Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Naśladować Chrystusa

Dodał: red Data: 2021-09-12 05:27:23 (czytane: 914)

Kiedy jesteśmy chrześcijanami? Co nas nimi czyni? Na pierwszy rzut oka to pytanie wydaje się łatwe, choć tak naprawdę rzetelna odpowiedź jest trudna do udzielenia. Niektórzy powiedzą: „jeśli należymy do Kościoła, jesteśmy chrześcijanami”. Inni mogą powiedzieć: „jeśli czynimy, aby powstała między ludźmi wspólnota pokoju i pojednania, to wtedy jesteśmy chrześcijanami”.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii według Świętego Marka (Mk 8, 27 - 35):
Jezus udał się ze swoimi uczniami do wiosek pod Cezareą Filipową. W drodze pytał uczniów: «Za kogo uważają Mnie ludzie?»
Oni Mu odpowiedzieli: «Za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za jednego z proroków».
On ich zapytał: «A wy za kogo Mnie uważacie?»
Odpowiedział Mu Piotr: «Ty jesteś Mesjasz». Wtedy surowo im przykazał, żeby nikomu o Nim nie mówili.
I zaczął ich pouczać, że Syn Człowieczy wiele musi wycierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że zostanie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie. A mówił zupełnie otwarcie te słowa.
Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął Go upominać. Lecz On obrócił się i patrząc na swych uczniów, zgromił Piotra słowami: «Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz po Bożemu, lecz po ludzku».
Potem przywołał do siebie tłum razem ze swoimi uczniami i rzekł im: «Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je».

nasladowanie_chrystusa.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Kiedy jesteśmy chrześcijanami? Co nas nimi czyni? Na pierwszy rzut oka to pytanie wydaje się łatwe, choć tak naprawdę rzetelna odpowiedź jest trudna do udzielenia. Niektórzy powiedzą: „jeśli należymy do Kościoła, jesteśmy chrześcijanami”. Inni mogą powiedzieć: „jeśli czynimy, aby powstała między ludźmi wspólnota pokoju i pojednania, to wtedy jesteśmy chrześcijanami”. Wreszcie pojawi się jakże trafna odpowiedź: „jeśli wierzymy w Jezusa Chrystusa i chcemy do Niego należeć, to jesteśmy chrześcijanami”.

Ale ta ostatnia odpowiedź wymaga dokładniejszego zbadania. Kto wierzy w Jezusa Chrystusa, ten naprawdę do Niego należy? A może każdy, kto został ochrzczony? Jak żywa musi być wiara w Jezusa Chrystusa wśród tych, którzy nazywają siebie chrześcijanami? Czy wystarczy powiedzieć: „Wierzę, że Jezus mnie zbawia”, bez jednoczesnego dążenia do życia opartego na tej wierze?

W dzisiejszej Ewangelii Jezus wyraźnie mówi: „«Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je»”. „Samozaparcie” taki jest program – słowo, z którym możemy nie mieć wiele do czynienia jest początkiem, choć prowokuje i przeraża. W przeciwieństwie do tego, „samorealizacja”, która jest dziś szeroko propagowana, wydaje się być aktualna. Jezus przeciwstawia się programowi świata – „pomyśl najpierw o sobie” – wezwaniem: „zaprzyj się samego siebie”. W pewnym sensie oznacza to: nie traktuj siebie tak poważnie, myśl też o innych. Pomyśl najpierw o Bogu, Któremu we wszystkim, co robisz, powinieneś oddawać chwałę.

Możesz też sformułować to pozytywnie i powiedzieć: „Ci, którzy chcą praktykować miłość do Boga i do bliźniego, często będą mieli okazję codziennie zaprzeć się samych siebie”. Wiemy bowiem dobrze z własnego doświadczenia, że miłość zawiera w sobie także poświęcenie. Przywołajmy tutaj przykład rodziców, którzy mając na uwadze dobro swoich dzieci zapierają się samych siebie, poświęcają im czas i energię. Nie byliby gotowi na pewną formę samozaparcia, gdyby nie ich miłość, którą chcą obdarować siebie nawzajem i swoje dzieci, nie była prawdziwa.

Droga pójścia za Chrystusem prowadzi również przez krzyż: „Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje”.
Wiemy, jakie to może być trudne. A jednak na tym polega cała nasza pociecha. Nie chodzi o „majstrowanie” przy krzyżach czy szukanie krzyży. Raczej trzeba tu dostrzec drogę świętości, jeśli na nowo przyjmujemy od Boga zamierzony krzyż – walki z grzechem i słabościami – każdego dnia i niesiemy go z miłością i cierpliwością.

Ostatecznie nie chodzi o nic innego, jak tylko o to, że my również stajemy się ofiarą miłości na chwałę Boga i dla zbawienia ludzi. W jedności z Jezusem, Który został ukrzyżowany i zmartwychwstały, mamy siłę od Boga, aby ten krzyż życia nieść w radości, gdyż mamy pewność, że On podniesie nas z naszych słabości. Chodzi o przezwyciężenie egoizmu w miłości Chrystusa. W ten sposób powierzamy swoje życie Bogu i nie musimy się obawiać, że się nie powiedzie. Ponieważ Jezus mówi: „kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je”.

W ten sposób nasza wiara sprawdza się w życiu codziennym; pokazuje się w dziełach miłości, które wykonujemy będąc dla tych wokół nas, którzy potrzebują naszej pomocy i wsparcia. Niech Najświętsza Maryja Panna, Matka Boża, wyprasza u Boga siłę czynnej miłości, abyśmy we wszystkim wielbili Boga i służyli z miłością naszym braciom i siostrom!

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: naśladowanie chrystusa   komentarz do ewaneglii   ks. sławomir korona   kościół katolicki

Zobacz także

Diecezjalny Dzień Skupienia Wspólnoty Przyjaciół Oblubieńca (FOTO)

Dodane: 2021-10-16 22:05 - Komentarze  (9)  czytane (1420)

TAGI: diecezjalny dzień skupienia, wspólnota przyjaciół oblubieńca, sankturium św. marii magdaleny, biłgorajKomentarze (4)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.239.91

Silk (2021-09-12 19:05:23)

O ja pierdzielę! Cenzor tego portalu właśnie usunął masę komentarzy. Róbta tak dalej... :(

Jezus jest prawdą. (2021-09-12 13:18:40)

Ale tylko dla zwykłych ludzi!!!!

Jak naśladować Chrystusa (2021-09-12 12:54:32)

Musimy brać przykład z naszych biłgorajskich pasterzy, a więc:
-Nigdy nie trzymać z tymi co nie mają pieniędzy
-trzymać z wójtem
-trzymać z burmistrzem
-nigdy nie chodzić pod namioty dziadów
-trzymać z tymi co coś mogą, a więc:
-radny ,biznesmen, urzędnik itd..
-posiadać wszelkie dobra tego świata..
A cała reszta to, dla współczesnego jezusa nie liczy się.

do poniżej (2021-09-12 12:17:44)

Wypuścili cię, czy uciekłeś???

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Wykopki

W Biłgoraju uczczono ofiary sowieckiej agresji na Polskę

II Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

Pokaz laserów

Szlakami Roztocza Zachodniego

Kapsułą czasu upamiętni rewitalizację Śródmieścia Biłgoraja

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Wicemarszałek zapewnia: -Chcemy wyremontować W858 i wybudować obwodnice Biłgoraja i Tarnogrodu

Podczas wizyty w Biłgoraju, wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa, spotkał się z władzami samorządowymi - w ramach...