Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Nagminne picie alkoholu w miejscach publicznych

Dodał: red Data: 2015-08-25 11:58:30 (czytane: 4350)

W biłgorajskich parkach, skwerach i na parkingach nagminnie łamane są zapisy Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W weekendowe wieczory i noce miejsca te zamieniają się w "karczemne sale".

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajProblem nie jest nowy, znany jest władzom Miasta, radnym i Radom Osiedlowym a także stróżom prawa. Każdy wieczór letnich weekendów to nagminne spożywanie alkoholu w "miejscach publicznych" takich jak parki, skwery, parkingi oraz przyszkolne place. Temat wielokrotnie podnoszony był przez mieszkańców Biłgoraja i radnych Rady Miasta Biłgoraj. Zgłaszane były nawet wnioski, by służby sprzątające w sobotę i niedzielę rano wcześnie rozpoczynały sprzątanie tych miejsc z pustych butelek i puszek po alkoholu. Zdjęcie poniżej wykonaliśmy w minioną sobotę rano, na parkingu w centrum Biłgoraja.

picie_w_miejscach_publicznych.jpg


Spożywanie napojów wyskokowych często wiążę się z uciążliwym naruszaniem ciszy nocnej i "pijackimi ekscesami". Temat znany jest biłgorajskiej Policji. Milena Wardach rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju: -Policja przede wszystkim stoi na straży prawa i ma obowiązek reagować na każdy sygnał ze strony mieszkańców o łamaniu prawa, i tak też jest. Służba patrolowa każdorazowo zgodnie z wydawanymi dyspozycjami, pełni służby ze szczególnym uwzględnieniem rejonu parków i innych miejsc grupowania się m. in. młodzieży. Policjanci kierowani w okolice parków, skwerów, parkingów, każdorazowo zwracają uwagę na osoby tam przebywające i wszelkie naruszenia tam prawa, jakim jest spożywanie alkoholu, zakłócanie ładu i porządku publicznego bądź zaśmiecanie, na co surowo reagują.

Reklama.

Przedstawiciele Policji zapewniają także, iż służby wspomagające oraz dzielnicowi także kontrolują teren parków, legitymują osoby nagminnie tam przesiadujące i w przypadku ujawnienia zachowania niezgodnego z przepisami egzekwują jego przestrzeganie. -Jednak należy zaznaczyć, że są to miejsca publiczne i nikomu nie można zabronić tam przebywania o żadnej porze dnia bądź nocy - dodaje Warach. Kwestie spożywania alkoholu regulują przytoczone już przepisy ustawy, która mówi, iż zabrania się spożywania alkoholu na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu.

Dlatego ważne są przede wszystkim interwencje ze strony mieszkańców oraz ogólna kultura społeczeństwa, z którą nie jest niestety najlepiej. Ważne są także postawy obywatelskie. Zdarza się bowiem jak informują policjanci, że funkcjonariusze, którzy przyjeżdżają na miejsce po zgłoszeniu nie widzą naruszenia prawa przez spożywania alkoholu w miejscu publicznym, a więc nie można nikogo ukarać bo nie ma do tego podstaw. Osoby takie są legitymowane i następuje zakończenie policyjnych czynności. -Bardzo rzadko zdarzy się sytuacja, że  zgłaszający podejdzie do radiowozu i wskaże osoby, które spożywały alkohol bądź w inny sposób łamały przepisy. Pamiętajmy, że policjanci na służbie nie są od tego aby całą służbę stać przy parkach i pilnować osób tam przebywających, mają również inne czynności do wykonania - podkreśla Wardach.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: spożywanie alkoholu w miejscach publicznych   policja biłgoraj   picie alkoholu   biłgoraj

Zobacz także

Potrącenie dziecka na przejściu dla pieszych

Dodane: 2020-06-19 14:51 - Komentarze  (0)  czytane (1123)

TAGI: potrącenie dziecka, wypadek, gmina łukowa, policja biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.207.240.230

ala (2015-08-29 11:43:05)

Nie trzeba czekac do soboty żeby zobaczyc jak pewna grupa młodych nietykalnych pije z gwinta wino za przystankiem w biały dzień zupeĺnie legalnie.maĺo tego towarzystwo macha rękami.jest nadpobudliwe ewidentnie nie tylko po procentach ale tego nie widzi ani burmistrz chociaz z okna biura pewnie nie widac bo drzewa zaslaniaja.ani policja bo w dzien jest wyjatkowo ciemno

weźmy się - zróbcie to (2015-08-29 11:14:11)

No tak czytając komentarze nasuwa się refleksja ,że w dzisiejszych czasach nie wychowują rodzice ale POLICJA . To nie Marsjanie ale czyjeś dzieci przesiadują w tych parkach i barach.Synio czy córcia bezstresowo zachłystują się wolnością Młodość ma się wyszaleć więc szaleje.Tatuś z mamusią nie widzą tego,że ich pociecha pije ,ćpa i włóczy się po nocy. Trzeba pociechę sprowadzić do domu to kochani rodzice nie mają czasu ,samochodu i tysiące innych spraw na karku.Blue taxi od tego jest i powinna odwieźć. Dlatego pociechy piją i pić będą. Kara też ale przede wszystkim potrzebne jest tu WYCHOWANIE .

ala (2015-08-29 10:50:11)

Nie trzeba czekac do soboty żeby zobaczyc jak pewna grupa młodych nietykalnych pije z gwinta wino za przystankiem w biały dzień zupeĺnie legalnie.maĺo tego towarzystwo macha rękami.jest nadpobudliwe ewidentnie nie tylko po procentach ale tego nie widzi ani burmistrz chociaz z okna biura pewnie nie widac bo drzewa zaslaniaja.ani policja bo w dzien jest wyjatkowo ciemno

ala (2015-08-29 10:44:50)

(2015-08-26 12:45:51)

Wieczorem po22.00 niech redaktor przejdzie się z aparatem , po parkach i przed UM będą ciekawe fotki

JA (2015-08-26 12:14:20)

Miasto widzi problem jednocześnie wydaje pozwolenia na kolejne nocne sklepy z alkoholem w okolicach parków. BRAWO CO ZA OBŁUDA!!!!!! Sklepy alkoholowe jeśli już to do 22 i po problemie..

Po co wydaje się tyle koncesji i sklep co krok alkoholowy? (2015-08-25 22:54:05)

Pijany naród łatwiejszy do sterowania mówili komuniści.

(2015-08-25 22:46:18)

O 22.00 zawsze jest pijaństwo pod UM !!!!!Gdzie jest policja i straż miejska?Kiedyś Rosłan mówił ,że nie robi Sylwestra pod UM bo ludzie chodnik brudzą , Panie burmistrzu syf jest tam non stop i jakoś to panu nie przeszkadza, mógłby pan zrobić z tym porządek dosyć szybko ale wszyscy to mają w d........... i pan też

a z innej mańki czy ktoś wie czy w Biłgoraju bedzie grany (2015-08-25 22:02:21)

film Love – dramat produkcji francuskiej z 2015 roku w reżyserii Gaspara Noé. Premiera filmu odbyła się na 68. MFF w Cannes.

jak to co macie robić (2015-08-25 21:57:21)

pacierze odmawiać w intencji tych co na siłę chcą was uszczęśliwiać bo im wszystko przeszkadza ,tylko nie smród z własnego klopa

bar93xxx (2015-08-25 21:56:26)

A TAK W OGÓLE TO NIEMA ŻADNEGO ZAKAZU PICIA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH ZGODNIE Z PRAWEM PIĆ NIE WOLNO NA ULICACH PARKACH I PLACACH NIEMA W USTAWIE NAWET WZMIANKI O "MIEJSCACH PUBLICZNYCH" TYLKO SĄ ULICE PARKI I PLACE WIĘC PIĆ MOŻNA LEGALNIE

asfa (2015-08-25 20:32:17)

A CO MAMY NIBY ROBIC WIECZORAMI !?!?!?

o (2015-08-25 20:24:32)

a wszystko wina burmistrza

mieszkaniec (2015-08-25 19:42:41)

tłumaczenie policji jest nie do przyjęcia, gdyby kary za picie w parkach były dotkliwe i szybkie poszla by fama i stan by sie poprawil, a tak jest jak jest i wszyscy to widzą tylko "nic nie da sie zrobić" To ja sie pytam po co my płacimy podatki?

mila (2015-08-25 19:24:37)

Zamiast robić zdjęcia w niedzielę niech się policja przejedzie w sobotę wieczorem czy w nocy i wypisze parę mandatów to się młodzież nauczy. Zresztą pal licho to, że łebki wypiją piwo w samochodzie, gorsze jest to, że buractwo po sobie posprzątać nie potrafi, za to śmiecenie powinny być kary. A jak już się czepiać picia w miejscach publicznych to może warto byłoby rozgonić najpierw towarzystwo z parku obok kościółka czy z Rynku. Dzieci bawią się na placu zabaw, a 5 metrów od nich dzielne towarzystwo uskutecznia od rana przygody z alkoholem.

j.w (2015-08-25 17:58:50)

Bo tak właśnie jest.
Nie ma czegoś takiego mylnie powtarzanego jak zakaz picia w miejscach publicznych.
Jak ktoś wcześniej wspomniał ustawa zakazuje picia „na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu”.
No, ale zawsze jest jakieś ale i oprócz ustawy są też akty prawa miejscowego i regulaminy konkretnych miejs i tak na przykład gdyby brać pod uwage tylko ustawę to nad zalewem można by pić, ale miasto uchwaliło regulamin zalewu i jest tam oczywiści zakaz spożywania, czyli można dostać mandat, tak samo mówi regulamin targowiska na Jagiełły czyli modnej miejscówki młodzieży.
Ale na przykład można legalnie pić na kładce między SP5, a Jana Pawła II, czy na brzegach rzeki.

PS. Co do tego zdjęcia to w tym miejscu nie ma chyba zakazu spożywania alkoholu, bo to prywatny parking, a pas drogowy zaczyna się kilka metrów dalej.

lewnik (2015-08-25 17:52:28)

To prawda, brak definicji ustawowej "miejsca publicznego", wykładni tego zwrotu dokonały jednak sądy. Niemniej jednak sednem problemu jest to, że większość policjantów myśli, że zakazane jest picie w miejscu publicznym- co jest absurdem. A niestety wiele osób nie ma świadomości, że zakazane jest picie na ulicach, skwerach, parkach i niestety niepotrzebnie przyjmuje mandaty.

Silk (2015-08-25 17:41:16)

Na wstępie bardzo dziękuję "lewnikowi" za obszerne wyjaśnienie, choć nie do końca prawdziwe. Moje pytanie było prowokacyjne. Ponieważ w jednym z programów interwencyjnych w TV w sposób jednoznaczny wypowiedział się prowadzący dziennikarz, że nie ma w prawie polskim definicji określającej "miejsce publiczne". Są natomiast wszelkiej maści interpretacje o bardzo szerokiej dowolności, niestety :(I)

bylem w sopocie gdańsku , gdyni tam browar pije się gdzie chce (2015-08-25 17:22:32)

i o której chce aby po 22 mordy nie drzeć i syfu nie zostawiać bosą to miasta turystyczne a w biłgoraju rządzi klub nawiedzonych starych dziewic (czyli 60 plus) i stowarzyszenie opętanych przez wiarę młodych ( 40-50 plus) . ci co dzisiaj spokojnie piją w parku jutro mogą tym nawiedzonym szyby powybijać i samochody podpalić ! ale wtedy po trzeźwemu będą to robić .

Renegat (2015-08-25 17:15:50)

Oj coś tu nie tak z biłgorajską policją.

lewnik (2015-08-25 17:07:07)

Slik, miejsce publiczne to "miejsce dostępne dla bliżej nieokreślonej liczby osób" co wynika z orzecznictwa sądowego i doktryny. Miejscem publicznym może być nawet Twoja działka, jeśli np.jest nieogrodzona, znajduje się w centrum miasta i przechodzi przez nią wiele osób (miejsce publiczne nijak ma się do prawa własności)- przykładem mogą być łąki w okolicach szkoły "piątki". Ustawa zakazuje picia na ulicach (zatem też i parkingach oraz chodnikach jeśli przynależą do ulicy), parkach, skwerach. Z powyższego wynika, że nie dostaniesz mandatu za picie właśnie na przykładowych łąkach nad rzeką czy też na chodniku przed blokiem, jeśli teren należy do spółdzielni mieszkaniowej albo wspólnoty. Oczywiście milicjanty w większości nie znają tego przepisu, ale ewentualna sprawa w sądzie jest do wygrania. Sam już kilka razy wyratowałem się od mandatu za picie piwa pod chmurką. Podstawa prawna: ustawa o drogach publicznych, kodeks drogowy, ustawa o wychowaniu w trzeźwości.

Silk (2015-08-25 16:17:00)

W ubiegłych latach było rozporządzenie burmistrza, które zezwalało na spożywanie alkoholu w parkach w okresie wakacji. Może się mylę? Więc niech mnie ktoś poprawi! Jednocześnie mam pytanie: co to jest miejsce publiczne? Niech ktoś mi przedstawi podstawę prawną która to określa. No dalej "prawnicy", życzę powodzenia (będzie wam potrzebne).

(2015-08-25 16:00:53)

Czy w cywilnym ubraniu to nie można obserwować bywalców parku ? Czy policja jak wchodzi do parku to oczy wysyła na urlop ?? To jest śmieszne żeby wymagać od mieszkańców zgłoszeń. To trzeba by nic nie robić tylko dzwonić. Może przepracowani policjanci tak po prostu posiedzieli by sobie w parku i odpoczęli ???

bar93xxx (2015-08-25 15:39:58)

ciągle bierzemy przyklady z państw zachodnich a np w niemczech można normalnie pic alkohol w miejscach publicznych o kazdej porze czy to piwo czy wódka

Michał Mulaw z PIS i jego prawdziwe oblicze (2015-08-25 14:24:46)

Michał Mulawa obraża innych działaczy PiS oraz Posłów PO. Obraża Chorego na raka człowieka.. Mówi o rozdawaniu stanowisk oraz o tym jak coś kradną na koniec z kolegą z lokalu.
Posłuchaj Nagrania. oto link przed linkiem wpisz trz razy W i daj kropke


dailymotion.com/video/x330577

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Raport o stanie powiatu biłgorajskiego za 2019 rok

#ChalengePomagam biłgorajskich krwiodawców

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Termin zakończenia przyjmowania w 2015 roku wniosków o dofinansowanie w ramach pilotażowego programu 'Aktywny samorząd'

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju przypomina o upływającym terminie składania wniosków ramach programu „Aktywny...