Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Nad Tanwią i Ładą - dzieje Biłgoraja i okolic (FOTO)

Dodał: red Data: 2020-12-11 12:55:58 (czytane: 2105)

Pod koniec listopada br., on-line otwarta została wystawa stała w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Pod wspólnym tematem "Nad Tanwią i Ładą - dzieje Biłgoraja i okolic" przybliżono historię, kulturę i rozwój Ziemi Biłgorajskiej od czasów prehistorycznych po połowę lat 40. XX wieku.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajWystawa powstała dzięki dofinansowaniu od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury. Instytucją zarządzającą ministerialnym programem jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Ponad 20% udziału w całkowitym koszcie zadania ma także powiat biłgorajski, a na wystawy szczegółowe składające się się trzy części, tj. pradzieje regionu biłgorajskiego, Biłgorajskie do początku XX wieku oraz powiat Biłgorajski w latach 1914 - 1944. Koncepcja i przygotowanie ekspozycji to głównie praca zespołu pracowników merytorycznych Muzeum, ale też administracji i obsługi. Kuratorami wystawy są kustosze Dorota Skakuj i Tomasz Bordzań odpowiedzialni za część historyczną oraz adiunkt Konrad Grochecki mający kuratelę nad wystawą archeologiczną (podstawy merytoryczne pradziejów regionu biłgorajskiego opracował jego poprzednik - Daniel Tereszczuk). Na uwagę zasługuje fakt dużego wsparcia merytorycznego, organizacyjnego i technicznego edukatora Muzeum Tomasza Brytana.

nad_tanwia_lada__2_.JPG

-Jest to nowa, stała wystawa historyczna, prezentująca niepokazywane do tej pory artefakty. Mieści się ona w trzech salach, zajmując cały parte wystawienniczy naszej placówki. Wystawa ma charakter przekrojowy, jedna z sal obejmuje pradzieje regionu biłgorajskiego, to wystawa archeologiczna prezentująca artefakty z najdawniejszych czasów, natomiast na dwóch pozostałych sala w "fotograficznym skrócie" przedstawiona jest historia, kultura i rozwój Ziemi Biłgorajskiej od XVI wieku do koniec XIX wieku i utworzenie powiatu biłgorajskiego. Wydarzenia prezentowane są w kolejności chronologicznej ale i problemowej, ukazując bogate dzieje blisko czterech wieków naszej historii. Ostatnia sala zagospodarowana została tematem wydarzeń XX wieku, włącznie z walką o niepodległość Polski do roku 1920 oraz I i II wojnę światową - mówi dr Dorota Skakuj.

nad_tanwia_lada__3_.JPG

Obok ważnych dat i wydarzeń, na wystawie znajdują się informacje o sitarstwie czy włosiankartwie biłgorajskim, tradycji, wielokulturowości biłgorajszczyzny. Ważny aspekt to także współżycie różnych religii, w tym katolików, prawosławnych, grekokatolików czy wyznawców religii Mojżeszowej oraz kwestie kalwinizmu.

nad_tanwia_lada__1_.JPG

Zwiedzanie zaczyna się od pradziejów regionu biłgorajskiego. -Dział archeologii został zaprojektowany i w dużej mierze przygotował Daniel Tereszczuk, a kontynuował Konrad Grochecki. Od razu nas wita olbrzymie zdjęcie jedynego stanowiska archeologicznego powiatu biłgorajskiego, ujętego w rejestrze zabytków archeologicznych, to grodzisko wczesnośredniowieczne w Zamchu. Zgromadzone zostały także artefakty geologiczne oraz elementy służące życiu codziennemu i walkom ludzi z epoki kamienia. W kolejnych gablotach są artefakty z kolejnych epok jak epoka brązu czy żelaza. Część archeologiczna wystawy "Nad Tanwią i Ładą - dzieje Biłgoraja i okolic" kończy się na okresie średniowiecza, gdzie mamy takie skarby jak ogłowie końskie czy elementy uzbrojenia wojów z okresu powstawania państwa polskiego - wyjaśnia Tomasz Brytan.

Reklama.

Każdy eksponat jest odpowiednio zaprezentowany, oświetlony i opisany. Są także grafiki i zdjęcie pokazujące wykorzystanie poszczególnych artefaktów oraz szczegółowe opisy, łącznie z tymi, wprowadzającymi w poszczególną epokę czy kontekst historyczno - społeczny. -Staraliśmy się, aby te eksponaty były z różnych dziedzin, poprzez etnograficzne obejmujące strój biłgorajski, sitarstwo, elementy życia codziennego, poprzez skarby monet, broni i uzbrojenia we wszystkich okresach historii po kwestie kulturowe i religijne. Tak więc niezależnie czy zwiedzający interesują się militariami, czy numizmatyką, etnografią, archeologią czy historią regionu znajdzie coś dla siebie - dodaje Dorota Skakuj.

wystawa_stala_mzb_bilgoraj.JPG

Na razie - w związku z pandemią i zamknięciem muzeów - wystawę zwiedzać można jedynie wirtualnie za pośrednictwem internetu. Gdy tylko złagodzone zostaną obostrzenia wprowadzone ze względu na Covid-19, Muzeum będzie otwarte dla zwiedzających, a wystawa udostępniona. Do tego czasu zapraszamy Państwa do obejrzenia zdjęć w naszej Galerii, gdzie przedstawiamy małe wycinek tego co na wystawie jest zgromadzone.

/bilgoraj.com.pl/


Zdjęć w galerii: 72

Tagi: nad tanwią i ładą   dzieje biłgoraja i okolic   wystawa stała w mzb w biłgoraju   muzeum ziemi biłgorajskiej w biłgoraju

Zobacz także

Nie żyje Tadeusz Tujaka

Dodane: 2021-03-04 09:59 - Komentarze  (4)  czytane (2503)

TAGI: zmarł tadeusz tujaka, zmarł były dyrektor trójki, szkoła podstawowa nr 3 w biłgoraju, tadeusz tujaka biłgorajKomentarze (13)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.231.166.56

(2020-12-12 16:29:36)

Antycovidowcowi -autorowi wpisu z 14,55 życzymy osobistego kontaktu z koronawirusem i ciężkiego przebiegu covidu zanim się zaszczepi.

(2020-12-12 14:55:11)

Pandemia koronowirusa nie jest efektem działań wirusa, tylko świata, który jej potrzebował. Ludzkość uwierzyła w istnienie straszliwej zarazy, ponieważ była bombardowana propagandą w każdym miejscu i na wszelkie możliwe sposoby.
Nastąpił tu efekt komnaty luster, czyli długotrwałego przebywania w przestrzeni, w której spoglądanie w dowolnym kierunku generuje niemal identyczny obraz. A skoro wszyscy mówią tak samo, to musi być prawda.
Nie ma i nigdy nie było żadnej pandemii wirusa 2019-nCoV. Wirus oczywiście istnieje, tak jak istnieje niemal trzysta wirusów wywołujących infekcje u ludzi. Jest po prostu kolejnym patogenem w puli. Problem polega na tym, że jest nowy i nietypowy – nie jest do końca naturalny, został laboratoryjnie podkręcony.
Jednak intencją jego twórców nie było mordowanie milionów, tylko wywołanie chaosu na świecie. A najlepszym narzędziem do takiego zadania jest stosunkowo niegroźne zagrożenie biologiczne dające nieswoiste symptomy. SARS-CoV2 nie wywołuje objawów, z jakimi wcześniej nie mieliśmy do czynienia, a jego śmiertelność mieści się w granicach śmiertelności grypy sezonowej.
Jesteśmy świadkami ogólnoświatowego zamachu stanu. Ziemia jest przejmowana przez korporacje i banki centralne, a narzędziem terroru został wirus.
Z kilkuset chorób wybrano jedną i zbudowano wokół niej nową religię. Świat został podporządkowany tylko i wyłącznie mniemanej pandemii. Nie ma już innych chorób, nie ma innych problemów trawiących ludzkość, jest tylko koronawirus.
Ludzkości będzie bardzo trudno wygrzebać się z tej sytuacji, gdyż nie bardzo wiadomo, z kim walczyć. O ile w czasie wojny i komunizmu wróg był jawny i namacalny, tak teraz jest rozmyty, niejasny, zupełnie niesprecyzowany.

Silk (2020-12-12 12:38:52)

Do "(2020-12-12 09:29:29)"
Acha, to według ciebie, prawdą jest tylko to co napisane, a w telewizji pokazują same kłamstwa? Po prostu, ręce opadają i jak zwykle, róbta tak dalej... :(

(2020-12-12 09:42:48)

Po co ten manifest? Szczep się ile chcesz bo po tym co i jak piszesz wyraźnie widać, że tobie to już nic więcej zaszkodzić nie może.

j (2020-12-12 09:38:35)

Panie Prezydencie niech sie Pan nie tłumaczy tej hołocie , niech sie szczepią szczpionką która nie ma nic wspólnego z dotychczasowymi szczepionkami bo jest oparta o nRNA i nigdy nikt nie badał reakcji nawet na zwierzetach (o czym pisze sam Pfizer w swojej ulotce

(2020-12-12 09:29:29)

Zaszczep sie i nie boj Dam ci swoja szczepionke na zdrowie Prawda boli Trzeba czytac duzo to sie cos wie a nie TV i inne gow a Polacy maja nie wszyscy zlasowane mozgi jeden z najgłupszych w europie Ci prawdziwi POLACYjuz odeszli a my nic nie robimy jak ci niewolnicy Wbiedzie jest jednosc troche sie dorobili i zgłupieli szkoda

(2020-12-12 08:52:59)

"Kto w czasie pandemii wbrew aktualnej wiedzy medycznej publicznie zaprzecza zagrożeniom podlega karze grywny lub ograniczeniu wolności ".

Każdy rozsądny człowiek nie neguje zagrożeń związanych z chorobą zakażną, ci którzy w to nie wierzą mają problem natury psychicznej. Nierzadko życie wryfikuje ich poglądy gdy zaatakuje ich choroba i muszą walczyć o życie.

ciekawy (2020-12-11 19:04:22)

Taaa, a dokładnie który paragraf???

(2020-12-11 18:56:11)

Prośba, żeby tasiemcowe brednie psychola eliminować. Czaa najwyższy, żeby go leczyć albo przesłuchać, negowanie przez niego pandemii podlega karze ( Kodeks Karny się kłania).

(2020-12-11 18:52:50)

Gratulacje dla znakomitej kadry Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, od lat związanej z tą instytucją.

(2020-12-11 18:30:57)

No to się antysemita popisał hehe. Antysemita zapomniał o pochodzeniu Marii, matki Jezusa.

(2020-12-11 14:29:14)

W czwartek (10.12.2020) w Pałacu Prezydenckim odbyło się uroczyste zapalenie świec chanukowych. Prezydent Andrzej Duda po raz kolejny wziął udział w inauguracji żydowskiego święta i wygłosił przemówienie, w którym stwierdził, że „Pan Bóg jest z narodem wybranym, narodem izraelskim nieprzerwanie już ponad 2 tys. lat”. Obecni na uroczystości rabini dyplomatycznie pominęli milczeniem tę rewelację, świadczącą o tym, że prezydent Duda tak już zabrnął w przyjaźń polsko-żydowską, iż nie odróżnia judaizmu od chrześcijaństwa.

Judaizm biblijny kształtował się od II tysiąclecia przed narodzeniem Chrystusa. To wtedy Bóg nakazał Abrahamowi opuścić mezopotamskie miasto Ur i udać się do Kanaanu (Palestyny). Działo się to ok. 4 tys. lat temu. Natomiast „ponad 2 tys. lat temu” narodził się Jezus, z którym nie identyfikują się rabin zaproszeni przez prezydenta. Warto wiedzieć takie rzeczy, żeby nie kompromitować siebie i najwyższego urzędu w państwie.

W swoim przemówieniu prezydent Duda po raz kolejny zaliczył Żydów do Polaków. – Jeżeli ktoś ma Polskę w sercu, dla mnie znaczy, że jest Polakiem, nazywam go Polakiem. Polak może być żydowskiego pochodzenia, może być jakiegokolwiek pochodzenia – ważne, że ma Polskę w sercu – oświadczył PAD. Pełna treść przemówienia TUTAJ.

Dobrze byłoby, gdy prezydent Duda w końcu uświadomił sobie, że większość Żydów osiedlonych w Rzeczypospolitej nie miała Polski w sercu i żyła w swoim odrębnym, żydowskim świecie. Gdy Polska odradzała się po 123 latach niewoli, pierwszym żydowskim postulatem była autonomia. Chcieli dostać swoje państwo w państwie

(2020-12-11 13:56:10)

Muzeum od wielu lat ma dobrą, doświadczoną kadrę o dużej wiedzy historycznej.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia