Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej: Najważniejsze znalezisko archeologiczne Biłgorajszczyzny XXI wieku!

Dodał: red Data: 2020-05-18 10:10:16 (czytane: 774)

Dzięki współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oddział w Zamościu do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, trafił unikalny zespół zabytków archeologicznych, znalezionych w okolicy Biłgoraja nad rzeką Białą Ładą. Część zabytków wstępnie datowana jest na okres wpływów rzymskich.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajW jego skład wchodzą żelazny grot włóczni, fragment złamanego ostrza tego typu broni drzewcowej, ostrogi żelazne, zdobiony fragment wędzidła, amulet z brązu, zapinkę brązową, sprzączki żelazne i brązowe, kółka brązowe, przedmioty wykonane z ołowiu, okucia, ozdoby oraz inne jeszcze niezidentyfikowane przedmioty. Część zabytków wstępnie datujemy na okres wpływów rzymskich, przede wszystkim zapinkę, ostrogą oraz część ozdób. Elementy broni drzewcowej oraz oporządzenia jeździeckiego wiążemy z wczesnym średniowieczem, prawdopodobnie z XI wiekiem.

znalezisko_archeologiczne_bilgoraj.jpg

W zbiorze znajdują się również zabytki z okresu nowożytnego, związane z kulturą staropolską. Obecnie trwają szczegółowe analizy gabinetowe, nad ustaleniem chronologii i przeznaczenia niektórych jeszcze nierozpoznanych zabytków. Uważamy, że zabytki z okresu wpływów rzymskich i wczesnego średniowiecza mogą być znaleziskami sepulkralnymi. Oznaczyłoby to, że jest najważniejsze znalezisko archeologiczne Biłgorajszczyzny XXI wieku!

Czytaj także: Noc Muzeów w Biłgoraju (FOTO, VIDEO)

W przeciągu następnych tygodni na łamach strony internetowej biłgorajskiego muzeum, placówka będzie prezentować i omawiać poszczególne kategorie zabytków. Kolejnym etapem mamy nadzieję, że będą prace wykopaliskowe w miejscu ich odkrycia oraz relacja medialna z ich wyników. Ponieważ tylko w taki sposób możemy w sposób komplementarny oddać znaczenie tego niepowtarzalnego odkrycia.

/Daniel Tereszczuk/

Reklama.

Tagi: muzeum ziemi biłgorajskiej w biłgoraju   znaleziska archeologiczne   daniel tereszczuk   mzb biłgoraj

Zobacz także

Uczniowie klas I - III wrócą do szkoły. Placówki są przygotowane do zajęć opiekuńczo - dydaktycznych

Dodane: 2020-05-23 08:45 - Komentarze  (2)  czytane (595)

TAGI: koronawirus, oświata biłgoraj, zajecia dla klas i - iii, szkoła podstawowaKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.172.216.163

Radek Poszukiwacz skarbów w lasach (2020-05-18 11:24:26)

rewelacyjnie. Dać premię dla Dyrektora. Super Starosta i znakomity dobór pracowników. Dobrze, że poganianie urzędasów PSL z urzędów bo to było bezsensowne.
Dziękujemy Zarządowi Starostwa i prosimy o premię dla Pracowników Muzeum .

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Studniówka "Budowlanki" 2020 (FOTO, VIDEO)

Uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju bawili się dziś na balu studniówkowym. Tradycyjnie wydarzenie rozpoczęło się od podziękowań i oficjalnych wystąpień oraz staropolskiego poloneza. Następnie przy muzyce DJ-ów, uczestnicy bawili się do białego rana. więcej»

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia