Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Niedziela - czas godności i wolności

Dodał: red Data: 2018-06-02 21:33:02 (czytane: 2151)

Niedziela jest dla ludzi. Nie zapominajmy, że wiele osób musi pracować w niedziele, ponieważ są one również dla nas: lekarze, pielęgniarki i pielęgniarki, wszyscy wykonują usługi publiczne w społeczności, w tym w branży gastronomicznej - pisze ks. Sławomir Korona.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii według świętego Marka (Mk 2, 23 - 3, 6):
Pewnego razu, gdy Jezus przechodził w szabat wśród zbóż, uczniowie Jego zaczęli po drodze zrywać kłosy. Na to faryzeusze rzekli do Niego: „Patrz, czemu oni robią w szabat to, czego nie wolno?”
On im odpowiedział: „Czy nigdy nie czytaliście, co uczynił Dawid, kiedy znalazł się w potrzebie, i był głodny on i jego towarzysze? Jak wszedł do domu Bożego za Abiatara, najwyższego kapłana, i jadł chleby pokładne, które tylko kapłanom jeść wolno; i dał również swoim towarzyszom”. I dodał: „To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu. Zatem Syn Człowieczy jest panem szabatu”.
Wszedł znowu do synagogi. Był tam człowiek, który miał uschłą rękę. A śledzili Go, czy uzdrowi go w szabat, żeby Go oskarżyć.
On zaś rzekł do człowieka, który miał uschłą rękę: „Stań tu na środku”. A do nich powiedział: „Co wolno w szabat: uczynić coś dobrego czy coś złego? Życie ocalić czy zabić?” Lecz oni milczeli. Wtedy spojrzawszy wkoło po wszystkich z gniewem, zasmucony z powodu zatwardziałości ich serca, rzekł do człowieka: „Wyciągnij rękę”. Wyciągnął i ręka jego stała się znów zdrowa.
A faryzeusze wyszli i ze zwolennikami Heroda zaraz odbyli naradę przeciwko Niemu, w jaki sposób Go zgładzić.

niedziela.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Człowiek nigdy nie powinien zapominać o tej sytuacji, dlatego Bóg chciał, aby człowiek miał taki dzień w tygodniu, w którym nie będzie pracował. Bóg pragnie, aby wszyscy kształtowali świat poprzez swoją pracę i działanie. Ale człowiek jest czymś więcej niż swoją pracą. Jego wartością jest zatem to, że Bóg go kocha, że tworzy z Nim wspólnotę, ale potrafi ją stworzyć także z drugim człowiekiem. Uświęcając szabat, Bóg dał ludzkości nową wolność. To wolność jest zdominowana przez pracę.

Właśnie na podstawie przykazania zachowania szabatu widzimy, że w Bożym działaniu człowiek i jego potrzeby są postawione w centrum uwagi. To potrzeba odpoczynku, rekreacji. To także wymóg pięknych rzeczy w życiu, muzyki, zabawy, bycia znanymi ludźmi, bycia razem w rodzinie.

Chrześcijańska niedziela pochodzi od żydowskiego sabatu. Ten był dzień wyjątkowy w Izraelu, który był otoczony pogańskim światem. Człowiek może odpocząć siódmego dnia, ponieważ Bóg pobłogosławił i uświęcił siódmy dzień i odpoczął w nim po tym, jak stworzył całą pracę. Wierzący świętują niedzielę jako Dzień Zmartwychwstania. Jest ona la ludzi czasem oddechu i odetchnienia.

Wierzący obchodzą Dzień Pański, jako dzień zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jezus Chrystus odkupił wszystkich i wyzwolił poprzez poświęcenie swego życia na krzyżu. Przez śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa jesteśmy zbawieni od złej mocy grzechu i wszelkiego zła. Otrzymaliśmy nowe życie z Bogiem i w ten sposób jesteśmy dziećmi Boga, cieszącymi się wyjątkową godnością i wolnością. Niedziela jako Dzień Pański ponownie uświadamia nam tę godność. Możemy upamiętnić go jako dzień radości i dziękczynienia; jest to dzień Pański, ale jest to również dzień, w którym ludzie mogą cieszyć się wszystkim, co jest dla nich dobre.

Niedziela jest dla ludzi. Nie zapominajmy, że wiele osób musi pracować w niedziele, ponieważ są one również dla nas: lekarze, pielęgniarki i pielęgniarki, wszyscy wykonują usługi publiczne w społeczności, w tym w branży gastronomicznej.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy chrześcijanami, czy nie, w przyszłości będziemy mogli zobaczyć nawet więcej niż możemy dostrzec w chwili obecnej. Jeśli ten dzień naprawdę coś dla nas znaczy, to celebracja Mszy Świętej jest mocą, która przygotowuje i towarzyszy nam w codziennym życiu. Również niewierzący i wyznawcy innych religii powinni odnosić korzyści z tego dnia; być może odkryją w świadectwie wierzących chrześcijan, że tutaj ukryty wymiar życia staje się widoczny, co podnosi nas daleko poza cokolwiek ziemskiego.

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: niedziela   komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona   kościół katolicki

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.204.227.117

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Czym jest obrzęd poświęcenia pól? Wyjaśnia ks. Sławomir Korona

Marcin Romanowski o wyborach prezydenckich 2020

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka

Biłgoraj "Noc Muzeów 2020" fragment koncertu Łukasza Jemioły

Krzysztof Hetman, europoseł i wiceprezes PSL o wyborach korespondencyjnych w Polsce

Transmisja Mszy świętej z kościoła św. Michała Archanioła w Soli

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Opieka zdrowotna na medal - spostrzeżenia tłumacza

Szwedzka opieka zdrowotna i medyczna już od wielu lat uchodzi za wzór do naśladowania. W wielu europejskich i światowych rankingach...