Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Na straży porządku i bezpieczeństwa. Nowa wystawa czasowa w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-07-16 20:55:18 (czytane: 1369)

W Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, przy pomocy biłgorajskiej Policji i Straży Pożarnej otwarto wystawę "Na straży porządku i bezpieczeństwa". Na wystawie zgromadzono wyposażenie, umundurowanie i uzbrojenie oraz pamiątki po policjantach i strażakach z okresu m. in. II Rzeczypospolitej.Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do końca sierpnia. Niezwykłe eksponaty, także te udostępnione przez rodziny oraz Komendę Powiatową Policji i Straży Pożarnej oglądać można w siedzibie głównej biłgorajskiego Muzeum przy ulicy Kościuszki. To wystawa, która w sposób szczególny pokazuje początku zarówno Policji jak i Straży Pożarnej na terenie Ziemi Biłgorajskiej. Okres początku lat 20. XX wieku jak i cały okres międzywojenny jest niezwykle trudny, a zarazem bardzo ciekawy. Powiat Biłgorajski po zakończeniu I wojny światowej był bardzo zniszczony, panowała tu bieda, a co za tym idzie działały tu uzbrojone w broń, która pozostała po wojnie bandy. Do tego dochodziło pijaństwo. Z tym wszystkim musiała sobie poradzić powstająca Policja Państwowa. Nie było znacznych środków na jej wyszkolenie czy odpowiednie wyposażenie. Mimo to podejmowane były konkretne i wymierne działania mające na celu zabezpieczenie porządku i ładu społecznego oraz bezpieczeństwa. Tak naprawdę to dopiero w roku 1924 udało się rozwiązać problem napadów bandyckich, a w działaniach przeciw bandytom śmierć poniosło dwóch policjantów - zaznacza Dorota Skakuj z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

na_strazy_porzadku__i_bezpieczenstwa.JPG

Na wystawie prezentowane są mundury strażackie i policyjne, broń jaką posługiwali się policjanci, zdjęcia i dokumenty związane z funkcjonowaniem obu służb, pamiątki osobiste i sprzęt używany na służbie. Są także rzeczy osobiste funkcjonariuszy, którzy zginęli w Ostaszkowie czy w Auschwitz. Są także wyposażenia strażaków oraz dwie unikatowe kroniki opisujące działalność Straży Pożarnej w okresie międzywojennym w Biłgoraju i Dąbrowicy. -Dziadzio do Policji Patowej wstąpił po roku 1919. Pełnił funkcje zastępcy komendant Policji w Biłgoraju do spraw gospodarczych. Uczestniczył w powstawaniu posterunków policji i ich wyposażaniu. Gdy wybuchła II wojna światowa działał w Związku Walki Zbrojnej. Został aresztowany i przekazany Gestapo. Na początku więziony był w Biłgoraju, później na zamojskiej Rotundzie, skąd przetransportowano go na lubelski Zamek. Stamtąd trafił do Auschwitz, gdzie po dziewięciu miesiącach, we wrześniu 1941 roku został zamordowany. Dziś na wystawie prezentowane są pamiątki jakie po nim nam pozostały, w tym zdjęcia i dokumentu - przyznaje wnuczka Antoniego Boryty, Maria Perkowska.

Reklama.

-Bardzo się cieszę, że do wystawy dołączone zostały noty biograficzne i osobiste przedmioty policjantów z okresu międzywojennego. Dla mnie jest to tym cenniejsze, że dziś wreszcie mogę otwarcie przyznać, że jestem synem przedwojennego policjanta. Ojciec w 1939 roku walczył pod Tomaszowem Lubelskim, po przegranej polskich oddziałów przebił się do Biłgoraja i przed grupami ukraińskimi, które wyłapywały żołnierzy schronił się w Ciosmach. Zaczął działać w Związku Walki Zbrojnej, został zdekonspirowany, został aresztowany przez Niemców przez Zwierzyniec, Zamość traił na Zamek lubelski, stamtąd do Oświęcimia, gdzie został zamordowany. Ja miałem wówczas 1,5 roku, ojca znam z opowieści i materiałów, które po nim pozostały - mówi Wojciech Nowak, syn Mariana Nowaka, Komendanta Policji w Biłgoraju.

na_strazy_porzadku__i_bezpieczenstwa_1.JPG

W otwarciu wystawy uczestniczył m. in. zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie inspektor Radek Bąchór. -Znajomość historii i takie wystawy jak ta w Biłgoraju pozwalają mi lepiej zrozumieć co to znaczy być policjantem i w jakim kierunku należy zmierzać. To także doświadczenie, że jako funkcjonariusz wpisuję się w łańcuch tych, którzy tworzyli historię Polski i dbali o jej bezpieczeństwo. To także zachęta do tego by danego czasu nie zaprzepaścić, by być konkretnym twórcą historii Policji, z której będziemy mogli być dumni - mówi w rozmowie z bilgoraj.com.plZobacz także:

Święto Policji (FOTO)

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 30

Tagi: muzeum ziemi biłgorajskiej w bigoraju   wystawa na 100-lecie policji   policja w ii rzeczypospolitej   dorota skakuj

Zobacz także

Kuba wśród laureatów

Dodane: 2019-12-12 09:22 - Komentarze  (0)  czytane (358)

TAGI: jakub nizio, biłgoraj, konkurs muzyczny, świętaKomentarze (3)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.95.131.208

janka (2019-07-17 11:06:58)

Był w krasnymstawie i nagle po układach został w biłgoraju,konkurs ustawiony i wygrywa wieloletni członek PSL -u w wieku 60 lat.Co na to pracownicy muzeum ,co widzowie gadają

(2019-07-17 08:54:31)

Na zdjęciach nie widać członków rady nadzorczej muzeum, nie byli na wystawie? Czy rada nadzorcza zajęła stanowisko na temat obsady stanowiska dyrektora MZB ?

(2019-07-16 23:11:48)

Co tu robi Olszówka? Kiedy jego sprawy?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

XVIII Dzień Jesiennego Liścia (FOTO)

Już po raz XVIII w Szkole Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju odbył się Dzień Jesiennego Liścia. Tegoroczna odsłona charytatywnego wydarzenia odbyła się pod honorowym patronatem pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Wydarzenie jednoczy społeczność szkolną i lokalną w niesieniu pomocy. Co roku organizatorzy pomagają jednemu konkretnemu dziecku z Ziemi Biłgorajskiej. więcej»

Konkursy

Polecamy

Nowe konkursy dla organizacji pozarządowych na nowych formularzach ofert (VIDEO)

W starostwie Powiatowym w Biłgoraju odbyło się szkolenie omawiające...

Biłgoraj bez smogu. Spotkanie dla mieszkańców i dyskusja

W sali kameralnej Biłgorajskiego Centrum Kultury dziś wczesnym...

Małgorzata Kidawa - Błońska w Biłgoraju (FOTO, AUDIO)

W ramach prekampanii prezydenckiej, jaka trwa w Platformie Obywatelskiej,...

Od przyszłego roku mieszkańcy zapłacą więcej za śmieci

Rada Miasta przyjęła podwyżki za gospodarowanie odpadami. Od przyszłego...

Piotr Majcher został członkiem "Porozumienia" Jarosława Gowina

Były Przewodniczący Rady Powiatu, obecnie jej wiceprzewodniczący...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia