Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Niewidomi seniorzy pokazali (się) społeczności

Dodał: red Data: 2018-11-02 09:26:41 (czytane: 1866)

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski, w BCK członkowie Polskiego Związku Niewidomych Koło w Biłgoraju spotkali się na konferencji. Inicjatywa, w ramach której odbyło się spotkanie „Niewidomi, ale widoczni” miał na celu wzrost integracji środowiska niepełnosprawnych seniorów oraz wzmocnienie wzajemnych więzi.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajPomysłodawczyniom akcji, członkiniom PZN przyświecało też przekonanie, że stan zdrowia nie musi oznaczać zepchnięcia na margines, pozwala wzrastać poczuciu wartości, zachęca do działania i zaangażowania w sprawy społeczne.

Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania Hymnu Niewidomych. Goście zapoznali się z działalnością Koła Polskiego Związku Niewidomych w Biłgoraju. Wygłoszono prelekcję na temat Białej Laski pod kątem historii i celów świętowania tego Dnia na całym świecie. Drugi referat nosił tytuł „Niewidomi, ale widoczni”. Szeroko zostały w nim omówione problemy osób niewidomych oraz potrzeby, które społeczeństwo dzięki wzajemnej życzliwości jak również przy pomocy lokalnej władzy mogłyby być w dużej mierze zaspokojone.

-Poprzez to święto chcemy przedstawić opinii publicznej i władzom lokalnym problemy osób niewidomych i niedowidzących. Dla nas to możliwość przypomnienia zdrowej części społeczeństwa, że jesteśmy, że chcemy żyć jak inni - pełnosprawni obywatele, żyć bez ograniczeń, bez fałszywej litości i użalania się nad naszym losem - podkreśla reprezentująca Związek Danuta Borek.

niewidomi_bilgoraj.JPG

Do realizacji projektu „Niewidomi, ale widoczni” zachęciła seniorki świadomość trudnej sytuacji niepełnosprawnych. Seniorzy pokazali zdrowym, młodszym mieszkańcom Biłgoraja, że zaawansowany wiek ani niepełnosprawność nie tylko nie są przeszkodą, ale wręcz inspirują  do działania. Seniorzy, idąc z duchem czasów, wiedzą, że nawet osoby ze sprawnym wzrokiem bywają niewidome, gdy chodzi o życzliwy wzgląd na drugiego człowieka.

-Tak naprawdę osoby dotknięte niepełnosprawnością związaną ze zmysłem wzroku nie mają wygórowanych oczekiwań - zaznacza pracujący z niewidomymi i niedowidzącymi ksiądz Karol Jędruszczak. -Głównie chodzi o usunięcie barier architektonicznych, które uniemożliwiają osobom niewidomym przemieszczanie się. Kierowcy powinni zwrócić uwagę na prawidłowe parkowanie aut, tak, by osoby niepełnosprawne mogły odnaleźć się w ruchu ulicznym. Ważne są także komunikaty dźwiękowe w urzędach, na dworcach czy w komunikacji publicznej.

-W Biłgoraju należy wprowadzić asystenta osoby niewidomej, który ułatwiałby jej codzienne życie i pomagał w realizacji i załatwianiu najpilniejszych spraw - dodaje Danuta Borek. W spotkaniu wzięło udział około 40 osób, głównie osób starszych, niewidomych lub współpracujących na rzecz osób z tym rodzajem niepełnosprawności. Ksiądz Karol Jędruszczak wspomniał o prawidłowym parkowaniu. Nakaz, którego respektowanie nie wymaga trudu, mający, jak widać, większe znaczenie, niż osoba zdrowa może przypuszczać. Ile jeszcze każdy z nas mógłby wykonać podobnych drobnych gestów, pomału zmieniających świat w miejsce przyjazne dla każdego?

Reklama.

Spotkanie w ramach projektu "Senior ważny codziennie" współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 - 2020.

/red./

Tagi: niewidomi   słabowidzący   biłgoraj   polski związek niewidomych

Komentarze (3)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.204.227.117

(2018-11-02 18:26:36)

(2018-11-02 11:09:06)

A prezydent duda nie popiera glenia?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka

Biłgoraj "Noc Muzeów 2020" fragment koncertu Łukasza Jemioły

Krzysztof Hetman, europoseł i wiceprezes PSL o wyborach korespondencyjnych w Polsce

Transmisja Mszy świętej z kościoła św. Michała Archanioła w Soli

Rozmowa z Lubelskim Kuratorem Oświaty

Suma odpustowa z parafii św. Jerzego w Biłgoraju

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Wiosenna PROMOCJA w bilgoraj.com.pl: BANERY 30% taniej!

2020-04-01 - 2020-05-31

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Szczeniaki szukają domu

Obok firmy "Convex-Glass" w Chmielku w Gminie Łukowa, na placu między paletami urodziły się pieski. Dokarmiają je i oswajają ludzie...