Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Najświętsze Ciało i Krew (FOTO)

Dodał: red Data: 2020-06-11 12:59:22 (czytane: 3967)

Kościół przybliża dziś tajemnicę Najświętszego Sakramentu obchodząc Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa, którą my nazywamy bardzo prosto - Boże Ciało. Celebrowane były uroczyste Msze święte, a ulicami przeszły procesje. Zobacz komentarz ks. Sławomira Korony i zdjęcia z trzech parafii (z Biłgoraja i Soli).

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolSłowa Ewangelii według świętego Jana (J 6, 51 - 58):
Jezus powiedział do Żydów:
„Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje Ciało za życie świata”.
Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: „Jak On może nam dać swoje Ciało na pożywienie?”
Rzekł do nich Jezus: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywać Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił, nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a pomarli. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki”.

boze_cialo_2020_bilgoraj.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Kościół próbuje przybliżyć się do tajemnicy Najświętszego Sakramentu obchodząc Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa, którą my nazywamy bardzo prosto - Boże Ciało. Samego siebie Jezus opisał jako „Chleb Życia”. Wielu słuchało tych słów z niedowierzaniem, a jeszcze inni stwierdzili, że „trudna jest tam mowa”. Możliwym jest, że nie rozumiejąc, co oznaczają te słowa wielu, na przestrzeni wieków, odrzuca tę tajemnicę wiary. Może się jednak zdarzyć, że ktoś świadomie odrzuca wysokie standardy, które pochodzą od Jezusa Chrystusa, ponieważ nie chcą rozpoznać Bożej miłości. Opinie na temat Jezusa Chrystusa, Wcielonego Syna Bożego są odmienne. Ale wiemy, że jest ustawiony na „znak, któremu sprzeciwiać się będą”. Jednakże zbawienie zostało nam ofiarowane jedynie w Jezusie.

Kiedy nasz Pan ogłosił, że chciałby oddać się przyjaciołom na pokarm, niektórym wydawało się to niemożliwe. „Jak On może nam dać swoje Ciało na pożywienie?” - pytają. Myśląc tylko po ludzku, jest to rzeczywiście niemożliwe. Jednakże, gdy weźmiemy pod uwagę, że tajemnicą miłości jest to, że Bóg jest wolny na drodze jej realizacji, wówczas zaczynamy podejrzewać, co to znaczy, kiedy wyrażamy wiarę, że po słowach konsekracji pod postacią tego Chleba jest Ciało Chrystusa, zaś Wina i Wody w kielichu jest Krwią Chrystusa.

Słowo „Boże Ciało” wskazuje na żywe Ciało Pana, to znaczy Ciało Chrystusa, Które jest obecne wśród nas pod postacią Chleba. Kiedy podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus mówił o oddaniu Ciała i Krwi apostołom poprzez dar świętych form chleba i wina, chciał dać im najcenniejszą rzecz, jaką mógł – bezpośrednio przedtem Jego cierpienie i śmierć. W tym Sakramencie ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan pozostaje pośród nas w szczególny sposób: z ciałem i duszą, z ciałem i krwią, z Boskością człowieczeństwem.

Czytaj także: Boże Ciało w czasie epidemii. Jest komunikat biskupa diecezjalnego Mariana Rojka

To, czego od nas wymaga się teraz, jeśli udamy się w procesji, to nie tylko kultywowanie tradycji, ale wyznanie naszej wiary. Nie chodzi o wspaniały spektakl, ale o kult Boga w duchu i prawdzie. Nie czcimy chleba, ale w Najświętszym Sakramencie czcimy Jezusa Chrystusa, Syna Żywego Boga, Który stał się dla nas Człowiekiem, umarł i zmartwychwstał.

Czy ten sakrament też nie jest dla nas sakramentem wiary? Czy ufamy Bogu w Jego wszechmocy i miłości, aby przemienić chleb w Ciało Chrystusa i uczynić wino Krwią Chrystusa? Tylko ci, którzy wierzą w sercu i wyznają ustami, mogą przyjąć ten Najświętszy Sakrament. Jeśli nie rozróżniliśmy Ciała i Krwi Chrystusa od zwykłego jedzenia, to spożywamy i pijemy sąd, mówi apostoł Paweł. Każdy, kto jest w stanie grzechu śmiertelnego, to znaczy bez miłości i bez łaski uświęcającej, jaką zakłada Eucharystia, dokonuje świętokradztwa, to znaczy profanuje świętość, którą Bóg nam tutaj daje. Właśnie dlatego Kościół przypomina, że każdy dorosły katolik ma co najmniej raz w roku wyznawać swoje ciężkie grzechy, aby mógł z godnością przyjąć Komunię Świętą.

Udamy się w procesji Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Ma to uświadomić nam, że Jezus Chrystus idzie z nami naszą drogą życia. Jest obecny pośród nas w Najświętszym Sakramencie Ołtarza: jako prawdziwy Bóg i Człowiek. Nie chodzi tutaj o jakiś triumfalizm, ale raczej wdzięczność i radość, że Jezus jest z nami. On jest Królem miłości i miłosierdzia, Któremu zawdzięczamy wszystko. Dajmy świadectwo wiary i towarzyszymy Panu w procesji. Niech będzie On sam będzie błogosławiony i wyleje obfitość łask na Was samych, Wasze parafie, Kościół i cały świat.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 344

Tagi: koronawirus   boże ciało   procesja bożego ciała   uroczystość najśiętszego ciała i krwi chrystusa

Komentarze (7)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.232.146.10

(2020-06-14 15:00:29)

maseczki - nie trafia do elektoratu jedynej, słusznej partii.

j67 (2020-06-11 15:33:58)

Spodziewano się, że skoro grasuje pandemia i ludzie umierają w kwietniu będzie nadwyżka zgonów. Tymczasem jest ich o 3079 mniej niż w kwietniu 2019 r.

W kwietniu 2019 zmarło 33 613 ludzi, co stanowiło więcej o 3079 niż w roku obecnym.

Najwięcej zgonów w 2020 r. w marcu i kwietniu na COVID-19 odnotowano w trzech województwach: mazowieckim, śląski i wielkopolskim. Nawet tam jednak w tym samym okresie rok wcześniej zgonów było więcej.

Sytuacja ta świadczyć może o tym, co podkreśla wielu ekspertów, że do ofiar koronawirusa zalicza się osoby, które w istocie zmarły z powodu chorób współistniejących. W związku z tym nie odnotowuje się żadnej nadliczbowej liczby zgonów, bo nawet bez COVID-19 te osoby by umarły.

Brak sekcji zwłok, szybka kremacja lub pochówek, sprawiają, że trudno jest mówić o obiektywnej liczbie ofiar śmiertelnych koronawirusa. Oficjalnie zmarło z powodu koronawirusa 893 Polaków. prawypl

j67 (2020-06-11 15:31:07)

3xTAK rowna sie Jan Silik Grzegorz z Chetyna wiecie co to znaczy

j67 (2020-06-11 15:27:52)

Kościół ma nie tylko prawo, ale i obowiązek ingerowania w życie polityczne. Wynika to z jego misji prorockiej. W tym i wskazania katolikom katolickich kryteriów wyboru prezydenta, by wiedzieli, że mają głosować na kandydata, który np. jest za zakazem aborcji.

Hierarchowie Kościoła katolickiego mają obowiązek, a nie tylko prawo, wypowiadać się w sprawach publicznych (wbrew temu, co bredzi lewica, twierdząc, że Kościół nie może mieszać się do polityki). Obowiązek ten wynika z misji prorockiej Kościoła. Hierarchowie tak jak biblijni prorocy mają pouczać i napominać rządzących, gdy sprawują władze sprzecznie z nauczaniem Kościoła oraz wskazywać jaki sposób rządzenia jest zgodny z katolickim nauczaniem. Kościół ma nawet obowiązek wezwać do buntu wobec tyrana, który łamie Boże Prawa.


Żyjemy w ustroju demokratycznym. Zgodnie z nacjonalistycznym zapisem polskiej Konstytucji władza w Polsce należy do narodu, a naród sprawuje ją poprzez swoich przedstawicieli (zapewne jest to szokujące dla emerytów z groteskowej opozycji drących się „konstytucja”, choć nie znają jej zapisów). Misja prorocka Kościoła powinna być więc realizowana poprzez to, że hierarchowie (przynajmniej przed wyborami) przypominają suwerenowi, a więc w wypadku Polski — narodowi, co jest zgodne z nauczaniem Kościoła, a co jest sprzeczne.


Oczywiście misja prorocka Kościoła nie jest realizowana poprzez wskazywanie po nazwisku, który kandydat jest lepszy a który gorszy, tylko poprzez wskazanie, jakie decyzje polityków są katolickie, a jakie nie są. List pasterski o takiej treści powinien wydać Episkopat naszego kraju.


W liście episkopatu, który powinien być skierowany do narodu, powinna być informacja, że katolik nie może głosować na polityka, który będzie finansował promowanie homoseksualizmu (czy to poprzez dotowanie homoseksualnych organizacji, czy szerzenie homoseksualnej propagandy w szkołach, czy placówkach kultury), decydował o finansowaniu z pieniędzy podatników in vitro, albo transferował środki publiczne do organizacji czy placówek kulturalnych szerzących nienawiść do katolicyzmu i demoralizacje.


Katolicka nauka społeczna jednoznacznie stwierdza, że celem gospodarczym katolicyzmu jest niezależność finansowa rodzin, to by rodziny były gospodarzami na swoim, a nie pracownikami najemnymi uzależnionymi od pracodawcy (prywatnego czy państwowego). Katolik w wyborach samorządowych winien więc być przez hierarchie poinformowany o tym, że jego obowiązkiem jest głosować na takich polityków, którzy są przyjaźni rozwojowi rodzinnych przedsiębiorstw, na takich którzy obniżają podatki, umożliwiają mieszkańcom wolny handel (na bazarach czy uliczny).


Hierarchowie przed wyborami winni też uświadomić katolikom, że ich obowiązkiem jest głosowanie na takich kandydatów, którzy zapewnią rodzicom kontrole i wpływ na to, co się dzieje w lokalnych szkołach, bo zgodnie z nauczaniem Kościoła żadna władza nie ma prawa ograniczać władzy rodzicielskiej i prawa rodziców do wychowania dzieci z katolickim światopoglądem.

Grzegorz z Chetyna (2020-06-11 14:17:44)

To ile dzisiaj będzie nowych zakażeń? Kto da więcej?

Silk (2020-06-11 14:09:07)

Pytanie do redakcji:
Czy teraz ten portal będzie stricte katolicki???

Jan (2020-06-11 13:44:10)

A gdzie maseczki i zdrowy rozsadek. ? Żal was!!!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Dzienny Dom Pomocy dla Seniorów w Biłgoraju

Dodatkowy zasiłek na opiekę nad dziećmi w listopadzie

Starosta biłgorajski o sytuacji w DPS w Teodorówce

Zakończyła się rewitalizacja Placu Wolności. Tak wygląda inwestycja z lotu ptaka

Uroczystość Wszystkich Świętych

Strajk kobiet. Ulicami Biłgoraja przeszedł protest przeciw orzeczeniu TK

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Psycholog radzi: Praca zdalna nie musi być koszmarem

Walka z koronawirusem spowodowała głębokie zmiany w wielu sferach naszego życia, również w sferze pracy. Dla niektórych z nas konieczność...