Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci 'Żołnierzy Wyklętych' (FOTO)

Dodał: red Data: 2017-03-01 20:09:44 (czytane: 1983)

I znów polskości tłumią zapały; tortury UB, lochy, podwały... O Boże, chciałbym zapytać Ciebie, jakich Polaków najwięcej w niebie? >>Płaszczem Mej chwały, blaskiem okryci - są tutaj wszyscy "Polscy Bandyci"!<< Kiedy twarz moja łzą jest spowitą, uczyń mnie Panie "Polskim Bandytą"...

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajNarodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych, żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z 2011 roku. W ten sposób Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. 1 marca 2017 roku, Powiatowe obchody ku czci "Niezłomnych" odbyły się w kościele Chrystusa Króla Wszechświata w Biłgoraju. Organizatorem uroczystości był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Biłgoraju i Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju.

dzien_pamieci_zolnienierze_wyleci.JPG


Na wspólne wspomnienie i oddanie czci, tym, którzy niezłomnie stawiali czoła sowieckiej okupacji Polski złożyła się Msza św. sprawowana w kościele Chrystusa Króla Wszechświata w Biłgoraju, montaż przygotowany przez młodzież ZSL, wystąpienia okolicznościowe i złożenie wiązanek kwiatów. W uroczystości uczestniczył poseł Piotr Olszówka, przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele organizacji kombatanckich i społecznych oraz poczty sztandarowe, młodzież i mieszkańcy Biłgoraja.

barbara_serafin.JPG


-Dziś rozpoczyna się Wielki Post, po raz kolejny jesteśmy zachęcani do tego by się zatrzymać i zastanowić nad własnym życiem. Dobrze w ten czas wpisuje się Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, dzień pamięci o tych, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli największą ofiarę - swoje życie. Wielki ból jaki pozostaje w sercach rodzin ofiar ale również wszystkich patriotów, wywołany bezprawiem i zniewoleniem tamtego okresu walki o wolność może zostać ukojony przez ofiarę Mszy świętej oraz pamięć o bohaterach tamtych dni. Pamięci tej niech towarzyszą działania budujące wolna i sprawiedliwą Polskę, którą pod sztandarami Bóg - Honor - Ojczyzna przekażemy następnym pokoleniom - mówiła otwierając uroczystość Barbara Serafin dyrektor ZSL w Biłgoraju.

Reklama.

Mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny przewodniczył ks. komandor Józef Michalik, proboszcz parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Biłgoraju.

jozef_michalik_kaplan.JPG


-Gromadzimy się w środę popielcową na Mszy świętej w intencji Ojczyzny. Ten dzień łączy się w sposób szczególny z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierz Wyklętych. Modlimy się w intencji naszych bohaterów, przypominamy sobie tamte czasy, w których żyć przyszło i umierać "Żołnierzom Niezłomnym". Prosimy dla poległych i pomordowanych o dar życia wiecznego, a dla żywych o Boże błogosławieństwo i siły - podkreślał we wstępie do Eucharystii ks. Michalik.

tomsz_ksiazek.JPG


O spłacie długów jaki mamy zaciągnięty wobec tych, którzy nie złożyli broni i walczyli o wolną i suwerenna Polskę mówił Tomasz Książek prezes Oddziału ŚZŻAK w Biłgoraju. -Nadeszło wreszcie długo oczekiwane oczyszczenie. Dziś wobec "Żołnierzy Wyklętych" spłacany jest moralny i honorowy dług wdzięczności i pamięci. Polska rozpoczęła mozolny proces przywracania pamięci o "Żołnierzach Niezłomnych", a dzień 1 marca jest datą symboliczną - mówił podczas uroczystości Tomasz Książek.

inka.JPG


Na uroczystość złożył się montaż słowno - muzyczny w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół Leśnych, w którym przypomniana została osoba Danuty Siedzikówny "Inki". Następnie przy tablicy upamiętniającej ofiary komunizmu i pomniku przy ul. Poprzecznej złożono kwiaty i zapalono znicze.Zobacz także:

O 'Niezłomnych' w RCEZ-cie

O 'Żołnierza Wyklętych"' na przykładzie 'Zapory'

Ku czci Niezłomnych - II bieg 'Tropem wilczym' w Biłgoraju (FOTO)


/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 43

Tagi: narodowy dzień pamięci żołnierzy wyklętych   żołnierze niezłomnie   biłgoraja   parafia chrystusa króla wszechświata

Zobacz także

Integracja Domowego Kościoła (FOTO)

Dodane: 2018-06-19 23:33 - Komentarze  (0)  czytane (344)

TAGI: domowy kościół, oaza biłgoraj, ruch światło - życie, kościół katolickiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.224.255.17

CzAd (2017-03-02 00:33:23)

Metoda "kopiuj/wklej" nigdy nie byla moja, ale mysle, ze tym razem warto.
Listy Lukasza Cieplinskiego powinny byc naszym testamentem, obowiazkowa lektura:

"Andrzejku! Wymodlony, wymarzony i kochany mój synku. Piszę do Ciebie po raz pierwszy i ostatni. W tych dniach bowiem mam być zamordowany. Chciałem być Tobie ojcem i przyjacielem. Bawić się z Tobą i służyć radą i doświadczeniem w kształtowaniu twego umysłu i charakteru. Niestety okrutny los zabiera mnie przedwcześnie a Ciebie zostawia sierotą. Dlatego piszę i płaczę... - pisał do rodziny Łukasz Ciepliński "Pług".

Na przełomie listopada i grudnia 1947 r. UB aresztowało prawie wszystkich członków kierownictwa WiN, w tym Łukasza Cieplińskiego. W niektórych okresach śledztwa Ciepliński był torturowany tak okrutnie, że na przesłuchanie wnoszono go na kocu. W następstwie bicia ogłuchł na jedno ucho. 14 X 1950 r. sąd skazał Cieplińskiego &#8222;na pięciokrotną karę śmierci, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze oraz przepadek całego mienia&#8221;. Sąd wyższej instancji 16 XII 1950 r. utrzymał wyrok w mocy, zaś prezydent Bierut decyzją z 20 II 1951 r. nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok na Cieplińskim i jego towarzyszach z IV ZG WiN wykonano 1 III 1951 r. strzałem w tył głowy (katyńskim). Miejsce jego pochówku do dziś pozostaje nieznane. Po Łukaszu Cieplińskim pozostała niewielka ilość pamiątek. Do najbardziej wzruszających należą grypsy &#8211; listy do rodziny pisane w tajemnicy przed władzami więziennymi. Przez okres rządów komunistycznych w Polsce był bohaterem zapomnianym, &#8222;żołnierzem wyklętym&#8221;, o którym mówić zakazano. 3 maja 2007 r. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie ppłk. Łukasza Cieplińskiego najwyższym polskim odznaczeniem &#8211; Orderem Orła Białego.

Grypsy:

"Wisiu, siedzę w celi śmierci. Śmierci nie boję się zupełnie. Żal mi tylko Was, sieroty moje najdroższe (...). Wiem, że myślą, sercem i modlitwą jesteś stale przy mnie. ODCZUWAM TO. Widzę wówczas Twoją zbolałą buzię na procesie. Ty znasz mnie najlepiej, dlatego musiałaś boleć słysząc te kłamliwe, prowokacyjne i krzywdzące mnie zarzuty. Bądź Wisiu dzielna. Przejdź nad cierpieniem z godnością i spokojem i wiarą w sprawiedliwość Bożą. Tylko nam ona została. Cel Twój i zadanie to Andrzejek i wierzę, że go wychowasz na człowieka, na Polaka i na katolika, że przekażesz mu swoje wartości duchowe i silnie zwiążesz ze mną i ideą, dla której żyłem".

"Widzisz Synku - z Mamusią modliliśmy się zawsze, byś wyrósł ku chwale idei Chrystusowej, na pożytek Ojczyźnie i nam na pociechę. Chciałem służyć Tobie swoim doświadczeniem. Niestety to może moje ostatnie do Ciebie słowa. W tych dniach mam zostać zamordowany przez komunistów za realizowanie ideałów, które Tobie w testamencie przekazuję. O moim życiu powie Tobie Mamusia, która zna mnie najlepiej. W tej ciężkiej dla mnie godzinie życia świadomość, że ofiara moja nie pójdzie na marne, że niespełnione sny i marzenia nie zamknie nieznana mogiła, ale że będziesz je realizował Ty, jest dla mnie wielkim szczęściem. Będę umierał w wierze, że nie zawiedziesz nadziei w Tobie pokładanych. Do serca Cię tulę i błogosławię. Bóg z Tobą".

20 I 51. Andrzejku! Wymodlony, wymarzony i kochany mój synku. Piszę do Ciebie po raz pierwszy i ostatni. W tych dniach bowiem mam być zamordowany. Chciałem być Tobie ojcem i przyjacielem. Bawić się z Tobą i służyć radą i doświadczeniem w kształtowaniu twego umysłu i charakteru. Niestety okrutny los zabiera mnie przedwcześnie a Ciebie zostawia sierotą. Dlatego piszę i płaczę. Ja odchodzę &#8211; Ty zostajesz by w czyn wprowadzać idee ojca. &#8211; Andrzejku: celami Twego życia to:
a) służba dobru, prawdzie i sprawiedliwości oraz walka ze złem.
b) dążenie do rozwiązywania bieżących problemów &#8211; na zasadach idei Chrystusowej. W tym celu realizować jej w życiu i wprowadzać w czyn.
c) służba ojczyźnie i narod[o]wi polskiemu [fragment nieczytelny]. Naród polski [fragment nieczytelny] i wolność. Dobrobyt i szczęście. Świat zapadł się [w] nienawiści, brudzie i złej woli. Potrzeba nowych myśli i właściwego rozwiązania, którą Chrystusowa Idea. Miłość i szczęście dostosować do potrzeb XX wieku. Trzeba potrzeby powyższe rozwiązywać w myśl danych zasad. Zasad, których istota często nie jest właściwie rozumiana przez nas.

20 I 1951."Andrzejku! Pamiętaj, że istnieją tylko trzy świętości: Bóg, Ojczyzna i Matka".
W kolejnym grypsie: "Ja odchodzę - Ty zostajesz, by w czyn wprowadzać idee ojca. Andrzejku: celami Twego życia to:
a) służba dobru, prawdzie i sprawiedliwości oraz walka ze złem,
b) dążenie do rozwiązywania bieżących problemów - na zasadach idei Chrystusowej. W tym celu realizować je w życiu i wprowadzać w czyn,
c) służba Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu".

"Andrzejku! W trakcie okupacji niemieckiej dowodziłem inspektoratem rzeszowskim. Podlegało mi około 20 000 ludzi. Wielu z nich zginęło w walce o Polskę i o duszę Narodu Polskiego, wielu jest mordowanych obecnie. W pracy i walce widziałem tak wielkie umiłowanie Ojczyzny, bohaterstwo i bezgraniczne poświęcenie i oddanie Sprawie, że ze wzruszeniem myślę o nich i Bogu dziękuję, że pozwolił dowodzić mi synami bohaterskiej ziemi Rzeszowskiej. Chciałem opisać ich sylwetki i czyny, by nie poszły w zapomnienie i przekazać je historii. Ponieważ nie będę już mógł tego zrobić, na Ciebie spada ten obowiązek".

"Cieszę się, że doczekałem dnia dzisiejszego i miesiąca Matki Bożej. Wierzę, że gdy mnie w nim zamordują, zabierze moją duszę Królowa Polski do swych niebieskich hufców - bym mógł Jej dalej służyć i bezpośrednio meldować o tragedii mordowanego przez jednych, opuszczonego przez pozostałych Narodu Polskiego".

"Do Braci! Walczyliśmy wszyscy za Polskę. Dzisiaj umierał będę za Nią. Zostaje Andrzejek. To nasza krew i Wasz Syn, Wy - jego ojcowie. Musicie zastąpić mnie dziecku. Zrobili ze mnie zbrodniarza. Prawda jednak wkrótce zwycięży. Nad światem zapanuje idea Chrystusowa, Polska niepodległość odzyska - a człowiek pohańbioną godność ludzką - odzyska. Żegnam Was i przez Was Wasze Żony".

Ból spędza sen z oczu, mózg szarpie i siły,
- czy sny niespełnione powstaną z mogiły
- czy drogiej idei dni wstaną mocarne
- czy nasze ofiary nie pójdą na marne.

"Wierzę - nie pójdą, sny wstaną, syn zastąpi ojca (...). Wierzę bardziej niż kiedykolwiek, że Chrystus zwycięży, Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona".

Andrzejku! Ażeby nie zmarnować życia, ażeby wziąć czynny udział w dokonywujących się procesa[ch] i wnieść w życie pozytywne i twórcze wartości musisz starać się zająć odpowiednie stanowisko społeczne. Celem tego nie mogą być osobiste ambicje, ale świadomość i wiara w ideały, które Tobie mają przyświecać. &#8211; Droga do tego prowadzi przez wartości charakteru i umysłu. Przez głęboką wiarę w słuszność celów [wyraz nieczytelny]. &#8211; Pamiętaj, że o wartości człowieka stanowi w pierwszym rzędzie jego charakter. Musisz go szkolić drogą różnych wyrzeczeń. Silna wola, pracowitość, odwaga, inicjatywa, prawdomówność, godność osobista, narodowa i ludzka &#8211; oto elementy na które zwrócić musisz specjalną uwagę. Bez silnego charakteru nie osiągniesz żadnego celu. W połowie drogi połamią Cię przeciwności. [fragment nieczytelny] Nie wolno Tobie marnować czasu na głupstwa [fragment nieczytelny] w kraju, wyjed[ź] na zachód celem pogłębienia działu który sobie obierzesz. Wybierz zawód, który będzie Tobie najbardziej odpowiadał, a w którym będziesz mógł najbardziej pozytywnie pracować na chwałę Boga, na pożytek ojczyźnie i pociechę Matce. Na zachodzie zwracaj uwagę na zagadnienia filozoficzne, gospodarcze, społeczne i polityczne. Z języków wybierz angielski. &#8211; Musisz poznać również łacinę, celem zapoznania kultury klasycznej, &#8211; odbijającej tak bardzo [brak grypsu]

[fragment nieczytelny] pokrzywdzonym. Pamiętaj, że środki materialne, pienią[dze] odgrywają dużą rolę, nigdy jednak nie mogą być Twoim celem.- Bądź posłuszny i kochaj Mamusię za siebie i za mnie. Pamiętaj, że jest to jedyna istota, która żyje Twoim szczęściem i zawsze Ciebie zrozumie i nigdy nie opuści w potrzebie.

16 I 51. Świętości moje ukochane! Czem bardziej zbliżam się końca, tem jesteście mi drożsi i bliżsi. O Was myślę i śnię, z Andrzejkiem się bawię i z Tobą rozmawiam. Widzę piętrzące się przed Wami trudności, które jak zwykle pokonałbym błyskawicznie. Niestety dzisiaj w niczym Wam pomóc nie mogę. To mnie bardzo boli. Okres do wyzwolenia z niewoli będzie dla Was ciężki. Powrót do Rz[eszowa] słuszny. Rodzina i dobrzy ludzie, o ile w ogóle tacy jeszcze istnieją &#8211; w tej dobie panowania szatana &#8211; pomogą Wa[m] przetrwać. Po wyzwoleniu na pewno otrzymasz stałą pomoc. Miejsce zamieszkania zamień na Kraków, Warszawę lub Poznań. W zależności od miejsca studiów i pracy Andrz[ejka]. Andrzejka proszę by Mamusię słucha[ł] był dla niej dobry, kochał za siebie i za mnie. Miej zawsze Matkę przy sobie. Mieszkajcie razem. W momentach przełomowych i trudnych decyzji &#8211; zaciągaj zawsze jej rady. Pamiętaj że jest to jedyna Istota, któr[a] zawsze Ciebie zrozumie i pragnie Twego szczęścia. Bądź Polakiem, to znaczy całe zdolności zużyj dla dobra Polski i wszystkich Polaków [fragment nieczytelny] Bądź katolikiem, to znaczy pragni[j] poznać Wolę Bożą, przyjmij ją za swoją i realizuj w życiu. Katoli[k] to nie niedołęga, ale zdolny przedsiębiorczy, służący dobru i walczący ze złem. Przez wyks[z]tałcenie umysłu i charakteru osiągnąć musisz odpowiednie stanowisko społeczne &#8211; by cele te móc realizować. Łukasz.

Jeden z ostatnich grypsów przed śmiercią:
"Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona. To moja wiara i moje wielkie szczęście. Gdybyś odnalazł moją mogiłę, to na niej możesz te słowa napisać. Żegnaj mój ukochany. Całuję i do serca tulę. Błogosławię i Królowej Polski oddaję. Ojciec".

li (2017-03-01 20:28:03)

Facet który na 1 maja biegał ze szturmówką teraz autorytetem , poucza innych , co wy tych kościołach się wyprawia ?Jeszcze może jakiś esbek będzie w kościele robił wykład o AK.Czy płyta oddał te płytki co kradł w szmateksie ?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Zakończyły się Dni Biłgoraja

Festyn Prozdrowotny "Czas na zdrowie"

Boże Ciało

Wieczór uwielbienia

Parada motocykli - Spontaniczna Motomajówka 2018

XV Międzyprzedszkoly Festiwal Piosenki Dziecięcej (część I)

Konkursy

BIŁGORAJ: Kabaret JURKI w Biłgoraju
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Wygraj wejściówki na biłgorajski występ Kabaretu Moralnego Niepokoju (WYNIKI)

Szanowni Państwo Kabaret Moralnego Niepokoju oraz Agencja Artystyczna "Art" zaprasza na premierowy program „Maj zaczyna się we wtorek”....