Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Najważniejsze zmiany w podatku od towarów i usług

Dodał: red Data: 2014-01-16 08:51:56 (czytane: 2633)

Z początkiem Nowego roku weszły w życie zmiany w podatku VAT. Sprawdź, komu przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, co jest podstawa opodatkowania i kiedy powstaje obowiązek podatkowy.1) Darowizna żywności – rozszerzenie zwolnienia
Zwolnienie wynikające z art. 43 ust.1 pkt 16 ustawy o VAT zostało rozszerzone z producentów również na inne podmioty, które będą dokonywać darowizny produktów spożywczych. Warunkiem zastosowania zwolnienia będzie posiadanie przez dostawcę dokumentacji potwierdzającej dokonanie dostawy na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację. Dodatkowo z dokumentacji prowadzonej przez organizację pożytku publicznego musi wynikać, że otrzymane towary zostały przeznaczone na cele charytatywne.

2) Odwrotne obciążenie – obrót towarami wrażliwymi
Rozszerzony został zakres towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług m.in o dodatkowe towary z grupy tzw. złomu i niektórych innych odpadów oraz o grupę wyrobów stalowych. Wobec towarów wymienionych w załączniku nr 11 stosuje się zasadę tzw. odwrotnego obciążenia. Takie rozliczenie stosuje się w sytuacji gdy nabywcą jest podatnik, a sprzedawcą czynny podatnik VAT i dostawa nie jest objęta zwolnieniem z tytułu dostawy towarów używanych. Obowiązek zapłaty podatku należnego zostaje przeniesiony na nabywcę.

zmiany_w_podatku_vat.JPG

3) Odpowiedzialność nabywcy za zobowiązania podatkowe sprzedawcy
W myśl art.105a ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik, na rzecz którego dokonano dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy będzie odpowiadał solidarnie wraz z podmiotem dokonującym dostawy tych towarów, za jego zaległości podatkowe w części podatku proporcjonalnie przypadającej na dostawę dokonana na rzecz tego podatnika, jeżeli:
- wartość nabywanych towarów od jednego podmiotu bez kwoty podatku przekroczy w danym miesiącu kwotę 50 000 zł, oraz
- w momencie dostawy tych towarów podatnik wiedział lub miał uzasadnione podstawy do tego aby przypuszczać, że cała kwota podatku przypadająca na dokonaną na jego rzecz dostawę lub jej część nie zostanie wpłacona na rachunek urzędu skarbowego.

4) Kaucja gwarancyjna
W art.105b ustawy o podatku od towarów i usług znalazły się unormowania dotyczące kaucji gwarancyjnej. Podmiot dokonujący dostawy towarów, nieposiadający zaległości podatkowych, może złożyć w urzędzie skarbowym kaucję gwarancyjną stanowiącą zabezpieczenie zapłaty podatku w związku z dokonywaniem dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 13 (m.in wyroby stalowe, paliwa, złoto nieobrobione). Wysokość kaucji gwarancyjnej musi odpowiadać co najmniej jednej piątej kwoty podatku należnego od przewidywanej w danym miesiącu wartości sprzedaży towarów o których mowa w załączniku nr 13 i nie może być niższa niż 200 000 zł. Złożenie przez dostawcę kaucji gwarancyjnej jest przesłanką wyłączającą nałożenie na nabywcę odpowiedzialności podatkowej w przypadku gdy sprzedawca nie zapłaci podatku VAT. Nabywca towarów ma możliwość sprawdzenia na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.kaucja-gwarancyjna.mofnet.gov.pl czy dany podmiot na dzień dokonywania dostawy towarów jest wymieniony w prowadzonym przez Ministerstwo Finansów wykazie podmiotów, które złożyły kaucję gwarancyjną.

5) Powstanie obowiązku podatkowego
Obowiązek podatkowy od 1 stycznia 2014 roku powstaje co do zasady z chwilą dokonania dostawy towaru lub z chwilą wykonania usługi. Termin powstania obowiązku podatkowego nie będzie jak dotychczas, powiązany z datą wystawienia faktury. Nowa regulacja przewiduje wyjątki od tej zasady np. dokumentowanie mediów, usług najmu, ochrony osób i mienia. Uniemożliwi to przesuwanie terminu powstania obowiązku podatkowego na następny okres rozliczeniowy w związku z wystawieniem faktury w ciągu 7 dni od daty wydania towaru lub wykonania usługi w przypadku transakcji dokonywanych pod koniec okresu rozliczeniowego.

Reklama.

6) Podstawa opodatkowania
Podstawą opodatkowania jest wszystko co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Wobec powyższego należy zaznaczyć, iż do uznania podstawy opodatkowania nie musi być spełniony warunek otrzymania przez podatnika zapłaty za dostarczony towar lub usługę.

7) Zwolnienie przedmiotowe z podatku VAT dostawy towarów używanych
Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

8) Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego
Nowe brzmienie otrzymał art. 86 ust.10-13 oraz ust.19 zastąpiono ust.19a. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Wynika z tego, iż prawo do odliczenia podatku VAT będzie zależało od terminu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy. Nie będzie można odliczyć podatku naliczonego wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzyma fakturę, lecz pozostanie zasada, że podatek VAT można odliczyć w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych lub poprzez korektę deklaracji za okres, w którym powstało prawo do odliczenia.

9) Wystawianie faktur
Od początku 2014 roku zgodnie z podstawową zasadą fakturę będzie się wystawiać nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Faktury nie będą mogły być wystawione wcześniej niż 30 dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi. Istotnym jest, iż w stosunku do niektórych czynności określono szczególne zasady wystawiania faktur np. usługi budowlane, dostawa książek, dostawa mediów.

Podstawa prawna: Dz. U z 2013r., poz.1027 oraz Dz. U z 2013r., poz.35.
/Bożena Rożek/

Tagi: zmiany w podatku vat   urząd skarbowy w biłgoraju   podatek od towarów i usług   prawo podatkowe

Zobacz także

Obsługa kadrowo-płacowa – samemu czy z zewnętrzną firmą

Dodane: 2020-07-31 09:43 - Komentarze  (0)  czytane (359)

TAGI: obsługa kadrowo - płacowa, kadry, księgowość, prowadzenie księgowościKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.236.59.154

-Ja (2014-01-16 12:02:24)

W końcu zmiany vat w pigułce. Powinno być więcej takich artykułów na tym portalu.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Ostatnie przygotowania do wdrożenia bonu turystycznego

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Raport o stanie powiatu biłgorajskiego za 2019 rok

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne

Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego to szczyt całego roku liturgicznego Kościoła. Rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej...