Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Na miłosną nutę w Jędrzejówce (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-05-20 15:05:06 (czytane: 1402)

19 maja br. w Jędrzejówce, w Gminie Goraj, odbył się V Międzygminny Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec. Imprezę, podczas której zabrzmiała wyjątkowa muzyka roztocza, zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Goraju, Wójt Gminy Goraj i Towarzystwo dla Natury i Człowieka z Lublina.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolFestiwal poświęcony jest i patronuje mu Anna Malec, śpiewaczka ludowa z regionu biłgorajskiego, zamieszkała w Jędrzejówce. -Była bardzo znaną w naszym Regionie wykonawczynią pieśni ludowych. Pamiętała i napisała kilkaset pieśni przekazanych w tradycji ustnej. Śpiewała pieśni polne, weselne, przyśpiewki a także religijne. Charakteryzowała się - mimo braku ćwiczeń - mocnym głosem o niezwykłej barwie. W sposób perfekcyjny opanowała śpiewanie tzw. "białym głosem" - przypomina dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju, Marta Miszczak - Najda.

Organizowany w Jędrzejówce Festiwal stawia sobie kilka celów, należą do nich propagowanie i kultywowanie tradycji folkloru, poznanie muzyki ludowej Regionu, ochrona i popularyzacja zanikających form folkloru muzycznego, prezentacja dorobku artystycznego gminnych zespołów, motywowanie społeczeństwa do aktywności artystycznej, odkrywanie zapomnianych pieśni i melodii ludowych, czy doskonalenie warsztatu muzycznego, wymiana doświadczeń. To także poznanie i promowanie twórczości Anny Malec. Festiwal się rozwija i cieszy coraz większą popularnością. Goszczą na nim już nie tylko zespoły z terenu naszej Gminy czy Powiatu Biłgorajskiego, ale i zespoły z innych części Polski. Mamy się czym poszczycić. Dorobek naszej kultury wzbogacił kulturę polską, a Anna Malec i jej twórczość rozsławiała naszą Ziemię w naszej Ojczyźnie oraz poza jej granicami - dodaje Miszczak - Najda.

festiwal_anny_malec.JPG

Jak zauważa etnolog, Mateusz Niziński, Roztocze to region niezwykle bogaty muzycznie i różnorodny pod względem muzycznym. -Mamy tutaj i orkiestry dęte, i skrzypków rodem z XIX wieku i przepiękny "biały śpiew" do tego nuty i muzyka, która przetrwała z pokolenia na pokolenie wykonywana jest od dziesięcioleci. Warto wspomnieć także o specyficznej kulturze związane ze śpiewem obrzędowym. To wszystko przetrwało niemal w  nieskażonej postaci w małych miejscowościach i wsiach Roztocza i Ziemi Biłgorajskiej - zauważa Niziński. To wszystko jest także kultywowane przez liczne zespoły śpiewacze, koła gospodyń wiejskich czy śpiewaków indywidualnych.

-Nasz repertuar podzielić można na dwie zasadnicze część. Pierwszą stanowią stare pieśni, których nauczyły nas nasze babcie i prababcie z oryginalnymi tekstami i muzyką, drugą pieśni które piszemy same. Wszystkie utwory wykonujemy "białym śpiewem" bez akompaniamentu. Śpiewany na różnych uroczystościach, wydarzeniach kulturalnych, festiwalach i przeglądach. Przekazujemy także to wszystko co nam zostało przekazane kolejnym pokoleniom - zaznacza z Maria Szarlip z Koła Gospodyń Wiejskich "Zastawianki" z Gminy Goraj.

Tematem przewodnim imprezy były w tym roku piosenki weselne i miłosne. W programie obok przesłuchań zespołów i solistów był także koncert i potańcówka Kapeli Niwińskich z Gdańska oraz występ Gminnej Orkiestry Dętej z Goraja.

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Reklama.

Zdjęć w galerii: 42

Tagi: gmina goraj   gok goraj   anna malec   festiwal muzyki ludowej

Zobacz także

Dni Biłgoraja odwołane. Powodem stan epidemii w Polsce

Dodane: 2020-05-22 12:14 - Komentarze  (5)  czytane (775)

TAGI: dni biłgoraja odwołane, biłgoraj kultura, koronawirus, koncerty biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.231.21.83

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Biłgoraj. Nowe terminy I Komunii świętej

Tradycyjnie I Komunie święte w poszczególnych parafiach odbywają...

Biłgorajanin, Łukasz Łobejko dyrektorem Szpitala Psychiatrycznego w Radecznicy

Zarząd Województwa Lubelskiego powołał dziś Łukasza Łobejko na stanowisko...

Konsultacje dla uczniów klas VIII oraz zajęcia opiekuńczo - wychowawcze dla uczniów klas I - III

Od dziś uruchomiane zostały stacjonarne zajęcia opiekuńczo - wychowawcze...

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka (FOTO, VIDEO)

Trwają prace związane z rewitalizacją śródmieścia Miasta Biłgoraja....

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia