Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Najcięższe wykroczenie polskich kierowców

Dodał: red Data: 2015-09-10 09:50:49 (czytane: 2460)

Jazda na podwójnym gazie to jedno z najczęstszych i najcięższych wykroczeń popełnianych przez polskich kierowców. Jak pokazują policyjne statystyki - w zeszłym roku nietrzeźwi kierowcy uczestniczyli w ponad 3,5 tysiąca wypadków drogowych, a na jeździe po spożyciu alkoholu złapano ponad 130 tysięcy osób!

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolW tym roku w Polsce zaostrzyły się kary za prowadzenie na „podwójnym gazie”. Zakaz prowadzenia pojazdów wydłużył się z 10 do 15 lat (minimum 3 lata), zapłacimy też karę finansową w wysokości co najmniej 5 tys. zł przy pierwszym takim wykroczeniu. Recydywiści – 10 tys. Pijany kierowca, który spowoduje wypadek, wyląduje za kratkami.

Polskie przepisy są dość restrykcyjne. Już 0,2 promila alkoholu we krwi traktowane jest jako wykroczenie karane mandatem. Tyle samo stanowią przepisy np. w Szwecji czy Estonii. W większości krajów Unii Europejskiej limit wynosi aż pół promila, a w Wielkiej Brytanii aż 0,8! Jednak za jego złamanie kary, zwłaszcza finansowe, są bardzo surowe, w skrajnych przypadkach to wiele tysięcy euro.

policja_bilgoraj__3_.JPG


Większość kierowców nie wie, że jedzie „pod wpływem”
Kierowcy, którzy siadają za kierownicę zaraz po libacji, to mniejszość. Najwięcej przyłapanych na prowadzeniu pod wpływem alkoholu to ci, którzy po zakrapianym wieczorze przespali noc i do auta wsiedli następnego dnia. Kilkugodzinny sen to za mało, by organizm pozbył się alkoholu, dlatego zakup dobrej klasy alkomatu to bardzo rozsądny pomysł.

-Alkomaty można podzielić na trzy podstawowe grupy w zależności od rodzaju sensora wykrywającego ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. Najprostsze są alkomaty z sensorem półprzewodnikowym. Jego kluczowym elementem jest elektroda powodująca utlenianie osiadającego na niej alkoholu. W wyniku reakcji zwiększa się przewodność półprzewodnika – tym bardziej, im więcej alkoholu się utleniło. Pomiar taki jest mało dokładny, a w dodatku wrażliwy na inne substancje w wydychanym powietrzu, np. nikotynę lub niektóre węglowodory. W sensory półprzewodnikowe wyposażone są najtańsze urządzenia dostępne na rynku. Błędy w pomiarze sięgają nawet 20 proc., więc ich wskazania należy traktować bardzo ostrożnie - wyjaśnia Robert Krotoski, Menadżer kategorii „Motoryzacja” w Allegro.pl.

Reklama.

Druga grupa to alkomaty wyposażone w sensory elektrochemiczne, w których alkohol wchodzi w reakcję z odpowiednim związkiem chemicznym potasu lub (dokładniejsze) platyny czy złota. Ich zalety to zdecydowanie większa dokładność pomiaru oraz brak reakcji z innymi substancjami w wydychanym powietrzu. W sensory elektrochemiczne wyposażone są przenośne alkomaty policyjne oraz modele komercyjne z najwyższej półki.  Najdoskonalsze alkomaty wyposażone są w sensor spektrofotometryczny, wykorzystywany jedynie w urządzeniach stacjonarnych.

Większość tych urządzeń pracuje w tzw. trybie aktywnym: do pomiaru potrzebna jest współpraca badanego, czyli wdmuchanie odpowiedniej ilości powietrza do urządzenia. Jeśli jest to niemożliwe (np. badany jest nieprzytomny), urządzenia pracujące w trybie pasywnym są w stanie wykazać obecność alkoholu w niewielkiej ilości powietrza wydychanego przez badaną osobę.

-Pamiętajmy, że każdy alkomat wymaga po pewnym czasie kalibracji sensora. W tym celu urządzenie należy oddać do wyspecjalizowanego serwisu. Kalibracja kosztuje od 50 do 100 zł, jeśli więc planujemy częste pomiary, warto zainwestować w droższe urządzenie, które wymaga kalibracji rzadziej (w wysokiej klasy alkomatach co ok. 300 pomiarów). Najtańsze, zabawkowe alkomaty nie są kalibrowane, a więc ich wskazania bardzo szybką stają się kompletnie niemiarodajne. Poza tym każdy czujnik po pewnym czasie będzie wymagał wymiany na nowy. Warto też pamiętać, że nie tylko rodzaj sensora ale i jego wielkość decydują o dokładności badania. Im większy, tym dokładniejszy pomiar - dodaje Krotoski.

Przeprowadzając badanie alkomatem pamiętajmy, by odczekać pół godziny od spożycia alkoholu. Po pierwsze dzięki temu badanie będzie dokładniejsze, a po drugie, dmuchając zaraz po spożyciu możemy zniszczyć czujnik. Stężenie alkoholu w ustach może być nawet kilkadziesiąt razy większe od zakresu pracy urządzenia!

W Polsce pijani kierowcy to niestety nadal poważny problem, choć statystyki pokazują stałą tendencję spadkową. W rekordowym 2006 roku policja łapała ponad 201 tysięcy osób, które prowadziły w stanie nietrzeźwości, w zeszłym roku było ich ponad 132 tysiące. W zeszłym roku nietrzeźwi użytkownicy dróg uczestniczyli w ponad 3,5 tysiąca wypadków (10,1% ogółu), dla porównania w 2006r. - w blisko 6400 wypadków, co stanowi 13,6% ogółu. Tendencja spadkowa, jak twierdzi policja, to wynik zarówno intensywnych kontroli drogowych, jak i wzrastającej świadomości polskiego społeczeństwa.

/Michał Bonarowski/

Tagi: alkomat   jazda na podwójnym gazie   pijani kierowcy   policja biłgoraj

Zobacz także

Komunikat Starosty Biłgorajskiego dotyczący pracy Wydziału Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Biłgoraju

Dodane: 2020-01-10 14:00 - Komentarze  (14)  czytane (2155)

TAGI: oświadczenie starosty, powiat biłgorajski, komunikat, rejestraca autKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.207.240.35

Namiko (2015-10-18 21:04:38)

Megurčitě me1m tyto male9 předne1šky a setke1ned v ple1nu. I kvůli sobě nejenom že miujli osobned setke1ned s lidmi ( a na BIOSTYLU jsem si to uvědomila), ale potřebuji se vedce otrkat jak se ředke1 prostě zapomenout třeba na to, že tam někde v de1li čedhe1 kamera , nebo že mě sleduje mnoho lided Tato setke1ned se zatedm budou uskutečňovat v Praze na Vinohradech, kde me1m pohodlnfd a čistfd prostor pre1vě pro zhruba 12 lided. Během pauzy kromě sve9 hlubšed očisty, budu takte9ž ladit strukturu toho, o čem me1m chuť poveddat a vytvoředm si několik termednů Určitě to bude sobota, nebo neděle asi to i prostředde1m, každe9mu vyhovuje něco jine9ho.Vše za včasu vyvěsedm na stre1nky Děkuji

hallo (2015-09-10 12:28:59)

A pozostałe 13 tysięcy wypadków spowodowali trzeźwi. I to daje do myślenia, nie mniej.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Diagnostyka i warsztaty

Kursy prawa jazdy

Ogłoszenia