Wiadomości - Aktualności
Nie tylko BIK. Co warto wiedzieć o ERIF?
Dodał: red Data: 2018-03-01 14:39:37 (czytane: 2138)
Instytucje udzielające pożyczek swoich klientów sprawdzają nie tylko w BIK. Innym popularnym rejestrem dłużników jest ERIF. Co należy wiedzieć o tej bazie?
Kwiaciarnia HANUŚ Anna Klecha - bukiety ślubne, dekoracje weselne, kwiaty

ul. Kościuszki 121. 23-400, Biłgoraj
Agencja reklamowa ALFAMEDIA - ulotki, plakaty, foldery, kalendarze,strony www

ul. Komorowskiego 3 pok. 402. 23-400, Biłgoraj
To, że dana instytucja nie korzysta z bazy Biura Informacji Kredytowej, nie oznacza, że nie sprawdza ona historii kredytowej swoich klientów. Do dyspozycji pożyczkodawców pozostają bowiem także inne bazy takie jak Biuro Informacji Gospodarczej (BIG), Krajowy Rejestr Długów (KRD) czy ERIF Biuro Informacji Gospodarczej. Więcej informacji o tym znajdziesz tutaj.
W tym artykule przybliżymy zaś historię i działanie ostatniej z wymienionych baz - ERIF. Korzysta z niej wiele firm, zarówno wpisujących dane swoich klientów, jak i sprawdzających ich wiarygodność. Niesłabnąca od lat popularność rejestru dłużników ERIF to najlepszy powód ku temu, by z bliska przyjrzeć się tej instytucji.
Historia ERIF Biura Informacji Gospodarczej
Początki ERIF sięgają 2004 roku, choć rejestr posiada dużo dłuższe tradycje - jest bowiem częścią niemieckiego KreditSchutzVerband, który istnieje na rynku od 1870. W pierwszych latach działalności firma działała pod nazwą KSV BIG SA, by później zmienić ją na Europejski Rejestr Informacji Finansowej (skąd pochodzi funkcjonujący do dziś akronim). Pod dzisiejszym szyldem przedsiębiorstwo funkcjonuje zaś od 2016.
Prawdziwy przełom w funkcjonowaniu bazy ERIF przyniósł jednak rok 2010. To właśnie wtedy uruchomiono system corocznej aktualizacji znajdujących się w bazie danych. Ten krok znacznie poprawił wiarygodność udzielanych przez ERIF informacji, czyniąc z niego zaufanego partnera dla wielu firm udzielających pożyczek lub oferujących różnego typu zakupy ratalne.
Reklama.
Kto może korzystać z rejestru ERIF?
Z rejestru ERIF, jak nietrudno się domyślić, korzystają przede wszystkim klienci korporacyjni. W tym gronie są między innymi wspomniane już firmy pożyczkowe, ratalne czy banki, ale też usług telekomunikacyjnych i pozostałych mediów. Na to, że zgromadzone w bazie ERIF informacje na nasz temat zostaną sprawdzone, musimy także przygotować się na przykład jeśli zamierzamy wynająć mieszkanie.
ERIF swoje usługi kieruje także do klientów biznesowych - małych i średnich przedsiębiorstw, które dzięki nim mogą potwierdzić wiarygodność swoich klientów lub biznesowych partnerów. Co ważne, dostęp do bazy danych ERIF mają również klienci indywidualni. Oznacza to, że każdy z nas może sprawdzić, czy dana firma lub inna prywatna osoba jest godna zaufania, jeśli chodzi o kontakty biznesowe.
Nie tylko negatywne informacje
Co ważne, do bazy ERIF przekazać można nie tylko informacje na temat niespłacanych terminowo zobowiązań, ale też dane o osobach, które wzorowo wywiązują się ze konsumenckich bądź biznesowych obowiązków. ERIF zbiera bowiem także informacje pozytywne, które potwierdzają, że dany podmiot bez problemy wywiązuje się ze swoich zobowiązań.
Wpisy pozytywne znacznie usprawniają budowanie trwałych, opartych na wzajemnym zaufaniu kontaktów biznesowych. Po pierwsze - ułatwiają uczciwym i solidnym konsumentom zaciąganie pożyczek. Po drugie zaś - dla firm i instytucji są świetnym sposobem na miarodajną, szybką i łatwą ocenę ryzyka towarzyszącemu podpisaniu konkretnej umowy.
* Artykuł sponsorowany
Tagi: bik erif kredyty biłgoraj
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.228.115.216