Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Na grobie Wacława Żmudzkiego zapłonęły znicze

Dodał: red Data: 2018-11-03 21:00:11 (czytane: 1741)

Dzięki staraniom biłgorajskich regionalistów, w tym Andrzeja Czacharowskiego oraz członków Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego odnaleziono i odrestaurowano na lwowskim cmentarzu Łyczakowskim, nieopodal Cmentarza Orląt Lwowskich, grób Wacława Żmudzkiego.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolWacław Żmudzki, to postać mało znana na Ziemi Biłgorajskiej ale jeden z jej najwybitniejszych synów. Był to wybitny pisarz, działacz niepodległościowy, czynie biorący udział w obronie Lwowa oraz bankier. -Była to osoba szeroko znana i szanowania, w twórczości ukazał losy unitów prześladowanych przez władze rosyjskie czy kwestie chłopów polskich po upadku powstania styczniowego. Przez swą literaturę porównywany jest do Stefana Żeromskiego - przypomina badacz twórczości Żmudzkiego, Mariusz Polowy.

waclaw_zmudzki.jpg

Żmudzki jest autorem czterech powieści i zbioru opowiadań. -Jego dzieła wychodziły w broszurkach wspólnie z dziełami Sewera Maciejowskiego i Stefana Żeromskiego. Jego utwory nie tylko były chętnie czytane, ale znajdowały się na liście lektur uzupełniających. Był przyjacielem Jana Kasprowicza i mentorem Kornela Makuszyńskiego. Podejmował w twórczości tematy narodowo - wyzwoleńcze, ale własnym życiem pokazywał także czym jest służba i miłość dla Ojczyzny. Czynnie brał udział w obronie Lwowa przed Ukraińcami - dodaje Polowy.

waclaw_zmudzki_1.jpg

Sam Żmudzki zmarł w 1924 roku we Lwowie i został pochowany nieopodal swego syna, znajdującego się wśród Orląt Lwowskich. Podczas świąt listopadowych, w przededniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości na grobie Wacława Żmudzkiego zapłonęły znicze, które środowiska regionalistów Biłgoraja zawiozły na Ukrainę. Odrestaurowanie grobu i zapalenie zniczy to nie jedyne działania upamiętniające tego wielkiego biłgorajanina. Właśnie na ukończeniu jest wznowienie wydań noweli Żmudzkiego. Publikacja powstała z okazji przypadających w 2018 roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 440. rocznicy nadania Biłgorajowi praw miejskich i jest współfinansowana z programu grantowego "Działaj Lokalnie X" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Gminę Miasto Biłgoraj i Gminę Biłgoraj. Finansowego wsparcia udzieliły także: Model Opakowania S.A., Starostwo Powiatowe w Biłgoraju oraz Urząd Miasta Biłgoraj.

/bilgoraj.com.pl/
Foto: Mariusz Polowy

Reklama.

Tagi: mariusz polowy   wacław żmudzki   biłgorajskie towarzystwo regionalne   100-lecie odzyskania niepodległości

Zobacz także

XI Spotkania Akademickie w Bukowinie (FOTO)

Dodane: 2019-06-18 14:22 - Komentarze  (5)  czytane (492)

TAGI: bukowina, gmina biszcza, spotkania akademickie, stowarzyszenie na rzecz bukowinyKomentarze (4)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.84.130.252

Po co ten makaron na uszach. (2018-11-05 00:30:08)

Ktoś albo jest niedouczony, albo na siłę stara się zaistnieć w Biłgorajskim towarzystwie literackim. Porównywanie Żmudzkiego do Żeromskiego jest kompromitacją. Panowie! Żmudzki to przydrożny gawędziarz, przekrętas i aferzysta jak przystało na bankiera. Wartość literacka Żeromskiego ma ciężar gatunkowy i niesie przesłanie. Żmudzki dzisiaj odnalazłby się w sprzedawaniu kredytów we frankach. Panie Czachorowski w Biłgoraju mamy wiele zaniedbanych grobów ludzi, dla których Biłgoraj był małą ojczyzną, po co zajmować się bankierem cwaniaczkiem, który dla Biłgoraja nic ciekawego nie zrobił.

(2018-11-04 16:08:39)

To tu można komentować?

(2018-11-04 15:46:00)

Prośba i apel do biłgorajskiej Policji - żeby jak najczęściej patrolować parking przy cmentarzu przy ul. Krzeszowskiej, gdyż tam mimo tablicy, że jest to droga wewnętrzna,niestety mnóstwo kierujących samochodami tego nie przestrzega, w tym nawet tiry tamtędy przejeżdżają a nie na światłach przez skrzyżowanie. Tylko przez wysokie mandaty i częste patrole można wyeliminować tam niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Były tam już potrącenia, nie można czekać aż ktoś zginie.

podatnik (2018-11-04 09:18:53)

Na renowację żydowskich cmentarzy ministerstwo posiada środki a na polskie już nie. Te wszystkie kwesty i żebrania na cmentarzach o grosik na renowacje-hańba. Gdzie jest rząd, czemu my Polacy musimy się czuć jak obcy na swojej ziemi? Polin rządzi

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Jest mowy Zarząd biłgorajskiego Oddziału ZNP

17 czerwca 2019 roku w siedzibie biłgorajskiego Oddziału ZNP odbyło...

Ludowa muzyka, ginące zawody i puszczanie wianków, czyli Festiwal Sztuki Ludowej "Biłgorajska nuta"

W Dylach k/Biłgoraja odbyła się kolejna edycja Festiwalu Sztuki...

Gęsi biłgorajskie trafiły do Soli

160 sztuk piskląt gęsi biłgorajskiej w tym tygodniu trafiło do Soli...

Walne Zgromadzenie w Spółdzielni Mieszkaniowej

W Spółdzielni Mieszkaniowej "Łada" w Biłgoraju, ruszyły Walne...

Uprawomocniła się decyzja Wojewody. Pomnik Jóżefa Dechnika zniknie z centrum Biłgoraja

Właśnie uprawomocniła się decyzja Wojewody Lubelskiego z 4 lutego...

Misterium Męki Pańskiej (VIDEO)

Już po raz siódmy w Biłgoraju odtworzone zostały sceny ostatnich...

Ogłoszenia