Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Na miłosną nutę w Jędrzejówce (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-05-20 15:05:06 (czytane: 832)

19 maja br. w Jędrzejówce, w Gminie Goraj, odbył się V Międzygminny Festiwal Muzyki Ludowej im. Anny Malec. Imprezę, podczas której zabrzmiała wyjątkowa muzyka roztocza, zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Goraju, Wójt Gminy Goraj i Towarzystwo dla Natury i Człowieka z Lublina.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajFestiwal poświęcony jest i patronuje mu Anna Malec, śpiewaczka ludowa z regionu biłgorajskiego, zamieszkała w Jędrzejówce. -Była bardzo znaną w naszym Regionie wykonawczynią pieśni ludowych. Pamiętała i napisała kilkaset pieśni przekazanych w tradycji ustnej. Śpiewała pieśni polne, weselne, przyśpiewki a także religijne. Charakteryzowała się - mimo braku ćwiczeń - mocnym głosem o niezwykłej barwie. W sposób perfekcyjny opanowała śpiewanie tzw. "białym głosem" - przypomina dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju, Marta Miszczak - Najda.

Organizowany w Jędrzejówce Festiwal stawia sobie kilka celów, należą do nich propagowanie i kultywowanie tradycji folkloru, poznanie muzyki ludowej Regionu, ochrona i popularyzacja zanikających form folkloru muzycznego, prezentacja dorobku artystycznego gminnych zespołów, motywowanie społeczeństwa do aktywności artystycznej, odkrywanie zapomnianych pieśni i melodii ludowych, czy doskonalenie warsztatu muzycznego, wymiana doświadczeń. To także poznanie i promowanie twórczości Anny Malec. Festiwal się rozwija i cieszy coraz większą popularnością. Goszczą na nim już nie tylko zespoły z terenu naszej Gminy czy Powiatu Biłgorajskiego, ale i zespoły z innych części Polski. Mamy się czym poszczycić. Dorobek naszej kultury wzbogacił kulturę polską, a Anna Malec i jej twórczość rozsławiała naszą Ziemię w naszej Ojczyźnie oraz poza jej granicami - dodaje Miszczak - Najda.

festiwal_anny_malec.JPG

Jak zauważa etnolog, Mateusz Niziński, Roztocze to region niezwykle bogaty muzycznie i różnorodny pod względem muzycznym. -Mamy tutaj i orkiestry dęte, i skrzypków rodem z XIX wieku i przepiękny "biały śpiew" do tego nuty i muzyka, która przetrwała z pokolenia na pokolenie wykonywana jest od dziesięcioleci. Warto wspomnieć także o specyficznej kulturze związane ze śpiewem obrzędowym. To wszystko przetrwało niemal w  nieskażonej postaci w małych miejscowościach i wsiach Roztocza i Ziemi Biłgorajskiej - zauważa Niziński. To wszystko jest także kultywowane przez liczne zespoły śpiewacze, koła gospodyń wiejskich czy śpiewaków indywidualnych.

-Nasz repertuar podzielić można na dwie zasadnicze część. Pierwszą stanowią stare pieśni, których nauczyły nas nasze babcie i prababcie z oryginalnymi tekstami i muzyką, drugą pieśni które piszemy same. Wszystkie utwory wykonujemy "białym śpiewem" bez akompaniamentu. Śpiewany na różnych uroczystościach, wydarzeniach kulturalnych, festiwalach i przeglądach. Przekazujemy także to wszystko co nam zostało przekazane kolejnym pokoleniom - zaznacza z Maria Szarlip z Koła Gospodyń Wiejskich "Zastawianki" z Gminy Goraj.

Tematem przewodnim imprezy były w tym roku piosenki weselne i miłosne. W programie obok przesłuchań zespołów i solistów był także koncert i potańcówka Kapeli Niwińskich z Gdańska oraz występ Gminnej Orkiestry Dętej z Goraja.

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Reklama.

Zdjęć w galerii: 42

Tagi: gmina goraj   gok goraj   anna malec   festiwal muzyki ludowej

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.232.124.77

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Dożynki w Gminie Tarnogród. Rolnicy świętowali w Luchowie Górnym (FOTO)

Tradycyjne święto plonów, dziękczynienie za Boże błogosławieństwo,...

Sanepid ostrzega, "nowe narkotyki" to śmiertelne niebezpieczeństwo (AUDIO)

W ostatnim czasie został wydany Raport Głównego Inspektora Sanitarnego...

Areszt dla 42-latka z Gminy Potok Górny za atak na policjantów (AUDIO)

Przesłuchanie, przedstawienie zarzutów i tymczasowy areszt. Dziś...

Budżet obywatelski. Wpłynęło 12 wniosków na ponad 1,9 mln zł

Zakończył się właśnie nabór wniosków do przyszłorocznego budżetu...

PSL domyka listy wyborcze. Z naszego Powiatu kandydować mają Genowefa Tokarska i Wiesław Różyński (AUDIO)

Polskie Stronnictwo Ludowe podpisało porozumienie z Kukiz15....

Domowe bajgle w Biłgoraju

Domowe, świeże bajgle, wzorowane na dawnej kuchni żydowskiej,...

Ogłoszenia