Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Mord partyzantów na Rapach k/Biłgoraja. Mieszkańcy powiatu oddali cześć żołnierzom AK i BCh (FOTO)

Dodał: red Data: 2020-07-05 11:45:37 (czytane: 1947)

4 lipca 1944 roku, Niemcy w bestialski sposób nieopodal Biłgoraja zamordowali 64 polskich partyzantów, w tym żołnierzy schwytanych po Bitwie pod Osuchami i Bitwie na Portowym Wzgórzu. Był to ostatni akord wymierzonych w partyzantów akcji "Wicher I" i "Wicher II". Dziś uczczono pamięć żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol-Zginęli bo byli polskimi patriotami, którzy nie godzili się na okupację kraju, bo dla nich wolność i Ojczyzna były wyznacznikami życia. Do końca pozostali wierni Polsce - zaznacza Tomasz Książek, prezes ŚZŻAK Rejon Biłgoraj, współorganizator rocznicowych uroczystości.

tomasz_ksiazek.JPG

Zamordowanych partyzantów uczczono podczas religijno - patriotycznego wydarzenia. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą, której przewodniczył ks. Jerzy Kołtun, proboszcz parafii Wniebowzięcia NPM w Biłgoraju. We wspólnej modlitwie za zamordowanych jednoczył się także ks. kanonik Bogusław Wojtasiuk, były emerytowany proboszcz biłgorajskiej parafii Wniebowzięcia NMP i były dziekan dekanatu Biłgoraj Północ.

jerzy_koltun_bilgoraj_ksiadz.JPG

-Syn Boże, Jezus Chrystus, przyjął ludzkie ciało i przyszedł na świat ponad 2 000 lat temu. W sakramentach i Swojej łasce przychodzi do nas każdego dnia i przynosi nam Dobra Nowinę. Stając wokół ołtarza Pańskiego wzbudźmy pragnienie wytrwania w jego nauce. Dziś podczas tej modlitwy chcemy także pamiętać o naszych przodkach, którzy walczyli o wolną Polskę, a ponieśli śmierć z rąk niemieckiego okupanta na Rapach k/Biłgoraja. Chcemy modlić się by ich ofiara nie poszła na marne, by Polska była domem wszystkich, by panowała w niej miłość, zgoda i wzajemny szacunek. Niech im dobry Bóg, za ich krew przelaną w obronie Ojczyzny da życie wieczne, a rodzinom błogosławi - mówił ks. Kołtun.

mord_partyzantow_na_rapach.JPG

Jak przypomina historyk, dr Dorota Skakuj, zbrodnia na Rapach to mord na ponad 64 polskich partyzantach. -To zbrodnia wojenna dokonana przez okupantów niemieckich w lesie na obrzeżach Biłgoraja, która miała miejsce miejsce 4 lipca 1944 roku - dodaje. Zbrodnia była ostatnim akordem krwawych akcji przeciwpartyzanckich. -W 1944 władze okupacyjne podjęły decyzję o zorganizowaniu dużych, wojskowych akcji przeciwpartyzanckich; akcje te oznaczono kryptonimami Sturmwind I i Sturmwind II. Punktem kulminacyjnym drugiej z nich była bitwa pod Osuchami; gdzie Niemcy rozbili działające w Puszczy Solskiej polskie zgrupowania partyzanckie. Pojmanych przewieziono do Biłgoraja, gdzie na Gestapo byli torturowani, a ostatnie zamordowani w lesie na obrzeżach Biłgoraja - zaznacza Jerzy Nizio, którego wuj był jedną z ofiar mordu na Rapach.

jerzy_nizio.JPG

Po Mszy świętej, przedstawiciele delegacji udali się pod pomnik na Rapach, gdzie po salwie honorowej, wykonanej przez GRH "Wir", złożono kwiaty i zapalono znicze. -Dziś wszyscy jesteśmy organizatorami tego wydarzenia. Włączamy się w nie poprzez pamięć, modlitwę i obecność. Ważne jest by wdzięczność za ofiarę naszych przodków nie zaginęła, oni poświęcili życie byśmy mogli żyć w wolnej Polsce - dodaje Tomasz Książek.

Czytaj także: Osuchy 2020. Uroczystości ku czci polskich partyzantów poległych w Bitwie pod Sopotem (FOTO)

-To jest bardzo ważne, aby pamiętać o historii naszego kraju, a szczególnie o wydarzeniach, które działy się na naszym terenie. My co roku pamiętamy o partyzantach i tym, co wydarzyło się w lesie na Rapach Dylańskich. Uważam, że ta pamięć to nasz obowiązek, a wszystkim, którzy walczyli za wolną Polskę i oddawali za nią swoje życie należy się cześć, hołd i ocalenie ich ofiary od zapomnienia, aby przyszłe pokolenia również pamiętały i tutaj, na to miejsce kaźni przychodziły - zaznaczył zastępca wójta Gminy Biłgoraj, Wojciech Dziduch.

Reklama.

Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan podkreśla, że każdego roku tutaj są mieszkańcy Biłgoraja. -Mam nadzieję, że tak będzie już zawsze, że ci, którzy przyjdą po nas również będą pamiętali o tych partyzantach, którzy tutaj w bestialski sposób zostali zamordowani, byli torturowani, by zostać zastrzelonymi nad zbiorową mogiłą. Jest naszym obowiązkiem pamiętać o tych, dzięki którym możemy dziś żyć w wolnej Polsce - apeluje.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 83

Tagi: mord partyzantów w lesie rapy   mord na rapach   bitwa pod osuchami   uroczystości patriotyczne biłgoraj

Zobacz także

Festiwal Kultur - atrakcje i zasady uczestnictwa

Dodane: 2020-08-05 11:27 - Komentarze  (2)  czytane (413)

TAGI: festiwal kultur, biłgoraj, jarmark sitarski, biłgorajskie centrum kulturyKomentarze (6)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.80.160.29

(2020-07-08 20:44:57)

Lekceważenie pandemii to zagrożenie dla otoczenia. W Biłgoraju także wirus atakuje, choć oficjalnie za mało o tym się mówi. Niestety są zakażeni i chorzy, niektórzy zmarli. To jest poważna sprawa i należy oczekiwać odpowiedzialnych zachowań. Buce wielce niepożądani.

Tak (2020-07-07 15:15:52)

To jeszcze wolny kraj. Kto chce zakłada maseczkę nawet na świeżym powietrzu. Nikt nie powinien tego komentować albo wytykać.

(2020-07-06 17:30:28)

pytam, czy Książka i innych nie obowiązują maseczki?

(2020-07-05 19:08:42)

Błazen wyśmiewa się z rozsądnego człowieka. Już był taki jeden, który kpił z noszenia maseczek, ale już przestał się śmiać, zakażony leży w szpitalu,

(2020-07-05 12:29:13)

Chociaż jeden mądry w maseczce.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Biłgorajanie ruszyli na pątniczy szlak do Jasnogórskiej Matki (FOTO, AUDIO)

Dziś na pielgrzymi szlak XXXVIII Pieszej Pielgrzymka Zamojsko...

Biłgorajski Cross Duathlon 2020 (FOTO, WYNIKI)

64 zawodników z Polski wystartowało dziś w Biłgorajskim Cross...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Pszczelarz Kozacki wyróżniony tytułem „Marka Lubelskie”

Prowadzący działalność na terenie Gminy Łukowa Pszczelarz Kozacki...

Kasa Stefczyka przeniosła placówkę

Zapraszamy do nowej lokalizacji placówki Kasy Stefczyka! W trosce...

Ogłoszenia