Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Nie ma jeszcze opinii Komisji Rewizyjnej w sprawie wniosku o odwołanie Starosty

Dodał: red Data: 2016-02-23 16:48:07 (czytane: 4250)

23 lutego br. odbyło się posiedzenie Komisji Rewizyjnej, podczas której rozpoznawano - przekazany przez Radę Powiatu - wniosek o odwołanie Starosty Biłgorajskiego. Komisja nie wyraziła jednak opinii. Przewodniczący chce zapoznać się z uzupełnionymi dokumentami.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajObrady samej Komisji trwały niespełna 80 minut, jednak kolejne 40 minut to była dyskusja nad uprawnieniami Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. W obradach uczestniczyli członkowie Komisji: Ryszard Jabłoński (Przewodniczący), Krzysztof Iwaniec, Dariusz Wolanin, Jan Dudek i Henryk Paska. Obecny był także Starosta Marian Tokarski i Członek Zarządu Adam Banak. Biuro Rady Powiatu reprezentowała Małgorzata Żołopa.

Posiedzenie rozpoczęło się od odczytania złożonego 31 grudnia 2015 roku wniosku o odwołanie Starosty Biłgorajskiego, pod którym podpisało się siedmiu radnych. Następnie Ryszard Jabłoński udzielił głosu obecnym na posiedzeniu radnym i gościom. Sam podkreślał, że nie przekonują go zawarte w uzasadnieniu wniosku zarzuty m. in. o brak współpracy Starosty z Radą Powiatu, ignorowaniem wniosków czy ogólny stan finansów Starostwa Powiatowego.

komisja_rewizyjna_rady_powiatu__1_.JPG


-Mimo zgłaszanych interpelacji i odpowiedzi na nie, nie zostaje wyczerpany zakres poruszanych tematów i ich waga dla społeczności lokalnej - podkreślał w swym wystąpieniu radny Henryk Paska. Mówił o swych interpelacjach odnośnie funduszu socjalnego biłgorajskiego szpitala, kwestii wynagrodzeń jego personelu, podwyżkach w Starostwie Powiatowym i jednostkach podległych, czy zarzutach Czesława Zwolaka i postępowaniu prokuratury, które ma wyjaśnić kwestie dostępności do dokumentów, których Czesławowi Zwolakowi w Starostwie Powiatowym odmówiono.

-Tyle razy apelujemy by wyjaśnić kwestię funduszu socjalnego, czy o dbanie o interesy personelu szpitala, mimo odpowiedzi na interpelacje, że sprawa jest rozpatrywana, że się toczy, nic konkretnego się nie dzieje. Kolejnym tematem są podwyżki, Pan Starosta mówił, że będzie to po 300 zł, a ja słyszę, że w niektórych jednostkach jest to po 100 zł, ale jest i po 300zł. Do tego dochodzą zarzuty pana Zwolaka czy działania prokuratury. To tylko niektóre sprawy - podkreślał radny Paska.

Ryszard Jabłoński apelował, by kwestie podnoszone przez Pana Czesława Zwolaka oraz działania prokuratury nie komentować i nie roztrząsać tylko czekać na konkretne decyzje odpowiednich organów. -Ja uważam, że współpraca Zarządu i Starosty z Radą układa się bardzo dobrze, członkowie Zarządu i Starosta są na posiedzeniach Komisji, odpowiadają na pytania i wątpliwości referują podejmowane tematy. Każdy radny może składać interpelacje zarówno na sesji jak i między sesjami, na te interpelacje udzielane są odpowiedzi - podkreślał Przewodniczący Jabłoński. W temacie interpelacji głos zabrał także radny Krzysztof Iwaniec. Ogólnie kwestie związane z interpelacjami i odpowiedziami na nie zdominowały początek obrad Komisji. Tutaj także do ograniczenia możliwości zabrania głosu przy wizycie byłego premiera RP Waldemara Pawlaka nawiązał Henryk Paska.

Reklama.

Na sformułowane w pierwszej części obrad zarzuty odpowiadał Marian Tokarski. -Kwestią funduszu socjalnego zajmowała się Państwowa Inspekcja Pracy, która stwierdziła, że samorząd powiatowy nie jest stroną w sprawie. Obecnie czekamy na decyzję sądu, na którego pracę i wyroki wpływu nie mamy. Jeśli chodzi o budżet powiatu, to jest on uchwalany przez Radę Powiatu i realizowany zgodnie z zapisanymi środkami finansowymi. Każda z jednostek podległych ma swój budżet, za który odpowiada jej dyrektor, on także odpowiedzialny jest za podwyżki czy nagrody dla pracowników. Co do kwestii funkcjonowania szpitala, to cały czas jesteśmy w kontakcie z władzami Spółki dzierżawiącej placówkę i zgłaszamy swoje zastrzeżenia i uwagi co do funkcjonowania szpitala. Odnośnie wizyty byłego premiera Pawlaka na uroczystej sesji zwołanej z okazji 25-lecia samorządności, to głos radnym - zresztą jak na każdej sesji udzielał Przewodniczący Rady - a co do poruszanych podczas takiej sesji tematów to każdy z nas ma swoje odczucia co wypada a co nie - zaznaczał Starosta.

Radny Jan Dudek przyznał, że od podwyżce w jednostkach podległych Starostwu są kierownicy tych jednostek. -My musimy skupiać się na całości funkcjonowania Powiatu Biłgorajskiego i jego rozwoju, są pewne zadania delegowane, za które są odpowiedzialne - zgodnie z kompetencjami - konkretne osoby. Ja nie widzę podstaw by kierować wobec Starosty, Zarządu czy Rady Powiatu zarzuty o niegospodarność, nie zaniedbywanie realizacji inwestycji - zauważał z kolei radny Dudek. Po poruszeniu tematów związanych z ekonomią Powiatu i jego rozwojem, radny Henryk Paska przywołał temat zlikwidowanych zakładów pracy Prefabet w Długim Kącie i Cegielni w Harasiukach. Podkreślał, że należało walczyć o te zakłady. -Z kolegi radnego Paski wypowiedzi wnioskuję, że za likwidację tych zakładów odpowiada Starosta lub Rada Powiatu. Tutaj jakby kolega w tym temacie ma jakiś żal do Starosty. Te zakłady zostały sprywatyzowane i zbyte i nikt z nas nie miał z tym nic wspólnego - zaznaczył Jan Dudek. -Starosta nie ma nic do prywatnych firm, to ich właściciele - zgodnie z obowiązującym prawem - decyzją o przyszłości i reorganizacji zakładu - przyznał Dariusz Wolanin.

Radny Wolanin przyznał, że środki pozyskane na drogi stawiają nasz powiat w czołówce, zaznaczył, że jego zdaniem zaniedbania w pozyskiwaniu środków zewnętrznych dotyczą pozostałych sfer życia Powiatu Biłgorajskiego, jak obiekty sportowe. -Ja i Pan Starosta wiemy, gdzie popełniono błędy. Dużo uwag ma do Wydziału, który za to odpowiada - przyznał radny Wolanin.

Radny wskazywał na zaniedbania dotyczące m. in. Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013. Jako wzór pozyskiwania środków zewnętrznych stawiał m. in. Gminę Biłgoraj. -Zarzucane  jest Gminie Biłgoraj, że jest zadłużona, ale tam się robi, tam się wykorzystuje środki unijne i dofinansowanie po 70% wartości projektów - podkreślał. Starosta przekonywał, że Powiat korzysta z każdego źródła dofinansowania zewnętrznego dostępnego dla samorządów powiatowych. Przedstawił także raport Firmy EuroCompass Sp. z o.o., specjalizującej się w pozyskiwaniu dotacji ze środków Unii Europejskiej poprzez świadczenie kompleksowych usług w zakresie przygotowania, zarządzania i rozliczania projektów unijnych, zgodnie z którym Powiat Biłgorajski znalazł się na drugim miejscu pośród powiatów Województwa Lubelskiego (po Powiecie Włodawskim) w wielkości środków zewnętrznych pozyskanych w latach 2007 - 2013 na oświatę, zgodnie z raportem ma być to ok. 33 mln zł.

komisja_rewizyjna_rady_powiatu__2_.JPG


-Ciężko mi uwierzyć w te 33 mln zł, za to można by było od nowa wybudować wszystkie nasze szkoły wraz z boiskami. Jestem radnym już kolejna kadencję i nie przypominam sobie tych środków  - mówił radny Wolanin. Poprosił Starostę o przygotowanie zestawienia, które ma to zobrazować, następnie się z tego wycofał, zaznaczając, że go nie potrzebuje. Marian Tokarski poinformował, że raport przygotowali niezależni eksperci i nie ma podstaw by go podważać, a odpowiednie zobrazowanie w postacie wymienienia konkretnych inwestycji i zrealizowanych programów zostanie przygotowane.

Podczas obrad dyskutowano także o długu szpitala i jego wpływie na budżet Powiatu Biłgorajskiego w latach 2011 - 2015. Ryszard Jabłoński przytoczył w tym miejscu konkretne nakłady w poszczególnych latach na inwestycje, jakie zostały wydatkowane z budżetu Powiatu  (ze środkami zewnętrznymi) oraz poprosił Starostę o przygotowanie dla radnych dokumentów związanych z dzierżawą szpitala i kontrolami jakie się w nim odbyły. W związku z tym, że należało uzupełnić dokumenty Przewodniczący zarządził zamkniecie obrad Komisji. Po zamknięciu obrad wniosek formalny nad wyrażeniem opinii zgłosił radny Paska, jednak nie przyjął go Przewodniczący Jabłoński. Rozgorzała wiec dyskusja nad kompetencjami Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, wezwano radcę prawnego Starostwa Powiatowego, który przyznał rację Przewodniczącemu Jabłońskiemu. Radny Paska twierdził, że wniosek formalny złożył przed zamknięciem obrad, Przewodniczący stał na stanowisku, że po zamknięciu obrad, po odsłuchaniu zapisu obrad okazało się, że wniosek formalny został złożony po zamknięciu obrad. Wówczas rozgorzała dyskusja o prowadzeniu obrad, znów debatowano nad kompetencjami Przewodniczącego i rolą radnych.

Generalnie po blisko dwóch godzinach dyskusji wyłaniał się następujący obraz, część radnych związana z wnioskiem o odwołanie Starosty nie była zainteresowana faktami związanymi w funkcjonowaniem Powiatu chciała przegłosować wniosek - bo z racji nieobecności radnego Stanisława Rymarza - miałaby większość w Komisji, z kolei  przeciwna odwołaniu Starosty chciała odłożyć głosowanie także z racji nieobecności Stanisława Rymarza, bo miała w Komisji mniejszość i Komisja mogłaby wydać opinię pozytywną do wniosku o odwołanie Starosty. Niezależnie od tego czy opinia będzie pozytywna czy negatywna dla wniosku, dla Rady Powiatu ma ona tylko charakter pomocniczy i nie musi być brana pod uwagę, choć musi zostać przedstawiona Radzie.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: wniosek o odwołanie starosty   komisja rewizja rady powiatu   rada powiatu w biłgoraju   opiniowanie wniosku o odwołanie starosty

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.204.227.117

UZDROWIENIE (2016-02-27 10:35:06)

nawet najlepsza partia nie ma pomysłu na uzdrowienie służby zdrowia w Polsce, czy wczoraj coś usłyszeliśmy konkretnego w tym temacie od Pani Premier - NIE
NIK kontrolował szpitale i jakieś rekomendacje pewnie wydał dla rządzących

do poniżej (2016-02-27 07:18:43)

Uratowali finansowego bankruta i ok. 400 miejsc pracy. Dzisiaj pisowscy hipokryci, dzierżawę szpitala rozgrywają politycznie , jako argument przeciwko ! tyko przeciwko komu ? Tyle w temacie.

Biłgorajski szpital został oddany w dzierżawę za rządów PiS-u w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju ! (2016-02-27 07:11:28)

Starosta - Sp. Marek Onyszkiewicz (PiS)
V -ce - Stanisław Schodziński (LPR)
Przewodniczący Rady Powiatu - Janusz Różański (PiS)
Członkowie Zarządu - Stanisław Niespodziewański (PiS), Pluskwa Józef (PiS), Tokarski Marian (PSL)

geniusz goni geniusza bez szkoły (2016-02-26 13:31:51)

poza szpitalem reszta im wyszła -drogi,obwodnice -ok.

do Kiwańca (2016-02-26 07:39:01)

Jak przyjdziesz za 2 lata żebrać o mój głos gnojku, to psem poszczuję !

ciekawe (2016-02-26 06:40:50)

jak to dalej będzie wyglądało?.
Trzymam kciuki za Mariana.

do s (2016-02-25 21:40:12)

żebyś się czasem nie zapluł , siedziałeś w samorządzie tyle lat nic nie zrobiłeś , a teraz wymądrzasz się pod różnymi nickami ,nawet na swoim osiedlu nic nie zrobileś, ludzie sie na tobie poznali

s (2016-02-25 20:56:42)

Żenua. Takich radnych mamy. Zebrali sie w konkretnym celu, nieprzygotowani i celu nie osiągnęli- a miała być opinia (pozytywna, negatywna). A założę się, ze panowie radni nie mieli nawet projektu przygotowanego aby nad opinią głosować.Proszą jak sierotki o dokumenty Tokarskiego zamiast sobie raporty NIK z internetu pościągać. Będą prosić a pan starosta pokaże im jak Zwolakowi fige z makiem albo pokaże tylko to co chce pokazać. I to ma być kontrolowanie starosty? Prosicie do wydania opinii jakiegoś prawnika zatrudnionego i wynagradzanego przez Tokarskiego a czy ten prawnik powiedzial kiedyś coś co by się Tokarskiemu nie spodobało?

Elito samorządowa (2016-02-25 09:07:56)

Działalność radnych powinna się skupić na wypracowaniu najlepszych rozwiązań istotnych dla powiatu, nie na osobistych urazach i ambicjach. Brać się do roboty albo zabierać zabawki i oddać mandaty !!!

# (2016-02-24 21:03:52)

Programy ,dobre projekty i zabezpieczony wkład własny - droga do sukcesu a nie jakieś szpitalne du....le.

Silk (2016-02-24 16:42:24)

Czytając wypowiedzi (czytaj: przechwałki) pana starosty, to aż ciśnie się jedno pytanie.
Panie starosto, skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?
Pytanie jest retoryczne, a odpowiedź wszyscy (prawie) znamy :(I)

(2016-02-24 15:57:33)

Absurdy na stronie: pis.jozefow.info

(2016-02-24 14:54:31)

gdyby niektórzy nie podchodzili do wszystkiego z pozycji siły tylko mądrze współpracowali to maryjan już byłby odwołany a tak jest 30% szansy na jego odwołanie...niech sie niektórzy brdzo mocno zastanowią czy dorośli do rządzenia powiatem skoro rozbijaja własne kręgi i rozgrywają się sami pomyślcie czy potraficie być ok czy będziecie słuchać pewnego wizjonera co tylko manipuluje i was rozgrywa?

TW Kapuś Łukasz (2016-02-24 13:34:05)

Paska tak jak bolek chce rządzic i być starostą , podstawiony przez układ czerwonych

(2016-02-24 13:04:00)

Paska największym absurdem Józefowa !!!

(2016-02-24 09:29:11)

F.M. będzie starostą a ty jego zastępcą?Oj jakiś ty durny!

Prawnik (2016-02-24 08:52:31)

WOlanin powinien być starostą bo to młoda i ambitna krew i byłoby więcej kasy na asza Powiat i inwestycji. Więcej pracy.
Przewodniczący Komisji rewizyjnej złamał prawo bo na wniosek formalny radnego przerwał posiedzenie aby nie głosować w komisji o odwołanie Tokarskiego.

do Jana (2016-02-24 07:58:50)

dziwię się Janie jak ty funkcjonujesz, jak tak późno wypisujesz swoje mądrości , twoja praca nie wymaga wypoczętego umysłu ??? dzisiaj nie pojechałeś do roboty ?
widać , że niewiele od ciebie wymagają w .....
a może stan umysłu fatalny

Jan (2016-02-24 07:48:00)

Starosta to bardzo honorowy i poważny.
Podlega na co dzień ocenie społecznej
Radni powiatowi, to ONI powinni na bieżąco oceniać pracę i staranie STAROSTY a nie odwrotnie, to Starosta ocenia i krytykuje RADNYCH
PROSZĘ SKONCZYĆ Z TĄ CHUCPĄ
CZAS NA DOBRE ZMIANY

Jan (2016-02-23 23:09:40)

Przecież to nie są radni, to jest hołota bez żadnych kwalifikacji by zajmować się sprawami powiatu. Jeden mówi,że jest radnym kolejną kadencję. Ja uważam, że w żadnej nie powinien być radnym. Nie zna ustawy o samorządzie. Wzywają radcę prawnego, żeby nimi pokierował jak pastuch baranami. Nie wiedzą jak powinno przebiegać posiedzenie komisji rewizyjnej. Na samym początku wołają Tokarskiego, żeby im coś podpowiedział. Na posiedzenie komisji Tokarski powinien przyjść tylko , żeby wyjaśnić sprawy o którą poproszą go członkowie komisji ,potem powinien opuścić posiedzenie. Ale co tam, łeb można mieć pusty a ważnego radnego można odgrywać. Macie szczęście, że nie jest to rok 1976 bo bylibyście w tyłek wypałowani przez SB nasłane przez Mariana. Durne wieśniaki.

Wyborca (2016-02-23 22:51:07)

Radny Paska przedstawia społeczne tematy, staje w obronie pracowników. takich radnych powinniśmy mieć większość !!!

zx (2016-02-23 21:55:49)

Przewodniczący komisji łamie prawo, zainteresowani członkowie, powinni zaskarżyć do wojewody sposób prowadzenia obrad, przede wszystkim czy był przegłosowany plan zebrania czy można było wnieść do niego poprawki oraz czy je przegłosowano, to jest hucpa przewodniczący komisji rewizyjnej powinien zostać odwołany na najbliższym posiedzeniu Rady Powiatu. Natomiast co do wpisu o Furlepie, to lepiej żeby PiS to nazwisko wyłączył z obiegu medialnego tej organizacji tak jak i innych z samej-brony.

Apel "jasnogórski" (2016-02-23 20:38:07)

Proszę państwa, proszę się nie ekscytować, opinia Komisji jest tylko opinią czy negatywna, czy pozytywna, nikogo w niczym nie obliguje. Nie wiem, po co ten strach Pana Starosty, nie wszyscy dają się do końca zmanipulować, pomimo mobbingu w tym urzędzie. Głosowanie jest tajne nad odwołaniem Starosty, nikomu Pan Starosta za plecami nie stanie, i nikogo nie zinwigiluje, nie damy się zrobić w "Bolka". Przestańmy się bać!

hajto (2016-02-23 18:42:31)

a starosta to już się pogubił jak Bolek Nie potrafi rozwiązać sprawy szpitala, czy Autodromu a PKS zadłużony chce wziąść (by go być może sprywartyzować)- czy to nie przypadkiem demencja

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Siostry zakonne, biskup ordynariusz, kanclerz Kurii Diecezjalnej oraz sekretarz wydziału Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego rapują (VIDEO)

Kolejne osoby duchowne rapują w ramach akcji #hot16challenge2,...

W Łukowej odsłonięto pomnik świętego Jana Pawła II (FOTO)

Uroczysta Msza święta, część artystyczna w wykonaniu Chóru Harmonia...

BCK wraca do pracy. Wznowione zostają zajęcia dla grup, wraca także kino

Pierwsze zajęcia - oczywiście w reżimie sanitarnym - wracają...

Pożegnanie Komendanta Powiatowego PSP (FOTO)

Dziś w Komendzie PSP w Biłgoraju odbyło się uroczyste pożegnanie...

Biłgoraj. Nowe terminy I Komunii świętej

Tradycyjnie I Komunie święte w poszczególnych parafiach odbywają...

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka (FOTO, VIDEO)

Trwają prace związane z rewitalizacją śródmieścia Miasta Biłgoraja....

Ogłoszenia