Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej: Najważniejsze znalezisko archeologiczne Biłgorajszczyzny XXI wieku!

Dodał: red Data: 2020-05-18 10:10:16 (czytane: 1253)

Dzięki współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oddział w Zamościu do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, trafił unikalny zespół zabytków archeologicznych, znalezionych w okolicy Biłgoraja nad rzeką Białą Ładą. Część zabytków wstępnie datowana jest na okres wpływów rzymskich.



W jego skład wchodzą żelazny grot włóczni, fragment złamanego ostrza tego typu broni drzewcowej, ostrogi żelazne, zdobiony fragment wędzidła, amulet z brązu, zapinkę brązową, sprzączki żelazne i brązowe, kółka brązowe, przedmioty wykonane z ołowiu, okucia, ozdoby oraz inne jeszcze niezidentyfikowane przedmioty. Część zabytków wstępnie datujemy na okres wpływów rzymskich, przede wszystkim zapinkę, ostrogą oraz część ozdób. Elementy broni drzewcowej oraz oporządzenia jeździeckiego wiążemy z wczesnym średniowieczem, prawdopodobnie z XI wiekiem.

znalezisko_archeologiczne_bilgoraj.jpg

W zbiorze znajdują się również zabytki z okresu nowożytnego, związane z kulturą staropolską. Obecnie trwają szczegółowe analizy gabinetowe, nad ustaleniem chronologii i przeznaczenia niektórych jeszcze nierozpoznanych zabytków. Uważamy, że zabytki z okresu wpływów rzymskich i wczesnego średniowiecza mogą być znaleziskami sepulkralnymi. Oznaczyłoby to, że jest najważniejsze znalezisko archeologiczne Biłgorajszczyzny XXI wieku!

Czytaj także: Noc Muzeów w Biłgoraju (FOTO, VIDEO)

W przeciągu następnych tygodni na łamach strony internetowej biłgorajskiego muzeum, placówka będzie prezentować i omawiać poszczególne kategorie zabytków. Kolejnym etapem mamy nadzieję, że będą prace wykopaliskowe w miejscu ich odkrycia oraz relacja medialna z ich wyników. Ponieważ tylko w taki sposób możemy w sposób komplementarny oddać znaczenie tego niepowtarzalnego odkrycia.

/Daniel Tereszczuk/

Reklama.

Tagi: muzeum ziemi biłgorajskiej w biłgoraju   znaleziska archeologiczne   daniel tereszczuk   mzb biłgoraj

Zobacz także

Letnia Szkoła Malarstwa z profesorem Edwardem Sytym przy wsparciu finansowy powiatu biłgorajskiego (FOTO)

Dodane: 2020-08-05 14:17 - Komentarze  (0)  czytane (67)

TAGI: letnia szkoła malarstwa, tarnogród, tarnogrodzki ośrodek kultury, plener malarski



Komentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.216.134.176

Radek Poszukiwacz skarbów w lasach (2020-05-18 11:24:26)

rewelacyjnie. Dać premię dla Dyrektora. Super Starosta i znakomity dobór pracowników. Dobrze, że poganianie urzędasów PSL z urzędów bo to było bezsensowne.
Dziękujemy Zarządowi Starostwa i prosimy o premię dla Pracowników Muzeum .

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Dwie kandydatury na dyrektora I LO im. ONZ w Biłgoraju

W odpowiedzi na ogłoszony przez Zarząd Powiatu konkurs na stanowisko dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju, wpłynęły dwie oferty. W najbliższy poniedziałek, ma zostać powołana komisja konkursowa. Nowego dyrektora władze powiatu muszą wyłonić do końca marca br. Z końcem tego miesiąca bowiem na emeryturę przechodzi dyrektor Marian Klecha. więcej»

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia