Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Nasza szkoła, naszą chlubą... 100-lecie szkoły w Soli (AUDIO, FOTO)

Dodał: red Data: 2019-11-20 18:52:21 (czytane: 4205)

Powstała w 1919 roku, tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Od tego czasu kształci i wychowuje kolejne pokolenia mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej. Szkoła w Sol świętowała dziś jubileusz 100-lecia powstania. Wraz z uczniami i nauczycielami świętowali mieszkańcy Gminy Biłgoraj, przedstawiciele władz oraz goście.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajW 2008 roku, dokumenty poświadczające, że w roku 1919 działała na terenie Soli szkoła powszechna w archiwum placówki odnalazła Jolanta Piekarczyk, obecny dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Mieczysława Pasiaka w Soli. -Dokumenty wskazują, że na początku lutego 1919 roku w naszej miejscowości działała szkoła. W roku szkolny 1919/1920 uczęszczało do niej 87 uczniów i jednym z dokumentów jest właśnie wykaz klasyfikacyjny. Szkoła przez kolejne lata zmieniała stopień organizacji, prowadząc nauczanie nawet podczas II wojny światowej. Zmiany na lepsze przyszły wraz z osobą Mieczysława Pasiaka, który był nauczycielem, dyrektorem i budowniczym szkoły. Nowy budynek udany został w 1957 roku, był to jednak dopiero początek starań i działalności dyrektora Pasiaka. Mimo trudnych czasów w kolejnych latach powstało drugie skrzydło budynku oraz sala gimnastyczna. Kładzie on nacisk na wysoki poziom nauczania i podnoszenie kwalifikacji przez kadrę pedagogiczną. Placówka - tak jak i jest to dziś - staje się sercem miejscowości, kształtuje jej kulturę i ogromadza społeczność. Przez kolejne lata szkoła się rozwija, powstaje przy niej przedszkole, dobudowane zostaje kolejne skrzydło z zapleczem sanitarnym, powstają zewnętrzne boiska oraz rozpoczyna się budowa dużej hali sportowej. Dziś przywołując pamięć tych, którzy tę szkołę tworzyli otrzymaliśmy sztandar oraz dumni jesteśmy z imienia które nosimy, imienia Mieczysława Pasiaka - podkreśla dyrektor Piekarczyk.

jolanta_piekarczyk.JPG

Jubileusz 100-lecia placówki rozpoczął się od Mszy świętej, sprawowanej w intencji społeczności szkolnej w kościele parafialnym św. Michała Archanioła. Uroczystej modlitwie przewodniczył ks. dziekan Witold Batycki, wspólnie modlili się także ks. Krzysztof Jankowski - proboszcz w Soli oraz absolwent tej szkoły, ks. Artur Schodziński.

100_lecie_szkoly_sol.JPG

-Dzisiaj kiedy świętujemy 100-lecie naszej szkoły widzimy oczami wyobraźni uczniów którzy na przestrzeni tych lat do tej szkoły uczęszczali, widzimy nauczycieli, wychowawców, katechetów. Nie jesteśmy w stanie policzyć tego trudu, godzin lekcyjnych, narad pedagogicznych, wywiadówek... W ciągu tego wieku zmieniał się wystrój sal, przybory szkolne i pomocy. Niezmienne pozostały idee i cele, które palcówka realizuje. One są niezmienne - mówił podczas homilii ks. Jankowski. Posłuchaj:

Dalsza część uroczystości przeniosła się z kościoła do budynku szkoły. Tutaj odbył się uroczysty apel, podczas którego dokonano przekazania sztandaru, mówiono o historii szkoły i jej absolwentach oraz osiągnięciach jakimi placówka może się poszczycić. Był także czas na gratulacje i życzenia. -Jubileusz ten ważny jest dla szkoły, ale równie ważny jest dla społeczności lokalnej. Historia każdego miejsca tworzą ludzie, a historia szkoły to historia twórców szkoły, pokoleń nauczycieli oraz absolwentów. Musimy sobie uświadomić jak istotna rolę w życiu każdego z nas odgrywa szkoła. Ten czas owocuje w całym naszym życiu. Te wagę dostrzegali nasi przodkowie, którzy kierując się modrością, jednym z ich pierwszych działań po odzyskaniu niepodległości było powołanie szkoły. To tutaj w tej szkole budowana była państwowość, tożsamość, przekazywana polska kultura i historia. Dla dalszego rozwoju i naszej tożsamości funkcjonowanie szkoły jest niezwykle istotne. Bo szkoła kształci i wychowuje młodego człowieka do pełni człowieczeństwa - podkreśla w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty.

teresa_misiuk.JPG

Wójt Gminy Biłgoraj, Wiesław Różyński, podczas swego wystąpienia podkreślał, iż dzisiejsza uroczystość, to dzień szczególny, który niesie ze sobą bagaż doświadczeń. -W murach tej szkoły wykształciło się wiele znakomitych osób, które śmiało odpowiedziały na wyzwania swoich czasów, odgrywając ważną rolę nie tylko w Regionie ale daleko poza jego granicami. Odpowiedzialność, wytrwałość i oddanie kilku pokoleń solskich pedagogów zasługuje na najwyższe uznanie. W tym uroczystym dniu chcę całej społeczności życzyć wielu ambitnych zamierzeń oraz sukcesów w ich realizacji - dodał. Na ręce dyrekcji szkoły życzenia i gratulacje złożono także w imieniu europosła Krzysztofa Hetmana, Marszałka Województwa Lubelskiego i Przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubelskiego oraz dyrektorów szkół z Biłgoraja i Gminy Biłgoraj.

100_lecie_szkoly_sol_2.JPG

Samorząd Powiatu Biłgorajskiego reprezentowali Przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna i członek Zarządu Powiatu Jan Małysza. -W tym ważnym dniu życzę całej społeczności szkolnej wielu kolejnych wspaniałych jubileuszy. Nauczycielom życzę satysfakcji, kreatywności i zapału w realizacji trudnych zadań pedagogiczno - wychowawczych, a rodzicom zadowolenia z wysokiego poziomu pracy placówki i osiąganych wyników - mówił Jan Małysza. Wspominając lata, które sam spędził w solskiej szkole, Małysza zwrócił się do uczniów: -To Wy jesteście najważniejszą częścią tej szkoły, je przyszłością i chlubą. Uczcie się pilnie, korzystajcie z doświadczeń i wiedzy waszych nauczycieli.

Reklama.

Uroczystej akademii towarzyszyły wystawy przedstawiają poszczególne etaty z życia szkoły. Można było zobaczyć zabytkowe dzienniki, kroniki szkolne i tablice, mundurki czy listy absolwentów. Z okazji jubileuszy szkoła wspólnie z Gminą Biłgoraj i Stowarzyszeniem na Rzecz Wsi Sól i Kolonia Sól "Więź" wydała okolicznościowe publikacje książkowe w tym "Historię szkoły Soli", "100 lat Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Mieczysława Pasiaka w Soli 1919 - 2019" oraz "Uczniowie i absolwenci Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Mieczysława Pasiaka w Soli 1919 - 2019".

100_lecie_szkoly_sol_1.JPG

Z okazji jubileuszu placówka otrzymała także nowy sztandar. Dziś przekazany, poświęcony został 29 września 2019 roku, podczas jubileuszu 100-lecia parafii w Soli. Uroczystości zakończyły występy artystyczne uczniów placówki i wspólny posiłek.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 221

Tagi: 100-lecie szkoły w soli   gmina biłgoraj   oświata biłgoraj   zespół szkoły podsatwowej w soli

Zobacz także

Bitwa o Biłgoraj - interaktywna gra miejska przypomni nieznaną historię

Dodane: 2020-08-06 13:17 - Komentarze  (4)  czytane (746)

TAGI: gra miejska, bitwa o biłgoraj, harcerze biłgoraj, dotota woźniakKomentarze (6)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.219.167.194

QAZ (2019-11-21 15:43:32)

Przepięknie i profesjonalnie pod każdym względem

obserwator (2019-11-21 08:27:12)

Piękna uroczystość na uczczenie ważnej, okrągłej rocznicy.

Absolwent (2019-11-20 20:51:21)

Kto robi taką imprezę na tygodniu z rana żeby absolwenci nie mogli przyjść bo są w pracy. Dramat co za światły umysł to wymyślił.

Ja (2019-11-20 20:46:23)

A gdzie ta sala sportowa na 100 lecie

997 (2019-11-20 20:39:36)

Były poseł faktycznie przykład dla dzieci

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia