Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w nowej siedzibie. Wiosną otwarcie

Dodał: red Data: 2014-02-08 10:18:02 (czytane: 4095)

28 listopada 2013 roku, Muzeum Ziemi Biłgorajskiej uzyskało klucze do nowej siedziby przy Kościuszki 87 w Biłgoraju. Z dniem 17 grudnia 2013 roku Zarząd Powiatu na mocy uchwały przekazał w użyczenie na 10 lat część pomieszczeń przy Kościuszki 87 na potrzeby Muzeum, a 19 grudnia podpisano umowę użyczenia.Muzeum wyprowadziło się ostatecznie z pomieszczeń zajmowanych przy Placu Wolności 16 (w podziemiach Urzędu Miasta Biłgoraj) 31 grudnia 2013 roku. Od nowego roku, oficjalnie Muzeum funkcjonuje już przy ul. Kościuszki 87, nie udostępnia jedynie jeszcze swoich pomieszczeń zwiedzającym. -Otwarcie nowych wystaw Muzeum planuje już wiosną tego roku, prawdopodobnie w marcu, jednakże  nie ma możliwości, żeby w tej chwili podać konkretną datę - zaznacza Dorota Skakuj po. dyrektora.

muzeum_ziemi_bilgorajskiej_nowa_siedziba.JPG

Od momentu uzyskania kluczy Muzeum od razu przystąpiło do przeprowadzki. W tym czasie pracownicy musieli przenieść do nowego obiektu nie tylko tzw. wyposażenie biurowe, ale przede wszystkim ponad 10 000 eksponatów, niekiedy bardzo ciężkich i dużych gabarytowo, wcześniej odpowiednio zabezpieczonych na czas transportu. Wiązało się to także z oddaniem starych pomieszczeń wynajmowanych od Urzędu Miasta Biłgoraj w odpowiednim stanie tj. posprzątanie, likwidacja ścianek działowych wykonanych przez Muzeum na potrzeby wystaw. -W tym samym czasie pracownicy Muzeum podjęli działania mające na celu urządzenie się w nowych wnętrzach, rozpakowanie wszystkich przewiezionych mebli, a przede wszystkim rozpakowanie eksponatów i rozłożenie ich w nowych pomieszczeniach magazynowych. Jest przyjęte, że przy przeprowadzkach wykonuje się także inwentaryzację eksponatów, co jest zajęciem niezwykle czasochłonnym - dodaje Skakuj.

Reklama.

Aktualnie eksponaty znajdują się już w magazynach, inwentaryzacja trwa nadal, prowadzone są też prace mające na celu przygotowanie nowych ekspozycji w pomieszczeniach wystawowych Muzeum. Niestety, Muzeum nie posiada nowych mebli wystawienniczych – stare były niekiedy używane od 1967 roku, a więc od momentu, kiedy muzeum rozpoczęło działalność, stąd nie wszystkie nadawały się do przeniesienia do nowego obiektu. -Dlatego też działania Muzeum nie będą aktualnie polegały na zorganizowaniu stałej wystawy historycznej, która z reguły jest w każdym Muzeum o charakterze regionalnym, ale nadal na organizacji wystaw czasowych, do których jesteśmy w stanie dostosować nasze znikome wyposażenie - wyjaśnia dyrektor.

Zadanie inwestycyjne pn. „Przebudowa pomieszczeń części budynku administracyjnego Starostwa Powiatowego w Biłgoraju przy ul. Kościuszki 87 w celu ich przystosowania dla potrzeb Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju” kosztowało blisko 500 tys. zł. W zakres prac wchodziła m.in. adaptacja pomieszczeń, przebudowa klatki schodowej, przystosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych, roboty wykończeniowe, przebudowa elementów dachu i wentylacji, zabezpieczenie przeciwpożarowe oraz wykonanie instalacji elektrycznej, teletechnicznej i alarmowej. Realizacji powyższego zakresu robót pozwoliła na przystosowanie starych pomieszczeń administracyjnych na potrzeby Muzeum. W wyniku dokonanej przebudowy powstały pomieszczenia magazynowe, archiwa, pracownie oraz sześć sal do ekspozycji muzealnej o powierzchni ok. 240 m2. Łączna powierzchnia jaką dysponuje obecnie Muzeum Ziemi Biłgorajskiej to ok. 490 m2. Obecnie władze samorządu palmitowego starają się o pozyskanie środków na meble wystawiennicze.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: muzeum ziemi biłgorasjkiej   nowa siedziba muzeum   dorota skakuj   otwarcie muzeum ziemi biłgorajskiej

Zobacz także

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Dodane: 2019-07-21 13:06 - Komentarze  (1)  czytane (327)

TAGI: alert, burze, lubelszczyzna, powiat biłgorajskiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.232.99.123

-Joanna (2014-04-03 00:39:45)

Absolutnie zgadzam się z komentarzem z 11.28.45. Doktor Skakuj to właściwa osoba na właściwym miejscu - szeroka wiedza, nie tylko z zakresu historii Ziemi Biłgorajskiej. Apel do władz - potrzeba nam więcej tak kompetentnych ludzi na kierowniczych stanowiskach!

- (2014-02-09 08:50:37)

w prawdziwym sondażu ten z czołowki ( na kłamliwym) ma mniej niż zero

-Sondaż z dnia 06.02.20014 Targowisko miejskie i okolice SDH w Biłgoraju (2014-02-08 22:54:04)

Gdyby wybory na Burmistrza odbyły się w najbliższy weekend poparcie
kandydatów byłoby nastepujące:

Piotr Szeliga 38 % Ankietowanych.
Janusz Rosłan 29 % Ankietowanych.
Krzysztof Iwaniec 11% Ankietowanych.
Marian Klecha 9% Ankietowanych.
Tomasz Książek 4% Ankietowanych.
Mirosław Tujak 2%.Ankietowanych.

7 % ankietowanych nie wskazało swojego kandydata.

Sondaż przeprowadzono na 100 losowo wybranych osobach. Pytając o wybór
kandydata pytano również o miejsce zamieszkania. Czy Pani lub Pan
mieszka w Biłgoraju

- (2014-02-08 16:22:40)

I bardzo ale to bardzo dobrze, że udało się przy pomocy środków zewnętrznych wsyremontować i rozbudować budynek przejściowego szpitala i dawnej PRN na siedzibę Strostwa, gdzie teraz przyjemnie tam zarówno dla interesantów jak i pracownicy mają dobre warunki.

-bar93xxx (2014-02-08 12:22:12)

a podobno ten budynek nie nadawal sie do uzytku byl w zlym stanie technicznym dlatego wybudowano nowe starostwo a teraz jak bedzie muzeum w nim to juz do uzytku bedzie sie nadawal?

- (2014-02-08 11:28:45)

Muzeum doczekało się lepszych warunków lokalowych a i lokalizacja dogodna. Do tego szefuje muzeum Pani doktor w dziedzinie historii, posiadająca szeroką wiedzę o Biłgorajszczyźnie. Czas najwyższy, żeby zamiast "pełniąca obowiązki" wreszcie została nominowana dyrektorem tej placówki.

-tttttttttttt (2014-02-08 10:22:01)

taaaa. ciekawe!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Zawody powiatowe OSP

Koncert w hołdzie partyzantom

Koncert chwały na podsumowanie Uroczystości Bożego Ciała

"Spontaniczna Motomajówka" czyli kilkuset motocyklistów na ulicach Biłgoraja

Driftingowe Rozpoczęcie Sezonu 2019

"Zwycięska Polska". Koncert patriotyczny Jana Pietrzaka

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne

Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego to szczyt całego roku liturgicznego Kościoła. Rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej...