są końcem każdej racjonalnej rozmowy. W każdym razie, gdy ktoś zaczyna krzyczeć, niknie pragnienie polemiki na argumenty. Oczywiście trzeba być także samokrytycznym, aby umieć przeprowadzić rzeczową krytykę...Reklama.

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:
Jezus opowiedział uczniom przypowieść: „Czy może niewidomy prowadzić niewidomego? Czy nie wpadną w dół obydwaj?
Uczeń nie przewyższa nauczyciela. Lecz każdy, dopiero w pełni wykształcony, będzie jak jego nauczyciel.
Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? Jak możesz mówić swemu bratu: «Bracie, pozwól, że usunę drzazgę, która jest w twoim oku», gdy sam belki w swoim oku nie widzisz? Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka swego brata.
Nie jest dobrym drzewem to, które wydaje zły owoc, ani złym drzewem to, które wydaje dobry owoc. Po owocu bowiem poznaje się każde drzewo: nie zrywa się fig z ciernia ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta”.

modlitwa.jpg

Komentarz do Ewangelii:
Obelgi są końcem każdej racjonalnej rozmowy. W każdym razie, gdy ktoś zaczyna krzyczeć, niknie pragnienie polemiki na argumenty. Oczywiście trzeba być także samokrytycznym, aby umieć przeprowadzić rzeczową krytykę. Jednakże zawsze trzeba to robić z uprzejmością, bez obelg, które utrudniają słuchanie. Jezus wie jaki wpływ mają słowa - „obłudniku” czy „zejdź mi z oczu szatanie” w odniesieniu do św. Piotra.

Jakie więc jest wezwanie Jezusa do ludzi, a także do nas, zawarte w tej przypowieści? Chce nam powiedzieć: uporządkuj swoje serce, upewnij się, że jest ono jak dobre drzewo, które samo z siebie przyniesie dobre owoce. Wykorzeń całe zło z serca, odnów umysł i myślenie, to jest przesłanie, które przynosi nam dzisiaj Ewangelia.

Jezus nie mówi o nas „hipokryci”, ale abyśmy jako chrześcijanie mogli usłyszeć to, co On chce przekazać zaczyna od obrazu - „Czy może niewidomy prowadzić niewidomego? Czy nie wpadną w dół obydwaj?”. Nie mówi, że są złymi ludźmi. Mówi o niepełnosprawności, o ślepocie, gdyż obaj są pozbawieni światła, aby żyć swym własnym życiem. Jam jest ich niebezpieczeństwem.

Dalej pokazuje - „Uczeń nie przewyższa nauczyciela. Lecz każdy, dopiero w pełni wykształcony, będzie jak jego nauczyciel”. Ślepota nie jest niezmienna, może być uzdrowiona, jeśli przekonamy samych siebie, że nie jesteśmy ślepi. Kiedy „wiemy wszystko” to jesteśmy w wielkim niebezpieczeństwie. Jezus przemawia do ludzi, którzy uczynili pierwszy krok do w Boga i teraz chcą słyszeć słowa na ten temat. On nie chce zakonserwować w nas tego to wszystko co osiągnęliśmy, ale pozwala nam dojrzewać. Ucząc się od Niego, możemy dzielić się tym, Kim On jest: „każdy, dopiero w pełni wykształcony, będzie jak jego nauczyciel”.

Ale jak to ma się stać, skoro tak często uznajemy siebie za niezdolnych do czynienia dobra? Ludzki wysiłek jest ważny, ale to nie wystarczy. Bóg musi nam pomóc, gdyż On sam dawno temu uczynił początek. On sam daje nam nowe serce i nowy umysł, który pozwala nam kochać dobro i czynić je z mocą i zdecydowanie.

Kto zna serce człowieka lepiej niż Bóg? On jest w naszym sumieniu ukrytym Sędzią wszystkich emocji serca. Nie możemy Go oszukać. Ponieważ tak długo, jak nie mamy odwagi patrzeć na siebie takimi, jakimi jesteśmy, uciekamy od siebie. A ci, którzy uciekają od siebie, nie mogą zaznać spokoju.

Z drugiej strony, każdy, kto widzi to, co istotne, musi mieć możliwość oddania siebie dokładnie takim, jakim jest Bogu. Ponieważ Bóg przyjmuje nas w miłości, gdy stajemy uczciwie wobec Niego i podchodzimy do Niego pełni pokory. Niesprawiedliwi nie otrzymają zbawienia, ale ci, którzy oskarżają samych siebie i wiedzą, że są grzesznikami. To jest wielka i pocieszająca rzecz w naszym życiu: dla każdego człowieka jest nadzieja, że Bóg zmieni jego serce i przyniesie dobre owoce.

Ostatnia niedziela karnawału przypomina nam, abyśmy nie zawsze brali siebie nazbyt poważnie, ale umieli od czasu do czasu śmiać się z siebie, bo wtedy stajemy się także otwarci na innych ludzi. Dar humoru pozwala nam spojrzeć głębiej niż sugeruje zewnętrzny wygląd. Bóg daje nam ten dar humoru, połączony z mądrością i pobożnością. Następnie, dzięki Bożej łasce, możemy wkroczyć na ścieżkę dobra i uczestniczyć w wiecznej szczęśliwości Królestwa Niebieskiego.

/ks. Sławomir Korona/
Foto: pixabay.com

Tagi: modlitwa   komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona   kościół katolicki

Zobacz także

Pełne życie w miłości

Dodane: 2019-06-23 08:16 - Komentarze  (0)  czytane (396)

TAGI: komentarz do ewangelii, ks. sławomir korona, kościół katolicki, religiaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.228.185.211

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Koncert chwały na podsumowanie Uroczystości Bożego Ciała

"Spontaniczna Motomajówka" czyli kilkuset motocyklistów na ulicach Biłgoraja

Driftingowe Rozpoczęcie Sezonu 2019

"Zwycięska Polska". Koncert patriotyczny Jana Pietrzaka

Misterium Męki Pańskiej - Biłgoraj 2019

XVI Międzyprzedszkolny Festiwal

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Sprawozdanie z pracy Rady Powiatu w Biłgoraju za 2018 rok

Rada Powiatu w Biłgoraju, w minionym roku odbyła 8 posiedzeń V Kadencja Rady Powiatu i 3 posiedzenia VI Kadencja Rady Powiatu. Na ogólną...