Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Niebo już w sercu

Dodał: red Data: 2020-01-25 23:19:45 (czytane: 1423)

Jezus mówi, że królestwo niebieskie jest blisko, oznacza to, że Bóg zbliżył się do nas, ludzi. Wzniosły i nieskończony Bóg, Którego niektórzy wyobrażają sobie jako tak odległego, że wręcz czasami może wydawać się nam nieobecny, a my jednak wierzymy, że przyszedł do nas w Jezusie Chrystusie, a przecież On jest Emmanuelem - Bogiem z nami.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 4, 12 - 23):
Gdy Jezus posłyszał, że Jan został uwięziony, usunął się do Galilei. Opuścił jednak Nazaret, przyszedł i osiadł w Kafarnaum nad jeziorem, na pograniczu Zabulona i Neftalego. Tak miało się spełnić słowo proroka Izajasza:
„Ziemia Zabulona i ziemia Neftalego. Droga morska, Zajordanie, Galilea pogan! Lud, który siedział w ciemności, ujrzał światło wielkie, i mieszkańcom cienistej krainy śmierci wzeszło światło”.
Odtąd począł Jezus nauczać i mówić: „Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie”.
Gdy Jezus przechodził obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał dwóch braci, Szymona, zwanego Piotrem, i brata jego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich: „Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi”. Oni natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim.
A gdy poszedł stamtąd dalej, ujrzał innych dwóch braci, Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego Jana, jak z ojcem swym Zebedeuszem naprawiali w łodzi swe sieci. Ich też powołał. A oni natychmiast zostawili łódź i ojca i poszli za Nim.
I obchodził Jezus całą Galileę, nauczając w tamtejszych synagogach, głosząc Ewangelię o królestwie i lecząc wszelkie choroby i wszelkie słabości wśród ludu.

religia.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Po raz pierwszy w całym Kościele Powszechnym obchodzimy dzisiaj Niedzielę Słowa Bożego. Przeżywamy ją w kontekście Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Daje nam to okazję, aby Biblia nie była dla nich jedną z wielu książek z zakurzonej biblioteki domowej, lecz słowem, które budzi nasze sumienia. Zaś z drugiej strony możemy doświadczyć, że Chrystus, odkrywany na kartach Pisma Świętego, jest naszą jedyną nadzieją na uzdrowienie i pojednanie zranionego podziałami Kościoła.

Jezus Chrystus, Syn Boży, miał odwagę mówić ludziom o istocie ich życia i tęsknoty, gdy ogłosił kluczowe słowa - „Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie”. Zbyt łatwo możemy odrzucić takie zdanie, jak nierzeczywiste. Naszym zdaniem niewiele możemy zrobić, abyśmy doświadczali „nieba” w naszym codziennym, szarym życiu. Słowo Boże jednak przypomina: „bliskie jest królestwo niebieskie”. Oznacza to, że Bóg jest bliżej nas, niż mamy odwagę myśleć. Oczywiście: On żyje w niebie, jest obecny w Kościele, a przede wszystkim w Najświętszym Sakramencie ołtarza. Jednakże Chrystus nam przypomina, że Bóg też mieszka z nami. Jest obecny w centrum naszego serca. Jego miłość dociera do nas w każdej sytuacji, nawet w „szarej codzienności”. Tak, możemy dodać, że nawet w obliczu ludzkiej winy i grzechu Bóg zawsze oferuje nam dar przebaczenia i Swą nieustanną miłość. Taka jest właśnie Ewangelia - Dobra Nowina, Którą Chrystus nam ogłosił.

Nawrócenie, o którym mówi Jezus to w pewien sposób warunek wstępny, abyśmy mogli przyjąć Bożą miłość do naszych serc. Możemy tak zmieniać nasze postępowanie, ponieważ jesteśmy pewni, że Boże miłosierdzie jest większe niż wszelkie ludzkie winy. Czymkolwiek było nasze życie, u Boga nie ma ograniczeń co do przebaczenia i akceptacji jako dziecka. Tak, ponieważ Bóg pierwszy nas umiłował, ponieważ umiłował nas, gdy byliśmy grzesznikami, tylko z tego powodu mamy siłę, aby się zwrócić do Boga. Prawdziwa pokuta przejawia się w dziełach miłości.

I tu pojawia się drugie kluczowe zdanie orędzia Jezusa: „Albowiem bliskie jest królestwo niebieskie”. Ewangelista Mateusz, który pisze do chrześcijan pochodzących z judaizmu nie mówi o „królestwie Bożym”, ale o „królestwie niebieskim” z szacunku dla imienia Boga. Zasadniczo oznacza to to samo. Niebo - choć nie możemy go zlokalizować - jest faktycznym „miejscem zamieszkania” Boga, aniołów i świętych. Oczywiście, Bóg jest wszędzie, a jednak istnieją sposoby szczególnej obecności Boga. Otóż, jeśli Jezus mówi, że królestwo niebieskie jest blisko, oznacza to, że Bóg zbliżył się do nas, ludzi. Wzniosły i nieskończony Bóg, Którego niektórzy wyobrażają sobie jako tak odległego, że wręcz czasami może wydawać się nam nieobecny, a my jednak wierzymy, że przyszedł do nas w Jezusie Chrystusie, a przecież On jest Emmanuelem - Bogiem z nami.

Innymi słowy, niebiosa, które Jezus Chrystus obiecuje i ogłasza nam, już zaczynają nadchodzić. I zaczyna się na ziemi w sercach wszystkich, którzy odwracają się od zła i wierzą w Boga. Sam Bóg powraca do serca człowieka, który wierzy i zostaje ochrzczony. Trójjedyny Bóg żyje w naszych sercach, ponieważ nas kocha. I wtedy rozumiemy również, dlaczego możemy powiedzieć, że niebo już pojawiło się na ziemi.

Możemy przekazać ten dar naszym bliźnim, którzy mogą jeszcze nie wierzyć. Światło Boga powinno świecić także przez nas w ciemności grzechu i śmierci. Jako wierzący możemy być posłańcami nadziei i radości. Maryja, Matka naszego Pana Jezusa Chrystusa, Która jest także naszą duchową Matką i Orędowniczką nieustannie nam pomaga przez swoją obronę i obecność.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona   kościół katolicki   niedziela słowa bożego

Zobacz także

Spotkanie popielgrzymkowe pątników (FOTO)

Dodane: 2020-09-23 20:56 - Komentarze  (0)  czytane (730)

TAGI: spotkanie popielgrzymkowe, pielgrzymka zamojsko - lubaczowska na jasną górę, ks. marek mazurek, biłgoraj pielgrzymkaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.92.74.105

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Biłgoraj uczcił ofiary sowieckiej agresji na Polskę

Powiatowe święto plonów

I Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

Przygotowanie szkół powiatowych do nowego roku szkolnego w stanie epidemii

Pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego

Koncert Pauliny Mazepy, zakończył tegoroczny piknik ekologiczny w Biłgoraju

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Studniówka "Elektryka" 2020 (FOTO, VIDEO)

Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej wspólnie z rodzicami, dyrekcją szkoły i nauczycielami, bawili się na balu studniówkowym....