Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

'Muzyka od serca' w Gminie Goraj (FOTO)

Dodał: red Data: 2018-06-10 14:01:18 (czytane: 1275)

Gminny Ośrodek Kultury w Goraju, Wójt Gminy Goraj, Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz mieszkańcy Gilowa i Kondratów, zaprosili dziś do wspólnego śpiewu tradycyjnych pieśni do Najświętszego Serca Pana Jezusa, w dawnym stylu i melodii.

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, BiłgorajDzisiejsze spotkanie otwiera cykl wydarzeń poświęconych przypomnieniu śpiewu religijnego i ludowego w parafiach Roztocza Gorajskiego. W planach organizatorów są kolejne spotkania poświęcone pieśniom okresu Adwentu, kolędom, czy pieśniom wielkopostnym.

muzyka_od_serca__1_.JPG

-Melodie w jakich wykonujemy pieśni pochodzą od starszych osób, były one przechowywane w ludowej tradycji wspólnot poszczególnych miejscowości, parafii czy przez śpiewaczki i śpiewaków ludowych, mieszkańców okolic Goraja oraz osób, których nagrania znajdują się w zasobach Archiwum Muzycznego Folkloru Religijnego w Instytucie Muzykologii KUL - informuje członek Towarzystwa dla Natury i Człowieka, Krzysztof Gorczyca.

muzyka_od_serca__3_.JPG

Marta Miszczak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju zaznacza, że obowiązkiem GOK-u jest zachowanie od zapomnienia i kultywowanie dawnych tradycji i obyczajów mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej, w sposób szczególny Goraja i okolic. -Naszym obowiązkiem jest by tą muzykę "odgrzebywać", pielęgnować, promować, propagować. Stąd nasze inicjatyw, spotkania i próby zainteresowania tą tematyką młodzieży. Na to śpiewanie przyjechało grono osób młodych z Warszawy czy Lublina - dodaje.

Reklama.

Gorajszczyzna ma szczególne zasługi w twórczości ludowej Ziemi Biłgorajskiej. To z tych okolic pochodzili słynni na całą Polskę śpiewacy i twórcy, jak choćby Anna Malec. Także obecnie zespoły ludowe i folkowe działają na terenie Gminy Goraj kultywując tradycje minionych pokoleń.

muzyka_od_serca__2_.JPG

Realizowany przez gorajski GOK i Towarzystwo dla Natury i Człowieka projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: muzyka od serca   gmina goraj   śpiew ludowy   kultura ludowa

Zobacz także

Biłgorajanie modlili się za duszę śp. Pawła Adamowicza (FOTO, AUDIO)

Dodane: 2019-01-20 23:28 - Komentarze  (6)  czytane (541)

TAGI: paweł adamowicz, harcerze biłgoraj, dorota woźniak, msza za pawła adamowiczaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 52.87.253.202

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Studniówka I LO im. ONZ w Biłgoraju

XVIII Miedzyprzedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek

Studniówka ZSL 2019

Studniówka ZSBiO 2019

Grupa VOX charytatywnie

Gaudium - koncert fianłowy 2019

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Noc Bibliotek w Biłgoraju (FOTO)

W Biłgoraju, z 9 na 10 czerwca br., odbyła się Noc Bibliotek. W ogólnopolska akcję promującą czytelnictwo i biblioteki, włączyła...